FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Invalidita a starobní důchod

Dobrý den jsem ID a do starobního důchodu mám jít za dva roky kdy mám o důchod zažádat a jak se počítá jak vysoký bude,jsem v ID už přes dest let a nevím z čeho se bude starobní počítat a bojím se aby nebyl menší než ID. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Ochod do důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 21.12.1960 a mám 3 děti. Mám dotaz k mému odchodu do důchodu. Je pravda, že se má upravovat zákon o krácení věkové hranice odchodu do důchodu? Kdy mohu odejít do předčasného důchodu? Když půjdu do starobního důchodu bez zkrácení věku, kdy je pro mne nejlepší období odchodu? V 15.letech jsem nastoupila do učebního poměru a od svého vyučení pracuji až dosud (vyjma období, kdy jsem byla na zákonné MD). Po absolvování střední školy při zaměstnání pracuji jako zdravotní sestra v LDN(což je jedno z fyzicky a psychicky náročných zaměstnání - pokud bude náročnost zaměstnání zohledněna). Děkuji mnohokrát za odpověď



odpovídal(a): Elena

Pojištění vkladů

Dobrý den, mám otázku zda jsou vklady na účtech penzijních fondů pojištěny. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Výplata důchodu zpětně

Zpětná žádost o důchod a nemoc z povolání Dobrý den, mám tento dotaz: Chci si požádat zpětně o starobní důchod od data 24.10.2012.- jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou. Dne 17.01.2O14 jsem onemocněla a dle pana doktora půjde o nemoc z povolání. Poraďte mi co je pro mne výhodnější, kdy ukončit prac. poměr- při uznání nemoci z povolání a jak mi bude vyplacen důchod. Nebo jak nejlépe postupovat, jelikož nynější zdravotní stav mi nedovolí si ani přivydělávat. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den narodila jsem se 14.11 1958 vychovala jsem 3 děti a zajímalo by mě kdy bych mohla odejít do předčasneho důchodu.


odpovídal(a): Elena

Převedení penzijního připojištění

Dobrý den.Je možné přejít do jiného penzijního připojištění bez výpovědi z předchozího připojištění?Myslím pouhým převedením z jedné společnosti na druhou? Děkuji Helena.


odpovídal(a): Elena

Málo odpracovaných let

Dobrý den, chci se zeptat, jak se mi bude počítat důchod. Jsem narozena v roce 1964 a dosud mám odpracováno něco nad 20 let /když počítám od 15 let,jak je důchod počítán/,mám 1 dítě.Již přes 10 let jsem nezaměstnaná a vzhledem k věku už asi žádnou práci neseženu. Jak mi bude důchod počítán, zda-li budu mít nárok na nějakou minimální částku, když nedosáhnu odpracovaných 35 let.Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Registrace na ÚP při ID

Mám 60 let a jsem v pracovní neschopnosti, která mi končí.Pracovní poměr jsem ukončila během neschopnosti. Pobírám částečný invalidní důchod. Od září mám možnost nastoupit opět do zaměstnání. Musím se registrovat na ÚP po tuto přechodnou dobu ?


odpovídal(a): Elena

ID a rodičovský příspěvek

Dobrý den,od 22.6.2012 pobírám rodičovský příspěvek.Chtěla jsem se zeptat zda si mohu požádat o invalidní důchod a nebo musím počkat až mi skončí mateřská.Již jednou jsem si o něj v roce 2011 žádala ale nebyl mi přiznán,pokles pracovní schopnosti byl de posudkové lékařky o 30%.Od té doby se můj zdravotní stav zhoršil,prodělala jsem další plicní embolie a velkou operaci břicha.Děkuji za odpověď M.Škochová


odpovídal(a): Elena

invalidní důchod

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na invalidní důchod. Je mi 21 let a léčím se na psychiatrii se sociální fobií. Už mi vadí i jen tak chodit po ulici a pracovat v uzavřeném prostoru s více lidmi bych nezvládla. Pracovala jsem asi 14 dní jako recepční, ale díky duševním pocitům této nemoci jsem nemohla tuto práci dále vykonávat. Jinak jsem vedená na ÚP, bez žádných příjmů. Předem děkuji za odpověď. Nikola Slezáková.



odpovídal(a): Elena

Práce při pobírání ID

Dobrý den,chtěl bych se informovat jakou mam možnost pracovat.Mám častečny invalidni duchod 2 stupně a ted jsem dostal nabidku pracovat jen si mam zjistit kolik si mužu vydělat a jakou mužu mit pracovni dobu jestli je omezena nebo neomezena.Jakou ulevu na mě bude mít zaměstnavatel.Musim platit zdravotni a socialni pojištěni nebo jsem osvobozen.Děkuji


odpovídal(a): Elena

Obnova vdovského důchodu

Dobry den,chtela jsem se zeptat,manzel zemrel v roce 1983 a ja jsem pobirala sirotci a vdovsky duchod,mam ted po tolika letech narok na obnoveni vdovskeho duchodu?Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Elena

Starobní důchod

Hezký den , prosím o radu, od r.2010 jsem v ID 3.stupně. V příštím roce 2015, (narozen leden 1950) , budu přeřazen dle zákona do starobního důchodu. Musím o tuto skutečnost žádat? Mohu požádat zároveň o přepočet ,ohledně výše starobního důchodu. Ještě v ID 3.stupně jsem 5 roků podnikal jako OSVČ, ale to už soc.poj., mi platil stát.Děkuji za odpověď.Záděra


odpovídal(a): Elena

Práce při ID

Dobrý den,chci se zeptat jestli mohu pracovat při plnem invalidním duchodu na plny uvazek a kolik si mohu vydělat aniž bych měla strach že mi duchod vemou. Děkuji za vaši odpověď. S pozdravem Zegzulková


odpovídal(a): Elena

Dobrovolné pojištění na důchod

Dorý den. Mám dotaz. Pokud bych si chtěla platit pojištění na důchod v minimální výši 1892 kč měsíčně, jaké částce ročnho vyměřovacího základu odpovídá. Z jaké částky se mi bude počítat důchod. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Elena

Práce na poloviční úvazek

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, Je mi 52 let,a chtěla bych jít pracovat na poloviční úvazek. Jak se potom vypočítává starobní důchod a jak velké je zkrácení důchodu.. Děkuji za odpověď.Jana M.


odpovídal(a): Elena

Náhradní doba - péče o dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se do odpracované doby pro penzy počítá i doba, kdy bych byla doma s dětmi se statutem žena v domácnosti? Nebo je výhodnější prodloužit si rodičovskou? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Výplata důchodu do zahraničí

Dobry den chtel bych se zeptat, jeli mozne transfer duchodu z CR do Irska


odpovídal(a): Elena

Výše důchodu

Dobrý den, ovlivní výpočet starobní penze místo bydliště. Například v Praze jsou vyšší životní náklady než na malém městě. Má to vliv při stanovování výše starobní penze? Děkuji za odpověď. Přemysl


odpovídal(a): Elena

Dobrý den. Byl mi přiznán ID 2.stupně a k tomu…

Dobrý den. Byl mi přiznán ID 2.stupně a k tomu pobírám od Úřadu práce podporu v nezaměstnanosti.Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se hodlám odvolat.Pokud uspěji,na čas mi bude přiznán ID 3.stupně.Jestliže mi po nějaké době (rok nebo dva) bude opět snížen stupeň invalidity,jak to bude s podporou v nezaměstnanosti.Budu mít nárok? Pokud ano, z čeho se bude počítat, když jsem byl poslední rok před ID na nemocenské. Děkuji předem za odpověď.