FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Předdůchodový věk

Dobrý den, jaké mám možnosti pokud přijdu o zaměstnání, ale v té době již splním podmínku odpracovaných 35 let, důchodový věk budu mít až za 4 roky. Nechci do předčasného důchodu, aby se mi starobní důchod nekrátil. Jaké pojištění si musím platit do doby, než si požádám o důchod. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Vedení na UP před důchodem

Dobrý den, mám dotaz - jsem ročník 1958, jsem v ČID a pobírám vdovský důchod.Do důchodu bych měla jít v roce 2019. Pracuji od 18 let od vyučení, mám 2 děti( mateřská 2 krát 3 roky) Pokud bych práci nezvládala (mám problémy) a musela dát výpověď ze zdravotních důvodů, rok marodila a potom se zaregistrovala na ůřadu práce,(měla bych nárok na podporu?) jak by se počítaly roky bez podpory do důchodu. Jaký by to mělo vliv na výpočet důchodu. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Elena

Starobní důchod z EU

Dobrý den, pracuji a platím sociální pojištění ve státě EU. O starobní důvod požádám v ČR. Bude se mi započítávat doba placení sociálního pojištění v cizině do odpracovaných let ? Bude se brát v potaz i výše výdělku v cizině do výpočtu starobního důchodu v ČR ?


odpovídal(a): Elena

Započítání doby studia do důchodu

Dobrý den, jsem ročník 1956. Střední školu jsem studovala od svých 15 let čtyři roky a vysokou školu od 19 let do 24 let. Studia jsem tedy skončila v roce 1980. Kolik let studia se mi započítá jako náhradní doba do důchodu? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

odpracované roky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na můj starobní důchod. Jsem ročník 1959, mám 2 děti, od roku 1989 do roku 2004 jsem pracovala. V roce 2004 jsem pobírala ČID až do roku 2010, kdy mi byl odebrán. Také od roku 2004 až doteď jsem evidována na úřadu práce. Nemám odpracovano 35 let a mám obavy, jsstli je ještě odpracují, protože zdravotní problémy zůstaly ( páteř).Proto se chci zeptat, jak to bude s mým starobním důchodem. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

důchod z Ukrajiny

Dobrý den, moje příbuzná Ukrajinka 78 let má trvalý pobyt v ČR a nyní žádá o občanství ČR. (má českou národnost ale žila na Ukrajině) Pobírá důchod na Ukrajině, ale nyní vzhledem ke svému věku již na Ukrajinu nebude dojíždět. Existuje možnost posílat důchod z Ukrajiny do ČR? Jak má postupovat? Kam se u nás (na jakou instituci může obrátit se svými dotazy? děkuji JA j.adamusova@centrum.cz


odpovídal(a): Elena

Snížený důchodový věk

Dobrý den mám odpracováno necelých 15 let jako dělník v podzemí u Metrostavu (razič hornickým způsobem).V roce 1990 jsem přešel k zahraniční firmě která měla kancelář v ČR a dále jsem pracoval po dva roky v ražených tunelech nejen v Česku, ale i v Německu. To znamená, že jsem byl každý den v podzemí a plnil úkoly dané zaměstnavatelem. Chtěl jsem se zeptat zda mám nátok na předčasný důchod.Všude se uvádí pouze horníci důchod a na nás ostatní kteří pracovali v podzemí jsem nikde nenarazil.Jsem narozený v roce 1954 a po vyučení jsem celý život pracoval. Děkují za odpověď


odpovídal(a): Elena

Předdůchod a podnikání

Dobrý den, v příštím roce bych chtěl požádat o předdůchod tři roky před starobním důchodem. Mohu nadále pokračovat v živnostenské činnosti (v menším měřítku)? A jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění z výdělečné činnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den,měla jsem ČID v té době bylo vyplácení…

Dobrý den,měla jsem ČID v té době bylo vyplácení omezeno výdělkem.Pracovala jsem na poloviční úvazek ,ale překročila jsem možný výdělek a vyplácení mi bylo zastaveno.Nadále jsem byla částečně invalidní.Půl roku před odchodem do starobního důchodu jsem byla v pracovní neschopnosti a poté na úřadu práce ,kde jsem brala podporu v nezaměstnanosti. Měla jsem nárok na vyplácení ČID ,když jsem byla stále částečně invalidní ?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Důchodový věk

Dobrý den, od roku 2013 pracuji jako osvč /fyzioterapi/, jsem narozená v roce 1975. Zajímalo by mě,v kolika letech mám nárok na starobní důchod a jak se mi tento důchod bude vypočítávat. Dále zda mám nárok odejít do předčasného důchodu /př.o pět let dříve/, zda na to mám nárok a jak se toto posuzuje. Děkuji



odpovídal(a): Elena

Dobrý den, Mám známého,který od roku 1992…

Dobrý den, Mám známého,který od roku 1992 dosud žije ze sociální podpory a příští rok dosáhne důchodového věku!Zajímá ho z čeho mu bude vypočten důchod .Je možné k tomu podat nějaké informace? Děkuji Lorenz


odpovídal(a): Elena

Výchova dětí a odchod do důchodu

Dobrý den, mám jedno dítě vlastní a s manželem od roku 1986 jsme vychovávali jeho dvě děti, které měl ve své péči. Jsou ročník 1982 a 1976. Já jsem se narodila 4.3.1958. Ráda bych věděla v kolika letech můžu do důchodu(případně předčasného), jestli se mi manželovy děti započítají. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den,jsem bývalý voják z povolání a pobírám…

Dobrý den,jsem bývalý voják z povolání a pobírám výsluhový příspěvěk.Mám odpracováno 23 let.Chci se zeptat jestli si můžu platit socíální pojištění abych splnil povinost 35 let na přiznání důchodu.A ještě jednu otázku,pokud bych sehnal práci a plat bude samozřejmě menší než renta tak důchod bych měl ve stejné výši jako mám výsluhový příspěvěk?


odpovídal(a): Elena

Rodičovský příspěvek a pobírání ID

Dobrý den. Pobírám rodičovský příspěvek a manžel má ID II. stupně. Chtěla bych vědět, jak by to bylo, kdybychom chtěli rodičovský příslěvek převést na něj, abych já mohla jít do práce. Nastala by nějaká změna v pobírání důchodu? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, můj odchod do SD je 17.8.2015. V roce 2012 mě byl snížen PL ID, nyní jsem v ČID II.stupně. Vše se vyhrotilo před dvěma měsíci a nyní jsem v PN. Mohu být v PN nejdéle 11. měsíců!? Chci zažádat o předčasný SD, už práci nezvládnu! Bude výhodnější odejít o rok dříve nebo ještě zůstat na PN do konce roku 2014??? Nebo odejít na ÚP a za jakých okolností? Mám prac. smlouvu na dobu určitou... Díky za rychlou odpověď!


odpovídal(a): Elena

Předdůchod ano či ne

dobrý den, je mi 59 roků příští a měsíc končím v zaměstnání. Za 23 měsíců mám jít do důchodu a zvažuji odchod do předdůchodu. Na penzijním připojištění mám naspořeno 250 tisíc a dalších 300 tisíc úspor na soukromém účtu. Zároveň s manželem pronajímáme nevyužitý byt za 22 tisíc měsíčně. Mohu prosím za těchto finančních podmínek odejít do předdůchodu? Pokud ano, musím pro výplaty předdůchodu použít prostředky z Penzijního připojištění? Lze použít soukr.úspory, abych nepřišla o výhody vyplývající z penzijního připojištění? Děkuji za odpověď, Renata


odpovídal(a): Elena

Neplacená dovolená a důchod

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jestli se započítává doba neplacené dovolené při doprovodu manžela při služebním pobytu v cizině do důchodu? Jedná se o roky 1988 - 1990. Děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Elena

DOTAZ SE NETYKA FINANCOVANI PENZE, JEDNA SE O…

DOTAZ SE NETYKA FINANCOVANI PENZE, JEDNA SE O DOTAZ OHLEDNE ZAMESTNANI. Dobry den, jsem zamestnan u nejmenovane spolecnosti na dobu neurcitou a jsem epileptik. pri nastupu do prace jsem toto zavodnimu lekari sdelil a jelikoz jsem nastupoval do dvousmeneho provozu nic mi v nastupu do zamestnani nebranilo. Navic jsem byl jiz delsi dobu bez epil.zachvatu. Po roce a pul velmi casove narocne prace jsem mel v praci zachvat a cca. po trech tydnech se zachvat opet opakoval. Jak muj neurolog, tak i zavodni doktorka mi po zachvatech zakazali praci v noci, ve vyskach a u rotacnich stroju. A zakaz prace po 22hod je problem, jsem zamestnan na vedouci pozici a diky tomutu zakazu jiz tuto funkci vykonavat nesmim. Byla mi nabidnuta pozice, ktera je mene kvalifikovana a take mene zaplacena. Prisel bych totiz o priplatek za vedouci pozici. Muzete mi prosim vas poradit co mam delat, co si muzu k zamestnavateli dovolit, co mohu odmitnout a take jestli mam narok na odstupne? Predem vam dekuji za vasi rychlou odpoved. S pozdravem Mira


odpovídal(a): Elena

náhrada za pracovní úraz

Děkuji za odpověď tady je vysvětlení mela jsem pracovní úraz z toho mám invalidní důchod 1 stupně pobiram částku 4000 Kč pro psychické potíže jelikož to byl pracovní úraz uznány zaměstnavatelem pobiram od zaměstnavatele rentu doplatek mzdy jaká byla před úrazem .Na úřadu prace jsem prihlasena podporu neberu jen potřebují každý měsíc potvrzení ze jsem vedena na úřadu prace kvůli vyplacení zmíněné renty a tady je ten problém úřad po me chce neustále razítka z různých podniku ze si hledám práci třeba i za méně peněz než mám ted jinak ze budu vyškrtnuta z evidence a tím bych nedostala vyplacenou od podniku rentu .Jsem z toho zoufalá a psychicky na tom nejsem tak abych mohla nastoupit do prace zajímalo by me zda na to maji právo když jsem v invalidním důchodu a z úřadu nepobiram ani korunu děkuji mockrat za odpověď s pozdravem Jankova Alice


odpovídal(a): Elena

Dobrý den mám dotaz jsem v invalidním důchodu…

Dobrý den mám dotaz jsem v invalidním důchodu 1stupne po pracovním úraze psychické potíže beru rentu jsem prohlášena na úřadu prace a tam je problém nutí me hledat si práci i za menší mzdu než je renta chtějí po me stále razítka podniku kde jsem se byla ptát jsem z toho už zoufalá vyhrožují vyřazením z evidence a já musím byt prohlášena kvůli pojišťovně aby mi byla vyplacena renta děkuji za odpověď Jankova