FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Prosím o stručnou informaci: - platím-li si sama…

Prosím o stručnou informaci: - platím-li si sama penzijní připojištění, jaké jsou státní příspěvky, možnosti odpočtu od základu daně atd. - platí-li mi fírma příspěvek, co může dát do nákladů a co je pro mě nezdanitelným příjmem Tedy celkový globální přehled o penzijním přip. Dále bych chtěla znát hlavní rozdíly mezi PF komerční banky a.s. a Vojenským otevřeným PF. a.s., protože si chci jeden z těchto fondů zvolit. Děkuji Ohnisková


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Před vice nez rokem jsem podepsal…

Dobry den, Před vice nez rokem jsem podepsal smlouvu o penzijnim pripojisteni s tehdejsim penzijnim fondem Koruna. Dne 3.7.2000 jsem smlouvu vypovedel s tim, ze mi maji nasporene prostredky prevest na muj ucet. Doposud se tak nestalo. Jakou lhutu musi penzijni fondy v tomto pripade dodrzet a co mohu delat v pripade, ze ji nedodrzi - kam se mohu obratit se stiznosti a pod. Dekuji Michal Z.



odpovídal(a): Redakce

Jsem živnostník s hrubým příjmem 40.000/měs.,ve…

Jsem živnostník s hrubým příjmem 40.000/měs.,ve věku 35let, zajímal by mě penzijní plán na cca 25 až 30 let beru li v potaz postupné přibližování cenové a příjmové hladiny k EU.


odpovídal(a): Redakce

Zajíma mne, zda zaměstnavatel může přispívat…

Zajíma mne, zda zaměstnavatel může přispívat zaměstnanci nepravidelnou částkou ( 3% z vym. základu) a zaměstnanec si hradit stálou platbu a zda se státní příspěvek se poskytuje pouze na platbu zaměstnance . Děkuji K.K.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane, uzavřel jsem penzijní připojištění…

Vážený pane, uzavřel jsem penzijní připojištění od 1.9.2000 s měsíční splátkou 1.500,- Kč. Chtěl bych využít možnosti odpočtu 12.000,- Kč od základu daně za rok 2000. V prosinci bych si zvednul platbu tak, abych tuto možnost využil. Teď ten dotaz. Na kolik si mám v prosinci zvednou platbu? Někdo říká že vždy součet musí být 18.000,- Kč a nezáleži na tom zda je připojištěn celý rok, či jen část. Jiný poradce mi radí, že v mém případě by prosincová platba stačila ve výši 9.500,- Kč. Kdo má, podle Vás pravdu? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den František Marek


odpovídal(a): Redakce

Můžete mi nějak vysvětlit, jaktože dostávám…

Můžete mi nějak vysvětlit, jaktože dostávám státní příspěvek 120Kč ? (mám smlouvu podle starého penzijního plánu) Zákon ve znění od 1.1.2000 hovoří jasně: státní příspěvek je 150Kč.


odpovídal(a): Redakce

Prosim,Vas o udaje pro zajisteni budoucich prijmů…

Prosim,Vas o udaje pro zajisteni budoucich prijmů vek 43 ve vysi cca 8000Kcdekuji.M


odpovídal(a): Redakce

Je mi 42 let, mam zajem uzavrit penzijni…

Je mi 42 let, mam zajem uzavrit penzijni pripojisteni (korespondencni cestou), ale nemohu se rozhodnout pro nekterou z pojistoven. Muzete mi prosim poradit? Dekuji. ing. Ladislav Sisler


odpovídal(a): Redakce

Prosim o informaci zda je podle nove legislativy…

Prosim o informaci zda je podle nove legislativy mozne odecist ze zakladu dane pri sporeni 500,- Kc mesicne nejakou castku. Dekuji Tomas Ruzicka


odpovídal(a): Redakce

mám uzavřenou smlouvu s VVPF.V říjnu mi končí…

mám uzavřenou smlouvu s VVPF.V říjnu mi končí poslední ,60.splátka.Letošní rok jsem dovršil 50let věku a chci si naspořenou částku vybrat. Ještě nejsem rozhodnutý pro PF se kterým uzavřít další smlouvu.Mohli byste mi prosím některý doporučit? dále je tu problém s mou manželkou.Ta ve stejnou dobu bude končit splátky ve stejném PF jako já. Ale,50 let věku dovrší v roce 2004.Za jakých podmínek může uzavřít smlouvu s jiným PF,tak,aby mohla uspořenou částku u PF VVPF jednorázově vybrat při dosažení věku 50 let. A úplně poslední,jestliže nám doporučíte setrvání u VVPF,jak máme postupovat,abychom mohli naspořené částky vybírat při dosažení 50-ti let věku?Samozřejmě,že vím o změnách v zákoně,a že na další výběr musím počkat až do 60-ti let.



odpovídal(a): Redakce

Posím poraďte jak postupovat při úmrtí účastníka…

Posím poraďte jak postupovat při úmrtí účastníka penzijního připojištění. Jedná se o VOPF a já jsem uvedena jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze. Děkuji. Mirka Bukovská


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane! Chystáme se s manželkou uzavřít…

Vážený pane! Chystáme se s manželkou uzavřít smlouvy o penzijním připojištění. Je mě 33 let a manželce 30 let. Manželka není zaměstnaná, takže nemůže uplatňovat odpočet pro snížení základu pro výpočet daně z příjmu. Mohu tento odpočet uplatnit za ni nebo je výhodnější uzavřít pouze jednu smlouvu na mé jméno? Mohu na začátku složit jednorázovou částku, abych mohl uplatnit maximální odpočet pro letošní rok? Můžete mě sestavit modelový program pro úložku 500, 1000 a 1500 měsíčně u PFKB? Děkuji Dynka


odpovídal(a): Redakce

Oslovila mě společnost IMG a.s.s nabídkou…

Oslovila mě společnost IMG a.s.s nabídkou pojištění.Musím uznat, že mi zástupce této společnosti nabízel široký sortiment pojištění jak průmyslu, tak i privátního pojištění.Zástupce této společnosti mi sdělil, že v nejkradší době získají oficiální licenci MF jako pojišťovací makléř.Je možné, že v součastné době na našem trhu není ještě oficiální pojišťovací makléř s licencí MF? Můžu společnosti IMG a.s. důvěřovat, že mi skutečně sestaví to nejlepší a jako pojišťovací makléř bude vždy stát za mnou? Co o této firmě víte? První dojem na mne udělali velice dobrý a bylo vidět, že mají veliké znalosti po zkušenostech s přímími zástupci jednotlivých pojišťoven, nebo různých MLM sítí jsem se ještě nesetkal s takovým profesinálním přístupem.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni, Chci se zeptat, co je vyhodnejsi -…

Vazeni, Chci se zeptat, co je vyhodnejsi - uzavrit smlouvu o penz. pripojesteni dle starych nebo novych podminek. Osobne jsem uzavrel smlouvu dle starych podminek. Dekuji. P. Zan


odpovídal(a): Redakce

Uzavrel jsem smlouvu o PP u PF Komercni banky 1.5…

Uzavrel jsem smlouvu o PP u PF Komercni banky 1.5.2000. Mesicni ulozky cini 1500 Kc. Chci se zeptat zda je mozne provest mimoradnou platbu ke konci roku tak, abych ziskal maximalni odpocet pro vypocet dane z prijmu a zda je mozne provadet nahodile mimoradne ulozky. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vazeny pane Skopaliku, chtel bzch uzavrit…

Vazeny pane Skopaliku, chtel bzch uzavrit penzijni pripojisteni, ale o nabidce PF nejsem informovan. Proto bych se s Vami chtel poradit. Je mi 26 let. Podminkou pro vyber PF je, aby prechod na jiny PF nebyl komplikovany, aby se penzijni pripojisteni dalo zrusit po nejake dobe s nejmensimi sankcemi a dobre financni vysledky za posledni dva roky. Dekuji Frantisek Drozd


odpovídal(a): Redakce

Jsem klientem Všeobecného vzájemného fondu a…

Jsem klientem Všeobecného vzájemného fondu a chtěl bych si penzijní pojištění převést do PF KB. Je to možné bez ztráty veškerých výhod? Jsou nějaké omezující podmínky? Předem velice děkuji, Karel Jára


odpovídal(a): Redakce

Prosím o doporučení nejvhodnějšího PF, možností a…

Prosím o doporučení nejvhodnějšího PF, možností a variant i výše měsíční splátky (předpokládaná je asi 500 Kč/měs)pro ženu, 37 let. Děkuji. M. Brožová


odpovídal(a): Redakce

Může se připojistit i člověk ,který je již v…

Může se připojistit i člověk ,který je již v důchodu a chce se dále zajistit ?Jedná se o člověka ,který je již rok v důchodu.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pane inženýre, od .1994 mám uzavřenou smlouvu u…

Pane inženýre, od .1994 mám uzavřenou smlouvu u Vojenského otevřeného penzijního fondu a platím částku 200,- Kč / měs. V současné době nabízí zaměstnavatel, že pokud převedu stávající smlouvu k ING penzijnímu ´fondu bude nám jako zaměstnancům platit stenou částku ( max. však 500,- Kč) k tomu, co si na toto nové penz. pojištění budu zasílat. Máte možnost porovnat výhody a nevýhody stávající smlouvy s výhodami , které by mi vznikly při převodu ( nebudu-li samozřejmě počítat s tím, co mi zaměstnavatel přispěje, a dále porovnejte mi tyto dva penzijní fondy v rámci hospodaření ( je-li možné i jejich portfolio).Když částky penzij. fondu nejsou ze zákona pojištěny? Děkuji.