FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, jsem muž narozený 12.8.1950, v březnu roku 1990 mám přiznaný částečný invalidní důchod. Chtěl bych se zeptat, kdy mám nárok jít do předčasného důchodu? Bude se mi krátit výše důchodu? Jaká bude výše důchodu po dovršení běžného důchodového věku?


odpovídal(a): Redakce

Péče o bezmocnou osobu

dobry den,je mi 56 let,od roku 2001 pecuji o postizeneho syna,do te doby jsem byla zamestnana.do duchodu mam jeste 4 roky.zajima me z ceho mi bude vypocten vymer a jaka by mohla byt jeho cast.dekuji.jarka.



odpovídal(a): Redakce

Valorizace důchodu v roce 2009

jak je pro rok 2009 valorizován starobní důchod. Pavel Fiala Líně


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod v roce 2009

dobrý den Mám dotaz ohledně výpočtu invalidniho důchodu. Jsem 15 let v plném in.důchodu poslední oznámenío výměře zní takto procentmí 7700 Kč zvýšení o 4.4% 339 Kčákladní výměra činí 2170 Kč. Celková výše je 10209 Kč .Jakou výši důchodu mohu očekávat v případě přeřazení do 1, 2 nebo 3 kategorie nově chystaného přiznání důchodu. Stačí přibližná suma. Děkuji s pozdravem p . Burjánek


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 1.9.1959, mám dvě děti. Odpracováno mám 30 let. Mohla bych již odejít do předčasného důchodu? příp. kdy nejdříve? Jaká bude výše důchodu? Děkuji Jitka Beranová


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění od zaměstnavatele

Dobry den! Chtěl bych se zeptat musely jsme přejít k druhému penzijnímu fondu od zaměstnavatele ,u byvaleho fondu jsem nic nepřispíval pouze zaměstnavatel tento novy fond tvrdí že musím přispívat minimální částkou 100 kč že nejde aby přispíval jenom zaměstnavatel.zajímalo by mě jak to tedy je novy fond je česká pojišťovna.Za odpověď předem děkuji.Přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den.prosím o radu.Jsem narozen 21.12.49.nyní mně byl přiznán část.inv.důchod,uvažuji o odchodu o 2 roky dříve.Kdy by to bylo? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Z čeho a z kterých let se bude počítat důchod?

U manžela dochází k ukončení zemědělské činnosti zem. podnikatele z důvodu možnosti čerpání dotace z fondů EU na základě nařízení vlády 69/2005 Sb.v souvislosti s předčasným ukončením provozování zem. činnosti a nebude vykonávat žádnou činnost. Bude dostávat dotaci cca 200 tis ročně, z které by se nemělo odvádět pojištění, protože tento příjem nesouvisí s výkonem samost. výd. činnosti. Z čeho a z kterých let se bude počítat důchod . Je mu 56 let a předpokládá žádat o důchod při dosažení důchodovéh věku.


odpovídal(a): Redakce

Péče o dítě jako náhradní doba pojištění

Dobrý den, moje maminka je narozena roku 1953 a porodila 3 děti. Jedno se narodilo, ale mrtvé, proto bych se chtěla zeptat kolik dětí si má odečítat, aby si mohla vypočítat věk k odchodu do důchodu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Dobrý den, prosím o radu.Moje maminka je narozena 8.8.1956.Pracuje od svých 16 let.Kdy nejdříve může požádat o starobní důchod,a o jakou finanční částku by její důchod popř.byl krácen. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zahraniční důchod

Zila a pracovala jsem v CSSR ( Ceske Republice) do 33 let. Od roku 1981 ziji v USA. Mam dvoji obcanstvi , USA a ceske. Rada bych vedela co mam podnikat abych mohla dostavat alespon minimalni duchod v Ceske republice. Mam v Praze byt + ucet v bance. Moje primarni bydliste je v USA, sekundarni residence / bydliste v Praze. Dekuji predem za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

dobrý den,co potřebuji pro předčasný důchod,je mi 55let děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu po dosažení důchodového věku

Přeji dobrý den a mám takovýto dotaz: Od listopadu 2007 mi vznikl nárok na řádný starobní důchod. Od zaměstnavatele mám vystavenou pracovní smlouvu na dobu určitou od února 2008 do 31.12.2009, kdy také odejdu do st. důchodu. Musím si zažádat o výplatu penze od 1.1.2010 včetně procent za roky navíc, nebo bez procent a se zpětnou platností od 1.1.2009 ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodová pojistka - jednorázová výplata nebo prav

Dobrý den, Velmi Vás prosím o radu jak se mám rozhodnout při ukončení důchodové pojistky. Dne 1.05.1997 jsem uzavřel Důchodovou pojistku u České pojišťovny a.s. (pojistnou smlouvu o důchodovém pojištění podle sazby DP 10) S těmito podmínkami: Počátek pojištění 1. 05. 1997 Pojistné bude placeno 12 let Výplata důchodu 1. 05. 2009 Sjednaný základní roční důchod 22 800,-- Kč K vyplácenému důchodu se poskytuje i podíl na zisku Celkové lhůtní pojistné po slevě 24 680,-- Kč (platím jednou ročně) A, Důchod základní (v případě podílu na zisku 6%) doživotní měsíční důchod ve výši 1 900,-- Kč + podíl na výnosech z rezerv B, Jednorázová výplata ve výši 253 080,-- + podíly na výnosech z rezerv Velmi přemýšlím, co bude pro mne výhodnější – zda si nechat vyplatit jednorázovou výplatu, nebo raději pobírat měsíční důchod. Jsem si vědom případných rizik při odhadu zejména inflace, přesto Vás prosím o radu. Ing. Jiří Matuška Zálešná 3406 760 01 Z l í n


odpovídal(a): Redakce

Výpočet starobního důchodu

Dobry den, ja mam ted hruba mzda mesicne v vyse 135000kc a podle co vidim na netu nejsem schopny ani orientacni pocitat kolik kazdy rok zpracovane na ten uroven me bude zvysit duchod.Muzete prosim vas me dat orientacni castka.Vim ze za kazdy rok se pocita 1.5% ale ze se omezi vyse mzda pro tu kalkulace.Dekuji predem za orientacni kalkulace.Davoine


odpovídal(a): Redakce

Práce v zahraničí

Započítávání zahraničního expertního pobytu Od září 1986 do srpna 1989 jsem pracoval jako expert vyslaný bývalou Polytechnou v zahraničí, v té době jsem v ČSR žádný plat nepobíral. Na Informativním osobním listu DP se mi tato doba započítává různým způsobem: - rok 1987 nemá žádnou vyloučenou dobu a vyměřovací základ 600 Kč (?!), - rok 1988 celý jako vyloučená doba 366 dní a nulový vyměřovací základ, - roky 1986 a 1989 bez vyloučených dob, ale s vyměřovacím základem rovným mému výdělku u domácího zaměstnavatele za měsíce leden - srpen 1986, resp. září - prosinec 1989. Jak se má správně doba pobytu v zahraničí započítávat?


odpovídal(a): Redakce

Příjmy vstupující do výpočtu starobního důchodu

Vedle hlavního pracovního poměru s úvazkem 1,0 mám již asi rok vedlejší pracovní poměr u jiného zaměstnavatele s úvazkem 0,5. Počítá se příjem z vedlejšího poměru do vyměřovacího základu pro určení starobního důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den,prosím o radu: V srpnu 2009 mi vznikne nárok na starobní důchod (62 let). V současné době firma potřebuje redukovat počet pracovníků a navrhla mi ukončení pracovního poměru z org.důvodů s odstupným (3 měs.) Jak by mělo vypadat ukončení prac.poměru,jaká výpov.doba a jaký by byl dopad na výši důchodu,nebo ke kterému datu by bylo nejlépe prac,poměr ukončit? Je lépe se zaregistrovat na úřadu práce po skončení prac.poměru, nebo zažádat o předčasný odchod do důchodu a kdy podat žádost?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

V březnu 2009 mi bude 60 let. V současné době (prosinec 2008) bylo zrušeno pracovní místo, které jsem zastával. Novou práci jsem nesehnal. Prosím o informaci, zda v tomto případě je lepším řešením předčasný důchod (mám odpracováno, vč. dokončeného studia střední a vysoké školy, 44 let, můj plat byl po léta nadprůměrný), anebo pobírat podporu v nezaměstnanosti a o předčasný důchod požádat až po jejím ukončení (za předpokladu, že nové zaměstnání neseženu, což je více než pravděpodobné). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Novela zákona o důchodovém pojištění

Prosim pekne, od kdy plati odstave (1) paragrafu 37 zakona c.155/1995 v nize uvedenem zneni? Jedna se mne o soubech vyplaty starobniho duchodu a pracovne pravniho vztahu na dobu neurcitou ci urcitou § 37 (1) Výplata starobního důchodu, na který vznikl nárok podle § 29, náleží osobám vykonávajícím výdělečnou činnost v plné výši nebo ve výši poloviny; polovina starobního důchodu se vyplácí na základě žádosti pojištěnce. Polovinou starobního důchodu se rozumí polovina základní výměry a polovina procentní výměry; v případě, že se starobní důchod nevyplácí v plné výši z důvodu souběhu s jiným důchodem podle § 59, rozumí se polovinou starobního důchodu polovina procentní výměry vyplácené podle § 59. V tomto zneni mizi podminka sjednani pracovniho pomeru na dobu urcitou, nejdele 1 rok. Dekuji predem za spravnou odpoved ve tvaru: Plati od (den.mesic.rok)