FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Moje žena má částečný invalidní důchod od r. 2003. Nepřiznání celého důchodu vychází z nedostatečné zdravotní dokumentace a špatného posouzení. Nemá proto žádnou práci a možnost výdělku. Nějakou dobu pečovala o svou matku. ( cca 2002 - 2006 kdy zemřela). Jak a z čeho bude vycházet výpočet základu pro důchod když za péči dostávala okolo 3 500 Kč./ měsíc a od té doby je bez příjmu na úřadě práce a budeli jí tato doba pro dobu vůbec započítána? Děkuji. Savara.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den. Jsem nar. 1951, zaměstnanecký poměr od 15-41 let, poté OSVČ - dodnes. Mám odpracováno 16 let v I.B. pracovní kategorii (azbest). V pracovní kategorii I.B. jsem ukončil pracovní poměr v březnu 1992. V kolika letech mám nárok na odchod do starobního důchodu, jakým způsobem a kde se žádá o předčasný starobní důchod a zda je pracovní kategorie I.B. při výpočtu výše důchodu nějakým způsobem finančně zvýhodněna. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Informativní osobní list důchodového pojištění

Dobrý den, kde je prosím možno zjistit přesnou dobu pojištění, která je podkladem pro přiznání starobního důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Zpětné vyplacení důchodu

Přeji hezký den. O 1. ledna př. r. bude možné pracovat i nadále na dobu neurčitou i těm, kteří už mají nárok na starobní důchod. V případě, že budou pokračovat v práci a nebudou pobírat starobní důchod, budou pracovat na tzv. procenta. Bude možné po nějaké době zřeknout se této procentní výhody a zažádat o vyplácení důchodu zpětně? Např. 1. ledna 2010 mi vznikne nárok na starobní důchod. Rozhodnu se nežádat o něj a budu pracovat např. ještě 5 let. Mohu zpětně požádat o vyplácení důchodu od 1. ledna 2010, nebo bude možné zažádat zpětně jen určený počet let, nebo to nebude možné vůbec? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Na starobní důchod mám nárok k březnu 2020.Dotazy 1. Jakou dobu pojištění potřebuji získat ? Jak se mi započítává náhradní doba pojištění (střední škola, vysoká škola, vojna)3. Existuje nutnost platit důchodové pojištění, pokud budu mít získanou dobu pojištění, aůe nebudu pracovat v letech 2010 - 2020?


odpovídal(a): Redakce

Z čeho a jakým způsobem se počítá starobní důchod

Prosím o radu. Z čeho a jakým způsobem se mně bude vypočítávat starobní důchod. Jsem žena, mám 3 děti, nar. 1955, mám odpracováno 34 roků, poslední 4 roky jsem v částečném invalidním důchodě a zároveň jsem vedena na ÚP. Nárok na starobní důchod mám za 5 let a 8 měsíců. S mým zdravotním stavem nemohu sehnat žádnou práci. Děkuji za radu. Libuše.


odpovídal(a): Redakce

Krácení důchodu

Dobrý den,jsem nucena uvažovat o odchodu do předčasnho důchodu o dva roky protože pečuji o osobu blízkou (matka). Předčasný důchod budu mít zkrácený. Má smysl žádat v době nároku na starobní důchod o jeho přehodnocení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik nároku na vdovský důchod

Dobrý den. V r.2000 ve věku 42 let jsem ovdověla.Vdovský a sirotčí důchod nám byl vyplácen do r.2006,kdy dcera ukončila studium.Vzniká mi nárok na pobírání vdovského důchodu v případě,když dcera začne tento rok studium?A následně trvale,až dovrším 55 let?Jsem nar v r.1958. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba evidence na ÚP jako doba pojištění

Dobrý den,marně se již delší dobu snažím zjistit,zda doba vedení v evidenci ÚP ,aniž bych někdy pobíral podporu, se počítá pro procentní složku důchodu po dobu tří let jako náhradní doba z 80%,a v jakém rozsahu je tato doba dobou vyloučenou.Ze zákona o DP vyplývá,že by se 2,4 roku měly započítat a tři roky by měla být vyloučená doba,ale různé prameny včetně ČSSZ i knihy,kterou používáte,dávají naprosto různé výklady. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, jsem narozen v lednu 1954. V říjnu 1985 jsem nastoupil jako horník do podzemí dolu a v červnu 1990 se mi stal pracovní úraz a dostal ČID a rentu po pracovním úraze. Od ledna 2009 již rentu nepobírám, mám jen ČID. V lednu 2009 jsem dosáhl věku 55 let, mohu požádat jako horník o starobní důchod již teď, i když nemám odpracováno 15 let na dole, ale v hornictví jsem skončil pracovním úrazem.



odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobry den . Zajímalo by mně jak je to s odpracovanýma rokama při odchodu do důchodu. Je mi 45 let a mám celkem odpracovaných 18 let jako horník.(18 let i v zápočtovém listě) Pak jsem utrpěl pracovní uraz a pobírám rentu. Vzhledem k mému úrazu jsem již 8 let evidován na ÚP a nemohu sehnat práci. Znamená to že pokud se mi nepodaří s mým úrazem sehnat nějakou práci, nebudu mít nárok na důchod.


odpovídal(a): Redakce

Práce a předčasný starobní důchod

Dobrý den, chci zažádat o předčasný starobní důchod v létě 2009. Vzhledem k výši důchodu, hledám možnosti přívýdělku. Prosím, jaké smlouvy a dohody mohu uzavřít a do jaké výše mohu mít příjmy, abych dodržela zákony a předpisy. Prosím, o konkrétní názvy smluv, dohod a výše příjmu pro rok 2009. Velice děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Dobrý den, prosím o informaci ohledně vdovského důchodu. Po kolika letech manželství mám na vdovský důchod nárok? Musím být vdaná, nebo mohu žít s přítelem (druhem) bez oddání? Je v tomto případě doba nároku jiná? Děkuji s pozdravem OP


odpovídal(a): Redakce

Jednorázové vyrovnání

Dobrý den, jsem v plném invalidním důchodu 3 roky a penzijní připojištění mám již déle než 10 let (od 1994). Mám nárok na jednorázové vyrovnání před dosažením věku 60-ti let? Děkuji. MH


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období při výpočtu starobního důchodu

Dobrý den chci se zeptat, z kolika roků nazpět se počítá nebo bude počítat starobní důchod za předpokladu,že jsem a budu trvale zaměstnaný. Jsem narozený 2.11.1960


odpovídal(a): Redakce

Odvody sociálního pojištění

Dobrý den, Pobírám částečný invalidní důchod a jsem vedena na pracovním uřadě 2 roky. Jsem povinna si sama platit nějaké sociální dávky, abych potom mohla pobírat starobní důchod? Mám odpracováných 33 roků. děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 5.8.1954, vychovala jsem 3 děti a odpracovala 33 roků. Kdy mám nárok na odchod do starobního důchodu? A v kterém roce bych mohla odejít do předčasného důchodu? Nyní jsem 2 roky v částečněm invalidním důchodě. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba

Dobrý den, jsem v lednu 2009 starobním důchodcem a důchod je mi počítán z vyměřovacího základu. V průběhu roku 2007 jsem byla po operaci delší dobu - 60 dnů ve stavu nemocných. Bude se mi z tohoto důvodu krátit vyměřovací základ za rok 2007 a když ano , tak na základě jakého výnosu, resp. zákona ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den,jsem žena, 2 děti, 10.12.2008 mi vznikl nárok na odchod do důchodu. Jsem OSVČ ve svobodném povolání, přečetla jsem si, že příjem z r. 2008 se mi již do výše důchodu nezapočítává, pokud odejdu se zpětnou platností do důchodu k výše uvedenému dni. Stále pracuji, budu pokračovat v práci dále, ale hodlám o důchod požádat. Pokud by bylo pro mne výhodnější ještě počkat, prosím o radu, kdy. Řadu let platím maximální výši sociálního pojištění, proto nepotřebuji pracovat déle " na procenta". Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod od roku 2010

Dobrý den, jsem žena, ročník 1954, 1 dítě,od 1.6.2001 v plném invalidním důchodu. Kdy bych mohla odejít do předčasného starobního důchodu (podle novely od r.2010), pokud mi bude stále plný inval.důchod ponechán? Děkuji.