FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Nejvyšší dosažené vzdělání v penzijní kalkulačce

Dobrý den, omlouvám se za možná nepřesně formulovaný svůj první dotaz ohledne započtení vzdělání (tj. nikoliv doby studia). Některé kalkulačky zohledňují středo i vysokoškolské vzdělání jakýmsi příplatkem za vzdělání, v případě VŠ je to asi 2000 Kč. Chtěla bych vědět, zda toto pro odchod do důchodu v roce 2009 platí. S pozdravem a díky R.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Dobrý den,uvažuji o uzavření penzijního připojištění.Je mi 36 let.Chtěl bych se zeptat jak velké procento z čistého příjmu se doporučuje spořit(při mém věku) a jaké jsou nejdůležitější kritéria při uzavírání smlouvy s pojišťovnou.



odpovídal(a): Redakce

Doba studia jako doba pojištění

Dobrý den, dovolím si ještě jeden dotaz: když půjdu do důchodu během roku 2009, kolika % se započítává náhradní doba studia před a po dosažení 18 let věku (střední + VŠ)? Započítává se jen 6 let po 18. roce, tj. z 6.16 roku jen 6.00roku, či 6.00x0.8=4.8 roku? A jak se počítá před 18. rokem věku? S pozdravem a díky za odpověď R.


odpovídal(a): Redakce

Práce a důchod

Dobrý den, letos začátkem března dosáhnu důchodového věku, chci v letošním roce odejít do důchodu. Mám dva dotazy: 1. Započítává se pro odchod do důchodu v tomto roce vzdělání středo- i vysokoškolské? (v tomto směru je každá kalkulačka důchodu jiná!) 2. problém je složitější. Zatím mám smlouvu na dobu neurčitou, ta bude možná změněna na dobu určitou do 31.3.09, ale tím si dosud nejsem jista. Jak potom vyplnit "potvrzení zaměstnavatele", pokud si tím nejsou zatím patrně jisti ani na osobním oddělení. Pokud by mi pracovní smlouva skončila, chtěla bych odejít do důchodu od 1.4.09, pokud ne, pracovala bych dále, ale nejdéle do asi 10.12.09. Jak mám v tomto případě postupovat, abych zbytečně nežádala zaměstnavatele o ukončení prac. poměru na dobu neurčitou před 31.3.09? Lze např. podat zádost o důchod od 1.4.09 zpětně např. až v dubnu, až si budu jistá že nebudu moci dále pracovat? Doplatil by se mi pak důchod zpětně od 1.4.09? Děkuji za laskavou odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Jsem narozený v 10/1946, ale střední školu jsem nedokončil a v 1/1965 jsem na vlastní žádost odešel. Zaměstnán jsem od 1.3.1965 dosud a prosím o sdělení, kdy mám nárok odejít do starobního důchodu. Dle věku to mělo být v 8/2008, ale není mi jasné, zda nedokončení střední školy v 1/1965, kdy ukončení střední školy bylo v až 6/1965, nebude mít vliv na započítanou dobu pro výpočet důchodu. Také jsem byl od 7/1969 do 3/1970 v pracocní neschopnosti po těžkém úraze, kdy jsem od 1.4.1970 obdržel částečný invalidní důchod pro ztížené životní podmínky dle par.č.27. Jak budou tyto doby započítávány pří výpočtu starobního důchodu. Bude brán na zřetel tento částečný invalidní důchod pří výpočtu důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Předčasný odchod do důchodu

Dobrý den, prosím o informaci, o kolik by se mě krátil důchod kdybych odešel do předčasného k 23.12.2009. Můj odchod do řádného důchodu je 23.1.2012. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy žádat o důchod

Hezký den,jsem narozena 6.3.1951, 2 děti, měla bych odejít letos v prosinci do důchodu ale chtěla bych nadále pracovat tam, kde nyní. Mám si zažádat o důchod a dál pracovat nebo nezažádat a dál pracovat, aby se mi pak mohl důchod o něco zvednout? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a rodičovský příspěvek

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mám nárok na poloviční invalidní důchod?Jsem 10 let na mateřský je mi 30 a před jsem pracovala rok a půl.Zajímalo by mě zda můžu pobírat důchod i rodičovský příspěvek nebo jenom jedno? Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: je mi 56 let, mám ještě 3 roky do důchodu, ale dostala k 1.6. výpověď. Někde jsem slyšela, že když budu 3 měsíce na úřadu práce a práci neseženu, tak mám nárok na normální důchod (ne ten předčasný). Je to pravda? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný odchod do důchodu

dobry den.jsem nar. 26.10.1957 3.roky uciliste a 2.roky vojna pak jsem pracoval do 31.12.2008 tet urad prace.zajimalo by mne zda mohu pozadat o predcasny duchod a kolik budu asi tratit mesicne na vyplaceni.dekuji za radu z pozdravem ruzicka.



odpovídal(a): Redakce

Odbytné z penzijního připojištění

Dobry den, potrebovala bych co nejdirve vypoveded smlouvu meho ponzijniho pripojisteni, nebudu prechazet na zadne jine, proto bych se chtela zeptat jakym zpusobem bych to mela udelat? Nevim o zadne pobocce pobliz, nemohu ano zkontaktovat toho, kdo to se mnou uzaviral. Take bych se chtela zeptat, jestli dostanu nazpet nejen vlozene penize, ale take uroceni a statni prispevky? Mam ING a funguje uz asi 2 roky. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod po 31.12.2009

Dobrý den, v r.2006 jsem ovdověla, jsem v plném invalidním důchodě, tudíž dostávám i vdovský důchod.V r. 2011 jsem pozvána znovu ke komisi, pokud mi dají částečný invalid.důchod, tak ztratím vdovský důchod. Narodila jsem se v r. 1957, tak pak v kolika letech můžu zažádat o vdovský důchod?Děkuji Vám za zprávu.


odpovídal(a): Redakce

Vhodné datum přiznání důchodu

Dobrý den.Narodil jsem se 18.8.1949 a chtěl bych odejít do důchodu o 2 roky dřív,proto bych chtěl vědět,který termín je pro mě nejvýhodnější.Na důchodovém mi říkali,že bych měl jít od 1.1.2010,ale že mi už nebude důchod valorizován,proto bych si chtěl nechat poradit,jak se mám tedy zachovat.Děkuji.Hranický


odpovídal(a): Redakce

Doba učení jako doba pojištění

Dobry den . Zajímalo by mně jak je to s odpracovanýma rokama při odchodu do důchodu.Do učení jsem nastoupil 1.9.1964 a vyučil jsem se v červnu 1967 narodil jsem se 26.4.1949 a chci odejít do předčasného důchodu o dva roky září 2009. Kolik se mě bude počítat odpracovaných roku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácení pracovního úvazku

Má zaměstnavatel právo zkrátit zaměstnanci pracovní úvazek poté, co mu byl přiznán ČID?


odpovídal(a): Redakce

Důchod ze zahraničí

Dobrý den, jsem ročník 1950,střední školu jsem studoval v letech 1965 až 1968,vysokou školu v letech 1968 až 1974,pote jsem byl zaměstnán až do konce roku 1991.Od roku 1992 až dosud jsem zaměstnán v Libyi. Prosím,poradťe mi,jak bude vypočítáván můj starobní důchod a jakým způsobem ho mohu ovlivnit platbou dobrovolného pojištění. Děkuji,Václav Bařina


odpovídal(a): Redakce

Doba studia a evidence na ÚP jako náhradní doba po

Dobrý den.Prosím,jak se počítá výuční doba a doba na úřadu práce do procentní výměry v důchodu?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba

Dobrý den, prosím o sdělení, zda se započítává doba mateřské dovolené do vyloučené doby při výpočtu starobního důchodu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den.Jsem nar.červenec 1961.Od 15let zaměstnanecký poměr 3roky.Od r.l980 náhradní voj.služba 5měsíců.Od září 1980 studium na policejní škole 12měsíců.Od r.1981 do 31.12.1992 zařazen v kategorii A/přímý výkon/.V této kategorii pracuji do dnešního dne.Důchodové pojištění platím 32let.V kolika letech mám nárok na odchod do starobního důchodu.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může zaměstnavatel z důvodu dosažení důchodového věku rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr na základě § 49 ZP ze strany zaměstnavatele.