FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Kamarádce se loni v březnu narodilo dítě a pobírala v tomto roce jak mateřskou,která byla větší než příjem 38 040Kč a rodičovský příspěvek. Do společného zdanění manželů si bude uvádět jen 7200 odpočet a manžel nebude uvádět 4200 na manželku jen 7200 na sebe? Děkuji za radu Jarka


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

dobrý den,při odchodu zaměstnance mu musí zaměstnavatel předat potvrzení o příjmu,jak postupovat ale,kdyz mu zaměstnavatel nedal ještě výplatu,to tam mám uvést pouze období,za které dostal zaměstnanec výplatu,nebo mám s potvrzením počkat,do té doby,než obdrží zaměstnanec výplatu,ale to si myslím,že 2.možnost je nereálná,to bych také mohla čekat jak dlouho,že ano??děkuji



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, co si mám představit pod pojmem roční přeplatek na dani, roční přepočet daně a rozdíl na daňovém bonusu,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem povinna podat daňové přiznání, pokud jsem měla během jednoho roku následující příjmy: - práce na DPP - podepsané prohlášení a strhávána zálohová daň - práce na DPP - odváděná srážková daň - příjem 2000 Kč dle paragrafu 10 (ostatní příjem). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, kdy má mzdová účetní zpracovat a provést roční výpočet daně a zúčt.záloh zaměstnancům? Pokud zaměstnanec předloží vyplněné prohlášení popl. se žádostí o roční zúčtování dříve než do 15.2., lze provést toto vyúčtování již v lednové mzdě? A kdy nejpozději? Moc děkuji, Nina Semml.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den,vedeme DE,za loňský rok máme dost velké přeplatky daní /hodně zam.má živ.pojištění/ . Chtěla jsem se zeptat,zda mohu tyto přeplatky daní ze závislé činnosti čerpat z letošních odvodů daní třeba 3 měsíce a daně z mezd neodvádět?Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý večer, pokud je příjem nižší než 15 tis. Kč, může se udělat ročního zúčtování daně u zaměstnavatele?Je mi známo, že pokud je příjem nižší než 15 tis.hrubého, tak se nepodává daňové přiznání,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Můžete mi sdělit, jaký je rozdíl ve výpočtu mezi dani z příjmu fyzických osob a ročním zúčtování daně za zaměstnance?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den.21.12.2007 ukončil zaměstnanec pr.pom.,poté byl nezaměst.Od 2.1.2008 je opět naším zam.Odrazí se to nějak při ročním zúčtování daně?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den,příjem 27 tis.Kč,práce na DPP,podepsané prohlášení,v rámci ročního zúčtování daně: 27 tis. x 0,12 = 3240,- Kč daň mínus sleva na poplatníka 7200= -3960,- Kč,to by mi měl zaměstnavatel vrátit 3960,-Kč,nebo se domnívám, že také spíše že nic,protože má být zřejmě sleva na dani max.do výše daňové povinnosti,takže žádný přeplatek ani nedoplatek na dani nevzniká je to tak správně?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den! Manžel má vedlejší pracovní poměr. Ani v jednom zaměstnání nedosahuje dle dosavadního zdanění 10 000 kč čisté mzdy. Prosím. bude mít slevu na dani o částku 2070 u obou zaměstnavatelů? Pěkně děkuji za odpověď. E.P.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den,mám správně vypočítany roční přepočet daně? ZD= 152 992 - nezd.část ZD(odpočet na manželku,je na MD 38040,-Kč,+živ.pojištění 6tis.)= 108 952,-)roční základ daně zaokrouhlený na 100 = 108900,-Kč x 0,12= 13068,-Kč (stanovená daň) mínus slevy poplatník(7200) + 2děti celý rok(12 tis.)..13068-19200 = -6132,- (daň snížená o slevu na dani) mínus úhrn vyplac.daň bonusů + skut.sraž.záloha na daň),potvrzení o příjmech řadek 10,12...celkem částka 4261... Daň 6132 mínus 4261 = -10393,- Kč,přeplatek? To by mi měl FÚ vrátit?Zkoušel jsem více kalkulaček,ale po každé vyšel jiný výpočet,sdělte mi prosím Váš názor,jestli je to správně a kolik by to mělo správně být,jestli vratka nebo přeplatek,mockráteré díky


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den.Dotaz se týká vyúčtování daně z příjmů fyz. osob ze záv. činnosti.Mohu uplatnit celé danové zvýhodnění na dítě tj. 6000,- Kč i když zaměstnanec pracoval od března do prosince?V lednu a únoru byl na ÚP. Druhý z manželů zvýhodnění neuplatnoval.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, pokud je sleva na dani vyšší než vypočítaná daň, uplatní se pouze ve výši daně a zbytek bude vyrovnán až v celoročním vyúčtování? A kdy vzniká daňový bonus, které slevy se do bonusu zahrnují (na děti,...)a kdo a jakým způsobem bonus hradí (pokud je daň nulová)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů důchodců

Zdravím. Novinové titulky hlásaly, že je pracující důchodce osvobozen od platby daně z toho, co si přivydělá. Nyní se dozvídám, že je to jinak, opět 15%. Důchodci (ačkoliv za něj stát platí soc.a zdrav.poj.) je dál strháván soc.a zdrav.poj. ze mzdy z prac poměru A TAKÉ daň ze mzdy. Má pravdu naše účetní? (Raději bych byla zaopatřeným důchodcem, než se nechat státem takhle okrádat, ale bohužel pracuji proto, aby nemusela žebrat.) Díky.


odpovídal(a): Redakce

Daňový nerezident

dobrý den,kdo je daňový nerezident?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Formulář

Dobrý den,form.vyúčtování daně z příjmů fyz.osob.Mfin 5459,vzor.č.13,v jakých sloupcích má být vyplněno,když zaměstnavatel zaplatil zálohovou daň a kde se to potom uvedene části II.na str.3?Zaměstnavatel měl daň po slevě,to jsem uvedl ve sl.2,3,sl.5a (stejné částky)a bonus jsem uvedl ve sl.5b,může to tak být?Co nám FÚ dluží a penále,které jsme zaplatili FÚ se uvádí v jakém sloupci? Děkuji za odpovědi a omlouvám se za množství,přeji pěkný den Honza


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, až do srpna jsem zapsaná na VŠ (prezenční forma), ale už tam nebudu chodit. Chci se zeptat jak to bude až budu nastupovat do práce? Musím školu zrušit nebo může být oboje současně? A pokud může být oboje, bude moci otec stále uplatňovat slevu na dítě? Mnohokrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Prosím o sdělení, zda se z dohod o provedení práce odvádí daň (5 tis. - srážková, nad 5 tis. - zálohová) z "hrubé" nebo "superhrubé" mzdy. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů

Prosím o sdělení, zda se daň z příjmu (srážková nebo záloha) počítá z "hrubého" nebo ze superhrubé mzdy. Děkuji.