FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Na penzijní připojištění KB platím měsíčně 1000 korun.Ekonomka, která nám vypočítává platy,mi sdělila, že pro výpočet k vyrovnání daně se bude brát v úvahu jen částka zbývající nad základ 6000 tisíc,tedy jen 6 000 Kč.Je tomu opravdu tak?Proč tedy banka zasílá přehled o vkladech na účtu?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, ráda bych se zeptala na uplatnění slevy na poplatníka podle zák. 586/92 Sb. §35ba, odst.1.)písm. a) u cizího státního příslušníka. Jedná se zaměstnankyni polské státní příslušnosti, která má povolení k dlouhodobému pobytu, přidělené rodné číslo a trvalé bydliště na území ČR. Má tato zaměstnankyně nárok na slevu na poplatníka již v průběhu zdaňovacího období 2008? Nebo si může slevu uplatnit až po skončení zdaňovacího období 2008 tím, že si sama podá daňové přiznání a finanční úřad bude zkoumat zda splnila podmínku 90% příjmů na území ČR? Pokud můžu přiznat slevu v průběhu - měsíčně, je třeba kromě zmíněných skutečností (povolení pobytu, trvalé bydliště) ještě něco dokládat, např. potvrzení FÚ o daňovém rezidentovi? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Andrea Petráková.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím Vás mohu jako zaměstnavatel provést roční zůčtování zaměstnanci slovenské národnosti? (pracuje u nás,trvalý pobyt a rodinu má na Slovensku)V měsíční mzdě za rok 2007 jsme mu uplatňovali pouze slevu na dani na poplatníka.Jelikož má dvě děti, bude uplatňovat roční daňový bonus.Domnívám se, že by si měl podat přiznání sám na základě potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatelů za rok 2007.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny z DPP

Dobrý den, mám dotaz - zda pracovnice pracující na dohodu o provedení práce a podepsala prohlášení bude daněna. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý den. Jak se zdaňují v r.2008 odměny členů zem.družstev? Nepodepsali prohlášení. Jedná se o předsedu a členy revizní komise s příjmy od 350 do 2.000 Kč. Dosud jsme z přímů od 400 Kč odváděli pojistné na zdrav. a soc.pojištění. Je to tak i v tomto roce? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, jak mám postupovat v případě, když mi zaměstnavatel při zpracování mzdy odpočítává slevu na dani i na dítě které už není studentem. I přes mé upozornění, že studium ukončil. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den,chtěla bych se optat jak je to s daňovým bonusem. V roce 2007 jsem byla na mateřské,a po dobu 6 měsíců jsem byla na brigádě.Měla jsem podepsané prohlášení,ale dítě jsem neuplatňovala. TeĎ si dělám přiznání a nevím zda mám nárok na daňový bonus za těch 6 měsíců. Jsem zmatená ze zákona, kde se hovoří o minimálním výdělku.Já jsem si vydělala 41tis.hrubého celkem.Tak nevím zda si mohu přiznat daňový bonus. Děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobgrý den, v říjnu se nám narodilo dítě a napsali jsme ho na manžela. chcdi se zeptat zda si ho mohu napstat na sebe když nemám žádné příjmy a jsem s ním na mateřské. Manžel by přestal odebírat peníze na dítě, ale chci se zeptat zda ty peníze dostanu já. Mockrát děkuji a přeji příjemný den


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den,mám dotaz ohledně zúčtování roční daně u zam.Zam. vyživující 1 dítě pobíral mzdu 11 měsíců, jeden měsíc byl nemocen.Od vypočteně daně, která činí 15551,-Kč odečtu zákl. 7200.Sražené zálohy na daň jsou 6.350,-, vyplacené bonusy 904,- Kč.Prosím jaký bude postup výpočtu.Vyšlo mi doplatek 3095,-Kč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, může i v letošním roce důchodce pracující (pouze u naší organizace) na dohododu provedení práce podepsat prohlášení a tím pádem mu ze mzdy počítat zálohouvou daň včetně odpočtu na poplatníka? Jak je to potom s ročním vyúčtováním daně, když na dohodu bude pracovat třeba pouze 3 měsíce? To se mu pak bude odpočet počítat pouze za tyto tři měsíce nebo za celý rok?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Mohu udělat roční vyúčtování daně ze závislé činnosti zaměstnanci - důchodci, který byl pouze v prosinci zaměstnán na dohodu o provedení práce a byla mu sražena zálohová daň. Jinak po celý rok nikde nepracoval. Nemusí si podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob sám? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani u nerezidentů

Za leden 2008 jsme zaměstnankyni s trvalým pobytem na Slovensku neposkytli slevu na dani /2.070,-/, protože neodevzdala daň. domicil. Nyní prý už není potřeba a slevy jí můžeme již zase poskytovat. Takže za únor ji už slevu lze poskytnou???


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny z DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli jsou nějaké změny od r. 2008 při práci na DPP, resp. jak si zde vypočtu daň z příjmu (nedostávám výplatní pásku). Příjem z této prac.činnosti mám nižší než 4.000/měsíc. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, stalo se nám, že jsme u pracovníka na…

Dobrý den, stalo se nám, že jsme u pracovníka na poloviční pracovní úvazek uplatňovali slevu na poplatníka (600,-měsíčně) bez podepsání prohlášení. Bohužel jsme to zjistili až v únoru při přípravě na roční zúčtování daně. Můžete nám prosím Vás poradit jak máme tuto situaci vyřešit? Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, prosím o radu, od 03-09/07 jsme zaměstnávali člověka, který zde v ČR pobírá starobní důchod z německa. Toto stvrdil čestným prohlášením. Prohlášení u nás nepodepsal. Mohl by u nás dodatečně podepsat prohlášení, abychom mu provedli roč.zúčt., za předpokladu, že jiné prohlášení nikde nepodepsal. Jiné příjmy neměl. Uplatnili bychom celou slevu 7200,-? Děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

Dobrý den,prosím Vás jak je to se srážkovou daní u nerezidentů členů statutarního orgánu pokud nepodepíší prohlášení? Je zde hranice do 5000,- srážková daň a nad 5000,- zálohová daň?? Jedná se o odměnu za práci v představenstvu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, chtěla bych Vám napřed poděkovat , už jste mi nejednou pomohla . Chci se zeptat na Společne zd.manželů . Sestra za rok 2007 měla tyto příjmy - v lednu byla v prac. neschopností /ryzikové těhoten./, od února dalších 28 týdnů -PPM,/ do 6 měsíce dítěte- doufam ,že to nazývam spravně /, od září pobírá rodič.příspěvěk / cca 7800kč /. Otázka zní : co z toho se počítá jako příjem , co se uvádí do daňového příznÁní a co ne , a jestli si může jeji manžel odečist položku na vyžívovanou manželku ? Předem děkuji za odpoved´. S pozdravem V.B.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den,zpracovávám roční vyúčtování daně u zaměstnance, který u nás vloni pracoval v červenci na DPP a od září na HPP.V červnu téhož roku vyučen,po dobu studia nikde nepracoval.Mé vyučtování vypadá takto: Příjmy 81283,pojistné 8763,základ 72520,sleva popl.7200,sleva student 1600 (doložil doklad o studiu a v červenci na DPP neodpracoval celý měsíc ani nebyl o prázdninách na úřadu práce).Daň k vrácení popl.činí 7097 Kč.Nemám to chybně vypočítané?Připadá mi velká částka k vrácení. Moc děkuji za odbornou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,může si zaměstnanec uplatnit daňové zvýhodnění na dítě,které si převzal do pěstounské péče? A lze si uplatnit toto dítě zpětně v daňovém přiznání za rok 2007. Dítě si převzal již v září 2007, ale rozhodnutí obdržel až v únoru 2008. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Superhrubá mzda

Dobrý den mám dotaz ohledně dohod o provedení práce,výpočtu v r. 2008. Potřebuji při podnikání výpomoc cca na 2 měsíce. V dohodě bude uvedeno od do, 150 hodin, hrubá mzda 20000,- Kč. S čistou mzdou jsi nejsem jista. 15% z hr.mzdy je 3000 a tím by byla čistá 17000,-Kč. Prohlášení poplatníka se podepisovat nebude. Je to tak dobře nebo se musí vykázat také super hrubá mzda a z ní 15% daň.Děkuji Marie