FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z DPČ

Dobrý den, prosím Vás jakou daní (zálohovou nebo srážkovou) budu danit Dohodu o pracovní činnosti ve výši 4.000,-- Kč hrubého měsíčně? Lze uplatni zálohovou daň v případě že si dotyčný bude mít povinnost podat daňové přiznání.Slevu na poplatníka u nás ovšem neuplatňuje.Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Mohu provést roční zúčtování občanu ČR, který je u nás ve firmě zaměstnán od února 2007 dosud, podepsal prohlášení a požádal o roční zúčtování. V lednu byl zaměstnán v Německu a tvrdí, že si příjmy nahlásí v Německu. Pokud mu mohu provést zúčtování, tak za jaké období a jak odečítat slevu na poplatníka a na dítě? Děkuji za včasnou odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění u nerezidentů

Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat, zda při praci na dohodu o provedení práce mohu uplatnit danovy bonus ve výsi 890Kc na díte? nebo zda to lze pouze u dohody o pracovni cinnosti pripadne zkracenem pr. uvazku. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mohu dělat v případě, že jsem podepsala růžové prohlášení a přesto mi zaměstnavatel z výplaty neodečetl slevu na dani. Patila sem tudíž celou daň. Je nějaký způsob jak se zpětně bránit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nerezidenti

Dobrý den, pracuji ve firmě , která zaměstnává převážně občany Slovenské republiky.Někteří po mě chtějí udělat Daňové přiznání, aby si mohli uplatnit slevu na děti.Dokonce tvrdí že to chtějí zpětně už od roku 2004.Jak postupovat, když zaměstnanec nastoupil u nás v květnu daného roku a před tím byl zaměstnaný na Slovensku nebo vedený na úřadu práce.Má taky nárok na slevu na děti?Tento dotaz jsem již tady položila, přišlo mi že je zodpovězen diskrétně , ale na email mi odpověď nedošla. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu

Přeji hezký večěr, paní Sedláčková. Prosím znovu o radu : nedávno jste mi odpověděla , že slevu na poplatníka, 2070 kč, nemusím uplatnovat v zaměstnání a můžu ji uplatnit v roce 2009 při podání DP ,/podávat to budu i kvůli uplatnění slevy na ditě /. Prohlášení poplatníka jsme dostali do rukou až koncem února 2008, dodnes podepsané leží na stole u provozního, takže to účetní zatím neviděla. V Prohlášení popl. jsem uvedla, že slevu neuplatňuji, bohužel účetní tvrdí že ji uplatnít musím v zaměstnání , a na výplatní pásce za leden a únor to mám uvedené. Poraďte mi prosím , ještě jednou jak to je a ve kterém § je to uvedené ? Jsme placeni na km/hod/kč , a tak slevy na daních se pry nás netykaji. Proto dávám přednost podání DP na FÚ. Předem děkuji za odpověď, V.B.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění u nerezidentů

Dobrý den, pracuji ve firmě , která zaměstnává převážně občany Slovenské republiky.Někteří po mě chtějí udělat Daňové přiznání, aby si mohli uplatnit slevu na děti.Dokonce tvrdí že to chtějí zpětně už od roku 2004.Jak postupovat, když zaměstnanec nastoupil u nás v květnu daného roku a před tím byl zaměstnaný na Slovensku nebo vedený na úřadu práce.Má taky nárok na slevu na děti?


odpovídal(a): Redakce

daňové přiznání

Dobrý den, prosím o radu. Mám hlavní pracovní poměr, ve kterém mám podepsané "Prohlášení poplatníka k dani". V loňském roce jsem ještě občas pracovala u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Měsíční příjem z této dohody nepřesáhl nikdy 5.000,- a nemusela jsem si sama podávat přiznání k dani z příjmů FO. Letos ale měsíční částka z dohody bude vyšší než 5.000,-, celá částka tedy bude zdaněna jednotnou sazbou 15%, ale jak to bude s přiznáním k dani z příjmů? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového zvýhodnění.Zaměstnankyně má 2 děti,neuplatňuje si daňové zvýhodnění, její muž pracuje v Německu a jeho příjmy jsou zdaňovány v Německu podle německého daňového systému.Otázka zní, zda si může naše zaměstnankyně uplatňovat na obě děti daňové zvýhodnění, pokud mi doloží čestné prohlášení manžela, že si dle (českého)Zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. DZ neuplatňuje.Pokud přijde kontrola FÚ, jak to obhájím,že si zde uplatňuje DZ na děti? Jedna zaměstnanky FÚ mi totiž řekla, že nemá nárok, ale já si myslím opak.Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, mám následující dotaz: Den 1.2.2008 byl mým posledním pracovním dnem u jednoho zaměstnavatele. Dne 11.2.2008 Jsem nastoupila u nového. U tohoto nového zaměstnavatel jsem měl hrubý příjem 10 714,- Kč a čistá mzda 7 198. Pravděpodobně zde nebyla uplatněna sleva na dani 2 070,- Kč. Mám na tuto slevu nárok? Nový zaměstnavatel tvrdí, že ji mám uplatnit u minulého zaměstnavatele. Děkuji za Vaši radu.



odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu

Jsme občanské sdružení bez zaměstnanců. Chceme na dohodu o provedení práce zaměstnat člověka, který nemá podepsané prohlášení (růžový papír). Může jej u nás podepsat a co to pro nás znamená? Jsme přihlášeni jako plátci srážkové daně. Musíme se ještě hlásit někde jinde? Jak je to v případě, že pracovník měl v lednu podepsané prohlášení jinde a teď jej chce podepsat u nás? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den,mam dotaz pracuji jako zaměstnanec,zaměstnavatel zajišťuje z místa bydliště dopravu autobusem zdarma.měsíčně přispívá 960kč ta se objeví ve výplatní pásce jako dopravné ,ale po sečtení všech položek není započítaná do hrubé mzdy.je to tak správně nebo se má tato částka danit společně s ostatníma ?děkuji za odpověď ..


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele jsem měla v roce 2007 hlavní pracovní poměr a 1 dohodu o provedení práce 30.000,- tu mi vyplatil jednorázově. Nebylo z ni sraženo ani ZP ani SP,ale zdanil mi to tak,že celých 30 tis připočítal k základu daně. Mám pocit,že mě na dani ošidil,navíc mi nechce udělat roční zúčtování daně. Uvádím přesná čísla: HM z HPP 29.000,- SP 2320,- ZP 1305, daň po slevách 13.997,- (1 dítě). K výplatě 42.478,- Ale mě vyšlo, že bych měla dostat 21.924,- z HPP a za dohodu 25.500,- Když si udělám daňové přiznání sama, můžu si FÚ požádat o vrácení daně? Jak to mám ale provést? Lze to vůbec? Je dost velký rozdíl. Nebo mi to zaměstnavatel spočítal dobře? Nevím si s tím rady,zaměstnavatel se se mnou odmítá bavit,navíc mi ještě neposlal potvrzení o výdělku. Moc Vám děkuji Dobrá


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může zaměstnanec uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, které studuje vysokou školu a zároveň je zaměstnané. Pokud ne, můžu započítat alespoň část měsíce, když je toto dítě zaměstnané např. od 14.3.? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

Dobrý den, zaměstnanec má u nás za rok 2007 dohodu o provedení činnosti 1600,-/měsíčně. Bylo mu sráženo ZP i SP a srážková daň 15%. Přinesl si potvrzení o zaplaceném životním pojištění a chce, abychom mu provedli zúčtování daně. Je vůbec možné za nějakých podmínek udělat mu vyúčtování srážkové daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, zaměstnanec u nás pracoval celý rok 2007.Od 1.1.2008 je ve starobním důchodu. Můžu mu udělat zúčtování daně za rok 2007? nebo si ho musí udělat sám? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Způsob zdanění dvou příjmů

Dobrý den. Prosím o radu ohledně optimalizace daně z příjmu za r. 2008 – fyzická osoba. Jsem již více let starobní důchodce. Na celý rok 2008 mám uzavřeny dvě souběžné smlouvy o pracovní činnosti se dvěma různými zaměstnavateli. U zaměstnavatele „A“ vykonávám práci po dobu cca 9 měsíců (obsluha kotelny) za měsíční hrubou mzdu Kč 4.040,-. S tímto zaměstnavatelem jsem také podepsal „prohlášení k dani“. Zaměstnavatel mi správně sráží odvody na sociálního a zdravot. pojištění, avšak ze superhrubé mzdy mi nevypočítává ani nesráží daň – uplatňuje měsíční slevu na dani, kterou ve výplatnici uvádí jako „sleva na poplatníka Kč 2.070“. U zaměstnavatele „B“ pobírám průměrně měsíčně kolem Kč 8-9.000,- hrubého. Zde nemám podepsáno „prohlášení k dani“, zaměstnavatel správně sráží odvody na sociál. a zdrav. pojištění a také měsíční zálohu na daň ve výši 15% ze superhrubé mzdy, neuplatňuje měsíční slevu na dani. Mám v úmyslu zrušit prohlášení k dani u zaměstnavatele „A“ a podepsat jej u zaměstnavatele „B“, a to z toho důvodu, aby měsíční sleva na dani mohla být průběžně uplatňována u zaměstnavatele „B“, což se mi z hlediska průběžných celkových měsíčních netto-příjmů od obou zaměstnavatelů jeví jako výhodnější (slevu na dani by uplatňoval zaměstnavatel „B“, který by mi vlastně žádnou zálohu na daň nesrážel, a to s ohledem na skutečnost, že faktická měsíční záloha na daň by nedosahovala Kč 2.070,- (nebo jen zcela výjímečně). Mzdová účetní zaměstnavatele „A“ mě však upozorňuje, že při realizaci mého úmyslu budu celkově tratit (??), neboť u zaměstnavatele „A“ by se muselo postupovat ve smyslu § 6 čl. 4 zákona (tj. aplikace samostatného základu daně pro zdanění daní vybíranou srážkou per 15% - „zvláštní sazba daně“); na takto sraženou daň údajně nelze aplikovat slevu na dani dle § 35 ba. A dále tvrdí, že se v takovém případě relevantní příjmy (mzda) a tedy související srážky na pojistném a na dani do „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti……..“, které by jinak zaměstnavatel „A“ potvrzoval, vůbec neuvádějí – čili mi ani takové potvrzení nemůže vydat !? Prosím o Váš komentář a radu, jak danou situaci optimalizovat, aby finální čistý příjem (při aplikaci slevy na dani a event. bonusu) byl maximalizován. Pěkně děkuji. M. Němec.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den. Náš zaměstnanec má nárok na daňové zvýhodnění na dítě ve výši 890,--Kč měsíčně.Čásku mu musíme měsíčně poukázat z fin,prostředků firmy neboť na odvodech na daních jeho i celé firmy celkem máme O./tedy není z čeho odečítat/Řeší zákon jak často žádat fin.úřad o chybějící částku-měsíčně,ročně nebo si můžeme vybrat.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sazba daně z příjmů

Dobrý den,jsem starobní důchodce a v roce 2007 jsem si přivydělával na dohodu o provedení práce,namám podepsané prohlášení poplatníka, můj příjem byl nad 5000 tak jsem odváděl daň 20% ,teď si mám podat daňové přiznání, dostal jsem potvrzení o příjmech na částku 50250 s daní 10100,ale nevím jakou daň mohu uplatnit v daňovém přiznání jestli 15% NEBO 12%prosím o radu děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, jsem otcem nezletilé dcery, s manželkou nežiji ani jsme se nevzali, platím výživné. Nyní se zdá, že celé roky nikdo z nás neuplatňoval slevu na dani. Matka dítěte nepracuje. Pokud bych slevu uplatňoval já, který jsem zaměstnaný, co mám pro to udělat? A lze sleva uplatnit i zpětně?