FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Dotaz : Nevite, jak je to s danenim prispevku na penz.poj. zamestnavatele zamestnanci ? Dobrý den! Chtěl bych se optat, zda níže uvedený výňatek je platný i pro roční zúčtování (vypořádání) daně ze mzdy (za rok 2007). Zákon 586/1992 Sb. v platném znění pro rok 2007 říká toto: od daně jsou osvobozeny - příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu, maximálně však do výše 5 % vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž do této částky se nezahrnuje příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění se státním příspěvkem. Zaměstnavatel mi měsíčně přispívá na PF (400,-Kč) a v měsíci červnu 2007 tato částka přesáhla 5 % hrubé mzdy (obdržel jsem mimořádný bonus za přestup k pen.fondu ČP), proto mi to co přesáhlo 5 % , včetně pravidelného měsíčního příspěvku 400,- Kč, bylo zdaněno. Domníval jsem se , že při ročním vyúčtování daně se roční příspěvek zaměstnavatele sečte a jelikož nepřesáhne výši 5 % roční hrubé mzdy bude mi daň vrácena. To se nestalo a na dotaz v účtárně mi bylo sděleno : Žádné roční zúčtování příspěvků na penzijní připojištění se neprovádí. Tak jak je ohodnocen příjem v rámci výpočtu měsíční zálohy na daň, v takové výši vstupuje i do ročního zúčtování daně. Mám pochybnosti , zda účtárna postupuje správně . Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, existuje nějaký druh závislé činnosti dle §6, z níž není plátce příjmu povinen za "zaměstnance" odvádět daň z příjmu(srážkovou nebo zálohovou)? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: minulý rok jsem maturovala a dala si rok odklad na VŠ(potřebovala jsem si na ni vydělat) a tenhle rok mne přijali na na kombinované studium budu zase považovaná za studenta a mohu si uplatnit slevy na studenta: jako např. dětské přídavky, slevu na dopravu, slevu na daně pro mamku v práci prostě jak bylo na střední škole? A to vše při zaměstnání nebo jen brigádách do 26 let? Dostala jsem od rodiců byt budu dostávat nějakou dotaci od státu(příspěvek na bydlení) když budu student a neseženu stálou práci ale jen brigády? V tom bytě budu mít nahlášený trvalý pobyt jen já sama bez rodičů, děkuji za odpověď na vyčerpávající dotaz Mikolášková


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Jakým způsobem a v jakém časovém horizontu vyplácí finanční úřad bonus (na děti) malé organizaci? Děkuji Stránská


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím Vás o radu, zaměstnankyně uplatňovala odpočet na syna,který studoval na střední škole. Doložila potvrzení o studiu na šk. rok 2006/2007. V září 2007, uvedla do prohlášení, že syn studium k 1.9. ukončil. Má nárok na odpočet po dobu prázdnin? Děkuji a jsem s pozdravem J.Č.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu

Dobrý den, zaměstnáváme starobního důchodce na dohodu o provedení práce, když podepíše prohlášení, tak může v roce 2008 uplatnit základní slevu na poplatníka, zálohovou daň bude platit 15%. Na konci roku mu bude provedeno roční zúčtování daně. Důchodce má ještě příjem z pronájmu nemovitosti, za který předkládá daňové přiznání, bude muset příjem z DPP uvést v tomto přiznání, nebo je vyúčtování od zaměstnavatele dostačující. Nemůže mu být při současném podepsání prohlášení sražena konečná srážková a ne zálohová daň, když bude mít příjem menší než 5OOO,- Kč měsíčně? Děkuji za odpověď, Mondlová.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně ročního zúčtování daně. Omylem jsme našemu zaměstnanci,který si udělal spol. zdanění manželů vrátili přeplatek na dani (tzn. získal dva přeplatky). Jak máme tuto situaci řešit? Jak vyrovnat závazky na FÚ a pohledávku vůči zaměstnanci? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Prosím o radu při výpočtu ročního zúčt.daně z příjmu ze záv.čin.- zaměstnanec měl úhrn příjmů 81.442,-, úhrn pojistného 10.217,-, živ.poj. 3.456,-, vyplacené bonusy 7.828,-, uplatn. daň.zvýhodnění na 2 děti, úhrn sražených záloh je za rok 2007 O,-. Jaká bude výsledná částka ročního zúčtování? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, chci se zeptat zda pracovníce pobírající vdovský důchod si může odečíst 2070,-- Kč měsíčně na poplatníka. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobry den, prosim vas mam jednu takovou malou prosbu,(uz jednou ste mi odpovedel o cid a pid) ted se jedna o vyplatni pasce,vysvetlim to takhle, sem neslysici a pracuji u firmy uz pomalu 2 roky, mam CID a 1 dite, nejak mi vrta hlavou a nesrovnalosti a chtel bych se radsi vas zeptat o Danove ulevy a to zaklad na kazdeho je 2070kc, u me invailda castecne to je 210kc a ktomu mam jeste navic prukaz ZTP jenze dnesni vyplatni pasce Unor mam nulovo kc a za lminuly mesic LEDNA danovou ulevu je 1345kc a dnesni unorova je nulova 0kc a uctarna mi sebrala zpetne ,sice sem sni jednal a hadal a nevim jestli oni vedi nebo nepochopeji mezi ZTP a ZTP/P.prosim vas chci se zeptat mam narok na ZTP slevu danovou ulevu?jeste ktomu leden pracovni a za unor par dni sem marodil.vite co ja vam poslu kopie jak vypada ma vyplatni paska tak abyste mel prehled za leden a unor a ocekavam od vas radu,take napiste slovem tak abych mohl vety ukazat uctarne ze pokud mam nna nej arok aby me dan opravili ano?dekuji vam h a hezky den nashle Vanek



odpovídal(a): Redakce

Prohlášení

Dobrý den, jsem student. Zajímalo by mě u kolika zaměstnavatelů za rok mohu podepsat prohlášení na slevu na dani na studium. Například, když jej podepíšu u pracovní agentury zprostředkující studentské brigády, ale na léto si najdu sama jinou práci, mohu toto prohlášení podepsat znovu u nového zaměstnavatele (když vím, že si v agentuře během této doby nic nevydělám)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, pracuji na dohodu o pracovní činnosti a zároveň studuji ZČU. Podepsala jsem Prohlášení k dani a zaměstnavateli dala potvrzení o studiu, a přesto platím zálohy na daň. Nevím, zda oprávněně. Např. v lednu jsem si vydělala 5560Kč, vypočtená záloha na daň činila 1140Kč, srážka na ZP činila 251Kč a SP 445Kč, a můj čistý příjem byl 3724Kč. Stejně tak v únoru, kdy má hrubá mzda byla 7320Kč a byl mi vrácen poplatek za vstupní prohlídku 450Kč. Čistá mzda pak dělala 5369Kč. Myslím si, že bych měla mít na výplatní pásce zmínku o slevě na poplatníka 2070Kč + slevu na studenta cca 335Kč. Ale nikde nic není. Můžete mi prosím osvětlit tento problém? Předem děkuji za odpověď. M.Urbanová


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den. Jedna naše zaměstnankyně je od srpna 2007 na mateřské dovolené. Má v péči jedno dítě z prvního manželství. V srpnu když nastoupila na mateřskou podepsala svému bývalému manželovi prohlášení že nebude uplatňovat daňové zvýhodnění na jejich společné dítě a na základě toho si začal uplatňovat daňové zvýhodnění on, ačkoliv s nimi nežije ve společné domácnosti. Je to tak v pořádku? Může si on uplatnit daňové zvýhodnění za těchto podmínek? Ona tímto vlastně přijde o část daňového bonusu, protože v ročním vyúčtování si nemůže uplatnit nárok na celý rok. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Formulář

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde mají mít podepsané prohlášení poplatníka učni.Máme je na prodejně na odborném výcviku a vyplácíme jim odměny.Smlouvu máme podepsanou s učňovskou školou. Děkuji za odpověď Kroupová R.


odpovídal(a): Redakce

Formulář

Ještě k Vyúčtování daně z příjmů FO ze závislé činnosti...nevím do kterých okýnek jsme měli uvedené hodnoty zapsat: Mzda: 7.000 základ pro výpočet zálohy 840 záloha na daň 600 sleva na poplatníka 240 záloha po slevě 1.000 daň.zvýhodnění na dítě 240 sleva na dani 760 daňový bonus Do formuláře jsme zapsali: Část I. sl. 1 240, sl. 2 240, sl. 5a 1.000, sl. 5b 760 a sl. 8 -760 Je to tak správně? Děkuji za odpověď - Jana Pospíšilová


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jaký postup uplatnění daňového zvýhodnění zvolit, když syn zaměstnance ukončil dle potvrzení ze školy studium k 8.2.2008??? Má zaměstnanec nárok uplatnit si daňové zvýhodnění ještě za měsíc únor a nebo pouze do ledna. Prosím o radu jak postupovat v případě, že jsme mu v únoru daňové zvýhodnění uplatnili, ale již na ně neměl nárok.Došlo k prodlení informací ze strany zaměstnance. Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na daň

Dobrý den, zaměstnávám brigádnika (studenta) na DPP, za rok 2007 to byly celkem 3 DPP, podepsal u mě prohlášení a neměl žádné jiné příjmy. Požádal mne o roční zúčtování daně. Mohu mu uplatnit slevu na poplatníka a na studenta v celé roční výši, anebo jen v alikvótu těch 3 měsíců (když se jedná o DPP)? Orientuji se podle doby, na kterou je podepsané prohlášení, tudíž, když ho má u mne na celý rok, má nárok na uplatnění slev v roční výši? Kdyby měl prohlášení jen dejme tomu na 5 měsíců u mě a pak na 2 jiné měsíce v roce u jiného zaměstnavatele, tak by se uplatňovaly slevy ve výši sedmi měsíců? Mockrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odvod daní

Chtěla bych se zeptat, zda dan ze zav.cinnosti zamestnancu a srazena dan z dohody o provedeni prace se plati na stejny ucet FU?nebo se jedna o jinou dan?dekuji moc


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Dobrý den, může si manžel uplatnit ve svém daň.přiznání odpočet na manželku, která je na MD a pobírá rodičovský příspěvěk ve výši 7.000,-Kč měsíčně. Na MD je od 8/05(teda doba delší než 6 měsíců od porodu). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den. Pracuji ve firmě na dohodu o pracovní činnosti a zároveň studuji ZČU. Podepsala jsem Prohlášení k dani a doložila jsem i platné potvrzení o studiu, a přesto platím zálohy na daň. Je to tak správně? Byla jsem v domění, že tyto zálohy platit nemusím, pokud studuji. A pokud je to tak správně, budou mi tyto zálohy v březnu příštího roku při zúčtování vráceny? Děkuji za odpověď!