FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

Dobry den, dalkove studuji (je mi 32let), mam skolou povinne dite, na ktere nic nepobiram, nyni nove je mym jedinym zdrojem prijmu autorsky honorar. Ktery je za rocni obdobi dle smlouvy stanoven na 75000. Jak jsem se docetala, pod 7tis./m by to mel danit ten kdo honorar vyplaci. V me smlouve se toto nepise. Mam zadat dodatek popr. jak danit? Castky budou chodit pravidelne - ctvrtletne. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Nezdanitelný základ daně

Dobry den,mam dotaz ohledne vraceni dani,od ledna budu na materske dovolene,bude za me delat zamestnavatel danove priznani?(dosud tomu tak bylo)nebo uz budu muset sama?za druhe se chci zeptat,zda budu moci uplatnit zaplacene uroky z hypoteky...na materkse budu teoreticky bez prijmu,ale hypo je napsana na me...tudiz jsem si uroky vzdy uplatnovala ja.dostanu tim padem vratku jako obvykle nebo bude nutne do smlouvy nejak zakomponovat partnera aby si mohl uroky uplatnit on. dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Sleva na děti.Dobrý den,mám zaměstnance, který se teď v září oženil.Manželka je vedena na úřadu práce.Manžel bude nárokovat daňové zvýhodnění na děti manželky.Má nárok na toto daňové zvýhodnění od září nebo od října? A v jakém zákoně bych toto přesně našla.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani studentovi

Sleva na dani pro studenta Dobrý den,mám podepsanou pracovní smlouvu a jsem zároveň nepřetržitě studentem (teď kombinovaného studia). Chci se zeptat jestli mám nárok na slevu na dani pro studenty ve výši 335 kč za měsíc nebo se to vztahuje jen na studenty prezenčního studia? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, zda můžu zpětně(za minulý měsíc) uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, i když u zaměstnavatele ještě nemám podepsáno daňové prohlášení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobry den, byl jsem zamestnan na DPČ, když jsem chtěl vyplnit Prohlášení poplatníka ("růžový formulář"), bylo mi sděleno, že to zatím není potřeba, že ho vyplním až před ročním zůčtováním. Chci se tedy ujistit, zda je nutné toto prohlášení vyplnit do 30ti dnů od nástupu do zaměstnání (jak jsem někde četl), nebo to skutečně stačí až před zůčtováním. Je to tak, že kdybych ho vyplnil teď, odrazila by se sleva na dani už v následující výplatě, a když ho vyplním pozdeji, tak vše dostanu až zpětně? Nebo nedostanu nic?


odpovídal(a): Redakce

Daňový rezident

Jsem cizí státní příslušník s trvalým pobytem v ČR (resident), jsem ženatý a mám 3 děti. Pracuji u velké společnosti a ta mi tvrdí, že mi nenohou měsíčně započítat odečitatelné položky na děti a že si musím podat roční daňové přiznání a poté mi bude toto vráceno. Je možnost, jak dosáhnout měsíčního odečtu ze mzdy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a sehnala jsem si brigádu. Nepodepisovala jsem prohlášení poplatníka. Výdělky jsou do 5000,-. Chtěla jsem se zeptat, zda lze uplatnit slevu na poplatníka dodatečně v ročním daňovém přiznání /když se tam výdělky do 5000 neuvádí (srážková daň)/ nebo mám urychleně podepsat Prohlášení poplatníka, abych zbytečně nepřicházela o penízky.Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Pracuji jako zaměstnaneca pobírám standardní mzdu. Mohu i nadále ze své mzdy uplatnit daňový odpočet na vyživovanou osobu ( děti ve věku 15 + 18 let, obě studující ) po rozvedení manželství, když budou děti svěřeny do péče matky a já budu platit soudem vyměřené výživné ? Nebudu s nimi již nadále sdílet společnou domácnost.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, můj přítel má hrubou mzdu 18000,- a účují mu zálohovou daň 3600,-. Já při téměř stejné hrubé mzdě mám z.d. jen cca 1700,-. Přitom já pracuji ve státní sféře, zatímco on v soukromé firmě. Náš věk je 25 a 26 let. Nemáme děti, ani nejsme manželé. Jak je takový rozdíl v zálohové mzdě možný? Předem moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, chci se zeptat, zda stále platí odpočet na manžela/ku pouze v případě, že si manžel/ka nepřivydělá více než 38040 kč za rok. Slyšela jsem, že by se tato výše snad měla zvyšovat. Jsem na rodičovské dovolené. V případě, že si přivydělám na dohodu o pracovní činnosti u současného zaměstnavatele 3150 Kč měsíčně, měla bych tuto výši splňovat a manžel si na mě může uplatnit odpočet na manželku. Zajímá mě, kolik budu platit SP a ZP a daň pokud podepíšu prohlášení. Děkuji z odpovědi a s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Sleva na poplatníka Nastoupil jsem k 1.7.2008 u nove firmy (tzn. ne v průběhu kalendárniho mesice). Ve vyplatni pasce ovsem zadna sleva na poplatnika neni. Ruzove prohlaseni jsem podepsal. Otazka: Je mozne ze sem ho vyplnil nejak spatne nebo se prvni mesic sleva neuplatnuje.? A pokud pokud jsem jej vyplnil spatne je mozne vyplnit nove prohlaseni a zažádat o proplaceni zpetne teto slevy?


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka

Dobrý den,chci se zeptat,jak je to s platbou daně a sociálního a zdravotního pojištěni, má-li starobní důchodce příjem z pronájmu,příp. může-li si i v tomto případě důchodce uplatnit slevu na poplatníka.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: V případě, že nastoupí nový zaměstnanec od poloviny měsíce a podepíše daň. prohlášení, ale slevu na poplatníka uplatňuje u předchozího zaměstnavatele, může u nás již za tento měsíc mít zálohovou daň (samozřejmě bez slevy na popl.) a až od dalšího měsíce bude mít slevu na popl.? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, mám 3 děti,zajímalo by mě, do kolika let na ně můžu uplatňovat daňové zvýhodnění,jaké jsou podmínky,kolik je daňový bonus na jedno dítě,je mi známo, že dítě musí studovat (denní studium,nikoliv dálkové) a nesmí mít nikde uzavřen HPP,může mít pouze DPP a DPČ nebo prosím jak to vůbec je? Není daňové zvýhodnění omezeno také věkem,jedno dítě má 30 let.Pozn.všechny děti žijí se mnou v domácnosti.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění u nerezidentů

Dobry den, od 1.7.2008 som zamestnana v CR.Trvale bydlisko mam na Slovensku. Byvame spolu s maloletou dcerou. Dozvedela som sa, ze nemam narok na danovu ulavu na dieta. Neviem, ci je to spravne, pripadne ako mam postupovat dalej, nakolko mam tym padom nizsiu vyplatu o tisicku, s ktorou som samozrejme ako slobodna matka počitala. Dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, chci se zeptat na podmínky uplatnění slevy na dani na studenta. Letos jsem již prohlášení poplatníka podepsala, ale teď nastupiji na jinou brigádu. Můžu toto prohlášení znovu podepsat nebo můžu mít jen jedno ročně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v souvislosti se slevou na dani pro studenta. Nevím, kam se přesně obrátit, proto bych byla moc vděčná za jakoukoli radu či kontakt. Jsem studentkou 2 fakult VŠ a začala jsem 14.7.2008 pracovat jako brigádnice na dohodu o provedení práce na dobu neurčitou. Podepsala jsem "růžové prohlášení" a dodala potvrzení o studiu. Předtím jsem ještě na začátku července měla jinou brigádu, kde jsem žádnou slevu neuplatňovala. Nyní mi přišla výplatní páska z mé současné brigády (kde slevu uplatňuji) a byla jsem zdaněna normálně, ne jako student. Když jsem se ptala mzdové účetní, sdělila mi, že z toho důvodu, že jsem u nich nastoupila až 14.7. (tzn. v polovině měsíce), bude se mi uplatňovat sleva na dani až od dalšího měsíce a dorovnání za červenec dostanu až po přiznání za rok 2008. Chtěla bych se zeptat, zda je tento postup správný a zda bych neměla mít právo uplatnit slevu již v měsíci nástupu. Předem moc děkuji. Markéta Hessová


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Prosím, poraďte. Zaměstnanec má v jednom měsíci od 1.7. do 17.7. dohodu o provedení práce 2477,- Kč. Od 18.7. pracovní poměr na dobu určitou 2656,- Kč. Jak to bude s daněmi, když podepsal daňové příznání 18.7.? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Když zaměstnám syna (16let) na dohodu o provedení práce, je výhodnější když podepíše prohláčení k dani nebo když toto prohlášení nepodepíše?