FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Způsob zdanění

Dobrý den vlastním autobazar mám jednoho zaměstnance s kterým mám udělanou dohodu o provedení práce,vím že je to omezené 150 hod za rok ,ale vyplácím mu 4700,-Kč měsíčně,někdy to překročíme a vyplácím mu přes 5000Kč měsíčně,Jak je to u obou případá se zdravotním a sociál.pojištěním a s daní?A kdo z nás jí odvádí?


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den,mám dotaz týkající se ročního zúčtování daně ze závislé činnosti.Zaměstnankyně od 1.1.-14.4.2008 pobírala rodič.příspěvek a neměla jiné příjmy.Od 15.4.-17.6.2008 byla zaměstnaná v naší organizaci a 17.6.2008 zrušila PP ve zkušební době.Pracovala u jiného zaměstnavatele do 4.7.2008 (donesla doklady o příjmu od 17.6.2008-4.7.2008) a od 7.7.2008 nastoupila opět do naší organizace - dosud. Můžu provést roční zúčtování,když 17.6.2008 byla ještě zaměstnaná u nás a zároveň už měla PP u druhého zaměstnavatele?? Děkuji Vám za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den , chtěla bych se zeptat kolik by měli manželovi vracet přeplatek na dani,když si celý rok neuplatňoval ve výplatě 2 děti a já taky ne.Manžel má hrubého 20.000,- a já 15.000,-.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Registrace

Dobrý den, do kdy se musíme zaregistrovat na FÚ k dani ze záv.činnosti, když budeme mít první mzdy v únoru 2009 za leden 2009. Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, můj dotaz se týká ročního zúčtování záloh ze závislé činnosti. Přítelkyně má pracovní smlouvu se stanoveným platem + nárok na bonusy, které mají být vyplaceny v průběhu 1.čtvrtletí 2009. V účtárně jí sdělily, že potvrzení o příjmech jí vydají až po vyplacení bonusů, tedy je zahrnou do roku 2008. Domnívám se, že započítat lze jen příjmy vyplacené do konce ledna 2009 jako příjmy roku 2008, a tedy dané potvrzení by měla obdržet na konci ledna a nikoliv někdy v březnu. Vzhledem k jednotné dani, to nemá vliv, spíš nám jde o čas, chceme podat DP dříve než na koci března. Děkuji za odpověď. Miloslav Šimek


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, mám možná triviální dotaz na otázku výpočtu mzdy. Uvažujme mzdu 18 000 hrubého. Podle výpočtu bych jako "muž, svobodný bez dětí a dalších nároků na slevy z daně" měl mít nároz na slevu z daně 2070,- měsíčně?Na výplatní pásce se žádná taková hodnota neukazuje a čistá mzda činí cca 12 000,-. Co jsem se zde dočetl měl bych podepsat "Prohlášení k dani" - jakým způsobem se projeví a kdy se nejlépe podepsat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím o radu, vedu DE, od 5.1.2009 jsme přijali nového zaměstnance. Jedná se o svobodného muže, ale z předešlého vztahu má 2 děti. Děti jsou u matky a on platí výživné. Promítnou se mu děti v daňoovém zvýhodnění nebo ne?. Když si ve Vašem mzdovém kalkulátoru mzdu zadám, tak se jedná o velký rozdíl. Při hrubé mzdě 9680,-Kč se jedná o daňový bonus 1780,-Kč. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co vše se počítá do příjmu manželky pokud bych chtěl na ni uplatnit odpočet na vyživovanou manželku s příjmem do 68tisíc. Manželka je na rodičovské dovolené+pobírá příspěvek na bydlení jakožto voják z povolání. Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Měla bych prosím dotaz ohledně vyrovnání roční daně z příjmů u zaměstnanců. Jelikož zaměstnanci mají měsíční příjem 8000-9000 Kč. tak neodvádí měsíčně žádnou zálohovou daň. V případě, že přinesou do mzdové účtárny potvrzení o životním nebo jiném pojištění, nebo potvrzení o platbě úroků z hypotéky- pro vyrovnání daně je potvrzení bezpředmětné, jelikož neplatili žádnou daň. Chápu to dobře nebo jim stát bude vracet. Mnohokrát děkuji za odpověď. K.D.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den,spolupracuji ve svém volném čase,to jest po práci,s tělesně a duševně postiženými lidmi.Je to dobrovolná činnost bez finančního ohodnocení a bez finančního vkladu.Pokud bych měl potvrzení o této dobrovolné činnosti,mohl bch to nějak uplatnit na daňové úlevy?A pokud ano,tak jakým způsobem? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Paní Sedláčková,velice ráda bych Vám poděkovala za Vaši ochotu odpovídat na dotazy v oblasti mezd v loňském roce. Do Nového roku 2009 Vám přeji hlavně pevné zdraví a hodně štěstí ať v tom pracovním či soukromém životě.Chci se vrátit k odpovědi na Váš dotaz ohledně slevy na manželku,měla jste pravdu příjem manželky se zpětně pro rok 2008 navýšil na částku 68.000,-- korun (schváleno v prosinci/2008) pro možnost uplatnění slevy na maželku.Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den,prosím Vás lze zaměstnanci uplatnit v ročním zůčtování slevu na manželku,která je na mateřské dovolené (pobírá rodičovský příspěvek ne PPM) a dále ještě částečný invalidní důchod??? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pracuji jako učitelka na hlavní pracovní poměr a ještě chodím na brigádu,kde jsem na dohodu o pracovní činnosti.mesíčně odpracuju 80 hodina za hodinu mam 60 Kč hrubého.Chtěla bych se zeptat jaká je čistá mzda u této dohody.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnanci náleží vyplacení daňového bonusu v měsíci, ve kterém je teměř celý nemocen a nemá tedy příjem dosahující 1/2 min. mzdy.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a vykonávám souběžně jeden pracovní poměr a jednu dohodu o prac.činnosti. U dohody o prac.činnosti si vydělávám pod 5000,- Kč a v prac.poměru nad 5000,-Kč. U obou činností odvádím zálohovou daň. V průběhu roku neuplatňuji žádnou slevu na dani ani na sebe ani na děti.Je možné si slevy na dani uplatnit až v rámci ročního daňového přiznání za rok 2008? A je možné odvádět i u dohody o prac.činnosti pod 5000,- Kč zálohovou daň?


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobrý den, důchodce, který byl ještě v lednu a únoru t. r. zaměstnán, od března pobírá starobní důchod. Kdo mu provede roční zúčtování daně? V případě, že "bývalý" zaměsntavatel, potřebuje od sociálky nějaké potvrzení o pobírání důchodu. Při ročním zúčtování se důchodci příjem za dva měsíce ze zaměstnanání rozpočítá do celého roku a bere se mu sleva na poplatníka 12x nebo jen 2? Je nějak omezen příjem důchodce při souběžném pobírání důchodu, důchod je již osobozen od daně a do ročního zúčt. se nezapočítává? Děkuji a jsem pozdravem M. S.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den,můj manžel cizinec (je ze země mimo Eu,pobývá na území ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu-sloučení s manželkou) je od 4.12.08 zaměstnán na HPP na dobu neurčitou, u české společnosti na území ČR.Chtěla bych se zeptat jak bude zdańována jeho mzda(pokud jsou nějaké odlišnosti)a zda si má manžel vyžádat k podpisu Daňové prohlášení,jelikož jej při podpisu pracovní smlouvy nedostal.Děkuji za Vaši odpověd'.S pozdravem Jarka


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Ve výplatní pásce mám daň cca: 3000 kč. Moje mzda je 14000 hrubého. Domnívám se, že v ní není započtena sleva na poplatníka. Chci se zeptat zda mi ji firma nějakým způsobem vrátí. Nebo bych měl o to nějakým zpusobem zažádat a kdy? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den,zaměstnanec má tři děti,jedno z nich je držitelem průkazu ZTP/P.Tudíž má daňové zvýhodnění jakoby na čtyři děti.Pokud se vypláci daňový bonus,do jaké výše má na něj nárok?Může dostat i celých Kč 3560?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, jsem studentka řádného prezenčního studia na VŠ a od ledna nastupuji současně se studiem do zaměstnání na plný úvazek. Mám nárok na snížení daně o tu částku 4020 Kč za rok? A za jakých podmínek? Stačí mzdové účetní pouze předložit potvrzení o studiu a ona to už do mzdy započítá, nebo musím vyplnit nějaké speciální formuláře, či žádat o vrácení této částky až zpětně? Děkuji, Chucky