FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobré časné ráno, prosím Vás odpočet úroků z úvěru Stavební spořitelny si může uplatnit osoba, která je účastníkem úvěrové smlouvy, nemovitost vlastní nebo je spoluvlastníkem, když druhý spoluvlastník neuplatňuje tak si může uplatnit celé úroky? A co když v úvěrové smlouvě není uveden dům na který byl úvěr poskytnout a není ani ohlášení stavby, že na tom domě byly prováděny nějaké práce. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Dobrý den, prosím o radu v záležitosti - sleva na dani na manželku - manželka pracovala: - do března 2008 - potvrzení od zaměstanvatele o výši příjmu má - od dubna 2008 - evidována na úřadu práce - při žádosti o vydání potvrzení na tuto dobu jí bylo sděleno, že se žádné potvrzení nevydává.Že údajně stačí čestné prohlášení. Jak postupovat, když i příjmy z podpory v nezaměstnanosti jsou součástí částky spadající do celkové výše 68.000,- Kč příjmů za rok 2008?Děkuji za odpověď. St.Bělohlávek



odpovídal(a): Redakce

Osvobozené příjmy

Dobrý den. Musím si dělat daňové přiznání FO sama, protože mám příjmy nad 5000,- Kč vedle svého zaměstnání. Zajímá mě, zda se do příjmů v přiznání zahrnují příjmy od státu z mateřské a rodičovské dovolené, porodné a dávky v nemoci? Pokud ano, tak kam se to zapisuje (jaké číslo kolonky v přiznání), kde seženu jejich souhrn, stačí přepsat podle výpisu z účtu a složenek? Děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Chci se zeptat, jestli si může zaměstnanec uplatnit slevu na manželku, která pečuje o postiženou dceru. Dcera pobírá příspěvek na péči. Jestli ano, chci vědět, jestli toto platí od roku 2008. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, mohu uplatnit daňovou slevu 2070 u zaměstnance, který podepsal prohlášení k upaltnění této slevy ale byl zaměstnán pouze v období od 7.1. do 25.1.09 ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně růžových prohlášení...vím, že mohu mit podepsané jen jedno...ne u všech zaměstnavatelů...ale mám více brigád a jsem student..u obou zaměstnavatelů jsem dala potvrzení o studiu (nevím zda to hraje roli)...takže si musím podat nějaké to přiznání a vyžádat si u zaměstnavatele nějaký výpis mého příjmu..a přiznání podat (jak mi bylo řečeno v naší účtárně)...ale u kterého zaměstnavatele? prý by mi měli něco vrátit...netuším postup co a jak..jsem z toho zmatená :( poradíte mi..prosím..děkuji...a co by se stalo člověku kdyby měl podepsáno na každé brigádě růžové prohlášení a nic úřadu nepřiznal? Lucka


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, můžu udělat roční zúčt.2008 zaměstnanci-důchodci,který ve firmě pracoval na HPP od ledna do 6.2.2008. V 02/08 šel do důchodu, od 04/08 do 07/08 pracoval ve firmě na DPP. Od 1.8-31.8.-DPČ, od 19.11.-31.12.-DPČ. Po celou dobu měl podepsané prohlášení, daně byly po celou dobu 0,-Kč. Může být uplatněna sleva na popl.za celý rok?Podáva si daň.přizn.sám nebo mu má provést RZ firma?Děkuji N.D.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícími dotazy. Manželka bude do června 2009 pobírat mateřský příspěvek t.j. cca 6 x 7 600 Kč a od července 2009 bych chtěl rodičovský příspěvek na dceru pobírat já (pracuji na plný zaměstnanecký úvazek). Je možná tato varianta ? Při svém ročním vyúčtování daně z příjmu fyzických osob (za rok 2009) bych pak chtěl na manželku uplatnit odpočet daně jako za osobu bez zdanitelných příjmů (do 68 000 Kč). Je opět možná i tato varianta ? Děkuji za odpověď Trnčák


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý den,pracuji na zkrácený úvazek 30 hodin týdně za 15 000,-kč. Na výplatní pásce mám však základ uveden jako by se jednalo o celý úvazek, tedy 20 000,-Kč. Zaplaceno mám samozřejmě pouze 3/4(cca 11000 čistého), ale daně se mi tedy vypočítávají ze základu 20 000, ačkoli můj základ je jen 15000. Neměly by se daně vypočítat z toho, co je opravdu můj základ, aby nebyly tak vysoké?


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, máme zaměstnankyni na DPC, nema podepsane prohlaseni.Nase zaměstnankyně má ještě druhy PPV a musim ji vydat potvrzeni o zdanitelnych prijmech. 6 mesicu mela prijem pod 5000 tedy jsme ji z teto mzdy srazela srážkovou daň,zbývajících 6 měsiců měla příjem sražený zálohovou daní. Domnívám se, že do potvrzení uvedu hruby prijem pouze za 6 mesicu a uhrn pojistneho za zamestnavatele take za 6 mesiců, zúčtování v obdobích - jen ty měsíce kde ji byla mzda sražena zálohou dani? Je mé uvažování správné?



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den,prosím o radu.K 31.1 2009 jsem dostala Dohodu o ukončení pracovního poměru.Za rok 2008 by za mne měla firma udělat roční vyučtování řekli mi že už mi ho neudělají a musím si ho udělat sama.Od známé jsem se dozvěděla že to musí být do 16.2.2009 v práci mi ale tvrdí že do konce března.Jak to tedy je a co k tomu potřebuji za formulář.Děkuji Hana Železná


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat jestly na potvrzeni o zdanitelnych prijmech,jse to pocita jinak než je tam napsáno,ptám se kvuly te super hrubé mzdě.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mi může můj zaměstnavatel odmítnout podat moje daňové přiznání.Chtěla jsem uplatnit odečet daně z úroků z hypotéky a mzdová účetní mi sdělila, že toto teda nedělají. Je to v pořádku? Má na to právo?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den. Musí si podat zaměstnanec daňové přiznání, pokud v daném roce obdržel náhradu za ztrátu na výdělku z pracovního úrazu v částce nad 6000,-? Započítává se k této částce i bolestné nebo to se nezdaňuje? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, od září 2008 jsem zaměstnaná, od ledna do června jsem jako student pracovala na DPP bez podepsání prohlášení k dani. Chtěla bych se zeptat, zda se příjmy z práce na dohodu nějak promítnou to ročního zúčtování, respektive zda je mám současnému zaměstnavateli dokládat a zda by byla situiace jiná v případě podepsání prohlášení s tím, že měsíční příjmy na dohodu nepřesáhly 5000 Kč. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, v listopadu roku 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.CHtěla jsem se zeptat, zda mi může zaměstnavatel počítat roční vyrovnání daně za rok 2008 a v tomto vyrovnání mi odpočítat slevu na dani za celý rok (tedy 12 x 2070) nebo bude slevu na dani počítat jen za 10 měsíců, za které jsem u něj vykonávala 'aktivní práci'.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den,mám dotaz týkající se ročního zúčtování záloh na daň ze záv.činnosti.Žena pracovala od 1.1.do 30.4.2008 v zahraničí(Anglie) jako ošetřovatelka,od 1.5. do 30.9.2008 vedena na úřadu práce,a od 1.10.-31.12.2008 v naší organizaci.Můžu provést roční zúčtování,nebo je povinna podat si sama daň.přiznání? Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: V potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti.... Pod bodem 1 je úhrn příjmů ze závislé činnosti - v tomto řádku má být zapsán čistý příjem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, chci se zeptat zda musím vypisovat Prohlášení poplatníka daně č. 19 vypisovat i starým zaměstnancům, kteří ještě mají volnou kolonku i pro letošní rok na vzoru č. 17. U nových zaměstnanců je to samozřejmostí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, můžete mi sdělit jakým způsobem se počítá roční zúčtování daně,děkuji