FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

životní pojištění

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na podmínky smlouvy životního pojištění,aby se dalo odečíst s daní pri ročním zúčtování . Vím jen, že se odečítá do částky 12000,- Kč Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den , moje hrubá mzda je 15.000Kč.Neuplatňuji měsíčně na dítě 890Kč.Účetní mi to prý vypočítá za celý loňský rok.Daň z příjmů mi vychází 960,-Kč.Moc tomu nerozumím.To dostanu 12x890,-Kč za minulý rok čistého?Nebo se to ještě nějak krátí?U manžela je to stejné.Taky si děti neuplatňuje.Máme 2 a děláme u stejné firmy.Účetní nám prý dá do vyůčtování každému 1 dítě.Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

v roce 2008 jsem byla leden - červenec zaměstnána. od srpna jsem na úřadě práce. úrhn příjmů ze zaměstnání činil 41316kč. v tomto období jsem od pojišťovny dostala ještě mimo mzdu 3x plnění za pracovní úraz celkem 34479, což mi pojišťovna zdanila a vyplatila mi částku 30227. mám 2 dotazy : zda mám nárok na daňový bonus na děti (počítá se pojistné plnění také do příjmu, aby mi vznikl nárok na bonus) a zda pojistné plnění mám zahrnout do přiznání. dělám si přiznání sama. manžel byl 05-12 roku 2008 taky nezaměstnaný a příjem 48tis taky nesplnil pro uplatnění bonusů. byli mu ale nějaké bonusy za 01-04 vyplaceny, musí je tedy vracet??


odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobrý den, jaké doklady musí zaměstnanec doložit při žádosti odpočtu nezdanitelné částky z úroků z úvěru ze staveb.spoř? Děkuji za odpověď Fillová


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani studentovi

Prosím o upřesnění pojmu "Soustavná příprava na budoucí povolání". Lze pro účely úlev na dani z příjmu FO zahrnout kombinované studium? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, pracovala jsem na DPP celý rok 2008. 4 měsíce s Prohlášením poplatníka, dalších 8 měsíců bez Prohlášení poplatníka, protože jsem začala pracovat na plný úvazek. Účetní mi odměnu z DPP danila 15 %.Udělala mi Roční zúčtování. Zanmená to, že příjem odměn z DPP, které byly zdaněny, musím dávat do daňového přiznání, které si dělám za rok 2008 sama? Děkuji vřele za odpověď. B.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ohledně výpočtu daně z příjmů FO za rok 2008. Dne 1.5.08 jsem nastoupila do zaměstnání a podepsala Prohlášení poplatníka daně z příjmů. Do té doby jsem byla evidována na úřadě práce 1.10.2007-30.4.2008 po ukončení studia. Jelikož jsem nemělá nárok na podporu z ÚP, byly mi vypláceny dávky živ. minima ze sociálky. Chci se zeptat, zda při výpočtu daně z příjmu FO, a to "daň na poplatníka" mám počítat jen odpracované měsíce za rok 2008 (8 měsíců x 2070kč)? Dále také, zda se do formuláře Výpočet daně z příjmů FO za 2008 přiznávají i ty sociální dávky živ.minima,a zda potřebuji nějaké potvrzení o evidenci v té době na ÚP? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem M.


odpovídal(a): Redakce

Tiskopis

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak opravit v daňovém prohlášení např.rodné číslo dítěte nebo název zaměstnavatele manžela-manželky když je to nesprávně vyplněné (nejedná se o změnu).Škrtat se prý nesmí. Děkuji Bartošová


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

DOBRÝ DEN RÁDA BYCH SE ZEPTALA CO TO ZNAMÉNÁ,KDYŽ MANŽEL MÁ ÚLEVY NA MANŽELKU.MYSLELA SEM,ŽE JSOU ÚLEVY KTERÉ SE VYPLÁCÍ NA DĚTI JAKO DAN.BONUS.CO TO PROSÍM JSOU TY ÚLEVY NA MANŽELKU DĚKUJI.PAJA


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, jsem OSVČ a ve svém daňovém přiznání si chci uplatnit daňový bonus na dítě studující 21 let, musím k tomuto daňovému přiznání doložit potvrzení o studiu?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zdnění HPP a DPP

Zaměstnanec má uzavřenu pracovní smlouvu a také dohodu o provedení práce u jednoho zaměstnavatele. Podepsal Prohlášení k dani. Může z DPP platit pouze zálohy na daň z příjmů pokud odměna nedosáhla 5.000,- Kč a v příštím roce si nechat od zaměstnavatele provést roční zúčtování?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobry den, 31.9.2008 som unkocila pracovny pomer, ktory zacal 1.3.2004. od 6.10.2008 do 1.2.2009 som bola vedena na urade prace a poberala podporu v nezamestnanosti. Od 2.2.2009 som znova zamestnana. Danove priznanie za minuly rok si budem robit sama a neviem ci sa do prijmov zapocitava aj podpora, ktora mi bola vyplacena. Urad prace mi totiz poslal len potvrdenie o tom, ze som od 6.10.2008 do 1.2.2009 bola u nich vedena. Alebo mam robit danove priznanie len z prijmu od byvaleho zamestnavatela, u ktoreho som skoncial k 31.9.2008? Som slovenka s dlhodobym pobytom v CR a moje prijmy plynu len z CR.Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, učeň na základě smlouvy se školou u nás vykonává praxi. Odměnu mu dáváme měsíčně cca 500,--, aby ušetřil na daních podepsal prohlášení. Může si rodič za tohoto učně ještě uplatnit daňový bonus na dítě?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, sestra má dceru, švýcarského občanství, která má zde u ní přechodné bydliště a chodí zde do školy. Nemá zde v ČR trvalý pobyt a pobývá tu celoročně. Může si má sestra uplatnit na svou dceru švýcarského občanství daň. bonus na dítě. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, může muž svobodný, žijící ve společné domácnosti /není trvalým bydlištěm/ s družkou a jejím dítětem. Družka je rozvedená, dítě svěřené do péče, nejsou manželé. Může tento muž uplatnit v daňovém přiznání slevu na její dítě?


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Chtěl bych se zeptat, jak je to s daňovým zvýhodněním na děti. Manželka má pobírat od ledna 2009 daňové zvýhodnění na naše 2 děti, zaměstnavatel dostal od mého zaměstnavatele potvrzení o tom, že toto zvýhodnění neuplatňuji. Manželka avšak ve výplatě toto zvýhodnění nedostala. Bylo jí řečeno, že přišlo pozdě podepsané daňové prohlášení, a že jí zvýhodnění za leden mohou vyplatit až za rok, tedy až v lednu 2010. Je to tak správně? Není možné toto zvýhodnění zpětně zahrnout do příští mzdy. Díky moc za informaci


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, je možné, že zaměstnanci, který má cca 16000 Kč hrubého a uplatňuje odpočet na poplatníka a slevu na tři děti, se v ročním zúčtování doplatí přes 12000 Kč? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Zaměstnanec mi nenahlásil, že mu kluka vyhodili ze školy a tak 4 měsíce pobíral neoprávněně slevy na dani (ve mzdě). Nyní připravuji zúčtování odvodů z mezd tohoto roku. Domníval jsem se, že mu to srazím ze mzdy, ale zákon daně z příjmů říká, že: v §35d odst.8 ...... Případný nedoplatek ze zúčtování plátce daně poplatníkovi nesráží. Jak mám postupovat, aby nevznikl vůči FÚ trvalý nedoplatek? (jak se bránit, aby na to zaměstnanci nehřešili - že se nic z jejich pohledu nestalo). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, Zaměstnankyně je uživatelkou starobního důchodu,podepsala prohlášení,uplatňuje si slevu na dani a odvádí zálohovou daň.Je možnost zaměsntankyni udělat roční vyúčtování daně a odečíst jí nezdnanitelné částky daně (životní pojištění atd...) Jak podléhají vyúčtování daně příjmy z důchodů. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, minulý rok jsem měla několik dohod o provedení práce, všechny (ty pod 5000,- i ty nad 5000,- Kč) byly již zdaněny 15% daní. Do daňového přiznání je již tedy nebudu uvádět? V minulých letech jsem ty nad 5000,- v daňovém přiznání uváděla, nyní, když je rovná daň 15%, to již není třeba? Děkuji za odpověď Hezký den JH