FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, naše zaměstnankyně šla 30.3.2008 na mateřskou dovolenou.Její hrubá mzda za ty tři měsíce činí 49 763,-Kč.Má nárok na vyplacení bonusů za následující měsíce.Má dceru, na kterou si uplatňovala daňové zvýhodnění.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Zajímalo by mě,jestli,když jsem na mateřské dovolené,lze můj příjem odepsat z manžel. daní?



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobry den, prosim vas o radu ohledne naroku slevy na dani v pripade nastoupeni do pracovniho pomeru v prubehu mesice. Nastoupila jsem do nove prace 9.brezna s tim,ze predtim jsem byla vedena na uradu prace. Protoze mi vysla jina pracovni nabidka,podala jsem na konci brezna vypoved, s tim, ze jsem ochotna odejit az k 5.4. z duvodu nahlasenych smen. Nyni jsem obdrzela vyplatni pasku a k memu prekvapeni mi nebyla uznana sleva na dani 2070 Kc. Nasledne mi bylo sdeleno,ze na proplaceni slevy nemam narok a to z duvodu,ze jsem nastoupila v prubehu mesice a ze jelikoz jsem byla ve firme jeste par dni v dubnu, ceka me to same na vyplatni pasce za duben. Mohu se zeptat,jestli mohu slevu narokovat drive,nez na konci roku? Nebo jestli skutecne muze toto zamestnavatel udelat. Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, od 1.1.O8 do 4.11.08 jsem byla vedena na ÚP bez podpory, za dva měsíce práce jsem brala v listopadu 14.162,- záloha na daň byla 2.88O,- a v prosinci 13.676,- záloha na daň byla 2.775,-. Platím si životní pojištění - za rok 14.OOO,-, připojila jsem ho k ročnímu zúčtování a bylo mi řečeno, že se mi nic v přeplatku nepromítne, doplatek zúčtování jsem dostala v únoru 1.515,-. O jiné slevy jsem nežádala,děti mám již samostatné. Prosím zda je to správně!!!!! Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den a pevné nervy při odpovídání!!!!


odpovídal(a): Redakce

Daňový nerezident

Dobrý den, naše firma zaměstnala od 1.3. dva Slováky, kteří v ČR nemají trvalý ani přechodný pobyt (bydlí v hotelu). Protože je to jejich jediný příjem a mají smlouvu na dobu neurčitou, mohu je považovat za daňové rezidenty, i když mají své rodiny a všechny ostatní vazby na Slovensku? Nebo je zatím mám považovat za daňové nerezidenty a až po uplynutí 183 dní je převést na daňové rezidenty? Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Rožní zúčtování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s ročním zůčtováním daně když jsem na rodičovské dovolené do tří let věku dítěte (04/2010) a od dubna do prosince budu pracovat na dohodu o provedení práce s odměnou 9000,- každý měsíc. celkový příjem za 9 měs = 81000,-, celkové hodiny nepřekročí 150hod. Dohoda je u jiného zaměstnavatele než mám HPP. Lze u dohody podepsat prohlášení poplatníka a jaký bude postup při ročním zůčtování? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den jmenuji se Václav Novák a rád bych se zeptal, jestli je pravda, že první měsíc nástupu do práce, jestliže nastoupíte ve čtvrtině měsíce, nemáte následující měsíc nárok ve výplatě na slevu na dani, děkuji za odpověd na waclawnowak@seznam.cz s pozdravem Novák


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, Ráda bych Vás touto cestou požádala o radu.Na posledním školení ohledně daní nám bylo řečeno,že pokud je pobírána úleva na dítě po ukončení školní docházky,nemusíme od rodičů vyžadovat od rodičů vyžadovat potvrzení o návštěvě střed školy nebo SOU.Jak je to u děti,kteří žijí s rodiči v jedné domácnosti a jsou vedeni na ÚP,ale není jim ještě 18 let.Může na ně být uplatňováno do 18 let sleva,nebo to platí jen pro studenty? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, mám dotaz ohledně uzavřené dohody o provedení práce. Uzavřel jsem dohodu o provedení práce a nepodepsal prohlášení k dani. Můj výdělek má činit 6500 Kč. Chci se zeptat, jak mi to zdaní zaměstnavatel? Srážkovou daní? Když jsem tedy nepodepsal prohlášení k dani, tak nemohu pak žádat o vrácení daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přznání

Dobrý den, mám dotaz ohledně dan.přiznání studenta.Studentka /25 let/studuje posledním rokem na VŠ kombinované studium - přivydělala si na dohodu o PP v období měsíce července a srpna 24.000,- hrubého, daň ji srazili 3.600,- Kč čistá mzda 20.400,-.Dále si ještě vydělala měsíčně 1.200,- hrubého,pracovala celý rok tj.14150,- za rok., daň ji zam.srazil ve výši 2.130,-Kč.U žádného nepodepisovala prohlášení.Do přiznání uvede tyto veškeré příjmy,odečte si slevu na poplatníka a slevu na studenta, ve výsledku dostane daň /5.730,-/ zpátky?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, na dohodu o provedení práce vykonává občan Slovenské republiky (daň.nerezident)práce do 150 hod. ročně, odměna v EUR. Může tento pracovník uplatnit základní slevu na dani podepsáním daňového prohlášení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Starobní důchodce, podniká jako OSVĆ a pracoval 2 měsíce na DPP - nepodepsal prohlášení, příjem byl 30000 Kč a byla mu sražena daň 4500 Kč. Kam tyto příjmy uvést do dańového přiznání, může mu být daň vrácena pokud má jako osvČ nulové přijmy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, máme cizího zaměstnance na poloviční úvazek - dohodu o pracovní činnosti (trvale žijící v Německu, přechodně v ČR). Zdravotní a sociální pojištění neplatí v ČR,donesl mi formulář E101. Nyní by potřeboval potvrzení o příjmech z ČR, aby si mohl udělat přiznání daně z příjmu v Německu. Existuje nějaký mezinárodní formulář, nebo je to klasické Potvrzení o zdanitelných příjmech, které mu mám vystavit? Toto potvrzení vystavuje pouze účetní za firmu, ve které pracuje, nebo musí být potvrzerno ještě např. fin. úřadem, či úřadem práce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet daně 2007

Dobrý deň,pracujem na diplomovej práci,porovnávam mzdy SR a ČR,taktiež čisté mzdy v roku 2007,nerozumiem vašim výpočtom dane z príjmu.Našla som si tabuľku so sadzbami,ale nerozumiem tomu.Aký je postup,ako mám vypočítať daň z príjmu?


odpovídal(a): Redakce

Daňový rezident

Jsem mzdová účetní.Mohu spočítat daňové vyrovnání občanu Slovenska,který je k 31.12.2008 naším zaměstnancem, má bydliště na území SR, v CR bydlel v roce 2008 na ubytovně,a který měl v roce 2008 na území ČR postupně dva české zaměstnavatele(my jsme ten druhý) a u obou podepsal DP. Mezi těmito dvěma zaměstnavateli nebyl zaměstnán a nepobíral nikde podporu v nezaměstnanosti. Na období mezi těmito dvěmi zaměstnáními si platil do VZP za ZP jako osoba v domácnosti. Děkuji zas odpověď. Pulcová Iv.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, potřebovala bych laicky vysvětlit měsíční daňový bonus na dítě a hlavně, jak se to projeví v ročním zúčtování... Chci udělat manželovi daňové přiznání a v potvrzení o zdanitelných přijmech ze zaměstnání nemá vyčíslen úhrn daňových měsíčních bonusů, přitom si po celý rok uplatňuje jedno dítě. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, mám dotaz. Když půjdu na brigádu jako student si přivydělat a zaměstnavatel chce se mnou uzavřít dohodu o provedení práce musím podepsat prohlášení k dani? Můj výdělek předpokládám bude činit kolem 4000 Kč. Děkuji za dotaz


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

Dobrý den, jsem studentka a pracuji na dohodu o pracovní činnost, výplata mi byla opakovaně zdaněna srážkovou daní 15% a můj zamětsnavatel se k tomu staví zády. Jaké mám možnosti získat peníze zpět? Mohu si podat daňové přiznaní nebo je to bezpředmětné? Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Prosím o radu, zda mohu udělat zaměstnanci roční zúčtování daně když část roku nepracoval a nebyl vedený na úřadě práce. Pokud ano,je možné mu odečíst celou částku pro slevu na dani ? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Můj syn je student a je zaměstnán. Může si u zaměstnavatele uplatnit odečitatelnou položku na poplatníka a já zároven ve svém příjmu odečet na dítě do 26-ti let? Děuji za odpověd