FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Praxe

Při zápočtu odborné praxe započítáváme i přestupné dny do praxe u všech zaměstnanců stejně. Dozvěděla jsem se , že podle metodiky MPSV se přestupné dny do praxe nezapočítávají. Jaký postup je správný ? Program mi nabízí obě volby. Máme přepočítat všechny zaměstnance ? Děkuji za radu Hiršová Eva


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, je možno v kolektivní smlouvě sjednat nižší výši příplatku za noční práci, než je daných 10% průměrné hodinové mzdy v ZP? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

PP na dobu určitou

Dobrý den, pracovník měl první smlouvu na dobu určitou do 30. 11. 2007, pak měl další smlouvu od 3. 3. 2008 na dobu neurčitou, ale ukončil pracovní poměr na svou žádost dne 30. 11. 2008, můžeme uzavřít s ním nyní smlouvu na dobu určitou tj. od 1. 4. 2009 do 30. 11. 2009. Myslím si, že ano. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhrada za ztrátu na výdělku

Náš zaměstnanec si 29.12.2008 přivodil pracovní úraz. Od tohoto datumu mu vyplácíme pouze nemocenskou podle platných zákonů z roku 2008 a nic víc. Po ukončení pracovního úrazu mu na formulář od Kooperativy vypočítám ztrátu na výdělku a pošlu k vyřízení. Je tento postup správný nebo máme tomuto zaměstnaci ještě něco vyplácet? Moc děkuji za radu ještě nikdy jsme v organizaci neměli pracovní úraz , tak si s jeho likvidací nevím rady.


odpovídal(a): Redakce

Plat

Jsem zaměstnancem veřejné správy, kde od 1.4.2009 dochází ke změně platových poměrů.V nařízení vlády č. 564/2006 Sb. dochází ke změně v par.5 odst. 1 zrušen a odst.2 přechází v odstavec 1.V podstatě dochází ke zvýšení mezd.Zaměstnanec mi sdělil, že mi bude sníženo osobní hodnocení, aby mi mohl zvýšit základní mzdu. Tzv. že nemá finance na toto zvýšení základní mzdy.Nejedná se jen o mě, ale i o další zaměstnance.Postupuje zaměstnanvatel správně?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

Uzavřeli jsme PP od 27.10.2007 do 31.3.2008.Prodloužili jsme PP do 31.12.2008 a poté do 31.3.2009. Dle § 39 ZP je možné PP na dobu určitou sjednat na dobu 2let. Není psáno kolikrát se může PP prodlužovat.Je náš postup správný a můžeme ukončit se zaměstnancem PP na dobu určitou k 31.3.2009? Děkuji za odpověď Fillová


odpovídal(a): Redakce

Výplatní páska

Dobrý den, upravuje nějaký právní předpis (zákoník práce?)způsob, kterým je zaměstnavatel povinen doručit (předat) výplatní pásku svému zaměstnavateli; konkrétně mne zajímá, zda je povinen mu ji předat osobně. Děkuji za odpověd, s pozdravem Svobodová Eva


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, moc prosím o odpověď co všechno se bere do průměru na dovolenou. Hlavně mi jde o různé náhrady např.za návštěvu lékaře a za proplacenou nevyčerpanou dovolenou. Dá se paušálně říct, že co jde do hrubých mezd, to se započítává do průměru? Moc děkuji :-)


odpovídal(a): Redakce

Tiskopisy

Dobrý den, chtěla bych se pozeptat, zda musím tisknout a evidovat každý měsíc pro každého zaměstnance mzdový list, nebo jestli stačí mzdové listy vytisknout po uplynutí roku najednou za celý rok.Děkuji Drahošová


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

průměr pro náhrady Dobrý den pane doktore,zdravím Vás a obracím se Vás s následujícím problémem. 10/08-pracovnice odprac.2 dny=16 hod.,21 dní = neodprac.(nemoc),byla vyplacena odměna 6.200.-Kč,celkem HM=7.640.-Kč. 11/08 a 12/08 pokračování PN až do 31.12.2008. Průměr pro náhrady pro I.čtvrletí 2009 program stanovil na 477,5 Kč/hod.,což je matamaticky správně. Je nějaká možnost tento průměr upravit,nebo musím pracovat s výše stanoveným průměrem? Při čerpání 4 dní dovolené za měsíc únor 2009 = 15.280.-!!! Moc děkuji za Váš čas i odpověď. Dobrozemská



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, jsem studentka, chtěla bych se zeptat, jak je to s ročním zúčtováním, co se mi jako studentovi vrací. Ještě by mě zajímalo, co znamená zálohová dań, která mi činí každý měsíc +- 1300,- a taky proč musím platit zdravotní a sociální, myslela jsem, že to za mě platí "škola". Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně danění výplaty a prémií. V prosinci jsem k listopadové výplatě dostala prémie, které byly na zvláštní výplatní pásce a částka nebyla nijak zdaněna, ale zároveň vlastní výplata na druhé vyplatní pásce byla zděnaná víc než jiný měsíc. V celkové sumě to asi souhlasilo, ale je to tak správně? Navíc s tím souvisí další problém, kdy jsem potřebovala potvrdit pro banku kvůli hypotéce příjem za minulý rok a v potvrzení jsem neměla zahrnuty ony prémie a suma byla tedy díky nižšímu listopadovému platu (o to vyšší danění) nižší než kdybych ony prémie nedostala. A ještě jeden problém s tím související, a to že do průměru mzdy za hodinu, dle které se pak počítá plat během čerpání řádné dovolené, taky nejsou prémie započteny, a díky nižšímu listopadovému platu mám tento průměr nižší než jiný kvartál... Je tento postup danění a potvrzování příjmů správný a neměly by prémie být započteny do celkového příjmu a do výpočtu průměrné mzdy (např. pro potřeby potvrzení příjmů pro banku nebo pro výpočet průměru pro čerpání dovolené nebo nemocenské...) A co všechno musí být uvedeno na výplatní pásce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chci se zeptat, jaký je přesně postup na výpočet super hrubé mzdy? Můj hrubý měsíční plat činí 21 500 Kč a zajímá mě výpočet čisté mzdy podle toho postupu tzn. jak se počítá super hrubá mzda. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den mám dotaz jezdím jako řidič MKD často jsme vysíláni do EU. Jelikož je ted světová krize tak se občas stane, že nemáme náklady a proto nás firma ponechává stát i několik dní v EU a proto vás touto cestou žádám o radu zda máme nárok na vyplacení prostojů a jakouu formou Srbek Milan děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele OPRAVA

Dobrý den,jednatel s.r.o., který není zaměstnancem s.r.o. je mu vyplácena pravidelná měsíční odměna 1000Kč/měs. A/Z této odměny se odvádí pouze zdravotní pojistění? B/základ daně se počítá ze superhrubé mzdy, stejně jako při výpočtu klasické mzdy?C/lze u tohoto případu uplatnit slevu na poplatníka ve výši 2070Kč, tedy daň bud 0? D/shrnuto: odměna 1000Kč, odvod na zdr.poj 90+45Kč, daň =0 a k výplatě 955Kč? Velmi Děkuji


odpovídal(a): Redakce

účtování

Dobrý den, mám dotaz z oblasti účtování odečtu poloviny náhrad vůči celkovému odvodu na OSSZ. Účtování náhrad 521/336 a polovinu náhrad,které nemusíme platit 521/336 mínusem? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mzdový výměr

Dobry den,prosim o odpoved na nasledujici.Zamestnavatel nam od 01/2009 vyrazne snizil mzdy (i vice jak o 60%) a v unoru toto bude pokracovat zrejme dale.Bohuzel mzdu nemame ve smlouve, ale danou Dohodou o mzde. Cili nemusime ani souhlasit a muze nam zamestnavatel dat plat dle libosti?Ma ale prece zamestnavatel nejakou povinnost vuci nam?Samozrejme se pracuje 5 dni v tydnu.Mame nejakou moznost obrany?Mame hypoteky a jine povinne platby a tim souvisejici potize.Da se nekam obratit?JAk postupovat dale?Maji zamestnanci pravo pozadovat po vedeni podklady, ze tento krok byl opravdu nutny, ze fin. situace firmy je spatna?Vzdyt zamestnanci vlastne spolufinancuji firmu.Je mozne, ze se firma ohani fin.krizi, ale situace neni tak cerna...Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Změna platového výměru

Dobrý den,mám prac.sml. a k ní dohohu o mzdě.Nyní nám zaměstnavatel předložil k podepsání nový výměr o 1/3 nižší.Musím podespat,může mě vyhodit,prý když je dohoda o mzdě a není plat ve smlouvě tak s tím nemusím souhlasit?Děkuji za pomoc a radu.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Prosím poraďte: zaměstnanec ukončil PP dohodou k 28.2.09 a 26.2. onemocněl. podle nové legislativy a po konzultaci s OSSZ za první 3dny nemá nárok na náhradu mzdy, tj. 26-28.2. Od března už nemá u nás PP, tudíž za 4.až14.den mu nenáleží žádná náhrada mzdy, ale od 15.dne má nárok na nemocenskou, kterou mu bude vyplácet OSSZ. Jak to bude ale s vystavením zápočtového listu, ELDP - k datu ukončení PP nebo až po ukončení neschopenky? Píše se do zápočtu i doba nemoci? Kdo hradí zdrav.a sociální pojištění a z jakého vym.základu za březen? DĚKUJI MOCKRÁT ZA POMOC


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, dovoluji si požádat o radu se zaměstnání ZTP a to jak z pohledu 1)samotné výplaty - 2muži 48 let by byli zaměstnáni na 4 hod jako vrátní(hlídači)- je předepsaná min.hranice mzdy u ZTP nebo je to stejné jako zaměstnanec bez ZTP a jak by se platilo za ně SP a ZP a jak příplatky za noční službu. a z pohledu FO(zaměstnavatele) měl by v dani z příjmu nějaké úlevy - prosím,kde a v kterém zákoně konkrétně tyto situace najít.Velice děkuji