FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ukončila jsem pracovní poměr k 30.dubnu…

Dobrý den,ukončila jsem pracovní poměr k 30.dubnu.Za duben jsem odpracovala 18 dní a čerpala 4 dny dovolené.Zbývající 2,5 dne dovolené jsem měla dostata proplacené.Na pásce jsem ale měla odpracováno pouze 15,5 dne a dovolenou čerpánu 6,5 dne.Myslím ,že mě zaměstnavatel okradl o 2,5 dne které jsem odpracovala.Mohu se nějak bránit?Zaměstnavatel již ukončil činnost a telefony nebere.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

k 30.4.2010 mám ukončený PP. Odstupné za 3 měsíce účetní spočítala z předcházejícího čtvrtletí tj. 1Q 2010(průměr používaný v tomto čtvrtletí), který je na výplatní pásce leden-březen. Za měsíc duben mám mzdu, ve které mám čerpanou dovolenou počítanou ze stejného průměru jako odstupné. Domníval jsem se, že dovolená bude počítaná z nového průměru za 1Q 2010, mám zde vyšší mzdu z důvodu přesčasů a odměn. Není mi jasné, proč účetní používá stejný průměr a ne nový pro mzdu za duben jako ostatním zaměstnancům, kteří PP neukončili. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

PP na dobu určitou

DOBRÝ DEN, PROSÍM O RADU. MÁME ZAMĚSTNANCE NA DOBU URČITOU. KONČÍ MU PP A POTŘEBUJI VĚDĚT ZDA OZNÁMENÍ O UKONČENÍ STAČÍ ÚSTNĚ, NEBO VŽDY SE MUSÍ DÁT PÍSEMNÉ OZNÁMENÍ. KOLEGA TVRDÍ, ŽE JE TO VÝPOVĚĎ A TUDÍŽ MUSÍ BÝT VŽDY PÍSEMNĚ. DĚKUJI BERNATÍKOVÁ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mi může…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mi může zaměstnavatel nařídit celou dovolenou,nebo jen část. Dále mám dotaz : máme málo zakázek, pracujeme jen od pondělí do čtvrtka, v pátek nás zaměstnavatel nechává doma zadarmo, je to možné? Děkuji za odpověď Pavla


odpovídal(a): Redakce

Zkušební doba

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, kdy by končila 3 měsíční zkušební doba, když prac.poměr začne od 5.6., zkusební doba skončí 5.9.? Nebo se mýlím??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji ve firmě , která je zařazena…

Dobrý den, pracuji ve firmě , která je zařazena do III.kategorie z hlediska bezpečnosti práce.Poskutujeme zaměstnancům hlukové přestávky, můj dotaz, jak má být tato přestávka využita, mají zaměstnaci odpočítat nebo můžou vykonávat lehčí práce. Děkuji za odpověď. Bláhová


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobrý den,mám dotaz,jak se vypočítává čístá průměrná mzda?Mě totiž na podniku sečetly 12 měsíčních platů,k tomu plat za čtyři dny,další část měsíce jsem marodil,potom 0,-Kč protože jsem marodil další celý měsíc a to vše vydělili 14 měsíci.Nejsem účetní ale zdá se mi to divné. S přáním pěkného dne děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, podnikám jako OSVČ a zároveň jsem zaměstnaná na 0,3 úvazku, moje hrubá mzda je 12550,-Kč, jedno dítě. Mám pochybnosti o správném výpočtu čisté mzdy /jaká je tedy čistá mzda?/naším účetním a chtěla bych vědět jaký má vliv moje podnikání na případný výpočet /sociální, zdravotní, daň/.Děkuji a zdravím, Mirka


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, prosím o krátkou odpověď: je neděle velikonoční svátkem? Při práci v tento den náleží příplatek za svátek? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance, kterým se měnil…

Dobrý den, máme zaměstnance, kterým se měnil druh mzdy z "hodinové" na "měsíční", pracovní zařazení zůstalo zachováno. Zajímá mě, jak je to s průměrem z předchozího čtvrtletí. Mohu jim ho ponechat, pokud měli "hodinovou" mzdu a nyní jinou? A jak je to se zaměstnancem, který změnil jak typ mzdy, tak pracovní zařazení? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Stravenky

Dobrý den, mám dotaz ohledně stravenek. Jak je to se zaměstnanci, kteří si "nadělají", aby mohli jeden den mít volno, např. 2. a 8. odpracovali 12 hodin a následně 9. si vyberou náhradní volno. Mají v tomto případě za 9. den nárok na stravenku? Předem moc děkuji za odpověď. L.Černá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Pracoval jsem jako řidič MKD,ve…

Dobrý den.Pracoval jsem jako řidič MKD,ve 14denních turnusech.V průběhu práce jsem odjezdil-odpracoval zhruba 95h.Měsíční plat byl stanoven na 12000kč,-hrubého,což je 10335kč,-čistého.Zaměstnavatel nám nepsal na výplatní pásku čistou h.mzdu.Propustil nás s nárokem na odstupné,k 31.3.2010.Jak si jej mohu vypočítat?Také jak postupovat,když nám nevyplatil ani poslední mzdu,doplatek nároku na diety i odstupné.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání malého rozsahu

Dobrý den, Vážená paní, obracím se na Vás s dotazem, zda pokud je uzavrena dohoda o prac.činnosti max. do 2tis.Kc hrubého měsičně, prac.doba do 40h za měsíc, zda musí zaměstnavatel potom zaměstnanci mzdu dorovnat do výše min.mzdy tj.8tis.Kč a zda nemusi platit soc.a zdrav.pojisteni z HM 2tis.Kc,jelikoz se jedna o zamestnani maleho rozsahu,ktere je do 2tis.Kc/mes. Zamestnavatel take nemusi zaslat na OSSZ ELDP v r.2011,je to tak?Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Hezký den paní Sedláčková, mám na Vás dotaz…

Hezký den paní Sedláčková, mám na Vás dotaz ohledně opravy chybného výpočtu mzdy. V případě, že mzdová účetní chybně vypočte výplatu (např. opomene zaplatit noční příplatek), musí jej doplatit ihned po zjištění, nebo je postačující doplatek až v další výplatě? A jaký je postup v opačném případě, kdy je vyplacena část mzdy, na kterou nemá zaměstnanec nárok (opět např. noční příplatek, když v noci vůbec nepracoval)? Lze jej zaměstnanci srazit v další výplatě? V obou případech bude asi nutná písemná dohoda, že? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak se vypočítává mzda?? Moje hrubá mzda je 12000,- měsíčně. Potřebovala bych poradit, děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám daný mzdový tarif, průměrný hod. výdělek a hrubou mzdu. Zaměstnanec byl nemocný-mám spočítat nemocenskou a čistou mzdu- k čemu použiji mzdový tarif(k náhradě mzdy? ale jak?)Děkuji Bertik


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako řidič MKD, většinu…

Dobrý den, pracuji jako řidič MKD, většinu svého času trávím v zahraničí. Zajímalo by mne, zda v případě úrazu, který se mi stane v průběhu pracovní cesty avšak v době, kdy neřídím služební vozidlo (např. v době povinné přestávky v řízení, o víkendové pauze)mám právo na odškodnění od zaměstnavatele, tj. zda by se údálost posuzovala jako pracovní úraz. Ptám se proto, abych si dle potřeby sjednal příslušné soukromé pojištění, neboť náklady na léčení v cizině jsou značné.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jestliže zaměstnanec vyjímečně bude…

Dobrý den, jestliže zaměstnanec vyjímečně bude pracovat od 16.00 do 03.00/ bude mít po šesti hodinách přestávku/ má za odpracované hodiny od 22.00 nárok na příplatek za noční směnu? Jsme organizace odměňovaná platy. Rozvrh má zaměstnanec 8 až 16.30.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně se bude vdávat, svatbu…

Dobrý den, zaměstnankyně se bude vdávat, svatbu bude mít v sobotu. Co se týče zákona ohledně volna a různých diskuzí a vysvětlení, jak čerpat volno s náhradou mzdy nebo bez, mám v tom trošku zmatek. Pokud tedy zaměstnankyně má svatbu v sobotu, měla by mít nárok na 1 pracovní den volna (2dny nemá nárok, jelikož svatba je v sobotu). Teď se mi jedná o to, zda ten 1 den pracovního volna dostane zaplaceno s náhradou nebo bez náhrady mzdy? Dáte mi vysvětlení děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1. a 8.5. jsou soboty a v tyto dny je…

Dobrý den, 1. a 8.5. jsou soboty a v tyto dny je svátek.Naši zaměstnanci půjdou zřejmě tyto dny do práce. Za práci v sobotu máme příplatek 50%.Pracujeme od pondělí do pátku po 8 hod. Chtěla bych se zeptat, jak to bude placené. Budou mít všichni příplatek 50 % za sobotu plus připl. 100% za práci ve svátek? Nebo pouze příplatek za svátek 100%. Moc děkuju. JN