FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,syn ukončil studium v říjnu 2010 pak…

Dobrý den,syn ukončil studium v říjnu 2010 pak byl evidovaný na ÚP a od 1.1. 2011 pracoval do 31.3.2011 měl smlouvu na dobu určitou, ted je opět evidován na ÚP.Práci zatím žádnou nesehnal.Má nárok na finanční podporu ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám prosbu. Pokud mám se…

Dobrý den, mám prosbu. Pokud mám se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu na částečn pracovní úvazek s odměnou 4100,-Kč hrubého měsíčně, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Musím si jej platit sama a kolik, kolik za mne platí zaměstnavatel a kdo vypracovává daňové přiznání. Prohlášení mi zaměstnavatel nedal podepsat, když jsem ho o to žádala, řekl, že při částečným úvazku se toto nedělá. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

dobrý den, započítává se do příjmu rodiny pro…

dobrý den, započítává se do příjmu rodiny pro účely přídavku na dítě příjem ze zastupitelstva v hodnotě 700 kč měsíčně sražený srážkovou daní pokud osoba která tuto částku dostává má hlavní příjem ze zamšstnání? díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz na výpočet výše neschopenky…

Dobrý den, mám dotaz na výpočet výše neschopenky po ukončení rodičovské dovolené. Tříletá rodičovská dovolená na 1.dítě mi skončila 9.3.2011 a nastoupila jsem od 10.3.na neschopenku, která mi skončila 31.3. Od dubna budu mít již PPM na 2.dítě. Zajímá mě z jakého průměrného výdělku mi zaměstnavatel má vypočítat neschopenku. Určil mi ji pouze ze Základního platu, ale můj plat před 1.mateřskou dovolenou byl vždy vyšší o celou pobídkovou složku mzdy, která činila 50% Základního platu a také o provize z obch.činnosti, které se již hodně měnily. Mám za to že by se nyní při výpočtu neschopenky mělo vycházet buď ze stejné částky, která se použila při výpočtu 1.PPM, nebo alespoň z částky Základní plat + pobídková složka, jejichž součet byl vždy stejný - je to tak, nebo zaměstnavatel opravdu má nárok na výpočet jen ze Základního platu - cítím to totiž jako poškození na mé straně.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je tu někde vzorec na výpočet čisté…

Dobrý den, je tu někde vzorec na výpočet čisté mzdy? Nechci kalkulačku, těch jsem našel plno, ale vzorce - potřebuji napsat program na výpočet jako seminární práci. Mockrát děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Z organizačních důvodů mi bylo…

Dobrý den, Z organizačních důvodů mi bylo zrušeno místo a ukončena smlouva k 30.4.2011. Odcházím s nárokem na 3 průměrné platy odstupného. Jak se bude počítat, pokud mi byl v březnovém termínu výplaty vyplacen jendnorázový výkonový bonus za rok 2010 ve výši cca 1 měsíčního platu? Má bonus vliv na průměr-100% nebo poměrné započítání do průměru? Na výplatní pásce za březen jsem v kolonce průměry bohužel žádnou změnu nezaznamenal. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud zaměstnanec ukončí pracovní…

Dobrý den, pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměru dohodou a bude v evidenci úřadu bude pobírat nižší podporu v nezaměstnanosti? A to první 3.měsíce 45% místo 65%,děkuji. A jakým způsobem by mělo dojít k ukončení pracovního poměru, aby měl zaměstnanec nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mohu coby zaměstnanec žádat po zaměstnavateli…

Mohu coby zaměstnanec žádat po zaměstnavateli provádět srážky ze mzdy na úhradu soukromých splátek (např.úvěr, leasing apod.)?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám jednatele s.r.o., který pobírá…

Dobrý den, mám jednatele s.r.o., který pobírá mzdu 500 Kč měsíčně. Musí být nahlašen na CSSZ a jak se bude počítat pojistné? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na kolik hodin…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na kolik hodin mám nárok na propustku k lekaři v místě bydliště a v jiném místě mimo bydliště děkuji za odpověd



odpovídal(a): Redakce

Dala jsem výpověď v zaměstnání,kde jsem pracovala…

Dala jsem výpověď v zaměstnání,kde jsem pracovala 6 let.Nastoupila jsem ihned do nového zaměstnání, které mi sám nový zaměstnavatel nabídl.Slíbil mi skvělé podmínky,bohužel jen ústně a po měsíci v zaměstnání podmínky nesplnil.Pohádali jsme se a on mi dal po měsíci ve zkušební době výpověď. Prosím vás, z kterých platů se mi teď bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?A mám na ni nárok a v jaké % výši?A poku by to bylo z tzv.předpokládané mzdy?Jak se vypočítává? Děkuji Naďa


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,máme zaměstnance nastoupil 1.2.11,měl…

Dobrý den,máme zaměstnance nastoupil 1.2.11,měl zkušeb.dobu 3m, dne 18.2. přinesl neschopenku, k 21.3. jsme s ním zrušili prac.poměr-postup.jsme správně? Ještě je pořád nemocný. Chci se zeptat kdy odešlu odhlášky?ELDP odešlu až po nemoci-započítám nemoc?Zápočťák mu také odešlu až ukončí nemoc? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s druhým…

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem. První díte má dva roky. Chci se zeptat jestli manžel může být se starším synem, když je potřebné jít s miminkem k lékaři. Když jdu s oběma, tak je to problém, protože starší se doktora momentálně bojí a dělá tam cirkus.Mzdová účetní manželovi řekla, že když jsem doma, tak nemůže s dětmi k doktorovi on. A ten samý problém, když potřebuji jít k doktorovi já. Potřebuji jít na kontrolu po porodu a brát tam obě děti mi přijde trochu nevhodné. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kdy naposledy lze uplatnit daňové…

Dobrý den, kdy naposledy lze uplatnit daňové zvýhodnění na dítě při ukončení studia dítěte? Je možné uplatnit zvýhodnění i za měsíc, v kterém dojde k ukončení studia v prvním týdnu tohoto měsíce? Má student po ukončení studia, který nesežene práci a bude se muset zaregistrovat na úřadu práce, nárok na sociální dávku, jestliže nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak případně postupovat k získání této dávky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě mám jeden dotaz: pokud se mnou…

Dobrý den, ještě mám jeden dotaz: pokud se mnou byla uzavřená pracovní smlouva na dobu určitou, jak dlouho tato určitá doba má ze zákona trvat? Je to 2 roky od jejího uzavření a pak se pracovní poměr musí změnit na dobu neurčitou? Nebo se dobu určitá může donekonečně prodlužovat? Děkuji Vám za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaměstnání ZTP/P.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaměstnání ZTP/P. OSVČ(kadeřnice) chce příjmout na 4 hod denně paní na příjmání objednávek a ostatní administrativu, ona má průkaz ZTP/P. můžete mi prosím poradit, jak postupovat při měsíčním výpočtu mezd?? bude tam nějaká úleva pro zaměstnankyni třeba na dani nebo pojištění, nemůžu v zákoně nic najít, všude je uvedena jen invalidita č.1-3 a pak zvláštní invalidita ZTP/P 16.400,- Kč, uvažuji správně, že toto rozpočítám měsíčně na celý rok a uvedenou částku odečtu v daných měsících??? nebo je to úleva na dani pro zaměstnavatele při výpočtu daňového přiznání za celý rok, za to že zaměstnal ZTP/P. omlouvám se, ale moc tomu nerozumím, prosila jsem o radu OSSZ, ale ti mě odkázali na zákony.děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu.Ve firmě se měnil účetní…

Dobrý den,prosím o radu.Ve firmě se měnil účetní.Původní vycházel ze smluvního základního platu 7000,-s tím,že je třeba dodatkem změnit skladbu mzdy.Pracuji v zemědělství na zkrácený úvazek 7,5h.Ve smlouvě zní skladba mzdy takto:zaručený základ hrubé mzdy 6600,-,premie od 0do20%,celková hrubá mzda bez krácení premií 7920,-,soboty+neděle(4dny v měsíci)720,-.Celkem hrubá mzda bez krácení premií 8640,-.Dodatek však nebyl sepsán a nový účetní vychází z původní smlouvy s tím,že i so+ne píše jako osobní ohodnocení.Chtěla jsem se zeptat, který výpočet je správný.Jestli musí být základní plat 7000,- nebo může být zmiňovaných 6600,-.Předem děkuji za odpověď Anna


odpovídal(a): Redakce

Vážení, zajímalo by mě jak se určí průměrný…

Vážení, zajímalo by mě jak se určí průměrný hodinový výdělek při nástupu do zaměstnání dne 18.1.2011. V lednové i v únorové výplatě mi byl průměr stanoven na 49,-Kč/hod! Můj předpokládaný výdělek bude cca trojnásobný, než je minimální mzda, od které průměrný výdělek odvodili. Když si orientačně vypočtu průměry z obou dosavadních výplat, tak je to cca 120,-Kč/hod. Zajímalo by mě, zda v celém čtvrtletí může být použit takto nízký průměr nebo naše účetní "záměrně" chybuje? Nebo existuje nějaký důvod, proč by takto stanovený hod. výdělek mohla odůvodnit? V § 355 mi přesně není jasný oněch 21dnů... Děkuji předem za odpověď či radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám vypočítat náhradu mzdy(nemocenskou) v případě, že zaměstnankyně byla do 28.2.2011 na rodičovské dovolené (tříleté), 1.3. opět nastoupila do zaměstnání a od 2.3. má pracovní neschopnost.Jaký mám použít denní vyměř.základ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Je možné,aby ve…

Dobrý den, prosím o radu. Je možné,aby ve společnosti s.r.o., vykonával pozici pouze jeden člověk jednatele a zároveň ředitele? Nebo je lepší varianta vykonávat jen jednatele s.r.o., a pozici ředitele zrušit? Jak by to potom bylo se mzdou? Děkuji za odpověď.