FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Vloni jsem pracovala u úklidové firmy…

Dobrý den. Vloni jsem pracovala u úklidové firmy na DPP. Letos firma chce postupovat tak, že „využije“ 4 pracovní agentury a prostřednictvím těchto 4 agentur budu pro stejnou úklidovou firmu vykonávat práci stejného rozsahu jako na DPP. Mělo by se jednat o 4 DPČ, práce malého rozsahu do 1999,- Kč, a v každé dohodě je uveden počet 39 odpracovaných hodin měsíčně krát 55,-Kč hrubého na hodinu, což je 2 145,-Kč na každou dohodu. Na dohodě je malá formulka,kterou jsem musela podepsat, že souhlasím s dočasným převodem k pracovním agenturám. Plat u jedné agentury nebude zdaněn a u dalších tří bude odečtena daň. Dotaz zní, zda je v pořádku zdanění dalších 3 smluv. Jak by to bylo s daní v případě pod 2000,-Kč na každou smlouvu . A zda je vůbec možné tímto způsobem vykonávat jednu a tu samou činnost na DPČ a v uvedeném hodinovém rozsahu, akorát rozdělenou přes 4 pracovní agentury. Děkuji za odpověď, Havlíčková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit pojem…

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit pojem zaměstnání malého rozsahu? Děkuji předem za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu zaměstnat na DPČ s výdělkem do…

Dobrý den, mohu zaměstnat na DPČ s výdělkem do 2000,-Kč (zaměstnání malého rozsahu)paní, která pečuje o dítě předškolního věku a je v domácnosti? zdr.poj. za ní platí stát.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je nějaká změna u práce na DPP, dřív…

Dobrý den, je nějaká změna u práce na DPP, dřív bývala na 15Oh/rok a co se týká DPČ a odvodů na OSSZ a ZP,tak stále platí, že do příjmu 2tis.nemusí zaměstnavatel přihlašovat zaměstnance na OSSZ a ZP a pokud příjem přesáhne 2tis.hrubého již musí odvádět pojištění na OSSZ a ZP a přihlásit zaměstnance?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda uchazeči…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda uchazeči,kteří jsou v evidenci úřadu práce si smí nadále v roce 2011 přivydělat na DPP a kolik měsíčně. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na způsob zdanění…

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na způsob zdanění projekční činnosti, když vypracuji projektovou dokumentaci pro stavební řízení. S investorem jsme sepsali dohodu o provedení práce. Je odměna daněna jen daní z příjmu 15% nebo ještě 20% DPH a kdo daně odvádí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pro školní sbor jsem potřeboval ušít…

Dobrý den, pro školní sbor jsem potřeboval ušít kostýmy. Sehnal jsem sponzory i švadleny. Jenže nastal problém s financováním. Švadleny jsou totiž vedeny na úřadu práce resp. jsou na mateřské dovolené. Škola, aby vyplatila sponzorské peníze, potřebuje doklad o tom, že švadleny převzaly peníze. Mohou ale švadleny tento doklad vydat, když mají pozastavenou živnost? Jedná se o částky 5-6 000. Jak to je v jejich případě s daněmi? Lze osobě vedené na ÚP vydat jednorázově 6000 Kč za dvouměsíční práci? Jakou smlouvu se švadlenami sepsat, aby neměly problémy s finančním úřadem? Děkuji moc za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně řetězení…

Dobrý den, prosím o radu ohledně řetězení pracovních smluv. DPP od 1.1.2009 - 31.12.2009 a DPČ od 1.1.2010-31.12.2010. Sčítají se obě smlouvy dohromady do dvouletého limitu.děkuji Kalousová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o…

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o posouzení situace. Může zaměstnanec mít u stejného zaměstnavatele uzavřeny ve stejném okamžiku 2 DPČ (každá koncipována na 20 hodin týdně)? Může mít zaměstnanec u stejného zaměstnavatele uzavřenou DPČ a současně i DPP na stejně druhově vymezenou práci (se zaměstnavatelem nemá uzavřený pracovní poměr). Domnívám se totiž, že výkald zákoníku práce (mám na mysli konkrétně par. 13, odst. 4 a par. 76 a 77) není zcela zřejmý a doposud jsem slyšel k tomuto problému 2 naprosto protichůdné interpretace. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Stanislav Tvaroh


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné uzavřít dohodu o provedení…

Dobrý den, je možné uzavřít dohodu o provedení práce na 12 hodin měsíčně s odměnou pouze ve výši provize za prodané zboží - např. pokud za celý měsíc neprodám ani jeden kus zboží, budu mít vykázáno 12 hodin, ale nulovou odměnu? Nebo musím mít doplacenu minimální mzdu ve výši 48,10 Kč/hod.? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem vedena na pracovním úřadě od 1.…

Dobrý den. Jsem vedena na pracovním úřadě od 1. září tohoto roku, v červenci a srpnu jsem si ještě jako student přivydělávala na DPP a DPČ. Od září mě zůstalo to DPČ. Chtěla bych se zeptat, zda je správně, že z hrubé mzdy 3476Kč jsem dostala čistého pouze 2370Kč (září) a z 1606Kč hrubého 1558Kč(říjen). Co je to za nesmysl? A taky jsem se chtěla zeptat, zda bych neměla znovu podepsat ten růžový papír o daních, když jsem na tom úřadě a DPČ jsem podepisovala ještě jako student? V práci jsem samozřejmě nahlásila, že jsem vedena na úřadu práce. Děkuji za odpověď. Marta Trávníčková


odpovídal(a): Redakce

Zdravím, chtěl bych se zeptat ... mám pocit, že…

Zdravím, chtěl bych se zeptat ... mám pocit, že většina kalkulaček na netu nepočítá dobře pokud mám například hrubou mzdu 20000 Kč a mám čistě teoreticky pět děti sleva na dani za děti je 4835, avšak v zákoně je deklarováno, že daňové zvýhodnění za děti může být maximálně 4350, jak je tedy pak tato skutečnost možná? Dále bych se chtěl zeptat jaká je maximální výše daňového bonusu. A rozdíl mezi pracovní smlouvou a dohodou o pracovní činnosti.?? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Potreboval bych poradit k dohode o…

Dobry den, Potreboval bych poradit k dohode o pracovni cinnosti. Vydelam tento mesic kolem 6-7k brutto a tzn., ze by za me mel nekdo platit zdravotni pojisteni. Jenze ja jsem byl prvni dva dny tohoto mesice evidovan na UP a na zdravotni pojistovne me rekli, ze pojisteni za tento mesic je uhrazeno, ale naopak pani na UP me rekla, ze oni pojisteni jakoze jen zalataji u VZP (skutecne nehradi) a ze to za me musi zamestnavatel zaplatit. Kde je pravda? Musi se mi tedy to zdrav. pojisteni nutne strhnout, ci je potreba ho opravdu platit? Jde o praci pres pracovni agenturu. Dekuji moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane Doktore, mám otázečku. Podnikatel…

Dobrý den pane Doktore, mám otázečku. Podnikatel chce vyplatit studenta na Dohodu o provedené práce. částka bude cca 4500,-z měsíc. Zdravotnía socilání se z tohoto neplatí,že ano(je to jednorázové).Ale chtěli jsme se zeptat co se srážkovou daní,aby ji studen z částky nemusel platit. Děkuji Fingrová


odpovídal(a): Redakce

Dcera (studentka střední školy) byla u nás ve…

Dcera (studentka střední školy) byla u nás ve firmě o prázdninách na brigádě/dohoda o provedení práce/ odpracovala 145 hodin a vydělala si 9300Kč, (neodváděla sociální ani zravotní) a neplatila ani srážkovou daň (dle informace paní účetní studenti nemají žádné srážky). Otázka: Může jít letos ještě na další dohodu o provedení práce k JINÉMU zaměstnavateli a jak to bude s daní (opět ji nebude platit?) pokud je stále studentka a při odpracování 150 hod by si vydělala 10500Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrá den, proplácí se u DPČ dovolená a svátek…

Dobrá den, proplácí se u DPČ dovolená a svátek? Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych nasměrovat. Jsem…

Dobrý den, potřeboval bych nasměrovat. Jsem standardní živnostník a chci zaměstnat důchodce na DPP. Uzavřu s ním DPP, kde mu stanovím odměnu na 600 Kč. Vzhledem k tomu, že je to jeho jediná práce, tak mi zřejmě podepíše růžové prohlášení poplatníka na dani. Já to zaeviduji do mzdového listu. A teď bych potřeboval vědět co dál. Mám hned odvést zálohu na daň? Pokud ano, tak vypočtu tedy 15% ze mzdy a tuto částku odešlu na účet FÚ? Nebo si počkám až těch prací na DPP bude za měsíc více a já to pak odvedu najednou? Lze vůbec udělat jednu dohodu(DPP) na celý měsíc? jde mi o to, že jsem nepřiznal cca 4 DPP, tak abych to napravil a mohl odvést daň z jedné velké měsíční. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. FO chce výpomoc od člověka,…

Dobrý den, mám dotaz. FO chce výpomoc od člověka, který je na prac.úřadě. Je pravda, že si může přivydělat 4tisKč? Jaký je nejlevnější a nejjednodušší způsob ho zaměstnat?Myslím tím DPP, DPČ nebo VPP?Co by jste doporučila? Jaké jsou povinnosti? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Sem na MD a od minulého týdne sem…

Dobrý den. Sem na MD a od minulého týdne sem nastoupila brigádně do práce,bylo mi řečeno že brigádně mohu oddělat maximálně 80 hodin měsíčně. CHtěla bych se zeptat jak vysoké daně se mi při MD budou strhávat,ptala sem se paní účetní,ale ta mi nebyla schopná odpovědět.Můj příjem ve smlouvě je 65 kč za hodinu.Předem děkuji za odpověd,Ničová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,jsem na materske dovolene ( ne…

Dobry den,jsem na materske dovolene ( ne rodicovke) a zajimalo by me, pokud jsem osoba OSVC (zivnostensky list na jazyky) ,je mozno si privydelat na dohodu o provedeni prace? Pokud ano, je zde penezni limit?Dekuji