FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, studentka má u nás podepsanou dohodu…

Dobrý den, studentka má u nás podepsanou dohodu o pracovní činnosti na období od 1.1.2011 do 31.12.2011. Ve školním roce odpracuje cca 30 hodin měsíčně, převážně v sobotu. Může v červenci odpracovat plný měsíční fond hodin ? Na podzim už zase začne pracovat cca 30 hodin měsíčně. Pokud se posuzují odpracované hodiny za celou dobu trvání DPČ, zcela jistě tato doba za rok 2011 nepřesáhne polovinu pracovní doby. V červenci je 19 PD + 2 svátky. Musím jí proplatit náhradu za oba svátky, když odpracuje 19 PD nebo u dohody o pracovní činnosti není povinnost dát náhradu za svátky? Nyní, když pracuje pouze v sobotu, náhradu za svátky nedostává. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka VŠ a uzavřela jsem…

Dobrý den, jsem studentka VŠ a uzavřela jsem dohodu o provedení práce, kde je jasně stanovená sjednaná odměna: 280 kč/hod. ale k mému překvapení mi tamní paní účetní sdělila,když jsem se na ní obrátila,že peníze co mi za měsíc daly nesedí s tím,co mám napsáno v dohodě, toto: 280,- Kč,které mám napsané v dohodě, je 4x násobená platná hodinová sazba - stejně jako vloni 70,- Kč / hodina. Vzhledem k uzákoněnému max. počtu odpracovaných hodin na DPP ve výši 150 hodin za rok násobíme mzdu a pak oproti tomu krátíme hodiny. mohu se zeptat,zda toto je možné? děkuji za |Vaši odpověď mějte se fajn Tereza



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může pracovník pracující na DPP mít…

Dobrý den, může pracovník pracující na DPP mít uzavřenou dohodu např.od 1.4.-30.6.2011 na pozici účetní a přitom si vykázat odpracované hodiny jen v červnu? I přesto, že je zřejmé, že musela i v dubnu i květnu jako účetní fungovat? Jedná se mi o zálohovou a srážkovou daň. Pokud by měla příjem každý měsíc do 5.000´tak má srážkovou daň a nad 5000 už zálohovou.Jak na to. Díky za info.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Zpracovávám ve firmě DPP…

Dobrý den, mám dotaz. Zpracovávám ve firmě DPP a DPČ. Po předčasném ukončení DPČ musím pracovníkovi vystavit ELDP(evidenční list důchodového pojištění) a zápočtový list. Na zápočtový list musím vystavit pravděpodobný měsíční hrubý výdělek. Pracovník odpracoval nepř. 10 dní a za ty dostal odměnu. jaký je ten pravděpodobný měsíční výdělěk?? Ten co je udán na dohodě jako měsíční odměna?? Nebo to co skutečně pracovník dostal za těch 10 dní?? Děkuji moc za brzkou odpověď. J.B.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s 2 dotazy: 1.…

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s 2 dotazy: 1. Jsem zaměstnaný u svého zaměstnavatele na dohodu o provedení práce – dle součtu odpracovaných hodin mám na kontě 170 hodin, který jsem u svého zaměstnavatele odpracoval na DPP. Je to tak v pořádku, popřípadě, jak mám správně řešit situaci, když je DPP max. na 150 hodin? Tzn., že oněch např. 20 odpracovaných hodin nad rámec této DPP nebudu mít proplacených? 2. Mohu uzavřít např. DPP u třech zaměstnavatelů současně za kalendářní rok? D2kuji Vám za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz, zda a kolik se měsíčně…

Dobrý den, mám dotaz, zda a kolik se měsíčně účtuje záloha na daň z příjmů při práci na DPP při podepsaném Prohlášení poplatníka? Jedná se o částku cca 7-8 tis.Kč hrubého. Odlišuje se danění pracujícího invalidního důchodce na DPP nebo je tam pouze sleva na poplatníka a v jaké výši? Má smysl pro invalidního důchodce žádat příští rok o vyrovnání daní nebo je částka daně spočítána přesně? Děkuji za odpověď. Dana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na HPP. Byla mi nabídnuta…

Dobrý den, pracuji na HPP. Byla mi nabídnuta možnost přivýdělku na dohodu o provedení práce, kterou bych měla sepsanou s člověkem, který vlastní na dané podnikání živnostenský list - pro něj bych pracovala. Kolik si mohu maximálně přivydělat a budu muset odvádět nějaké pojištění a daně, když jsem již zaměstnaná u jiného zaměstnavatele? Jaké formuláře jsou nutné vyplnit nebo odevzdat na různé úřady? Musí se někde uvádět, kolik hodin jsem odpracovala? Při této práci bude totiž směrodatné, kolik získám zákazníků a na jakou cenovou výši s nimi podepíši zakázky. Pracovala bych na dohodu o provedení práce ne jednorázově, ale dlouhodobě. Jak tedy mám uvádět, resp. dodržet odpracovaných max. 150 hodin ročně? Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím,o radu, mám dohodu o provedení…

dobrý den, prosím,o radu, mám dohodu o provedení práce na 150 hod./rok, za 5000,-měsíčně. Jsem na mateřské dovolené. Můžu u tohoto zaměstnavatele podepsat prohlášení a může mi uplatňovat slevu na dani ? Děkuji. A.Knapová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den kolik si můžu přividělat na dohodu o…

Dobrý den kolik si můžu přividělat na dohodu o provedení práce , když jsem evidován na úřadu práce


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v jedné odborné literatuře jsem…

Dobrý den, v jedné odborné literatuře jsem četla, o tom že v případě, kdy dosavadní zaměstnavatel uzavře se zaměstnankyní po její PPM další prac.právní vztah (zpravidla se jedná o DPČ)nemůže bejt na ten samý druh práce, který je sjednán v prac.smlouvě. To chápu. Ale jak je to s uvedením druhu práce v případě uzavření DPP místo té DPČ? DPP jde mimo pojištění a tím ani nevstupuje do výpočtu pro další PPM pod tím samým zaměstnavatelem v budoucnu. Mohu po 1 PPM u DPP dát tedy ten samí druh práce co má v prac. smlouvě (viz dotaz tady ze dne 27.1.11 a odpověď 15.2.11 ) nebo z opatrnosti raději uvádět v nich jiné činnosti? Plánujeme DPP ob dva měsíce a za rok nepřekročí v úhrnu těch 150hodin.A takto by ty DPP pokračovali i další rok po dobu rodičáku, tedy pokud stále bude platit že se z DPP nebude stále platit pojistné . Děkuji za odpověď. J.P.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podepsala jsem dohodu o pracovní…

Dobrý den, podepsala jsem dohodu o pracovní činnosti za 100 kč na hodinu. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi náleží příplatek za práci v noci, v sobotu a neděli. A je to stejné i u dohody o provedení práce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce na DPP. Mám…

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce na DPP. Mám uzavřenou dohodu na 150h/rok, 1000,-/hod zaměstnavatel je se mnou spokojen udělala jsem práci na víc a slíbil mi, že mi dá k odprac. hodinám i "prémie" nebo odměnu na víc, potřebuji to mít napsané k dohodě dodatkem, nebo je rozhodnutí na zaměstavateli jestli k smluvené částce mi přidá odměnu na víc a papírově nemusí nic dokládat. Děkuji moc za odpověď. J.Malá


odpovídal(a): Redakce

HPP a DPP u stejného zaměstnavatele

Dobrý den, mám dotaz ohledně možnosti si přivydělat u zaměstnavatele, kde jsem na HPP, úklidem, který bych dělal na dohodu. Dodrželi bychom limit 150 h/rok, ale spolumajitelka si myslí, že to bude vadit FÚ, protože to je na celý rok a tudíž by to mělo být na VPP. Je to problém? V té samé souvislosti se zeptám, pokud dostávám výplatu za HPP, tak by se dohoda zdanila jen srážkovou daní a nikde jinde by se to neuvádělo? Myslím, že jsem kdysi četl, že pokud je dohoda u jedné firmy jako HPP, tak se sečtou všechny příjmy a zdaní se to včetně sociálního a zdravotního. Je to pravda nebo hloupost? Děkuji Vám za radu a s pozdravem, Dan Slabý


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně dohody o provedení…

Dobrý den, mám dotaz ohledně dohody o provedení práce. Stále platí dohoda na 150 hodin ročně, nebo již od roku 2011 platí 300 hodin ročně. Děkuji O.B.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den dělám jako student brigádu u…

Dobrý den dělám jako student brigádu u zaměstnavatele na DPČ dostala jsem nabídku dělat i na poloviční úvazek minimálně na 20 týdně. Má to výhodu v tom že bych dostávala stravenky a měla bych nárok na dovolenou, to ale nevím kolik dnů. A zvažuji zda se mi ten poloviční úvazek vyplatí protože tak i tak se mi z toho bude strhávat soc. a zdr. + doplatek do zdravotního pojištění a při těch 80h za měsíc tzn výdělek cca 4 250kč se mi dost peněz strhne a k tomu ještě odečet za stravenky. Poraďte mi prosím zda se mi to vyplatí alespoň částečně či ne popřípadě jak se počítá z výplaty odečet stravenek kolik přispívá zaměstnavatel atd. A jestli je nějaký rozdíl v placení daní pokud pracuje na poloviční úvazek student a nestudent. A ještě mě zajímá zda se ten doplatek do toho zdr. pojištění platí vždy pokud se z výplaty nestrhne alespoň těch 1080kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a podnikám. Manželka je doma…

Dobrý den, jsem OSVČ a podnikám. Manželka je doma a stará se o 2 děti do 15 let. Můžu ji a ostatní členy rodiny od 15-ti let (studenty) zaměstnat na dohodu o provedení práce s jakýmkoli výdělkem? Musí se to někde hlásit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Existuje nějaká služba, kterou by jednatel…

Existuje nějaká služba, kterou by jednatel-společník sro (již důchodce) mohl vykonávat pro sro na Dohodu o provedení práce?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek. Mohu si…

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek. Mohu si přivydělat na DPP, aniž by to ovlivnilo výši další mateřské (jsem těhotná)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, pracovník pracuje cca 2 hod týdně na…

dobrý den, pracovník pracuje cca 2 hod týdně na dohodu o provedení práce uzavřenou na období září2010-červen 2011 .Lze tuto dohodu použít v souvislosti se změnami platnými od 1.1.2011?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP jako mzdová…

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP jako mzdová účetní a mohu si u známého o víkendech přivydělat jako hlavní účetní. Na jaký pracovní poměr by to bylo možné? Je možné i DPP? Děkuji za odpověď