FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené.Chodím do práce naněkolik dnů v měsíci/cca7/ s tím ,že dělám 10hodin denně./cca70hodin/měs/. Na výplatní pásce mi zaměstnavatel píše,např. za duben 22prac.dnů odpracováno 22hodin s tím,že zákl.mzda je 1875,-kč a 5125,-kč odměny.Zaměstnavatel mi řekl,že jinak to nejde.Chci se zeptat,proč to tak vykazuje,když tak ve skutečnosti nedělám a jestli mám v tomto případě nárok na dovolenou,započítává se mi to do důchodu.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odměny na DPP

Dobrý den,máme člověka,který je vedený na úradu práce a u nás podepsal dohodu o provedení práce.Jak prosím postupovat při výpočtu mzdy,prohlášení podepsal.Jeho odměna bude činit za danou práci 1500,-v daném měsíci.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

DPP x DPČ

Dobrý den, prosím o radu.Co je to "Smlouva o dílo"? Mohu ji uzavřít s vlastním zaměstnancem? Odvádí se ZP a SP a daŇ? Kdo odvádí,my jako zaměstnavatel nebo si musí zaměstnanec podat vlastní daňové přiznání? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, mám dotaz ohledně dohody o pracovní činnosti. Jak mám rozumnět větě v zákoníku práce, že dodržování rozsahu prac. doby se posuzuje v průměru za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, max 52 týdnů. Znamená to, že můžu se zaměstnancem uzavřít DPČ na 1 rok (52 týdnů), kdy např.leden, únor nebude mít výdělek, březen, duben bude pracovat 40hod/týden, pak opět nebude pracovat atd. a celkový průměr týdenní prac. doby bude 20hod/týden. Lze to takto vyřešit, protože pak by se odporovala další věta v ZP, že již DPČ nelze uzavřít na plnou prac. dobu až na 3 měsíce v roce? Lze tedy použít první možnost? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na sociální a zdravotní pojištění.Ukončil jsem střední školu a ted uz nejsem studentem. Mám brigádu a tak chci vědět, kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění?Musím se přihlásit na Úřad práce?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den,prosím poradte:při starobnim důchodu pracuji na HPP,smlouva uzavřena na dobu určitou.Ještě budu mít přivýdělek cca 10 hod měsíčně-jak je pro mě nejvýhodnější nechat si tuto další činnost proplácet?aby byly spokojeny obě strany?


odpovídal(a): Redakce

HPP x DPČ

Dobrý den. Může se mnou jako se zaměstnancem zaměstnavatel uzavřít pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr na 3,5hod?Trvám na to, ale on mi stále nutí dohodu o pracovní činnosti. Musím na to přistoupit nebo ne?děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den mám dotaz pracuji na 3směny můj plat činí cca 16000-18000 kolik si můžu přivydělat na brigádě předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP x DPČ

Dobrý den,jsem na MD a pracuji na DPP u jedné organizace,až odpracuji 150h,můžu si udělat smlouvu na DPČ-dohodu o prac.činnosti u téže organizace?Nebo je výhodnější sehnat si brigádu jinde také na DPP?Jak by to bylo prosím s vyúčtováním daně, to si musím udělat sama daňové přiznání, pokud bych změnila zaměstnavatele a pracovala bych na další DPP jinde?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u ČID

kolik si můžu přivydělat při ČID a kolik hod.denně mohu pracovat



odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý večer,jsem na MD,pracuji na DPP,mám podepsané prohlášení poplatníka, pokud bych chtěla uplatňovat slevu na poplatníka tak musím mít odpracovaný celý měsíc,nastoupila jsem na DPP od 10.7.,za tento měsíc mít slevu na poplatníka nebudu. Pokud bych nepracovala v dalším měsíci každý den, tak také nemám nárok na slevu poplatníka?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den a děkuji za zodpovězení mého dotazu ohledně odvedení daně z dohody o provedení práce.Jsem teď z toho trochu zmatená, protože daň jsem odvedla na účet zvláštní daně a Vy jste mi napsala, že daň z dohody nad 5000,-Kč je sice stejná, ale posílá se na účet daně z příjmů ze závislé činnosti.Dotyčná osoba u mne nepodepsala prohlášení, vyplývá mi tedy nějaká sankce z toho,že jsem poslala správně vypočtenou daň z 5600 hrubého pouze na účet zvlá.sazbou místo na účet záv.činnosti? V lednu 2009 pak vyplním růžový dvojarch, kde uvedu kolik jsem poslala na FÚ. Děkuji za odpověď a přeji hezký i když mokrý den. Marie


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den,mám dotaz ohledně dohod o provedení práce.Pracovník pro mne pracoval od 10.6.do 29.6. za 75 hodin odměna brutto 5600,-Kč. Daň zvl.sazbou jsem strhla 15% v částce 840,-Kč. Je to tak správně? Nebo je pouze do 5000,- Kč odvod daně 15% a nad 5000,-Kč odvod daně 20%. Děkuji za odpověď. Marie


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den, mám zaměstnání a k tomu mám možnost vykonávat práci na dohodu o provedení práce. Chtěla bych se zeptat, zda se příjem z této činnosti započítává do celkového příjmu a zda by to dále mělo vliv na příjem potřebný pro stanovení přídavků na dítě?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s dohodou o pracovní činnosti a placení zdravotního pojištění. Jelikož pracuji na poloviční úvazek na dohodu o pracovní činnosti a odvod na zdravotní pojištění nevychází na 1080 Kč měsíčně, zaměstanavatel mi mimo zdravotní pojištění strhává i částku, aby se to dorovnalo do 1080,-Kč. Dále bych se chtěla zeptat, jak je to u placení státních svátků, protože ty mi taky neproplácí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: Je možné přijmout pracovníka na DPP na občasnou výpomoc - 1-2x týdně. Jedná se o občasnou výpomoc v době, kdy je větší počet zakázek. Pokud ano, je možno vystavit DPP na dobu např. 1 roku s dodržením všeho co platí pro DPP, vyplacen by byl zaměstnanec podle toho, kolik odpracuje hodin za měsíc nebo se musí kažký měsíc vystavit nová dohoda. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobry den,chtel bych se zeptat když jsem v část.inval.důchodu jak a kolik si můžu přividělat a za jakých podmínek,dekuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPČ. Polovina prac. doby se myslí vždy z 40 hod prac. doby nebo podle toho jaká prac. doba je v konkrétním podniku. Např. prac. doba je PO - SO, 6 hod, takže zaměstnanec by nemohl překročit 18 hod/týdně nebo opět 20 hod. Nebo naopak kdyby byla prac. doba 12 hod denně PO-PA, takže by nemohl překročit 30 hod/týdně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP a evidence na ÚP

13.6. jsem ukončil pracovní poměr, který trval 11 měsíců. Od 17.6. jsem začal pracovat na DPP. Můj dotaz se týká úřadu práce, zda je možné po přihlášení např. pobírat podporu nebo zda jsem se tam měl z nějakého důvodu zaregistrovat. Samozřejmě mě zajímá i otázka zdravotního a sociálního pojištění, které se u DPP platí nebo neplatí, případně kdo? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den,omlouvám se,děkuji za odpověď a to:Dotaz: Dobrý den, když bych pracovala na DPP, jaké jsou odvody, měla bych mít 80,-Kč/hod.hrubého,kolik by to bylo čistého, je mi známo, že se platí i soc.a zdrav.pojištění,ale jsem nyní na MD,tudíž zdrav.pojištění bych platila pouze ze skutečné hrubé mzdy,nikoliv minimální? Děkuji Odpověď: Dobrý den, z odměny na základě DPP se pojistné neodvádí. Z odměny Vám zaměstnavatel odvede pouze srážkovou daň nebo Zálohu na daň z příjmů FO ze závislé činnosti. ---------------------------------------------------- Myslela jsem samozřejmě DPČ - dohodu o pracovní činnosti, NE DPP. Můžete mi prosím odpovědět, jak by to bylo v případě DPČ?Děkuji