FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

HPP a DPČ

Dobrý den, prosím o radu, mám několik dotazů: pokud mám souběžně HPP a DPP nebo DPČ, musím podávat přiznání sama ve všech případech nebo až od určité částky? A pokud je to u jednoho zaměstnavatele? Dostanu na DPP i na DPČ potvrzení o sražených zálohách? A ještě jeden dotaz, pokud mám HPP a DPČ, platí se zdravotní a sociální i z DPČ (DPČ cca 5900 hrubého). Děkuji moc za Váš čas. Olga


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, prosím o odpověď: Zaměstnanec (plný úvazek) ve svém volnu provádí činnosti pro samosprávu stavebního bytového domu (rozpisy úklidů, zajištění malých oprav,..) - není uzavřena žádná dohoda - dohoda o provedení práce nebo činnost. Za tuto činnost mu byla v prosinci vyplacena odměna, ze které bylo strženo zdravotní pojištění. Je to správně? Účetní bytového družstva tvrdí, že z odměny samosprávy se toto pojištění strhává. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, jak se daní DPP - 150hodin za rok celková odměna např.58.000,-Kč


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli se odvádí daň ze mzdy i v případě vedlejšího příjmu,který mám necelých 4000 korun. Pracuji na HPP a tento VPP mám pouze jako přivýdělek. Zaměstnavatel v HPP za mě odvádí veškeré odvody - sociální,daň ze mzdy,zdravotní pojištění. Když jsem se ptala při uzavírání dohody o provedení práce,jestli mi to budou zdaňovat řekli mi že ne,tak nevím,jak tomu mám tedy rozumět. Můžete mi poradit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, může zaměstnanec na DPP podepsat také prohlášení a zdaňovat zálohově?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Má-li poplatník, který pracuje na DPP, podepsané prohlášení k dani z příjmu, daní se mu příjem do 5 000,- Kč v měsíci srážkovou nebo zálohovou daní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, prosím o informaci. Dítě, 22 let, student VOŠ, denní studium by si rád brigádně přivydělal na dohodu o pracovní činnosti. Otec uplatňuje daňové zvýhodnění na dítě u svého zaměstnavatele. Prosím o informaci, jak postupovat v případě, že si dítě najde brigádu a při studiu si přivydělá, jde asi o dobu 5 - 7 měsíců maximálně. Je zde nějaká výše max. přivýdělku, či musí otec ke dni podpisu dohody o prac. činnosti zrušit u svého zaměstnavatele daňové zvýhodnění na dítě? Jak dítě, student daní přivýdělek na dohodu o prac. činnosti, a co zdravotní pojištění? Děkuji Vám za odbornou radu, neradi bychom se dostali do problémů, přeji příjemný den. Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, Chci se zeptat, jestli můj zaměstnavatel postupoval správně, když mi odměnu (7 500 Kč) z dohody o provedení práce zdanil srážkovou daní? Je zde nějaký limit pro srážkovou daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den,chci se zeptat na dotaz ohledně nemocenské. Dne 31.1.2010 mi končí pracovní poměr dohodou. Dne 27.1.2010 jsem měla úraz (zlomená ruka- léčení a neschopenka bude prý cca 4 týdny). 1.2.2010 mám podepisovat dohodu o provedení práce u nového zaměstnavatele. - Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a od kdy? A ještě jeden dotaz: Jak postupovat v případě zdravotního a sociálního pojištění u dohody o provedení práce, kde se toto neplatí? - jaké jsou termíny pro zaplacení a částky, protože bych toto chtěla mít zaplaceno a v pořádku. Děkuji J.Dohnalová


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chci se zeptat, zda mám při dohodě o provedení práce nárok na odpočet nezdanitelné částky na poplatníka (2070,-)? Odvádí se z DPP sociální a zdravotní pojištění nebo jen daň? Děkuji. Daniela.



odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den.Mám plný invalidní důchod,jsem zařazen do skupiny 3.Jelikož mám nízký reálný invalidní důchod,mohu si přivydělat a nepřijít o důchod? Pokud ano, jakou formou mohu být zaměstnán a jaký mohu mít příjem.Dík.


odpovídal(a): Redakce

DPČ či HPP

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Při škole jsem si našla zaměstnání a teď řešíme se zaměstnavatelem jaký typ smlouvy bude pro obě strany nejvýhodnější. Měla bych pracovat asi 100 hodin měsíčně a za to dostávat odměnu 10 000 Kč. Pokud uzavřeme smlouvu na částečný úvazek, musí za mě zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění? Nebo ho odvádí škola? A jak je to s daní? Má také zaměstnavatel možnost získat nějaké dotace v souvislosti se zaměstnáním studenta? Předem děkuji za odpověď Růžena Šimečková


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPČ

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,starobní důchodce (nebo i kterýkoliv jiný zaměstnance) má dvě dohody o pracovní činnosti u různých zaměstnavatelů, v obou případech se jedná o zaměstnání malého rozsahu do 1999,- Kč/měsíčně.Je možné domlulit se zaměstnavatelem,aby daň odváděl na účet zálohové daně, aby si následně mohl podat daňové přiznání a uplatnit v něm slevu na dani a mohl mít vrácenou daň z obou dohod?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu jak se v účetnictví vypořádat s vyplacenou částkou 500 Kč za výpomoc při stavebních pravách ve firmě, která byla vyplacena v říjnu 2009. Nebyla uzavřena pracovní smlouva ani žádná dohoda. Jak o této částce účtovat? Co se z této částky má odvádět? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracuji na HPP a mám možnost si přivydělávat na…

Pracuji na HPP a mám možnost si přivydělávat na VPP. Musí o tom můj zaměstnavatel vědět, musím mu to hlásit a mít jeho soulas nebo je to jenom moje věc ?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Má družka pracuje na základě smlouvy "Dohoda o provedení práce" v pekárně. Je ve starobním důchodě, musí si sama platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo to platí zaměstnavatel. Prosím o odpověď! Díky


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, zajímalo by mě, jak nejvýhodněji a nejjednodušeji zaměstnat brigádníky, většinou studenty. jejich činnost je zpravidla na víkend. co vše se musí odvádět a jakou smlouvu a případně prohlášení musejí podepsat?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, maminka je v důchodu a měla v roce 2009 jednorázový mimořádný příjem na "Dohodu o provedené práci", který činil 19550,- Kč. Je to nezdanitelný příjem nebo z toho musí odvést daň z příjmu.(soc. a zdrav. předpokládám neplatí určitě) Za odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP

Přívydělek při MD Dobrý den, jsem na MD do 30.12.2009,chtěla bych si přivydělat u jiného zaměstnavatele na DPP ještě letos. Jak je to s daní, prohlášení poplatníka - u koho podepsat, a jakou min.hranici? Je stanovena nějaká jednorázová daň při výši výdělku nad 100 tis.? Děkuji Šárka


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den chtěl bych se zeptat jsem OSVČ a měl jsem na brigádě na Dohodu o provedení práce důchodce a studenta.A ted nevíme kdo má platit daně jestli jim to mam strhnout a nebo si to mají zaplatit oni sami a jaký mají daňové úlevy.Dočetl jsem se že když je to Dohodu o provedení práce tak nemusí platit sociální ani zdravotní jen 15%daň je to pravda.děkuji za radu