FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na mateřskou a ochranná lhůta

Dobrý den, prosím o radu. K 31.3.2018 mi skončil pracovní poměr na dobu určitou, v půlce dubna jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem evidována na úřadě práce a pobíram podporu v nezaměstnanosti, která mi běží do září. Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Termín porodu mám kolem 20. listopadu. A ochranná lhůta pokud dobře počítám, by mi měla běžet do 27. září, ale nevím zda dále splňuji všechny podminky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobry den jsem invalidni duchodkyne,a mam pobirat…

dobry den jsem invalidni duchodkyne,a mam pobirat rodicovsky příspěvek.mohu si vybrat na kolik let hop popirat chci?nebo to nelze a musim rovnou na 4 roky..?dekuju s pozdravem kralova



odpovídal(a): Redakce

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na vyplacení…

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na vyplacení "mateřské", když jsem se dne 28.5.2013 vrátila do práce po první tříleté rodičovské dovolené a na další mateřskou s druhým dítětem bych měla nastoupit 1.3.2014. Po celou dobu od 28.5.2013 jsem pracovala, nebyla jsem nemocná, jsem zaměstnána pořád u stejného zaměstnavatele již od roku 2000, a to na dobu neurčitou. Nevím tedy, zda jsem splnila zákonný předpoklad 270 dní proto, abych mohla dostávat mateřskou po dobu 28 týdnů. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem maminka na MD s 18-ti měsíčním…

Dobrý den. Jsem maminka na MD s 18-ti měsíčním synem. Nastoupila jsem do práce na zkrácený úvazek a zajímá mě jestli z tohoto příjmu (5810kč) budu odvádět daň, sociální a zdravotní pojištění, u zaměstnavatele jsem podepsala pracovní smlouvu.


odpovídal(a): Redakce

Přemýšlím o změně zaměstnání. Ale jsem těhotná a…

Přemýšlím o změně zaměstnání. Ale jsem těhotná a chci se zeptat, z jaké mzdy se mě bude počítat mateřská, pokud nastoupím k novému zaměstnavateli k 1.2.2014. Termín porodu je 26.6.2014. U současného zaměstnavatele pracuji nepřetržitě na HPP od 1.4.2013. Pokud bych zde končila, tak by to bylo k 31.1.2014. Takže bych neměla proluku v zaměstnání. Počítá se mateřská z posledních 12 mezd bez rozdílu zaměstnavatele nebo jen se vychází z výše mzdy u posledního zaměstnavatele? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o rady.Zaměstnankyně (měsíční…

Dobrý den, prosím o rady.Zaměstnankyně (měsíční mzdou) z roku 2012 narok na 10dní dovolené ai vyčerpala do konce roku.V 2013 pracovala a dale nemoc od 18.2.- 12.6.,následně nástup na PPM od 13.6.do 25.12.(28 týdnů-porod 1 dítě).Chce čerpat po PPM dovolenou za rok 2013 v délce 20 dní a pak se vrátit při pobírání rodičov. příspěvku(hlídání má zajištěno)bez nástupu na rodičovskou dovolenou(dále RD)na ? uvazek na své původní prac. místo dle prac. smlouvy. Prosíme o rady: 1)je těch 20 dní dovolené od 26.12.2013 do 22. 1.2014 nebo se o dny 26.12. a 1.1.svátky dovolená o ně protáhne od 26.12 do 24 .1.2014včetně svátků? 2)je možné vůbec čerpat těchto 20 dnů dovče+2 dní svátků( nekrácené)když následně nebude čerpaná RD, ale bude skutečný návrat do práce,i když jen na ? uvazek, dodatkem k prac.smlouvě? 3)může vůbec dělat tu samou práci jako před PPM, i když ted na ? úvaze(budou odvody vůči státu) po celou dobu která by jinak byla RD až do věku 3 let věku naroz.dítěte za nějž PPM byla u stejneho zaměstnavatele?Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno do 4 let věku dítěte

Dobrý den,13.12.2013 mi končí tříletá rodičovská dovolená a protože syn ještě nechodí do školky,chtěla bych si vzít neplacené volno do jeho čtyř let.Můj zaměstnavatel to ví a souhlasí s tím.Musím tuto skutečnost někde hlásit a jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění?Děkuji za odpověď,Jana.


odpovídal(a): Redakce

Konec RD

Dobrý den. Synovi budou v lednu 4 roky (jsem na neplaceném volnu po RD). 1. je právně možné, aby zaměstnavatel po dohodě prodloužil neplacené volno třeba do 5 let? 2. pokud do ledna (donce neplaceného volna) otěhotním, předpokládám rizikové těhotenství, mohu jít na nemocenskou? bude se počítat z předchozího platu? z čeho se pak bude počítat mateřská, když se dítě narodí až po 4. roce prvního? 3. pokud zaměstnavatel nepl. volno neprodlouží, ani neotěhotním, A)kdy musím zaměstnavateli oznámit, že nanastoupím B)musím si pak sama platit sociální, zdravotní nebo jiné pokud zůstanu s dítětem doma? velice vám děkuji za odpověďi! přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem 4 měsícem na mateřské dovolené a…

Dobrý den, jsem 4 měsícem na mateřské dovolené a ráda bych dohodou rozvázala svůj pracovní poměr, k čemuž mě vedou osobní důvody - ve firmě se mění vedení a zcela určitě nebudu v práci v budoucnu pokračovat, příjem z tohoto zaměstnání byl 5.000,-/měsíc. Mám ještě druhého zaměstnavatele, kde bych nic neměnila. Nebrání okamžité dohodě o ukončení prac. poměru zákonná ochrana zaměstnanců na mateřské a rodičovské dovolené, mohu tedy poměr ukončit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, jsem skoro 3 roky nezaměstnaná po…

Dobrý večer, jsem skoro 3 roky nezaměstnaná po RD, vedená na úřadu práce.Teď bychom chtěli druhé dítě. Chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě, že budu těhotná, jestli to mám hlásit na úřadu práce (abych potom nemusela chodit ke zprostředkovatelce na schůzky) nebo mám jít na nemocenskou? Předpokládám, že nárok na nemocenskou ani mateřskou mít nebudu, tudíž asi až potom RD? A na jak dlouhou dobu? Platí ještě varianty 2,3,4 roky? Přítel má cca 23000,-/měsíc, takže by splňoval nějaký ten výměr pro volbu mateřské, i když bych na ní byla samozřejmě já. Děkuji předem za odpověď. Radmila



odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně proplacení dovolené. Nastupuji na PPM a po jejím ukončení bych chtěla nastoupit zpět do práce /na stejné místo jako před mateřskou/ a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Mám i v takovém případě nárok na proplacení dovolené? A kdy a jakou formou bych v případě nároku měla žádat. Děkuji za odpověď. Eva.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně mateřské…

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně mateřské dovolené. Dne 10. 6. 2013 jsem složila státní závěrečné zkoušky na vysoké škole jihočeské univerzity, kde jsem studovala pět let denní studium. 25. 10. 2013 mám nastupovat na mateřskou dovolenou. Na internetu jsem se dočetla, že na čerpání mateřské dovolené mám nárok, pokud jsem byla 270 dnů v předchozích dvou letech nemocensky pojištěna, přičemž se do této doby započítává i řádné ukončení denního studia. Dále jsem se dočetla o ochranné lhůtě 180 dnů, kterou bych také splňovala, jelikož jsem odstátnicovala 10. 6. a mateřská by mi začínala 25.10. Během prázdnin mi bylo na okresní správě sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovně řečeno, že se mám do nástupu na mateřskou dovolenou evidovat na úřadu práce, proto jsem tak učinila a přibližně tři měsíce jsem tam evidována. Proto se Vás ptám, zda mám opravdu nárok na mateřskou dovolenou vyplácenou OSSZ, popřípadě, jak mám dále postupovat, aba mi vyplácená byla? Děkuji za odpověď Hábichová Jitka


odpovídal(a): Redakce

PPM od dvou zaměstnavatelů

Dobrý den,prosíme o odsouhlasení či vyvrácení. Naše zaměstnankyně,jenž má příjem jak u nás kol 5000,-Kč měsíčně( kratší prac.doba)tak má i prac.poměr jinde kol 25000,-Kč měsíčně, a plánuje příští rok mimčo. Domníváme se správně že má nárok žádát naráz jak nemocenskou, tak následně i PPM u obou zaměstnavatelů? Z obou zaměstnání je odváděno sociální a oba prac.poměry budu v tu dobu neukončené. Bude tedy lékař vystavovat po dvojích potrvzeních pro každého zaměstnavatele o prac. neschopnosti i žádosti o PPM pro následné předání zaměstnavateli vůči OSSZ? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Rok a půl jsem pracovala ve…

Dobrý den, Rok a půl jsem pracovala ve společnosti TESCO, kde jsem ukončila svůj pracovní poměr k 30.4.2013. Od té doby jsem na ÚP a podporu budu brát do října. Nyní jsem ale těhotná tak se vás chci zeptat, jak je to s nárokem na mateřskou a na další věci.... Já tomu moc nerozumím, tak budu moc ráda, když mi poradíte :))) abych věděla co a jak než tam 24.9 půjdu.Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, v listopadu mi končí dvouletá mateřská…

dobrý den, v listopadu mi končí dvouletá mateřská dovolená a měla bych nastoupit do zaměstnání. Z důvodu péče o dítě a také přestěhování nástup do práce nepřichází v úvahu. Jak by bylo nejvhodnější ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem, abych při nástupu na úřad práce dostala maximální výši podpory a ne jen tu základní 3500Kč? Na kolik dní bych musela nastoupit do práce, aby byla podpora vyšší? Je výhodnější dát výpověď nebo ukončit prac.poměr dohodou? A ke kterému datu? Děkuji za osvětlení mého případu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená, ale…

Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená, ale nemohu nastoupit na původní místo. Budu dávat výpověď nebo dohodu o ukončení a registrovat se na úřadu práce. Pokud budu chtít větší podporu, musím odpracovat alespoň pár dní. Když mě nebude chtít zaměstanavatel zaměstnat na těch pár dní, mohu to vyřešit neschopenkou? Počítá se mi ta neschopenka jako pojistná doba od původního zaměstnavatele? děkuji předem


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam rodicovsky prispevek na 4. roky,…

Dobry den, mam rodicovsky prispevek na 4. roky, jsem totiz nezamestnana. otec, pritel je osvc. Na treti planovane dite bychom chteli dostat rodicovsky prispevek na otce. mohla bych pobirat dal RP i na to druhe dite a otec na treti? jake jsou podminky?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, odcházím na mateřskou dovolenou. Můžu…

Dobrý den, odcházím na mateřskou dovolenou. Můžu u svého zaměstanvatele pracovat i během mateřské a rodičovské dovolené, tak, abych neztratila nárok na vyplácení peněžitých dávek (mateřské i rodičovské)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Materská dovolená od 22.8.13. Nástup manžela do…

Materská dovolená od 22.8.13. Nástup manžela do zaměstnání 1.8.13.který je od 1.7.13 OSVC(předtím déle než rok zaměstnán). Je možné použít příjem manžela, pro stanovení mateřské? A bude možné pak žádat o rodičovský příspěvek na méně než 4 roky?. V obou případech bude doma manželka,která nemá rok žádný příjem. Děkuji Mária Helešicová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Dcera byla na mateřské…

Dobrý den, prosím o radu. Dcera byla na mateřské dovolené, 25.6.2013 měl syn 3 roky, takže další den chtěla nastoupit do zaměstnání, tam s ní byl rozvázán pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti s odstupným. Přihlásila se na Úřad práce, přinesla od zaměstnavatele potvrzení o příjmu. Můžete mi, prosím, poradit, z čeho se bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti, zda v příjmu od zaměstnavatele, nebo z výše podpory odvodí od průměrné mzdy v ČR, jako její násobek. Děkuji. Milena Peňázová