FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, tímto bych se chtěla zeptat, v…

Dobrý den, tímto bych se chtěla zeptat, v současné době jsem na rodičovské dovolené s dcerou 9 měsíců v letošním roce bych se chtěla vrátit do zaměstnání, rodičovskou mam na 2 roky, je možno se vrátit do zaměstnání na celý úvazek a pobýrat rodičovské dávky, když se mi o dceru bude starat babička? je toto potřeba nahlásit na sociální odbor, který mi vyplácí rodičovský příspěvek?jak dopředu to musím zaměstnavately nahlásit?slečna na zástup má ve smlouvě napsané na zástup mateřské a rodičovské dovolené nemá tam žádné datum, takže když nastoupím tím jí skončí pracovní poměr?a je zaměstnavatel povinný mi umožnit dřívější nástup do zaměstnání?dozvěděla jsem se totiž, že se chtějí ptát právnika zda na to mám právo se vrátit dřív když jsem si žádala o dva roky nechtěla bych něco pokazit aby byly ve výhodě a vyhodily mě, předem Vám moc děkuji za radu. Schusterová Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dne 9.2.2012 mi konci 3leta rodicovska…

Dobry den, dne 9.2.2012 mi konci 3leta rodicovska. u zam-tele jsem zazadala o neplacene volno (do zari 2012, nez mi dite pujde do skolky) bylo mi vsak nabidnuto rozvazani prac. pomeru (aby za me zam-tel nemusel platit pojisteni) a prace na ZL meho manzela. jak v teto situaci postupovat ? Kdyz planujeme 2dite, a ja budu nezamestnana ? Kdyz mi zam-tel nechce vyhovet s neplacenym volnem - mam narok na odstupne ? Moc dekuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Prosím o více názorů, protože někdo…

Dobrý den Prosím o více názorů, protože někdo říká, že v tomto problém nevidí a někdo říká, že je to problém. Tak jsem z toho velmi zmatený. Zaměstnankyni má v PS druh práce office manager (asistentka) Nyní je na rodičovské dovolené a je znova těhotná. Při RD jsem jí zaměstnával na DPP, kdy druh práce byl zpracování mezd. Akorád během roku co poprvé otěhotněla se zaučovala na mzdách tudíž jsou na dokladech její podpisy. Mohl by to být problém z hlediska úřadů, když uzavřu DPP na ten druh práce co uvádím viz. výše při další PPM a pak následně při RD (od 1.1.2012 do 31.12.2012) Děkuji za názory.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, byla jsem na neschopence v těhotenství…

Dobrý den, byla jsem na neschopence v těhotenství, to mi muselo být ukončeno z důvodu vývojových vad plodu. V práci mi končí smlouva na dobu určitou, tu mi nechtějí prodloužit,protože jim je jasné, že se budu znovu co nejdříve pokoušet otěhotnět. Když půjdu na pracovní úřad kdo mi proplatí neschopenku v případě dalšího těhotenství a mám nárok na mateřskou když jsem byla celý rok zaměstnána. Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem na tříletý mateřský dovolený,…

Dobrý den.Jsem na tříletý mateřský dovolený, která mi končí v dubnu 2012. Dalo by se v lednu 2012 požádat o prodloužení mateřský dovolený do 4-let věku dítěte, s tým že by mi vypláceli 16 měsícu zbytek do 220 000 což by bylo cca 450,-měsíčně? Chci se ještě zeptat do kdy musím porodit druhé dítě,abychom měla nárok na PPM jako u prvnýho dítěte a co se stane když to nestihnu? Můj pracovní poměr pořád trvá. Děkuji Barošová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení…

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku a docházky mého syna do školky. Rodičovský příspěvek mám do 7.1.2012, kdy budou synovi 4 roky. Jde mi o to, zda dostanu rodičovský příspěvek za celý měsíc leden a jaká musí být docházka syna do školky. Do prosince mohl školku navštěvovat jen na 4 hodiny denně. Znamená to, že může do 7.1. chodit na 4 hodiny denně a od 8.1. může již chodit na celý den? Jde mi o to abych za měsíc leden nepřišla o rodičovský příspěvek kvůli chybnému navštěvování školky. Děkuji Krobová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené…

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené s naším prvním dítětem, která mi končí 4.6.2012 (nástup do práce tedy 5.6.2012). Jsem opět těhotná, datum porodu 22. června 2012. Zajímalo by mě, zda mám nastoupit na mateřskou dovolenou opět 6 týdnů před plánovaným porodem a jakým způsobem mi bude vyplácen příspěvek za měsíc květen a červen (tedy měsíce, které se překrývají ve vyplácení rodičovské za 1. dítě a mateřské za 2.dítě. Jsem si vědoma toho, že nemohu dostávat mateřskou i rodičovskou dohromady.) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začátkem června mi končí RD po 3…

Dobrý den, začátkem června mi končí RD po 3 letech a měla bych se vrátit do svého zaměstnání ve kterém jsem pracovala několik let před prvním dítětem. Jenže jsem znovu otěhotněla a termín porodu bych měla mít někdy koncem srpna. Když nastoupím do práce, ale zároveň i na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství jak bude vypočten můj vyměřovací základ pro MD? Když vím, že budu práce neschopna mám se vracet do zaměstnání, nebo jakým způsobem to mám nejlépe řešit?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Jsem na trilete rodicovske,ktera konci…

Dobry den. Jsem na trilete rodicovske,ktera konci v dubnu 2012. V prubehu rodicovske jsem 11 mesicu (srpen 2010-cerven 2011)pracovala z domova na polovicni uvazek u stejneho zamestnavatele, u ktereho mi vznikl narok na materskou a rodicovskou. Uvazujeme o druhem diteti. Jakou dobu musim od dubna 2012 odpracovat, abych mela narok na materskou. 270 dni nebo o neco mene? Zapocitava se i cast odpracovana na rodicovske? Dekuju za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem, jsem…

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem, jsem na rodicovske dovolene, zvolila jsem variantu „do 2 let veku ditete“, tedy v mem pripade do 25.6.2012.. Nyní tedy dostavam rodicovsky prispevek. Prosim, jak je to se socialnim a zdravotnim pojistenim, kdo jej za me hradi? S manzelem planujeme dalsi dite, rozhodne vsak jiz nestihneme jeho narozeni do konce me rodicovske dovolene. Prosim, hraje nejakou roli, zda otehotnim jeste pred 25.6.2012 nebo az po? Kdybych byla nasledne na rizikovem tehotenstvi, mam narok na nejaky prispevek? Kdybych (netehotna) zustala doma i po 25.6.2012, samozrejme bych jiz nemela narok na rodicovsky prispevek, ovsem mela bych narok na dalsi podminky jako kdybych zvolila variantu rodicovske do 3 let veku ditete (hrazeni socilaniho a zdravotniho pojisteni, povinnost zamestnavatele drzet misto)? Jak by to pak bylo s vypoctem dalsi materske? Dekuji moc za odpovedi Barbora V.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosim o radu.Jsem na 3leté RD,ktera mi…

Dobrý den,prosim o radu.Jsem na 3leté RD,ktera mi končí 13.1.2014.Od zamestnavatele jsem nyni dostala navrh na dohodu o rozvázani pracovního poměru z důvodu organizačních změn k 30.11.2011(přesídlení společnosti do PL).Obdrzim odstupne dle zakonu.Chci se zeptat,jake jsou dalsi kroky ktere musim ucinit po podepsání této dohody-tj. Kterým úřadům (pojištovně) je nutné sdělit změnu zaměstnavatele a kdy?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, po 4 letech v zaměstnání jsem 8.12…

Dobrý den, po 4 letech v zaměstnání jsem 8.12.2009 nastoupila na mateřskou dovolenou. Dne 26.1.2010 se mi narodilo první dítě. Dne 26. 6. 2010 jsem nastoupila na tříletou rodičovskou dovolenou. Ještě mi zbyl 1 den dovolené z roku 2009 a dovolená za rok 2010. Nyní jsem na RD a koncem dubna 2012 se mi narodí druhé dítě. Mám stále nárok na proplacení dovolené na zotavenou? Pokud ano, jak mám postupovat? Zaměstnavatel se chystá za 2 roky do důchodu. Mám nárok na mateřskou dovolenou? Pokud ano, kdy bych na ní měla nastoupit a z čeho se bude počítat? Mám nárok nastoupit opět na tříletou rodičovskou dovolenou? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, v lednu začnu…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, v lednu začnu pobírat PPM a následně rodičovský příspěvek, zajímá mě kolik si můžu přivydělat, abych nepřišla o tyto dávky. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na RD (3-letá varianta), která mi…

Dobrý den, jsem na RD (3-letá varianta), která mi končí v únoru 2012. Zaměstnavateli jsem navrhla, že se vrátím do pracovního procesu na zkrácený pracovní úvazek (4 hod denně, 20 hod týdně). Pro něj tato možnost není ideální, preferuje plný pracovní úvazek. Na co mám nárok, pokud se mnou bude chtít ukončit pracovní poměr z důvodu, že nemohu nastoupit na plný úvazek? Podle jakého paragrafu mi bude dána výpověď? Mám nárok na odstupné? Pokud bych měla 2měsíční výpovědní lhůtu, musela bych v tu dobu do práce chodit a na kolik hodin denně? Z čeho by se počítalo odstupné, pokud poslední příjem jsem měla před 6 lety (končím už 2. RD)? Předem děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 3.10.2003 se mne narodilo 1.…

Dobrý den, v roce 3.10.2003 se mne narodilo 1. dítě a byla jsem s ním do 3.10.2007 na rodičovské dovolené.Můj původní zaměstnavatel ale mezitím zkrachoval, já poté znovu otěhotněla, a proto od 4.10 2007 (kdy mne skončila 1.rodičovská dovolená) - 28.5.2008 jsem byla vedena na Úřadu práce. Dne 18.5.2008 jsem porodila 2. dítě. Od té doby, jak mne bylo řečeno, nejsem na rodičovské dovolené, ale pouze pobírám Rodičovský příspěvek na 4 roky, 3800 Kč/měsíčně, tudíž do 18.5.2012. Což mne vlastně nikdo na úřadě nesdělil...Nevím, proč mne paní na Úřadu práce vyřadila ke dni 28.5.2008 z evidence. Teď mám hrůzu z toho, že od 28.5.2008 nemám placené zdravotní a sociální pojištění a budu jej muset zpětně doplatit? Pokud to tak je, jaké jsou povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění a dá se to ještě nějak změnit? Manžel má vlastní firmu. Děkuji mockrát za odpověď. M.C.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se ujasnit nástup do práce…

Dobrý den, chtěla bych se ujasnit nástup do práce po rodičovské dovolené. Když se požádá o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítětě a dítě se narodilo např. 23.11., tak do práce je potřeba nastoupit po 3 letech toho 23.11. nebo až následující den po tj. 24.11.? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Můj dotaz…

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Můj dotaz se týká mateřské dovolené. V současné době pracuji na poloviční úvazek jako pedagog na dobu určitou. Jsem Mgr.a má hrubá mzda v zaměstnání činí 9500 Kč měsíčně hrubého. Jakožto pedagog budu mít smlouvu na domu určitou i příští rok. Prý se to tak u pedagogů dělá. Současně pracuji na dohodu o provedení práce. Zde je můj průměrný plat 7000 Kč měsíčne hrubého. V loňském roce jsem pracovala na DPP a DPČ a předloni na poloviční úvazek. Plánujeme s manželem miminko.Mám šanci dostat mateřskou? Dokázal/a byste odhadnout výši? Děkuji moc za odpověď, Modrá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat , jsem ještě…

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat , jsem ještě do konce měsíce na mateřské(PPM)a tento týden nastoupím na dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele, od 1.12.2011 zároveň nastoupím do své předchozí práce(na rodičovskou dovolenou jde otec),jestli si mohu přivydělat, když mám ještě mateřskou,když budu mít 2 zaměstnání nebude to třeba pro mě nevýhodné,daně,sociální atd. a mám pak podat daňové přiznání-je to výhodnější,nebo to nechat udělat zaměstnavatele.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před odchodem na MD jsem ukončila…

Dobrý den, před odchodem na MD jsem ukončila pracovní poměr, v lednu 2012 mi vyprší 3-letá lhůta pobírání rodičovského příspěvku. Dceru nepřijali do mateřské školy. Existuje možnost, že bych OSSZ nahlásila péči o dítě do 4 let věku bez pobírání příspěvku a zůstala doma bez registrace na ÚP? Jde mi o to, zda je to vůbec možné a zda by za mě stát dále platil zdravotní pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mam dotaz na mateřskou. Rok funguji…

Dobrý den,mam dotaz na mateřskou. Rok funguji jako OSVČ v české republice,ale žiji na Slovensku. Plánuji dítě a chci se zeptat,zda existuje nějaké připojištění,abych si zabezpečila mateřskou vyšší než by mi vypočítali z daňového přiznání (nebo z čeho mě jako živnostníkovi budou mateřskou počítat)Můžete mi poradit zda neco takové existuje?