FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně je na rodičovské…

Dobrý den, zaměstnankyně je na rodičovské dovolené do března roku 2013, nemá za sebe žádný konkrétní zástup (dělnická profese). Nyní projevila přání vrátit se do práce, ale jen na částečný úvazek. Zaměstnavatel ji však potřebuje na plný úvazek, což u ní momentálně, z důvodu péče o dítě, není možné. Může zaměstnavatel jejímu požadavku nevyhovět a na částečný úvazek ji nyní nepřijmout nebo musí její žádosti vyhovět? Tříletá rodičovská dovolená jí končí až za rok.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost předčasného odchodu ze zaměstnání z důvodu těhotenství.Momentálně pracuji 6měsíců jako servírka a jsem v 8týdnu těhotenství,je jasné,že do 7měsíce tuto práci vykonávat nebudu moci a obávám se, že můj zaměstnavatel mi žádnou náhradní práci nenabídne,není jakou. Co mohu v tomto případě dělat a kdybych šla na nemocenskou, proplácí mi ji v tuto chvíli zaměstnavatel? On nám totiž nemocenskou nikdy nezaplatil, vždy jen se slovy, že to se u něj nedělá, nám nevyplatil nic. Na koho se mohu v tuto chvíli obrátit, případně ho o své dávky na které mám nárok zažalovat? Myslím, že bude zkoušet vše možné aby je platit nemusel a jistě nebude nadšen mým jiným stavem. Na co vše mám v tuto chvíli nárok? Děkuji mnohokrát za odpověď. Vejvodová Daniela, DiS.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnankyni na RD, jak dlouho…

Dobrý den, máme zaměstnankyni na RD, jak dlouho jí musíme držet pracovní místo, může dostat během RD výpověď z organizačních důvodů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. V srpnu letosniho roku mi konci…

Dobry den. V srpnu letosniho roku mi konci rodicovska dovolena. Momentalne se snazime o druhe dite, ale jiz je jiste, ze nebude pred ukoncenim me RD. V pripade, ze bych otehotnela pred ukoncenim RD je mozne hned nasledujici den prejit na rizikove tehotenstvi nebo je to potreba nejakym zpusobem resit se zamestnavatelem, popr. na nejakou dobu nastoupit do zamestnani tehotna? Momentalne je na mem miste jina kolegyne, takze misto v zamestnani mi urcite drzeno neni a nevim proto, jak by to mohlo ovlivnit vysi prispevku na MD u druheho ditete. Rada bych se vyhla nutneho docasneho nastupu za nizsi mzdu na jine pracovni misto. Dekuji za odpoved a pekny den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli se…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli se mateřská počítá pouze z hrubé mzdy uvedené ve smlouvě nebo ze skutečně vyplacené hrubé mzdy (včetně bonusů atd.). A dále se tento mateřský příspěvěk zdaňuje,tak jako klasická mzda nebo ji dostanu v hrubém? Je v současné době nějaká maximální hranice pro výši mateřské?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rodičovská dovolená mikončí 29/6…

Dobrý den, rodičovská dovolená mikončí 29/6/2012, zaměstnavatel nemá pracovní pozici (prodej původní společnosti nové, ta převzala veškerý personál, avšak jiná organizační struktura. Nyní plánuji těhotenství a s největší pravděpodobností do práce v červenci nenastoupím a budu v prac. neschopnost. Je možné z rodičovské dov. ihned nastoupit na nemocenskou a vznikne mi nárok na nem.dávky a pak i na PPM? Nebo musím mít alespoň něco odpracovaného? V zaměstnání jsem před prvním těhotenství pracovala asi 8let. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské…

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s dítětem. V zaměstání jsem požádala o čerpání rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte, což bude 9.7.2012. Bohužel se mi však nedaří umístit dítě do mateřské školky, takže zvažuji, mohu si v zaměstnání požádat o "prodloužení" rodičovské dovolené od 4 let věku dítěte? A je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět nebo je to na jeho dobré vůli? Pokud nevyhoví a já nebudu moci nastoupit, co mám potom dělat? Když nenastoupím budu mít neomluvenou absenci a dostanu výpověď, nárok na odstupné pravděpodobně nebudu mít? Nebo mám dát v tom případě výpověď sama, to ale taky přijdu o odstupné, je to tak? Děkuji moc za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žiji a pracuji již 2 roky v Irsku v ČR…

Dobrý den, žiji a pracuji již 2 roky v Irsku v ČR jsem předtím nepracovala. Chtěla bych se zeptat na co budu mít nárok když se vrátím zpět do ČR a budu těhotná. Budu mít nárok na rodičovskou dovolenou nebo mateřskou dovolenou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Měl bych dotaz týkající se mateřské…

Dobrý den. Měl bych dotaz týkající se mateřské dovolené, potažmo rodičovského příspěvku. Moje manželka je v současné době doma s naším synkem. Pobírá rodičovský příspěvek v tříleté variantě. Synovi jsou 3 roky na konci měsíce července tohoto roku. Zajímá mne jak by to bylo s mateřskou dovolenou a následným rodičovským příspěvkem v případě, že by manželka otěhotněla ještě v průběhu pobírání současného rodičovského příspěvku, tedy před návratem do zaměstnání? U zaměstnavatele má smlouvu na dobu neurčitou. Jaký by byl postup, pokud by měla rizikové těhotenství a tedy by se ani do zaměstnání nevrátila, popřípadě jen na nějakou krátkou dobu? Z čeho by se vypočítávala výše mateřské a jaký by byl v tomto případě postup. Díky za odpověď J. K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje žena pracovala poslední 2 roky…

Dobrý den, moje žena pracovala poslední 2 roky na živnostenský list, byla účastna nemocenského pojištění a platila 172 Kč měsíčně tak jak jí poradily na sociálce. Od 1.2.2012 se stala zaměstnancem ve stejné firmě s hrubým platem 25000 měsíčně. Teď jsme zjistily že je těhotná a půjde na rizikové těhotenství na neschopenku. Jak se bude vypočítávat nemocenská? Jaký bude mít denní vyměřovací základ?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v červnu 2010 mi skončila 3 letá…

Dobrý den, v červnu 2010 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená, od října 2010 jsem na pracovním úřadě a jsem tam doteď, nepobírám žádné dávky ani příspěvky, nyní jsem zjistila že jsem těhotná a termín porodu bych měla mít v říjnu 2012. Chci se zeptat jak bude probíhat moje mateřská dovolená a rodičovská z hlediska financí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, měla jsem…

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, měla jsem nahlášenou rodič.dovolenou na 3 roky za 7600,-měs. Slyšela jsem že za 3 roky obdržím od ÚP 7600x31měs tzn:235600,-Kč a přišlo mi pouze 220tis. Je UP povinen mi ten zbytek vyplatit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím můžete mi poradit? V květnu…

Dobrý den, prosím můžete mi poradit? V květnu bych se měla vrátit do práce z mateřské dovolené. Před mateřskou dovolenou jsem měla smlouvu na dobu neurčitou a plat stanovený mzdovým výměrem. Když se v květnu vrátím může mi zaměstnavatel dát novou smlouvu nebo změnit smlouvu na dobu určitou? A plat mi zůstane stejný? Nebo mi ho může snížit? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Nástup zpátky do práce během RD Dobrý den,…

Nástup zpátky do práce během RD Dobrý den, chtěla jsem se jenom zeptat jak to je s nástupem zpět do práce během RD. Jsem u zaměstnavatele zaměstnána na dobu neurčitou. V dubnu 2011 jsem porodila dítě a RD jsem si stanovila na 2 roky. Zpátky do práce bych se chtěla vrátit ji teď v únoru 2012, ale zaměstnavatel mi oznámil, že má stop stav a že si mám počkat až do konce RD. Má na to právo? Opravdu se nemůžu zpátky do práce vrátit? Děkuji za brzkou odpvěď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou VŠ, ale ráda bych…

Dobrý den, jsem studentkou VŠ, ale ráda bych studium ukončila a pořídila si dítě. Po ukončení studia se chci registrovat na ÚP, kde by mi vznikal nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti (mám odpracovaný rok a půl jako dobrovolník v OS, což se myslím počítá jako zaměstnání). Chci se ale zeptat, zda se můžu na ÚP zaregistrovat již těhotná a zda mi i v tom případě vznikne nárok na podporu a zda mi i přesto bude ÚP nabízet možné zaměstnání. Ještě bych se chtěla zeptat, zda když můj přítel pracuje, a je tedy plátcem nemocenského pojištění, tak mám já jako matka nárok vybrat si pouze tříletou RD a také zda budeme mít právo měnit výši rodičovského příspěvku. Mnohokrát děkuji za odpověď, opravdu mi to moc pomůže.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se Vas zeptat, jak je to s…

Dobry den, chtela bych se Vas zeptat, jak je to s vysi materske v pripade, ze bych chtela hned po porodu pracovat u soucasneho zamestnavatele na 1/2 uvazek?? Mam v tomto pripade na materskou narok? Jak je to nasledne i s vysi rodicovskeho prispevku – je zde nejake omezeni vzhledem k tomu, ze bych byla zamestnana? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a od…

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a od září pobírám rodičovský příspěvek - zvolená varianta 3 roky. Chtěla bych se zeptat, kdybych otěhotněla a očekávala dalšího potomka řekněme ve 2 letech prvního, zda si ještě po zjištění těhotenství můžu změnit rodičovský příspěvek na 2letou variantu a pak nastoupit klasicky na 2.mateřskou? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. 1.8…

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. 1.8.2010 jsem nastoupila na MD s prvním dítětem a nyní pobíram rodičovský příspěvek 7600kč (do 3 let dítěte). Od 1.9.2011 si přivydělávám na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele(mám u něho podepsáno "růžové prohlášení" - asi daňové přiznání), než je ten, u kterého mám hlavní pracovní poměr. Za rok 2011 jsem nepřesáhla 150 hodin a můj výdělek byl měsíčně 10000 - 12000kč. Koncem roku 2012 nebo počátkem roku 2013 bych chtěla nastoupit na MD s druhým dítětem. Zajímalo by mne, z čeho se mi bude příspěvek na MD počítat, pokud by můj přivýdělek v roce 2012 nepřesáhl měsíčně 10000kč a z čeho se bude počítat, pokud by byl vyšší. Předem děkuji za odpověď. J.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den chtela bych se optat,jak se mi bude…

Dobry den chtela bych se optat,jak se mi bude vypocitavat 2PPM kdyz jsem byla na 2lete RD,RD mi končila 12.11.2011,pak jsem mela ke stejnemu zamestnanci ale jelikož jsem otehotnela a jsem na nemocenske od 13.11,2011 a termin porodu mi vychazi na 20.3.2012.tak by me zajimalo jak asi na tom budu,zamestnavatel mi vlastne hradi prvni 3 tydny a to jsem pobirala 2300kč a to se mi zda nak malo na to že mi okolo koho jsem se ptala tvrdily že budu mit stejne penize jako pri 1PPM dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,má partnerka nemá nárok na mateřskou.…

Dobrý den,má partnerka nemá nárok na mateřskou. Chtěl bych se optat na podmínky přiznání PPM na mě jako partnera. Hlavně kdy zažádat a jak je to s těmi min. 7 dny péče o dítě-jestli je to za měsíc,nebo za celou dobu trvání PPM a jestli je to jedno jaký den v měsíci (jde mi o to,abych mohl během této doby normálně chodit do práce). Děkuji za odpověď