FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, mám dotaz: Jsem na rodičovské dovolené, dceři budou v květnu 2009 3 roky. V březnu 2009 mám nastoupit do pracovního poměru, ve kterém jsem před mateřskou dovolenou působila 10 let. Když bych ke konci roku 2009 znovu otěhotněla a opět ihned nastoupila na rizikové těhotenství/ tzn. nemocenskou/,z čeho by se vypočítávala nemocenská a potom mám nárok na nějakou PPM, z jakého příjmu by se vypočítávala. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, měla bych následující dotaz. Do 24.4. jsem byla na materské se synem /24.4. 3 roky/ a od 25.4. jsem nastoupila na další s ještě nenarozeným miminkem. Došla jsem na sociálku ukončit mateřskou na syna a odevzdat papír s potvrzením o vzniku nároku na PPM. Zde mi bylo řečeno, že za měsíc duben dostanu mateřskou ne ve výši 7.600 jako doposud, ale pokrácenou o částku, kterou jsem dostala za posledních 6 dní v dubnu jako PPM. Je to tak správně??



odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně příspěvku na mateřské a rodičovské dovolené. Jsem studentkou 3. ročníku vysoké školy, kterou pravděpodobně ukončím v září 2008. Zároveň jsem v 8. týdnu těhotenství. Budu mít po ukončení studia nárok na peněžitou pomoc v mateřství a za jakých podmínek (přihlášení na úřadu práce,..)? Byla jsem zaměstnaná pouze od července 2007 do prosince 2008 za částku 2000 Kč měsíčně (při studiu). Dále mě zajímá, zda mám nárok na výběr délky rodičovského příspěvku - chtěla bych na 3 roky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, od srpna 2004 do května 2005 jsem byla zaměstnána na HPP od června 2005 do 8.8.2005 jsem byla zaměstnána u jiné firmy na HPP. Dřív než jsem dostala k 8.8. výpověď jsem odevzdala nechopenku,protože jsem otěhotněla a z každodenních nevolností jsem nemohla pracovat. Tudíž mi platili nemocenskou po celou dobu těhotenství a i mateřskou. Rodičovské příspěvky mi platila SSSZ. V lednu 2010 mi končí čtyřletá rodičovská dovolená a měla bych nastoupit do práce. S manželem jsme se rozhodli,že bychom chtěli ještě jedno dítě. prosím poraďte mi,jakou mateřskou a jakou rodičovskou budu pobírat na druhé dítě a od kdy?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, máme 14měsíční holčičku a plánujeme ještě další miminko. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi vzniká nárok na PPM, pokud bych porodila do doby, než moje první dcerka dovrší 3 let. Děkuji K.H.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek na mateřské

Dobrý den, od června budu nastupovat na mateřskou dovolenou a mám možnost si u současného zaměstnavatele přivydělat.Je vůbec možné mít přivýdělek při mateřské a poté při rodičovské dovolené?Jaký typ poměru popř. dohody nejlépe zvolit.Pracuji jako finanční účetní a přivýdělek by se týkal vedení mezd a účetního dohledu.Je možné to takto do smlouvy formulovat?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě že si zvolím rychlé čerpání rodičovského příspěvku, ale na rodičovské dovolené budu 3 roky a teprve ve 3.tím či 4tém roce se mi narodí další dítě budu mít nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství ve stejné výši jako u prvního dítětě? Budu mít splněnou podmínku 270 dní odpracovaných v posledních dvou letech? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM a rodičovský příspěvek

Dobrý den, zaměstnankyně která ukončila hlavní PP 31.10.2007, uplatňuje v ochr. lhůtě PPM /dne 30.4.2008 nástup ,/byla v evidenci ÚP. Já jsem jí spočítala denní dávku 205,- Kč. Může se rozhodnout a zažádat na ÚP hned o rodičák? Domnívám se, že by to byla vyšší částka než 205,- x 31.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, dne 5.3.2008 mi skončila MD a čerpala jsem následně zůstatek ŘD 2007 14 dní a dále ŘD 2008. Zaměstnavatel mi ale dovolenou 2008 chce zkrátit z důvodu, že jsem neodpracovala 60 dní r.2008. Plný nárok na dovolenou r.2008 je 25 dní. Jak mi bude dovolenou krátit? Domnívala jsem se, že dle par.223 ZP se dovolená 2007 počítá do odpracovaných dní a vznikne mi tak nárok na plnou dovolenou 2008. Ještě poslední dotaz. Nárok na mateřskou je 196 kal.dní? Děkuji Vám


odpovídal(a): Redakce

PPM

dobrý den, mám dceru - v březnu 17 jí byly 3 roky. jsem stále zaměstnaná u půvobního zaměstnavatele a poslední dva roky pracuji nadohodu o provedení práce - platím si soc. i zdrav. pojištění. Nyní jsem opět těhotná - mám nárok na PPM? předem děkuji Staníková



odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem zaměstnankyně v pracovním poměru na dobu neurčitou. V červenci 2008 mám plánovaný odchod na mateřskou dovolenou a poté na rodičovskou dovolenou. Musí doba, kterou zvolím pro čerpání rodičovského příspěvku odpovídat samotné délce rodičovské dovolené? Jinými slovy - zvolím-li zrychlenou variantu čerpání rodičovského příspěvku (do dvou let věku dítěte), znamená to, že ihned po dovršení tohoto věku musím nastoupit zpět do zaměstnání nebo můžu zůstat doma na rodičovské dovolené bez čerpání rodičovského příspěvku. Budu v tomto případě platit zdravotní a sociální pojištění, popř. v jaké výši. Pokud bych po skončení dvouleté rodičovské dovolené, popř. v jejím průběhu, opětovně otěhotněla, mohu po dvou letech věku prvního dítěte nastoupit do pracovní neschopnosti a pobírat dávky nemocenského pojištění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,chci se zeptat, jestli se rodičovský příspěvek počítá ze základu hrubé mzdy,nebo z její celkové výše? Mám základní hrubou mzdu 15.000,- , ale pravidelně dostávám ještě prémie ve výši 2.000,- , takže mám konečnou hrubou mzdu 17.000,-.S manželem plánujeme rodinu a chtěla bych si zvolit rychlou variantu čerpání rodičovského příspěvku - tj. na 2 roky s 11.400,- měsíčně.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příjmy ovlivňující výši PPM

Dobrý den. Mám hodně nevybrané dovolené (50 dní). Ke konci roku budu nastupovat na mateřskou dovolenou, poté bych chtěla čerpat dovolenou na zotavenou a následně bych ráda na poloviční úvazek. Během tohoto roku vyberu asi 20-25 dní, takže cca 25 dní v roce 2008 stále zbyde. Nebude mít zbylá dovolená následek na krácení nějakých dávek?? Je výhodnější vzít si třeba 14 dní před nástupem na MD vzhledem k výši PPM? Jak je financováno čerpání dovolené na zotavenou, jako nemocenská nebo jako klasická dovolená, tudíž stejně, jako bych byla v práci na plný úvazek a dostala bych tedy celý plat?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, můj dotaz se týká nároku na dovolenou na zotavenou. V současné době jsem na rodičovské dovolené. První dítě se narodilo 8. 3. 2005 a druhé 7. 10. 2007. Mám pouze jednoho zaměstnavatele, od roku 2005 jsem doma na RD a nikde jinde jsem nepracovala. Na druhé dítě jsem od zaměstnavatele pobírala peněžitou pomoc v mateřství v době od 15. 8. 2007 do 26. 2. 2008. Zajímá mě, zda mi za tuto dobu vznikl nárok na dovolenou a mohu žádat o její proplacení. Pokud ano, tak jak je to s proplacením, když se jedná o přelom dvou roků, tj. dovolenou za rok 2007 a 2008. Resp. jestli bych mohla žádat o proplacení najednou. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Petra Pipková


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,prosím vás o zodpovězení dotazu ohledně nároku na dovolenou. Od 12/07 jsem v pracovní neschopnosti,v 5/08 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou.Dovolenou z roku 2007 mohu čerpat,ovšem nevím zda mám nárok ještě v roce 2008,přestože jsem byla celou dobu v pracovní neschopnosti.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Zdravím a prosím o radu. Dotaz: Matka je na rodičovské dovolené s prvním dítětem. 6.1.2009 budou dítěti 3 roky. Matka v posledním čtvrtletí 2008 znovu otěhotní a s ohledem na svůj věk a průběh prvního těhotenství nastoupí nemocenskou s diagnózou "Rizikové těhotenství". Jelikož je stále v pracovním poměru u zaměstnavatele, u kterého nastoupila první mateřskou, a splnila podmínku účasti pojištění, má nárok na nemocenské dávky. Mateřskou dovolenou ale nastoupí až po dovršení 3 let věku prvního dítěte. Má i v tomto případě nárok na peněžitou podporu v mateřství?


odpovídal(a): Redakce

Nástup po rodičovské

Dobrý den, v jedné firmě mám paní na mateřské dovolené. Koncem března byly dítěti 3 roky. Zaměstnankyně nepožádala zaměstnavatele o prodloužení volna do 4 let věku dítěte ale zároveň po dovršení 3 let věku dítěte nenastoupila zpět do zaměstnání. Je možné této zaměstnankyni dát výpověď? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené na zotavenou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel ze zákona povinnost proplatit mi dovolenou po nástupu na mateřskou dovolenou, nebo mi umožnit si jí vybrat ještě před nástupem. Jsem zaměstnaná od prosince 2007 a 1.září bych nejpozději měla nastoupit mateřskou dovolenou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

V září 2005 jsem odešla na mat.dov. V listopadu 2007 jsem se vrátila do práce na pol.úvazek. Od června 2008 opět nastupuji na mat.dov. Z čeho se mi bude počítat mateřská? Četla jsem, že bylo schváleno, že by se mateř.měla počítat z platu, který je pro mě výhodnější, tedy před zářím 2005. Platí to, pokud dítě nedovršilo věku 3 let. To splňuji. Je to tak?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Pracuji na pol.úvazek, jsem těhotná, pobírám rodičovské dávky. Pokud bych byla zneschopněná, mám asi nárok jen na rodičovskou, ne současně i nemocenskou. Co kdyby pobíral rodičovskou manžel? Měla bych pak nárok na nemocenskou?