FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bude…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bude počítat v mém případě výšše mateřské dovolené.Do 28.května jsem chodila do zaměstnání a od 29. května jsem na nemocenské.Nemocenská mi bude končit nástupem na mateřskou dovolenou,což bude cca v polovině listopadu letošního roku.Podle vašeho článku zde se výšše mateřské vypočítává z průměrné mzdy za posledních 12 kalendářních měsíců.Akorát tedy nevím zda to v mém případě bude od května 2011 až do května 2012 nebo listopad 2011 až lostopad 2012 tedy bude se mi do průměru započítávat i nemocenská dávka. Za odpověď předem moc děkuji Nová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na nemocenskou a PPM. V současné době jsem na rodičovské dovolené s 1.dítětem, pobírám rodičovský příspěvek v nejvyšší výši, který by měl skončit v polovině ledna 2013. S manželem bychom chtěli mít ještě druhé "navazující" dítě a v letošním roce otěhotnět - druhé miminko by se tedy (pokud vše dobře půjde) mělo narodit určitě dříve, než bude prvnímu tři roky. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu bych také měla na rizikové těhotenství nastoupit hned od počátku. A nyní ten dotaz: bude nějaký rozdíl ve vyplácení nemocenské a PPM v případě, že ze současného rodičovského příspěvku přejdu plynule na nemocenskou související s těhotenstvím ANEBO se nám hned nepovede otěhotnět a mezi koncem vyplácení rod.příspěvku a počátkem těhotenství budu mít např. měsíc-dva pauzu (tzn. u zaměstnavatele si prodloužím rod.dovolenou a v té době nebudu pobírat příspěvek od státu,budu pouze "osoba pečující o dítě do 4 let věku")? Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené,…

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek (dvouletá varianta) na první dítě (nar. 2.1.2011). Jsem těhotná a 22.června 2012 nastupuji na 2.mateřskou dovolenou a předpokládám, že budu mít nárok na 2.PPM ve stejné výši jako byla 1. PPM (HPP trva, smlouva na dobu neurcitou). Chtěla bych se zeptat:1)jaký je datum konce MD? 2)mám nárok na celou dovolenou za rok 2012, mám žádat zaměstnavatele o její proplacení po skončení PPM? (nárok za celý rok činí 25 dní). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,byla mi uznána nemoc z povolání.U…

Dobrý den,byla mi uznána nemoc z povolání.U zaměstnavatele pracuji nadále na jiném pracovišti, ale pobírám nižší plat,proto mi pojištovna doplácí rentu do výše mého předchozího platu.Zajímá mne jestli se tato renta valorizuje?A jestli k valorizaci dochází každý rok?Dále budu nastupovat na mateřskou dovoulenou, tak mě zajímá z čeho se mi vypočítá výše MD?Jestli jen z platu nebo z celkového mého příjm(+renta)?děkji moc za odpověd Egy


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla zda mám nárok na…

Dobrý den, ráda bych věděla zda mám nárok na výběr rodičovské dovolené u 2hého dítěte. Bývala jsem OSVČ. Po 1. rodičovské jsem nastoupila již těhotná do práce. Byla jsem tam bohužel jen 2 měsíce a musela jsem odejít na rizikové nemocenské v těhotenství. Vím, že márok na mateřskou nemám, ale nevím jak to budu mít s určením rodičovské. Děkuji Iva PS: manžel je OSVČ a platí si nemocenské 150kč měsíčně. Nebylo by lepší přihlásit se přez něho?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 15.8. 2011 jsem nastoupila po tříleté…

Dobrý den, 15.8. 2011 jsem nastoupila po tříleté MD do zaměstnání, nyní jsem dostala výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou a nárokem na odstupné počínaje 1.5.2012 ( zrušení pracovní pozice ). Co by se stalo, kdybych nyní otěhotněla během těchto dvou měsíců( květen,červen) s tím, že bych odešla na neschopenku?Jak je to s výpočtem PPM? Kdybych ovšem nastoupila na úřad práce od 1.7.2012 a otěhotněla jak by to bylo s financemi? Z čeho se počítá, kdybych byla v pracovní neschopnosti?A mám poté nárok na PPM? A ještě varianta - kdybych byla na ÚP od 1.7.2012 - 31.8.2012 a od 1.9.2012 bych byla opět zaměstnaná a otěhotněla například po dvou měsících v práci a šla na neschopenku, mám nárok na PPM a jak se vypočítává? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak a z čeho se…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak a z čeho se mi bude počítat pomoc v mateřství, která se vyplácí 28 měsíců. Jsem státní zaměstnanec( učím na střední škole), a zároveň u stejného zaměstnavatele pracuji na dohodu o provedení práce( projekt z EU), ze které odvádím daň 15%. Peníze s hlavního poměru i z dohody mám na jedné výplatní pásce.Za hlavní prac. poměr mám hrubou mzdu 25tis a na dohodu mám hrubého 7000 tis.Zajímá mě, zda se pomoc v mateřství bude vyplácet pouze z 25 tis, nebo i plus těch 7000Kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a k 30.…

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a k 30. březnu 2012 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost. Nyní mi plnyne dvouměsíční výpovědní lhůta (do 31.května 2012)a dostanu 3 platy odstupné. Ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Zajímá mě co je pro mě finančně výhodnější. Zda mám okamžitě nastoupit na rizikové těhotenství až do porodu nebo zda mám být v práci až do konce výpovědní lhůty,poté se nahlásit na pracovní úřad? Pokud nastoupím na rizikové těhotenství,dostanu odstupné nebo ne? Nikdy jsem nemarodila,takže představa,že budu 8 měsíců doma na nemocenské mě docela děsí. Vůbec nemám představu kolik bych měla měsíční příjem. Nyní je můj průměrný měsíční plat 13000 čistého.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka cca 10. června snad…

Dobrý den, manželka cca 10. června snad úspěšně ukončí vysokoškolské studium státní zkouškou. Termín porodu máme 10. července. Je problém, pokud studium ukončí v době kratší než 6 týdnů před porodem? A druhá otázka: na sociálce mi řekli, že aby se mi doba studia počítala pro nárok na PPM, musí manželka přesto aspoň chvíli v uplynulých letech pracovat, resp. odvádět sociální pojištění. Je to pravda a jak dlouhá musí tato "odpracovaná" doba být? Děkuji SP


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, v soucasne dobe jsem na RD, kterou…

Dobry den, v soucasne dobe jsem na RD, kterou jsem si u zamestnavatele prodlouzila na 3roky do 2/2013. Jsem opet tehotna, predpokladany termin porodu 03/11/2012. Dozvedela jsem se, ze ma firma skoncit a ze subjektu s.r.o prejit na fyzickou osobu. Bude mit tato zmena vliv na vypocet 2PPM? Kdyby zmena probehla zacatkem kvetna a byla bych vedena jako zamestnanec na RD, zrejme narok na 2PPM z teto firmy nemam, (tim ze zde nevyplynula platebni povinnost nemoc. pojisteni), chapu to spravne? Ovsem z puvodni sro mi bezi dnem zruseni subjektu ochranna lhuta (180dni), tedy pokud bych nastoupila v polovine zari (prip. ze by firma koncila k poslednimu dubnu) 2PPM bych mela stejne jako 1PPM??? Cim pozdeji tedy firma skonci pro mne tedy lepe... Jedna se o necekanou informaci a vzhledem k okolnostem zjistuji vsechny moznosti. Mam pozastaveny ZL. Existuje moznost obnoveni, s tim ze bych si platila nemocenske pojisteni jako hl OSVC+soc+zdrav? Vzhledem k tomu, ze posledni 2roky jsem nepodnikala, je nejak omezena vyse castky, kterou bych si mohla platit? Kdybych se stihla prihlasit koncem dubna, doplatila nem.poj. za duben tim bych se mozna jeste tesne vlezla do 180dnu (pokud to bude mene, nedostanu nic?). Podminka c.2 - zapocitava se do doby pojisteni 270dnu i RD? V uplne krajnim pripade, ze bych po porodu zacala pobirat RP, vliv na vysi by mel manzeluv plat (cisteho 8500), tedy max. 7600? Lze i v tomto pripade vysi menit? Pokud vas napada jine reseni, budu za ni moc vdecna. Predem moc dekuji za odpoved, snad to dobre dopadne... HV



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit,zda-li mám…

Dobrý den, můžete mi prosím poradit,zda-li mám nárok na výběr délky rodičovské,v případě,že jsem v registru ÚP a manžel pracoval v ČR do 15.3.2012.Od 1.4.2012 je zaměstnán ve Švýcarsku.Termín porodu mám 16.5.2012.Ještě by mne zajímalo, když budu pobírat rodičovskou zde v Čechách,má manžel nárok na přídavky na dítě ve Švýcarsku?Chtějí po něm potvrzení (zřejmě formulář E411),že já žádné přídavky na dítě (máme už 3-letého syna) nepobírám-myslí tím rodičovskou?Děkuji za možnou odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mé zaměstnání u posledního…

Dobrý den, mé zaměstnání u posledního zaměstnavatele trvalo od 20/12/2011 do 24/2/2012 - tedy 64 dní. Jelikož jsem byla v pátém měsíci těhotenství, následně jsem nastoupila na nemocenskou (již jako nezaměstnaná, ale přes posledního zaměstnavatele). Nyní bych se chtěla zeptat jak to budu mít s nárokem na mateřskou dávku, z čeho se bude počítat. Dočetla jsem se, že musím nastoupit na MD nejpozději do doby, jak dlouho trvalo poslední zaměstnání (180 dní hranici nesplňuji). Nastoupit na MD mám 25.5.2012, což asi o 3 týdny nesplním hranici 64 dní, ale jsem celou dobu na nemocenské. Před posledním zaměstnavatelem jsem byla také zaměstnaná a nové zaměstnání jsem navázala. Jinak 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední dva roky splňuji. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující situaci. Jsem na 1.PPM, která mi končí 20.8.2012 a následně bych měla nastoupit do zaměstnání. Vzhledem k tomu, že čekáme druhé dítě a moje povaha zaměstnání je taková, že budu na rizikovém těhotenství ke dni 21.8.2012. Mám v tomto případě na mateřskou dovolenou nárok? Předpokládaný termín porodu je 11.1.2013.Jakým způsobem se vypočítává finanční podpora na rizikovém těhotenství?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud manželka nastupuje na mateřskou…

Dobrý den, pokud manželka nastupuje na mateřskou dovolenou v situaci, kdy je 2 měsíce zaměstnaná s hrubou mzdou 25.000 Kč, před tím byla zaměstnaná 3 měsíce s hrubou mzdou 15.000 Kč a před tím byla 7 měsíců v evidenci úřadu práce, bude její peněžitá pomoc v mateřství vypočítána z částky 50.000 (peněžitá pomoc v mateřství 2.880 měsíčně), nebo z částky 95.000 (peněžitá pomoc v mateřství 5.490 měsíčně)? A jak se ve výpočtu projevuje doba v evidenci úřadu práce? Počítá se skutečně průměrný příjem za celý rok před nástupem, i když při nulových příjmech z ÚP se tím průměr snižuje, nebo se průměr počítá jen za odpracovanou dobu z uplynulého roku? Tzn. v našem případě by šlo o (2x25000+3x15000)/5=19.000 a pomoc v mateřství 13.140 Kč? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Nastupuji zpět do práce po…

Dobrý den, mám dotaz. Nastupuji zpět do práce po 3leté rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mě ale upozornil, že mi změní výši mzdy a kvalifikaci. V podstatě zase chce, že nastoupím jako když jsem tam začínala. Má na to právo??? Ve smlouvě takového nic nemám, pouze mi může změnit místo pracoviště. Je mi jasné, že asi po mě bude chtít nějaký dodatek ke smlouvě podepsat. Může to udělat, nebo mi má platit zas to co mám uvedené ve smlouvě (tam mám napsán post i výši hrubé mzdy). Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje pracovní místo bylo z důvodu…

Dobrý den, moje pracovní místo bylo z důvodu nadbytečnosti zrušeno, ale protože jsem byla těhotná, výpověď mi nebyla předána. Nyní jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v prosinci a snažíme se o druhé dítě. Můj dotaz zní: kdybych nestihla nastoupit na mateřskou dovolenou před ukončením mé RD, ale musela bych nastoupit do práce (kde bych obdržela výpověď) můžu ihned po obdržení výpovědi jít na nemocenskou? A z čeho by se mi počítala peněžitá pomoc v mateřství na druhé dítě? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu. Rádi…

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu. Rádi bychom měli s přítelkyní co nejdříve dítě. Ona momentálně studuje dálkově vysokou školu a u toho pracuje "na černo". V září 2012 vysokou školu ukončí - nedodělá, střední školu má dodělanou. Ještě nikdy nebyla zaměstnaná. Bude mít nárok na mateřskou dovolenou a potom rodičovskou dovolenou? Jestli ano tak v jaké výši. Má se třeba narychlo nechat zaměstnat aby případně měla nárok? Já jsem normálně dlouhodobě zaměstnaný. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den moc se tady v tom nepohybuji ale měl…

Dobrý den moc se tady v tom nepohybuji ale měl bych dotaz přítelkyně studovala a skrz těhotenství přerušila studium. Díky mému příjmu jsem nedosáhli na porodné tak teď řešíme mateřskou která se má počítat z mého platu. Zaslal jsem tedy požadavek své učetní ta přiložila výpis výplat a podal ho na socialku přišlo mi včera že můj denní vyměřovácí základ činní 912kč mohu se zeptat co to znamená pro mou přítelkyní jakou výšší mateřské na 3 roky dostane ?? V pondělí jde s tímto papírem na socialku kam spadá. Děkuji za odpověď Lukáš


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,15.4.2012 mi končí MD a budu nastupovat…

Dobrý den,15.4.2012 mi končí MD a budu nastupovat na rodičovskou dovolenou, kterou si budu volit na 2 roky. Pracovní poměr mám sjednaný na dobu určitou do 31.8.2012 a nepředpokládám, že mi bude prodloužen, proto se chci zeptat, zda budu mít v případě dalšího těhotenství (druhé dítě bychom chtěli stihnout do dvou let věku prvního) opět nárok na MD nebo budu muset nastoupit rovnou na RD? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o rady týkající se vyměření…

Dobrý den, prosím Vás o rady týkající se vyměření 2. PPM. U prvního dítěte jsem zvolila RČ do 2 let věku dítěte, tj. do 15.9.2011. Následně jsem si prodloužila pobyt s dítětem doma do 3 let jeho věku, tj. do 15.9.2012. Bude výpočet PPM stejný jako v 1. případě? Ovlivní jeho výši fakt, že mi koncem loňského roku zaměstnavatel proplatil nevyčerpanou dovolenou? Děkuji za radu. Pavla Vokurková