FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, termín porodu mám stanoven na srpen.Jsem ve dvou zaměstnaneckých poměrech. V hlavním na 0,7 úvazku (hrubého 11 900) a ve vedlejším na cca 0,4 úvazku (hrubého 6 800, poměr na dobu určitou do konce července)). Lékař mi doporučil práci na vedlejší úvazek nevykonávat. Ráda bych se zeptala, zda se PPM vypočítává z obou pracovních poměrů nebo pouze z poměru hlavního. Zvažuji dvě alternativy a nevím která je pro mne z hlediska PPM a nemocenské výhodnější. 1- ukončím VPP a budu pokračovat na HPP, 2 - odejdu na nemocenskou, tj. zůstanu v obou pracovních poměrech.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se od 1.1.09 mění rodičovský příspěvek,který byl stanoven ve třech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč) a snížené (3 800 Kč). Pokud ano, můžete mi napsat jak. Děkuju



odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na PPM, když jsem nastoupila po 4-leté mateřské do stejného zaměstnání 15.10.2008 a jsem znovu těhotná s termínem porodu 18.6.2009. Nástoupit na mateřskou bych měla nejpozději 7.5.2009. Děkuji za odpověď Martina


odpovídal(a): Redakce

PPM 2009

Dobrý den,koncem ledna nastupuji na mateřskou dovolenou.Jsem zaměstnankyní na HPP ve státním sektoru (více jak 25 osob) a dále mám VPP poměr u soukromé firmy (méně jak 25 osob).Z vedlejšího odvádím zrav. a soc. pojištění.Měsíční výdělek dělá cca 10000,- hrubého.Zajímalo by mě jestli mám nárok od ČSSZ na mateřskou i z tohoto prac. poměru?


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, termín porodu mám gynekologem stanovený na 5.2.2009. Chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká možnost a jaká, abych na mateřskou dovolenou nastoupila až po novém roce a ne 6.-8. týdnů před termínem porodu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na mateřskou

Dobrý den mám ještě jeden dotaz. jsem se v diskuzi dočetla, že pro těhotnou ženu bude ochranná lhůta 180 dní. Mám smlouvu na dobu určitou. není stanoveno od-do jen po dobu RD mé předchůdkyně. Té končí RD (4roky) v 8/09. Pokud by mě smlouva byla ukončena dnem jejího nástupu nebo ukončením jejího PP a já v té době ještě nebyla těhotná, znamená to, že se musím nahlásit na ÚP a pokud otěhotním a doložím papír od lékaře bývalému zaměstnavateli během těchto 180 dnů ochranné lhůty, tak budu mít nárok na PPM a možnost volby délky RD (nechtěla bych být doma 4 roky pouze 3r.) Nebo je lepší otěhotnět ještě v době kdy jsem vedena jako zaměstnanec. A ještě jeden dotaz kdy přesně mi smlouva končí? nástupem mé předchůdkyně a nebo až zkončí moje RD to bude až za 2 r. Upozorní mě nato zaměstnavatel a nebo si to musím ohlídat já sama. děkuji moc za informace. D


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, jsem již třetím rokem v plném invalidním důchodě. Chtěla jsem se zeptat, z čeho a jak se mi bude počítat za nových pomínek (od 1.1.2009) mateřská-příspěvěk v mateřství? A zda se mi bude invalidní důchod připočítávat k mateřské? Těhotná nejsem, jen plánujeme. Děkuji. M.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tři věci. 1.zda během dlouhodobé nemocenské, před nástupem na mateřskou, mohu vykonávat doma práci na dohodu o provedení práce u té samé firmy, nebo u jiné firmy bez toho, abych přišla o nemocenské dávky. 2.zda je pravda, že se nemocenská počítá ze mzdy za čtvrtletí. Protože výrazně lepší plat mám od září, vyplatí se mi tedy jít na nemocenskou až od ledna?I za nových podmínek?3.mateřská se počítá z platu u posledního zaměstnavatele, bez ohledu na nemocenskou a dovolenou?Musí být odpracovaný celý měsíc,pokud je v tom měsíci i jeden den nemocenské, tento měsíc se do výpočtu nezapočítá? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, zaměstnankyně je nyní na rodičovské dovolené, zůstala jí nevybraná ŘD z roku 2007 a nevybraná ŘD za období MD (únor-srpen 2008). Lze jí ŘD proplatit nebo si jí musí vybrat až po návratu z rodičovské dovolené (v roce 2010)? Děkuji za odpověď a přeji klidné svátky.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského a PPM

Nastoupila jsem 1.12. do nového zaměstnání (zkušební doba 3 měs., doba určitá do 31.5.), předtím pracuji nepřetržitě, jen zaměstnavatel se změnil, bohužel jsem odpracovala jen 11 prac.dnů a bylo zjištěno těhotenství, které je rizikové. Až do porodu bych měla být na nemocenské. Jak vypočítat nemocenskou a mateřskou, jen z těch 11 dnů? Kolik by činily částky, když základ byl 26000?



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, měla bych dotaz, 12.9. mi skončila MD, teprve až 6.10. jsem požádala zaměstnavatele o dovolenou i jsem poslala informaci, o tom že žádám o RD do 3let věku dítěte (poslala jsem to jěště před uzavřením výplat). Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na celou dovolenou? nikde se mi nepodařilo dohledat, dokdy je potřeba zažádat o tuto dovolenou. Je tato doba ohlášení upravena zákonem? děkuji Vám,


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, je tomu opravdu tak, že pokud je těhotná žena nějakou dobu na nemocenské před nástupem na PPM, tak nemocenská se do rozhodného období pro výpočet PPM nezapočítává? Znamená to tedy, že výše PPM bude při platu 47 000 hrubého ve stejné výši (tj. cca 24 000), ať je žena před nástupem na PPM na nemocenské či nikoliv? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM 2009

Dobrý den, moc Vás prosím o informaci. K 31.12.2008 končím ve svém současném zaměstnání. Začátek 6 týdne před plánovaným porodem mám 28.12.2008 a měla bych nastoupit na mateřskou dovolenou. Vzhledem k tomu, že mi nikdo v mém současném zaměstnání nedokáže dát jasnou odpověď, prosím o informaci od Vás. Kdybych nastoupila na MD až 1.1.2009, tak se na výpočet mé PPM budou vztahovat předpisy nové platné od 1.1.2009 či ty staré, tj. platné v roce 2008. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM 2009

Dobry den,rada bych se zeptala co bude rozhodnym obdobim pro vypocet PPM pokud nastoupim od 1. ledna 09. 6 tydnu pred datem porodu pripada na 18.12.2008.do konce roku 08 nyni cerpam dovolenou.zapocte se do vypoctu PPM mzda za 11/08 a 12/08 vyplacen v 10.12 a 10.1 ? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem na MD,v lednu 2009 bude mit dcera 2 roky,musim zazadat zamestnavatele,abych mohla byt doma do 3let veku ditete,i kdyz je spolecnost v konkurzu a ja pravdepodobne dostanu vypoved,dekuji


odpovídal(a): Redakce

PPM a rodičovský příspěvek

Dobry den, rada by som sa opytala na uvedenu skutocnost. Som slovenskej narodnosti. V CR zijem a pracujem od 1.3.2004. S manzelom v CR vlastnime aj nemovitost. Ak by som otehotnela a odisla na maersku dovolenku v priebehu buduceho roku, v ktorom state si mam/mozem uplatnit narok na matersku dovolenku a rodicovsky prispevok. A ako by to bolo keby som pri nastupe na matersku dovolenku bola nezamestnana, kde by som si mohla uplatnit narok na matersku dovolenku a rodicovsky prispevok? Dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

PPM 2008/2009

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená Dobrý den, od 24.04.07 jsem doma a čerpám nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Od 31.10 jsem nastoupila na MD. Pred nástupem na nemocenskou jsem pobírala cca 30000kc hrubého. Termin porodu mam 27.12., ale muze to byt klidne i leden. Budu mit od ledna nárok na vyssi MD dle noveho zakona nebo mam uz bohuzel smulu? Nyni mam narok na max. castku tzn. - cca 14300kc - o kolik by se mi tato castka pripadne zvýšila? A jeste jeden dotaz. Pokud bych porodila az v lednu ma manzel narok byt s nami ten diskutovany tyden doma? Pokud porodim tesne pred lednem, tak o tento narok prijdeme? Dekuji za Vaše odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. V srpnu 2007 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou (porod září 2007), v dubnu 2008 jsem přešla na rodičovskou dovolenou, na které jsem dosud. Momentálně jsem v 5. měsíci těhotenství, na druhou mateřskou dovolenou budu tedy nastupovat v březnu 2009. Jak a z čeho se mi bude vypočítávat výše PPM? Před nástupem na první mateřskou dovolenou jsem měla hrubou mzdu 30.000,- Kč. Moc děkuji z odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, v zákoně o nemocenském pojištění jsem našla, že:"Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství." Chápu dobře, že stačí pracovat a odvádět nemocenskou např. pouze rok a půl před porodem, pokud je naplněna podmínka 270 dní? Dále bych se chtěla zeptat, které dny se do oněch 270 dní počítají. Pouze pracovní nebo i víkendy, svátky a dovolené? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Prosím o radu. Pobírám mateřskou do srpna/09,ale byla jsem zaměstnána na plný úvazek od ledna/07. K lednu/08 jsem dostala výpověď z důvodu zrušení prac.místa. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a opět budu muset na rizikové. Mám nárok na nemocenskou a z čeho se mi bude počítat další mateřská, když termín porodu je stanoven na říjen/09. Děkuji M.D.