FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, dne 18.1. 09 mi skončila PPM a poté jsem čerpala 30 dnů zbylé dovolené z roku 08. Nicméně jsem vypisovala dovolenkové lístky na 40 dnů dovolené na rok 09 (pracuji ve školství). Ta mi ale nebyla proplacena, jen asi 6 dní, prý jsem neodpracovala 60 dnů. U kamarádek, které jsou ve stejné situaci, to ale šlo. Ráda bych tedy věděla, zda by se s tím dalo něco dělat. Díky, Radka


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem zaměstnaná v jedné firmě od r.2002. Nyní jsem na RD, kterou jsem si zvolila do 3 let věku dítěte (a také o ni požádala zaměstnavatele), tzn., že 1.8.2009 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání. Dověděla jsem se však, že firmu postihla ek. krize a všichni zaměstnanci pracují na zkrácený úvazek a jsou na minimální mzdě (protože v Dohodě o smluvní mzdě máme dohodnutou základní mzdu - minimální + 70 % prémií, na které není právní nárok, takže ty prémie prostě přestali dostávat). Předpokládám, že při mém návratu mi bude nabídnuto (nebo nařízeno) totéž, což je pro mne naprosto nevyhovující, a proto Vás žádám o radu, jak postupovat: 1. Mohu zkrác.úvazek odmítnout a trvat na plném PP, který jsem měla před nástupem na MD? 2. A na základě čeho bych měla začít pracovat na zkrác.úvazek? Musela bych podepsat nějaký dodatek ke smlouvě nebo mi to může nařídit jen tak bez dodatku smlouvy? 3. Jsou ještě jiné možnosti, které mi zaměstnavatel ze zákona může nabídnou (nařídit)? 4. Pokud mi dá výpověď pro nadbytečnost, budu mít nárok na odstupné? Pokud ano, tak v jaké výši a z čeho se mi bude počítat? 5. A co když k datu 1.8.09 budu již podruhé těhotná? Může mi dát výpověď? Pokud ne, jak to mám řešit, když si nemůžu dovolit pracovat za pouhých 6tis.měsíčně (což bych u něj jinak dostala). Když dám výpověď já a budu bez práce, pak nemám nárok na MD? 6. Mohu nastoupit z RD rovnou na nemocenskou, aniž bych se vrátila na nějakou dobu do práce? Pokud ano, z čeho se mi nemocenská bude počítat? A pak případně následná MD? 7. Navíc firma během mé RD změnila název. Musí se toto řešit dodatkem smlouvy nebo popřípadě výpovědí a novou smlouvou? Moc děkuji za pomoc. K.



odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, mám takový dotaz,nyní jsem na rodičovské dovolené,která mi končí v srpnu.Nyní jsem otěhotněla a s největší pravděbodobností do práce v srpnu nenastoupím a budu v prac.neschopnosti,je možné z rodičovské dov. ihned nastoupit na nemocenskou a vznikne mi nárok na nem.dávky a pak i na PPM? Nebo musím mít alespoň něco odpracovaného?V zaměstnání jsem před prvním těhotenství pracovala asi 5let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené do věku 2 let dítěte, tj. 24.7.2010, a přála bych si druhé dítě. Ze zdravotních důvodů ideálně plánuji nástup na PPM cca 6-12 měsíců od ukončení první RD. Před nástupem na PPM jsem pracovala jako OSVČ a platila si nemocenské pojištění. Nyní chci obnovit OSVČ při MD. Abych měla nárok na příští PPM, je nutné platit nemoc. pojištění z příjmů OSVČ během rodičovské nebo se do rozhodného období 270 dní počítá platba NP státem? Čím se řídí výpočet výše 2. PPM v případě, že bych otěhotněla ke konci RD? Nevím, jestli se na to vztahuje výše příjmů za období 356 dnů před nástupem na 2.PPM, jestli je 2. PPM vyplácena z vyměřovacího základu pro 1. PPM, či jestli se to řídí ještě něčím jiným. Pokud bych nastupovala na mateřskou či nemocenskou dříve než 12 měsíců od ukončení RD, jak by se postupovalo v tomto případě? Děkuji za odpověď, Novotná


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Od 1.8.2007-do 31.7.2008 jsem byla zaměstnána u nejmenované společnosti, kde měsíční prům. hrubý plat činil 28 000 Kč. Od 1.8.2008 jsem z důvodu nadbytečnosti dostala výpověď. Od 1.8.08- do 12.2.09 jsem byla vedena v evidenci ÚP. Nyní od 13.2. 09 jsem opět zaměstnána, kde můj měsíční příjem činí 16500 Kč hrubého. Jsem těhotná a kolem 15.listopadu se má narodit dítě. Mám dotaz, kolik dude činit můj rodičovský příspěvek? Chtěla jsem si vybrat zrychlené čerpání rodičovské dovolené ( 2 roky -11.400 Kč).Dásáhnu na ní? Za odpověď vám předem mnohokrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání

Dobrý den, v současné době jsem na MD s dcerou. MD končí příští rok v březnu. V současné době se mi naskytla možnost přivýdělku u jiného zaměstnavatele, s kterým uzavírám pracovní smlouvu. Chtěla jsem se zeptat, jestli musím dávat u svého původního zaměstnavatele výpověď nebo jestli mohu být vedena jako zaměstnanec u obou firem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, vím, že podobných otázek je tu spousta,presto jsem nenasla odpověď. Mohu tedy požádat o radu? Jsem od 20.11.08 na rizikovém těhotenství, začátkem června 09 nastupuji na mateřskou dovolenou. Jak mám postupovat při nárokování dovolené z roku 08 a roku 09? Kdy se vyplácí dovolená, po mateřské nebo až rodičovské? Nevím, kdy zažádat. Děkuji. Jančíková, hezký den


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou 26.11.2008. Od kterého data si mám požádat o čerpání rodičovského příspěvku, mám zájem o dvouletou variantu (mám na ni dle výše platu nárok).Smlouvu v zaměstnání mám na dobu neurčitou, pokud mám v plánu během těch dvou let znovu otěhotnět, nastoupím po skončení rodičovského příspěvku na nemocenskou do doby oficiálního nástupu na mateřskou s druhým dítětem? Mohu si poté i s druhým dítětem vybrat dvouletou variantu rodičovského příspěvku a zaměstnavatel mi bude držet místo až do věku 3 let druhého dítěte? U prvního dítěte si mám v práci zažádat o rodičovské volno do tří nebo dvou let věku dítěte, pokud si vyberu dvouletou variantu rodičovského příspěvku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na PPM, pokud se jedná o studentku SŠ. Termín porodu je 1.7.2009. Ikdyž již studenti nejsou nemocensky pojištěni, vzniká nárok na PPM z titulu ochranné lhůty? Od kdy se PPM vyplácí a kde uplatňuji nárok (na škole nebo na OSSZ)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená jednatele

Dobrý den, jsem jednatelkou firmy (nejsem zaměstnaná, mám sepsanou smlouvu o výkonu funkce jednatele na 12000 Kč měsíčně, z čehož se odvádí pojištění a daň) a nyní jsem v jiném stavu. Mám nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou? Či je lepší se zaměstnat a odměnu z funkce jednatele snížit na 0 Kč? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně rozhodného období pro výpočet PPM. Zrušila jsem PP v ochranné lhůtě.PP skončil dnem 28.4.2009, nástup na MD mám v polovně července. Zajímalo by mě, jaké bude pro výpočet PPM použito rozhodné období? A zda tato skutečnost (kdy nejsem zaměstnaná až do nástupu na MD) bude mít vliv na výši PPM? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den, měla bych dotaz.Nastoupila jsem do zaměstnání 6.10.2008, ve zkušební lhůtě zjistila že jsem neplánovaně těhotná a šla na nemocenskou z důvodu rizikového pracoviště(19.11.08)Nyní mám z nemocenské nastoupit na mateřskou od 13.6-25.12. Zajímalo by mě jestli mám nárok na nějakou dovolenou jak z roku 2008 tak 2009 a v jaké délce.Smlouvu mám na dobu určitou a to do 31.9.2009 Dále bych se chtěla zeptat zda mi bude smlouva o ty dva měsíce po dobu mateřské nějak prodloužena nebo nikoliv,jestli mi zaměstnavatel musí držet místo po dobu rodičovské dovolené nebo ne.Ráda bych věděla na co mám nárok ze strany zaměstnavatele a kdy si o to požádat. Předem moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nástup do zaměstnání po RD

Dobrý den, prosím o informaci ohledně návratu z RD v 07/09, kdy mé dítě dovrší 3 let věku. Zaměstnavatel mi sdělil, že pro mne nemá práci a že mám nastoupit až v září. (v červenci a srpnu nemá tolik zakázek - vzdělávání úředníků a firem). Jak se tato situace řeší? A co v případě, že budu trvat na nástupu. Uvažuji o přistoupení na tento návrh, alespoň nebudu muset komplikovaně zajišťovat hlídání v době prázdnin. Dítě bude navštěvovat školku až od září. Může se mou zaměstnavatel např. mezitím rozvázat pracovní poměr? Vím, že mi musí držet pracovní místo 3 roky, ale dle zaměstnavatele můžu být s dítětem doma do 4 let věku. Rodičovský příspěvek, ale pobírám jen do 3 let. Současně mne určitě přeřadí na jiný úsek firmy, neboť na současné pozici posunul pracovní dobu. Na co si dát ještě pozor, na co mám nárok? Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den,v soucasné dobe jsem na rodicovské dovolené.Jsem zamestnaná ve firme,která pujde do likvidace.Pokud bych znovu otehotnela,mela bych narok na PPM, i kdyz by byla firma v likvidaci a mela bych tam porád pracovní pomer?Pocítám,ze likvidace firmy bude trvat nekolik let,nebude to rychlá zálezitost.Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit ohledně mateřské: jsem OSVČ,uvažuji o miminku přibližně v červnu,20.4.2009 jsem se přihlásila na nemocenské pojištění předtím jsem si pojištění neplatila,mám nárok na mateřskou přibližný nástup březen 2010?má nějaký vliv v průběhu těhotenství na podmínky získání mateřské např. marodění(mám už jedno dítě a od 4měsíce jsem nemohla pracovat) Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, koncem července nastoupím na mateřskou dovolenou. Pokud bych se rozhodla pro 2 leté pobírání rodičovského příspěvku, předpokládám dobře, že rodičovská dovolená u mého zaměstnavatele je na tomto nezávislá a trvá do 3 let věku dítěte? Bylo by možné v době, kdy dítěti budou 2 roky, rozvázat pracovní smlouvu a následně jít na pracák a pobírat dávky v nezaměstnanosti než si najdu novou práci v okolí mého budoucího nového bydliště? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, v září 2009 mám nastoupit po ukončení 1.rodičovské dovolené do zaměstnání.Jsem znovu těhotná a nástup na další mateřskou dovolenou by měl být v listopadu 2009. od 1 roku dítěte pracuji u svého zaměstnavatele na 0,2 úvazku. Má tento přivýdělek při rodič. dovol. vliv na výpočet 2.PPM?Kdybych zůstala do nástupu na další mateř. dovolenou v PN, z čeho se vypočítává dávka nemocenská?Před odchodem na první mateřskou dovolenou jsem měla 2 pracovní poměry (DPč na noční služby-od 14.t. gravidity v PN a 1,0 úvazku s platem cca 30 000hrubého-od 28t.grav. v PN) děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,prosím potřebuji radu ohledně čerpání dovolené.Jsem zaměstnankyně již 10 let a mám smlouvu na dobu neurčitou.Momentálně jsem na RD 12.9.09 nstupuji na MD a budu čerpat PPM od mého zaměstnavatele.až do 24.2.2010.Spočítala jsem si že za rok 2009 mám nárok na 15 dní řádné dovolené a za rok 2010 na 3,5 dne řádné dovolené,o dovolenou si zažádám ihned po skončení MD,počítám správně??Jinak má první MD byla od 15.3.07-29.9.07 a řádnou dovolenou ve výši 20 dnů jsem ihned vyčerpala po skončení MD.A ještě je tu jeden zádrhel,jsem od 1.1.09 jako OSVČ-mám podnikání,ale u mého zaměstnavatele,jsem stále v pracovním poměru,mám vůbec nárok na dovolenou?Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den. Nevím, zda jsem našla správnou sekci pro můj dotaz. 16.7.2009 budou synovi 3 roky a měla bych tedy nastoupit zpět do zaměstnání (prac. poměr na dobu neurčitou). Nyní jsem opět otěhotněla, termín porodu cca. 5.12.2009. Nastoupit do zaměstnání na 3,5 měsíce nemá smysl a i vzhledem k mému věku očekávám, že budu na rizikovém (takže nemocenská). Budu tedy asi 5 měsíců na neschopence. Budu mít pak nárok na PPM a z čeho se mi bude vypočítávat - z platu před první rodičovskou? A druhý dotaz - chtěla bych být s druhým dítětem doma jen 2 roky. Budu mít na to nárok? Můj plat před první rodičovskou byl poměrně vysoký. Děkuji mnohokrát za radu. Nedvědová


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po PPM

Dobrý den, potřebovala bych poradit v oblasti čerpání dovolené navazující na mateřskou dovolenou.24.5.2009 mi končí mateřská dovolená, vyplacená zaměstnavatelem, u něhož jsem zaměstnaná od roku 2002. Nicméně v roce 2006 jsem nastoupila první mateřskou,následně rodičovskou a v roce 2008 začala čerpat další mateřskou na druhé dítě, do práce jsem v tomto období dvou let nenastoupila. Zajímá mě , zda i v tomto případě mám nárok na čerpaní celé dovolené za rok 2009, nebo dochází ke krácení dovolené z důvodu , že jsem 2 roky nepracovala? Děkuji za odpověď. S pozdravem Petra K.