FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období pro PPM

Dobrý den, jsem od 11.5. na rizikovém těhotenství = nemocenské, chtěla jsem se zeptat, zda pokud setrvám v daném stavu až do odchodu na mateřskou, z jakého daňového základu se mi bude počítat mateřská. Chápu to správně, že bude pro mne rozhodným obdobím období od 01 - 03/2009? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Konec PPM a rodičovský příspěvek

Dobry den, rada bych se zeptala,k jakemu datu mi skonci PPM,nastoupila jsem 1.ledna,termin porodu byl 28.1,nastoupila jsem tedy ve lhute kratsi nez 6tydnu.Porod byl 24.1,pocitat tedy spravne ze mi PPM skonci k 27.6? v tom pripade bych se chtela jeste zeptat jak mi bude zaplacen mesic cerven,dostanu PPM za 27dni a nejakou pomernou cast rodicovskeho prispevku?v jedne z prirucek jsem nasla odstavec,cituji"podminka naroku na RP po cely kalendarni mesic se povazuje za splnenou i v tom mesici,v nemz mel rodic po cast mesice narok na PPM" na co budu mit tedy narok za cerven? dekuji



odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den. Zamětnankyni zkončí PPM k 31.7.2009. Chtěl jsem se zeptat, zda pokud nastoupí zpět k zaměstnavateli, kde pracovala před nástupem na PPM (a kde je stále zaměstnaná)po skončení PPM tj. v průběhu čerpání rodičovské dovolené, bude jí odebrána rodičovský příspěvek? Čili může zaměstnankyně neomezeně pracovat u stávajícího zaměstnavatele a zároveň pobírat rodičkovský příspěvek a o dítě by se starala např. její matka? Existuje v tomto směru nějaké omezení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Jsem momentálně na mateřské dovolené a na rodičovskou nastupuji za 5 týdnů. Manžel by chtěl nastoupit také na rodičovskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, do kdy po žádosti, kterou předá zaměstnavateli, musí manžela uvolit, aby mohl nastoupit tuto rodičovskou dovolenou. Jestli tedy existuje nějaká lhůta. Nebo k datu, který uvede v žádosti. Tedy např. i dříve než já. Pokud by to bylo i dříve než já, musel by manžel pobírat dávky, nebo je možné počkat až nastoupím na rodičovskou já a dávky budu pobírat já. Můžeme si vybrat, kdo bude dávky pobírat? Ten, kdo si podá žádost? Snad je dotaz srozumitelný. Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den,zajímalo by mne, jak na tom jsem já: Jsem evidovaná na úp a vyčerpala jsem podporu v nezaměstnanosti, přivydělávala jsem si úklidem a byla mi od června slíbena smlouva na hpp, ale právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem rozvedená a mám již dvě děti, přítel je na škole, tudíž nemám žádný příjem. Prosím o radu, zda mám nárok na nějaké peníze po dobu, než nastoupím na mateřskou a také, jestli bych měla nárok na nějaké dávky,protože s největší pravděpodobností nastoupím na nemocenskou s rizikovým těhotenstvým. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den. Jsem s prvním dítětem na mateřské dovolené (ještě nemá ani 2 roky) a za 2 měsíce se mi narodí 2. dítě. Před porodem 1. dítěte jsem měla smlouvu na dobu určitou, na peněžitý příspěvek v mateřství jsem však nárok získala a dobu rodičovské dovolené jsem si zvolila tehdy na 3 roky. Původní zaměstnavatel, bohužel ani na sociálce mi nebyli schopni jistě říct, jak to budu mít s "peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem - v jaké výši, po narození 2.dítěte. Prosím, poraďte mi. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem momentálně na mateřské dovolené, která mi končí dne 25.6.2009 (synovi bude přibližně 6 měsíců) a ráda bych nastoupila zpět do zaměstnání s tím, že by pokračující péči o dítě tzv.rodičovskou dovolenou-rodičovský příspěvek čerpal otec dítěte a to ve výši 11400Kč.Je toto možné a jaké máme učinit kroky?Děkuji za odpověď.Zrůbecká


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Téma-rodičovský příspěvěk. Dobrý den, již třetím rokem pobírám plný invalidní důchod (úraz končetiny). V průběhu příštího roku plánujeme potomka. Chtěla jsem se zeptat, zda mám po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvěk a na jakou výši příspěvku? Jestli pouze na tu nejnižší možnou, tj. cca 3700,--Kč nebo si také mohu vybrat v závislosti na délce rodičovské dovolené. Děkuji. Michaela


odpovídal(a): Redakce

Otcovské

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli už vláda schválila nárok pro tatínky na 5 dnů volna po narození dítěte. Nahlásil jsem v zaměstnání, že si budu chtít vybrat 5 dnů volna po narození dítěte, ale bylo mi řečeno, že prý to ještě nebylo schváleno. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobry den, predem moc dekuji za pomoc. Jsem keramička, od prosince 08 vedená na PU a nebyla mi priznána zadná podpora, protoze jsem bez dostatecne praxe. Nyní jsem 10 tydnu těhotná, ale bez jakehokoli príjmu. Jsem v tomhle smeru absolutne neinformovana a nesamostatná, proto bych moc prosila o radu, jak ted postupovat a co delat, jak prijít alespon k nejakému prijmu. Moje zprostredkovatelka na UP mi vzdy rekne jen kdy mam prijit priste.. Nevím zda muzu na rychlo nastoupit do nejaké prace, kdyz uz mám tehotenskou prukazku, zda to není podvod, ale nenapadá me jiné resení. Jestli mám jít na sociálku nebo zda muzu jen cekat na rodicovský prispevek po porodu. Chápu, ze nejste moje maminka :), ale kolem me není nikoho, kdo by mi mohl rict co delat a kam si jít co vybehat nebo jak postupovat aby jsem nemusela zít jen z tatínkova príjmu. Prosím, jsem zoufalá z toho, jak jsem sama nevzdelaná...



odpovídal(a): Redakce

PPM a RD

Dobrý den, jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr se smlouvou na dobu neurčitou a zároveň mám příjem z pronájmu vlasního bytu, tj.daňové přiznání odevzdávam sama. V 8/2009 nastoupím na mateřskou dovolenou. Ovlivní vedlejší příjem z pronájmu nárok, popř.výši PPM a následně rodičovského příspěvku? Rodičovskou dovolenou bych ráda volila tříletou. Děkuji za Vaši odpověď. Katka S.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená na zotavenou po MD

Dobry den, koncem srpna mam nastoupit na materskou dovolenou. Po jejim skonceni v breznu 2010 si chci vybrat celych 25 dni radne dovolene za rok 2009, tudiz přesáhnu v roce 2010 hranice 60ti dnu pro narok na dovolenou za rok 2010 – proplati se mi tedy i cela dovolena 25 dni za rok 2010? Dále se chci zeptat, z jakeho zakladu se mi bude dovolena za rok 2009 a 2010 pocitat. Před nastupem na materskou je předchozí čtvrtletí duben-cerven 2009, pocita se zaklad tedy z tohoto obdobi? Mela jsem zrovna velke odmeny, tak nevim jestli se mi v proplacene dovolene promitnou. Dekuji za odpoved. Novotna


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Na mateřskou jsem nastoupila 8.11.08,porod 17.12.08. Kdy mi končí PPM? Zaměstnavatel uvedl 19.5. a ještě mi mateřskou zkrátil o 3 dny s tím, že se porod nevešel do limitu 42 dnů, tedy konec uvedl 16.5. Příjde mi to chybné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RD

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a začala jsem pracovat na smlouvu u nového zaměstnavatele měsíční příjem činí 15 000,- Kč zajímalo by mě jaké má být zdanění a zda musím odvádět zdravotní a sociální pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RD

Prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a mám možnost pracovat u svého zaměstnavatele, cca 4h týdně. Může se mnou uzavřít Dohodu o provedení práce (podmínka max.150h v kal.roce bude splněna) a může pak při danění uplatnit slevu na poplatníka? Nebo je v mém případě vhodnější použít stávající pracovní smlouvu a uzavřít k ní dodatek o zkrácené pracovní době na dobu určitou (do 3 let věku dítěte)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Měli by sme několik otázek:Žena je těhotná a otěhotněla než jí skončila smlouva kterou měla na dobu určitou,ale byla těhotná několik dní tudíš jí lékař nemohl vystavit žádné potvrzení. Nyní je na prac.úřadě- prý existuje ochraná lhůta 180 dní-co to přesně znamená a od kdy se počítá?? Na ůřadech nám moc neporadily,každý nám říkal něco jiného!!Další otázka je co nastane až žena skončí na prac.ůřadě,to je po 5-měsících co pobírá podporu ke dni 31.8.09 a porod má 5.12.09 což je cca 3 měsíce???Žena pracovala 6let. U posledního zaměstnavatele 6 měsíců.Do jáké doby může žádat po bývalém zaměstnavateli nemocenské dávky po vystavení neschopenky??? Víme že máme na vás mnoho otázek ale naši ůředníci toho moc nevědí proto se obracíme na vás!! Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den! Jsem na rodicovske dovolene do konce září a v tomto termínu mám i stanoven porod druhého ditěte.Je tedy nutné komplikovat situaci a nastoupit na mateřskou 6 až 8 týdnů před porodem nebo můžu nechat doběhnout rodičovský příspěvek a pak nastoupit na mateřskou, i kdyby byla zkracená na 22 týdnů (četla jsem v zákoně). Popřípadě, jak mám postupovat u zamestnavatele či sociálky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zvažuji dvouleté čerpání rodičovského příspěvku. Dítě dovrší 2 let počátkem prosince. - Pokud nastoupím do práce až 1. ledna, doba do konce prosince bude rodičovská dovolená nebo neplacené volno? - Je možné pak zůstat na rodičovské dovolené či neplaceném volnu až do 3 let věku dítěte již bez nároku na rodičovský příspěvek? Jak to pak bude s placením zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Můj syn měl 4.5. 4 roky a mě zkončila mateřská dovolená. Minulý rok v říjnu jsem ukončila pracovní poměr v bývalém zaměstnání a uzavřela jiný. Na nové místě jsem byla pouze dva měsíce. Kvůli pracovní době jsem musela i tento pracovní poměr ukončit. Teď jsem na úřadu práce. Chtěla bych se zeptat, s manželem bysme chtěli další dítě. Pokud bych si ho pořídila, dostávala bych nějaký příjem nebo bych byla bez měsíčního příjmu? Děkuji za odpověď Lenka


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Prosím chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek na 2 roky, pokud jsem byla placena hodinově a to ve výši 93,- kč na hodinu??? Pracovala jsem do 6 měsíce těhotenství.Dále se chci zeptat jaké můžu dostávat příspěvky pokud jsem svobodná matka a otec není nikde nahlášen/neuvedla jsem nikde jeho jméno/ a bydlím v rodinném domku s rodiči. Za vaši odpověd mockrát děkuji. Pěkný den.