FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, jsem na mateřské s prvním dítětem, které se narodilo 2.9.2007. Čerpám 3-letý rodičovský příspěvek a pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Tohoto času jsem tedy u zaměstnavatele na neplaceném volnu z důvodu péče o dítě do tří let jeho věku (do 2.9.2010). Chtěli bychom dítě druhé, ale těhotná zatím bohužel nejsem, snad se podaří počátkem roku 2010. Dám tedy pouze příklad,kdybych rodila až koncem roku 2010 nebo počátkem 2011. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na PPM, když nestihnu porodit do tří let věku prvního dítěte (jestli jsou v tomto stanoveny nějaké časové hranice). A pokud budu nárok mít, z čeho se PPM bude vypočítávat. Další můj dotaz zní, jak se zaměstnavatel může zachovat pokud mu, než nastoupím opět do práce, oznámím, že jsem opět těhotná. Může se mnou rozvázat pracovní poměr?Budu muset na čas nastoupit do práce či se to řeší například pracovní neschopností?Děkuji za zodpovězení mého dotazu, který je doufám srozumitelný a přeji Vám hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. V květnu 2010 bych měla nastoupit na MD. letos mi zbyde 20 dnů dovolené a v lednu mi naskočí dalších 25 dní. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné si dovolenou před nástupem na MD vybrat nebo mám ze zákona nárok na proplacení jak za rok 2009 tak za rok 2010? Pokud mám nárok na proplacení, kdy je nejvhodnější doba si zažádat a kdy nejpozději musím zažádat, aby mi nepropadla ? Před nebo po skončení MD? Předm moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobry den, chtela jsem se zeptat, jak moc ovlivni vypocet PPM, pokud pred porodem budu v pracovní neschopnosti 7 mesicu (rizikove tehotenstvi)? Zapocitava se ma hruba mzda behem pracovni neschopnosti nebo rok pred tim, nez jsem na neschopenku nastoupila? Nemocenska mi totiz rapidne plat snizi, proto me zajima, jak se v takove situaci PPM vypocitava. Je to pouze z mesicu, kdy jsem pracovala? Mockrát Vám děkuji za odpověď a zdravím Vás.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, mám prosbu. Byla jsem na rodičovské dovolené 3 roky. Po ukončení jsem nemohla nastoupit do zaměstnání a se zaměstnavatelem jsme se písemně domluvili na neplaceném volnu. Od 13.7.2009 do 13.7.2010. Nyní jsem otěhotněla - rizikové těhotenství. Moje pracovní neschopenka prý nikoho neazjímá, jelikož jsem na neplaceném volnu. Ani prý nebudu mít nárok na finanční prostředky po dobu mateřské dovolené. Chtěla jsem se zeptat, zda pro mě existuje nějaká možnost, abych po celou dobu nezůstala doma bez finančních prostředků. Děkuji. Jirmanová


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobry den,momentalne pobiram RP a chtela bych se zeptat,pokud si budu privydelavat u jineho zamestnavatele,ovlivni to nejak moji pripadnou druhou PPM,pokud bych nastoupila do 3(nebo 4)let veku ditete,stale se pocita pouze z prijmu puvodniho zamestnavatele a zustane stejna jako prvni PPM?dekuji


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, prosím o radu s tímto problémem. V 05/2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem a byly mi stanoveny dva vyměřovací základy, ze kterých jsem dostávala dvě mateřské cca 580,- a 690,-, dostávala jsem i dvě výplatní pásky (dva zaměstnavatelé). V 07/2008 došlo ke sloučení těchto zaměstnavatelů, ale mě stále zůstaly dvě pracovní smlouvy, ale mateřská již byla vyplácena jednou částkou, stále však ve stejné výši, tj. součet těch dvou a dostávala jsem dvě totožné výplatní pásky, stejné částky, stejné údaje, ale ve dvou vyhotoveních. Mateřská skončila v 12/2008 a byla mi doplacena zbývající dovolená. V 10/2009 jsem nastoupila na mateřskou s druhým dítětem, zaměstnavatelem mi bylo sděleno, že na SSZ zaslali DVZ z období kdy byla doplacena dovolená a také DVZ z první mateřské a vybere se ta výhodnější. DVZ vychází na cca 900,- (597,- denní výše PPM) což je i částka, která se mi objevovala na výplatní pásce po fúzi zaměstnavatelů. Jde mi o to, na jaký DVZ mám nárok, na ty dva před fúzí nebo po. Pokud by totiž byl nárok na dva DVZ tak podle zákona se sečtou a teprve potom se provede redukce a dostanu se na úplně jinou částku. První prac. poměr trvá od 10/2003 a druhý 7/2007, 7/2008 došlo ke sloučení, ale mě nebyla dána žádná výpověď (z toho rušeného) ani jsem nepodepsala jakýsi dodatek o souběhu zaměstnání, což učinili všichni ostatní zaměstnanci, tudíž žiju v domění, že mám stále dva prac. poměry, ze kterých tudíž nárok na ppm. Snad jsem to popsala aspoň trochu srozumitelně. Moc děkuji za každou radu.


odpovídal(a): Redakce

2. rodičovský příspěvek

Dobrý den,momentálně jsem na RD (2letá varianta), která mi bude končit 5.1.2010. Termín porodu 2. dítěte mám 3.2.2010. Pracovní poměr jsem měla bohužel na dobu určitou, proto jsem jej musela k 31.5.2008 ukončit. Zaměstnána jsem byla u tohoto zaměstnavatele téměř 3 roky. Ráda bych věděla, jakým nejvhodnějším způsobem bych měla řešit dobu mezi koncem 1. RD a začátkem 2.MD? Vzhledem k tomu, že jsem nyní "nezaměstnaná" na MD, na kterou variantu mám nárok u 2.RD? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, od 11.11.2009 jsem na neplaceném volnu ( na kterém jsme se se zaměstnavatelem dohodli) z důvodu péče o dítě do jeho 4 let.(Firma sídlí daleko od mého nového bydliště)Nyní mám možnost nastoupit do práce nové na plný úvazek. Chtěla jsem se optat, zda mohu mít další práci na plný úvazek. A co by se stalo, kdybych do nové práce nastoupila a během několika měsíců znovu otěhotněla? Jak by se mi počítala peněžitá pomoc v mateřství a popř. nemocenská? Dostala jsem takové informace, že pokud nastoupím na plný úvazek, tak musím odpracovat opět cca 278 dní, abych měla nárok na PPM a automaticky mi nebyla přiřazena rodičovská dovolená na 4 roky. Není tam nějaká změna, pokud budu stále zaměstnána u prvního zaměstnavatele? Popř. co byste mi doporučila? Ráda bych si nějakou práci v místě bydliště našla, abych měla nějaký příjem, ale to druhé mimčo bychom chtěli stihnout do 4 let prvního potomka. Děkuji a zdravím Jana Buriánová


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, chtela jsem se zeptat, jak moc ovlivni vypocet PPM, pokud pred porodem budu v pracovní neschopnosti napr.3-4 mesice, z cehoz pouze 1 mesic by byl jeste v roce 2009. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

RD a živnostenský list: Dobrý den, v dubnu 2010 mi končí RD. Hledám si práci a naskytla se mi možnost pracovat na živnostenský list. Dočetla jsem se, že nemůžu v době RD vykonávat práci na ŽL. Nerada bych o peníze v RD přišla a tak uvažuji, že by na RD nastoupil manžel. Normálně by dále chodil do práce a o dceru bych se starala dál já, jen když by bylo potřeba hlídala by dceru babička. Je to možné takto vyřešit? Jde to vůbec? Měl by s tím problém manželův zaměstnavatel? Předem děkuji



odpovídal(a): Redakce

Druhé těhotenství bez zaměstnání

Dobrý den,mám dotaz.12.12.09 končím rodičovskou dovolenou,zaměstnavatel začal podnikat v jiné oblasti,nabídl mi práci,ale takovou,kde si byl jist,že ji nepřijmu a tudíž mi nemusí vyplácet odstupné.Uzavíráme výpověď dohodou.Po pravdě řečeno,mysleli jsme,že stihneme druhé miminko,ale zatím se nezadařilo.Syn do školky nechodí,jde o rok později,takže ho nemáme ani kam dát.Mám se jít nyní hlásit na úřad práce??I když vím,že se nadále budeme snažit o druhé mimčo,takže do práce se nechystám.A co když otěhotním až budu registrovaná na úřadu práce,mám nárok na nějaké peníze?Děkuji za odpověď.Andrea.


odpovídal(a): Redakce

PPM v roce 2010

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda už bylo oficiálně odsouhlaseno o kolik se bude snižovat od roku 2010 PPM? Mám příjem cca. 27 000 čistého a zajímalo by mě, kolik budu pobírat PPM. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit v březnu příštího roku. Předem děkui za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala u zaměstnavatele 6 let se smlouvou na dobu neurčitou. V 01/2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou (porod 20.2.2008)a zvolila jsem si tříletý rodičovský příspěvek. Nyní jsem opět těhotná (předpokládaný porod konec 07/2010). Mám nárok na PPM? Pokud ano, co vše musím pro to udělat? Kdy budu muset žádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (2letá varianta), která mi bude končit 2.3.2010. Nyní jsem těhotná s termínem porodu 7.6.2010. Zajímalo by mne, jak řešít mezidobí - tj. asi 6 týdnů mezi koncem RD a počátkem 2.MD. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den mám dotaz ohledně nástupu na mateřskou dovolenou.Jestli si můžu sama určit zda na ni nastoupím 6 nebo 8 týdnů před plánovaným porodem,nebo mi to určí gynekolog?Ptala jsem se totiž sestry v ordinaci a ta mi odpověděla,že se chodí už jen 6 týdnů-8 týdnů je prý zrušené.Je to pravda?A ještě zda-li se snížení mateřské bude týkat i žen,které na ni nastoupí již tento rok.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, v současné době jsem na MD, od února 2010 nastoupím na RD (tříletá varianta vyplácení). Mám několik dotazů: 1) Jak postupovat vůči zaměstnavateli, pokud v době, kdy budu na RD, otěhotním a porodím? 2) Lze, ačkoli si vyberu tříletou variantu vyplácení rodičovského příspěvku, v práci nejdříve zažádat o dvouletou RD a poté případně jeden rok přidat? První těhotenství jsem strávila v pracovní neschopnosti a je velmi pravděpodobné, že i další těhotenství bude rizikové. Vyplatilo by se mi pobírat nemocenskou namísto rodičovského příspěvku. Pokud ale budu na RD, na nemocenskou nárok nemám. Nebo je možné RD kdykoliv na vlastní žádost ukončit a nastoupit na nemocenskou? Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho je zaměstnavatel povinen mi držet mé pracovní místo. Mám se zaměstnavatelem smlouvu na dobu neurčitou. Teď jsem na mateřské dovolené a chci si požádat o zrychlenou variantu RD (2 roky - denní vyměřovací základ minimálně 380 Kč denně mám ).Uvažujeme o druhém dítěti do dvou let ( než mi skončí RD ). Jak dlouho je povinen mi zaměstnavatel držet mé stávající pracovní místo? Někde jsem četla, že je to do 3 let 2.dítěte, ale je to i v případě, že by to znamenalo 5 let bez přerušení ( kdybych byla doma 2 roky s prvním a 3 roky s druhým dítětem)? A kdyby mi nabídl jiné místo odpovídající mému vzdělání a praxi jak je to s finančním ohodnocením ( musí mi nabídnout stejný nebo mi může dát nižší plat ) ? A jak by to bylo s místem vykonávané práce ( máme více poboček po celé Praze )? A ještě jedna otázka,mám nevybranou dovolenou za tento rok ( 20 dní ), kdy je nejlepší si jí vybrat. Moc Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek za první měsíc

Dobrý den, prosím o radu u výpočtu RP. Mateřský příspěvek čerpám do 13. 11. 2009, zvolila jsem variantu rodičovské dovolené do 2 let věku dítěte, takže mám přiznánu částku RP 11 400,- Kč měsíčně. Jak bude vypočítán (případně krácen) rodičovský příspěvek za měsíc listopad tj. od 14. 11. do 30. 11? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, pracuji na DPČ a DPP. Na účet mi tedy chodí dva platy. Pracovní smlouva končí k 31.12.2009, dohody jsou do roku 2011. Chtěla bych jít na MD. Pokud mi zaměstnavatel prodlouží smlouvu a otěhotním, z čeho se mi bude počítat případná nemocenská (ze všech příjmů nebo jen z HPP?) a poté mateřská? Kdyby se dítě narodilo až po skončení prac. smlouvy (když ji prodlouží pouze na rok), kdo by mi pak vyplácel PPM? V případě, že by byl PP ukončen a budu v evidenci na ÚP, z čeho by se počítala opět nemocenská a mateřská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z přechodzích příjmů? A z jednoho příjmu nebo ze všech? Chtěla bych vědět, co pro mě bude výhodnější v případě mateřské dovolené s ohledem na to, že nemám vysoký plat, tzn. že bych podle internetové kalkulačky po novém roce měla PPM asi 5000kč. Moc vám děkuji za odpovědi.... Hezký den!


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně nároku na ppm. Moje poslední zaměstnání trvalo od 13.5.2009 do 10.9.2009 (tj.121 dní). Od 9.6.2009 jsem na nemocenské původně kvůli hospitalizaci s gastroenteritidou, tu mám i jako DG v neschopence a zůstala jsem dále marodit kvůli rizikovému těhotenství až doposud. DG mi ale v neschopence nikdo neměnil. Zaměstnání mi ukončili ve zkušební lhůtě. Že jsem těhotná jsem oznámila v práci pouze ústně, ale v té době jsem těh. průkazku ještě neměla, takže jsem písemně nic nedokládala. Termín porodu mám stanovený na 12.3.2010. Na MD bych tedy nastupovala 6 týdnů před termínem, tj. 29.1.2010 - po 141 dnech. Vzhledem k délce posledního zaměstnání ale zřejmě nesplňuji ochrannou lhůtu pro nástup na MD, i když jsem jinak před tím byla 270 dnů nemocensky pojištěna (předcházející zaměstnání). Prosím poraďte mi, zda se v celé problematice dobře orientuji a zda mám na MD vůbec nárok, nebo zda by bylo výhodnější nemocenskou protáhnout až na šestinedělí a poté bych měla rovnou RD, kde by mi doufám zůstala možnost 3leté varianty. Mnohokrát děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Pašková