FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v květnu se vracim po rodičovské…

Dobrý den, v květnu se vracim po rodičovské dovolené do práce. Na mateřskou s prvním dítětem jsem odešla v r.2003, pak jsem pokračovala mateřskou s dalším dítětem v r.2006 a v r.2010 nastupuji po rodičovské dovolené včetně 1 roku neplaceného volna. Z předchozích příspěvků jsem vyčetla, že dam-li výpověd a nenastoupím-li do práce po mateřské, mohu jit na úřad práce avšak dostanu pouze asi 3000 a pak 2000 podporu. V případě že bych nastoupila, tak se mi podpora bude počítat z posledního platu. Můj plat před nástupem na mateřskou byl 30 tis kč. Jelikož jsem se přestěhovala s rodinou daleko od původní práce, je pro mě bohužel nemožné v pracovním poměru setrvat. Šéf mi výpověď nedá, protože ví, že nemohu tak daleko dojíždět. Mám dotaz když nějak zařídím abych mohla pracovat aspoň 1.5 měsíce a pak dám výpověď dohodou bez 2 měsíční výpovědní lhůty, mám nárok dostat vyšší podporu, která se bude počítat z mého platu a nebo nebudu splňovat podmínku odpracovaného počtu dní a bude se to počítat z té průměrné mzdy v národním hospodářství? Jaká bude výše podpory a jak dlouho ji budu moci pobírat než najdu školku a práci v novém bydlišti? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zákaz výpovědi

Dobrý den, zaměstnankyně je na RP. Jak dlouho jsem povinen držet pracovní místo této zaměstnankyni?Mohu dát výpověď ze zaměstnání i přesto že je na RP?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, chtěla jsme se zeptat, když jsem momentálně v zaměstnaneckém poměru, ale na neplaceném volnu ( z důvodu péče o nezaopatřené dítě), tak v případě dalšího těhotenství, rizikového, mohu přejít na neschopenku a pak na mateřskou? Nebo musím být na neplaceném volnu až do nástupu na mateřskou? A ta se mi počítá z posledního platu?


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobry den,od 1.1.09 jsem nastoupila na MD.Dite narozeno 25.1.09 nyni jsem na dvoulete variante RD.K jakemu datu mi skonci RP a kdy mi bude vyplacen posledni? Pokud bych v unoru 2011 nastoupila na neschopenku z duvodu rizikoveho tehotenstvi,bude se mi nemocenska pocitat ze stejneho zakladu jako byla MD...tedy z prijmu za 2008?za 09 jsem mela prijem jen za 25dni dovolene,od 2010 mam privydelek 6tis hrubeho u jineho zamestnavatele.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, chtěla bych si nechat proplatit (vybrat) dovolenou mezi PPM a rodičovskou dovolenou. Z jakého základu se mi bude počítat? Bude se mi počítat průměrem z polsedních výplat před PPM nebo ne? Má mzda je tvořena základem a měsíční prémiovou částí. Pokud budu čerpat dovolenou po skončení PPM, bude mi v těchto měsících vyplácená i rodičovská dovolená, když o dítě budu řádně pečovat bez využití jeslí? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Nárok na PPM. Dobrý den, prosím o posouzení mého případu. Od 1.1.2008 jsem přešla delimitací z organizace A do organizace B, kterou org. A zřídila. Od 3.1.2008 do 16.7.2008 jsem pobírala PPM na první dítě, od 17.7.2008 dodnes jsem na rodičovské dovolené. Pracovní poměr u org. B jsem ukončila výpovědí k 31.3.2009. Od 1.4.2009 jsem na základě výběrového řízení, které jsem absolvovala, opět zaměstnancem org. A (Do práce jsem nenastoupila z důvodu rodičovské dovolené). Od 2.1.2010 jsem žádala na OSSZ o PPM na druhé dítě (termín porodu 28.2.2010) a moje žádost byla zamítnuta s tím, že na PPM u org. A nemám nárok, protože zde nejsem nemocensky pojištěna a nevejdu se ani do ochranné lhůty. Proč se nebere v úvahu předchozí pracovní poměr (předpokládám, že 270 dní během posledních 2 let jsem byla nemocensky pojištěna) a proč se v mém případě nezapočítává pro nárok na PPM rodičovská dovolená? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak by se mi počítala PPM. Máme jedno dítě, rodičovská dovolená mi končí koncem března a jsem v prvním měsíci těhotenství, doktorka mi radí zůstat doma na rizikovém těhotenství. Mohla bych se zeptat z čeho by se mi počítala nemocenská? A z čeho by se mi potom počítala PPM? V zaměstnání jsem měla slušný plat a nemocenská by mi průměr dost snížila. Také by mě zajímalo, jestli budu moci čerpat opět dvouletou variantu rodičovské dovolené, jako nyní. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro PPM

Dobrý den, zajímá mne, jak vysoké nemocenské by měla plati žena-OSVČ, která nastoupí 1.9.2010 na mateřskou dovolenou. Je nepřetržitě několik let přihlášena k nemoc.pojištění a platila si v r.2009 toto pojištění ve výši 253,-Kč. Aby dosáhla na max.meřské dávky,za které měsíce a kolik by si měla doplatit za rok 2009 a kolik by si měla měsíčně platit nem.poj.v r.2010? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce v rodičovské dovolené

Dobrý den, rád bych poprosil i informaci týkající se rodičovské dovolené a návratu do práce. Budu se snažit popsat stav, tak jak je. Manželce v lednu 2010 skončila PPM a je doma, pobira rodičovský příspěvek. Od 1. března 2010 se vrátí do práce. Kdyby náhodou byl nějaký problém, např. s hlídáním, může se opět, např. v červenci "vrátit" na rodičovský příspěvek. Je toto nějak podmíněno souhlasem, nesouhlasem zaměstnavatele, mění se nějak podmínky zaměstnaneckého vztahu? - musí jí zaměstanavatel držet místo atd...Děkuji za odpověd, hezký den, Steklý


odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobrý den, mám na Vás dotaz, 31.5.2010 mi končí mateřská, od 1.6.2010 bych měla znovu nastoupit do zaměstnání. Jsem ale těhotná s tím, že bych do práce měla jít na 6-8týdnů před dalším nástupem na mateřskou. Pravděpodobně si asi domluvím neplacené volno se zaměstnavatelem, ale situace ve firmě není dobrá. Chtěla bych se zeptat, zda mi může zaměstnavatel kdykoliv během neplaceného volna dát výpověď, případně zda se v takovém případě dává i odstupné nebo nikoliv. A nám otázku ohledně zdravotního pojištění, které bych asi také musela platit? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobrý den! Jsem na RD se svou 19ti měsíční dcerou, manželka má pružnou pracovní dobu, takže ve dnech, kdy je doma, chodím na dva dny do práce u nového zaměstnavatele. Navíc mám u stálého zaměstnavatele dohodu o provedení práce, kde občasně vypomáhám(nárazově). U nového zaměstnavatele mi mzdová účetní řekla, že si musím dát pozor aby součet hodin u všech zaměstnavatelů nepřekročil 1/2 fondu pracovní doby za měsíc. Dodnes jsem se domníval, že není omezení časové ani finanční v případě, že zajistím péči o dceru jinou zletilou osobou v době, kdy já pracuji. Mýlil jsem se, nebo se mýlí mzdová účetní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

NÁROK NA MD Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na MD. Od 1.2.2010 jsem nastoupila do nové práce - smlouvu mám do 31.9.2010, předtím jsem byla evidována na ÚP po dobu 11 měsíců, neboť jsem 28.2.2009 přišla o práci. Během nové práce jsem otěhotněla a ze zdrav. důvodů musím od března nastoupit na nemocenskou. Termín porodu je 1.11.2010. Mám v tomto případě nárok na MD? Pokud ano,jak se mi bude vypočítávat? Děkuji Ivka


odpovídal(a): Redakce

PPM

Nárok a výpočet PPM - firma v likvidaci chci Vás požádat o radu, jak mám postupovat v následující situaci. 12.12.06 jsem nastoupila na PPM, v srpnu 2008 šla firma, ve které jsem zaměstnána do likvidace - likvidace do dnešního dne není ukončena a já jsem nedostala výpověď - nicméně mě zaměstnavatel odhlásil v červenci 2008 na OSSZ. V lednu byly synovi 3 roky a skončila mi RD, nyní jsem znovu těhotná (dítě se narodí v květnu) a chtěla jsem jít na nemocenskou, než nastoupím PPM s druhým dítětem. Na OSSZ mi bylo ale sděleno, že nemám na nic nárok. Jak mám nyní postupovat? Dle vyjádření úřednice OSSZ budu do druhého porodu zcela bez prostředků a pak i PPM bude v minimální výši. Je to skutečně možné, když se mnou nebyl rozvázán pracovní poměr? Výše PPM u prvního dítěte byla 14000,- měsíčně. Moc děkuji za odpověď. Renata


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, moje manželka k měsíci dubnu přijde o práci. Bohužel s dnešní nezaměstnaností není možné práci sehnat. Ale máme přislíbené další zaměstnání k začátku roku 2012. Zvažujeme mimčo. Ale tak, aby bylo možné být doma jen do roku 2012. Zajímalo by mne, zda moje žena bude moci pobírat mateřskou, když už bude na ÚP? Do jiného stavu přijde, když bude ještě zaměstnaná a v zaměstnání pobírá 15000 hrubého.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, měla bych na Vás dva dotazy týkající se výběru varianty rodičovského příspěvku a pracovní dovolené. 1)Mohu si zažádat po skončení mateřské dovolené (konec MD v 7/2010) o rodičovský příspěvek ve zrychlené,2-leté, variantě čerpání, pokud mi byl přiznán nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)ve výši 467 Kč za kalendářní den (tzv. denní dávka)- tj. cca 14 000 Kč za měsíc celkem?. 2)Pokud si mezi skončením MD a začátkem RD vyberu celou pracovní dovolenou v délce 25 dnů a zaměstnavatel mi dá v této době výpověď, mám stále nárok na čerpání zrychlené varianty rodičovského příspěvku nebo je varianta čerpání omezena tím, že jsem se stala nezaměstnanou? Děkuji, SA


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno po rodičovské dovolené

Dobrý den, právě mi končí RD. Do nástupu do práce jsem na neplaceném volnu. Neplatím zdravotní ani sociální pojištění. Mám tuto skutečnost někde nahlásit? Pokud ano, kde a jestli jsou na to nějaké formuláře? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, mám dotaz. Jsem v současné době již čtvrtým rokem na RD - respektive čerpám u ZLe neplacené volno. 4 roky budou synovi v 11-2010. Pokud do té doby otěhotním, půjdu velmi pravděpodobně na rizikové. Jestli to dobře chápu tak v tom okamžiku ukončím neplacené volno a nastoupím na "neschopenku" - je to tak? Mám pak nárok na nemocenskou a z čeho se bude počítat ? A pak jak to bude s novou mateřskou ? Z čeho se bude počítat a je v tomto případě důležité jestli se druhé dítě narodí před nebo po 4.roce věku dítěte prvního? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den Jana B.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno

Dobrý den,jsem na mateřské(na 3 roky). Synovi bude 19.7. tři roky a já mám nástup do práce,ale školka nám začíná až 1.9. a to ještě bude týden zvykací. Potřebovala bych si nějak prodloužit mateřsou,asi jediné co jde,jsem objevila, že můžu mít neplacené volno. A jak si ho zařídit? Jen požádám v práci,nebo musim i někam na úřady? A kde vyřídim,aby za mě platil stát zdrav.poj.? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

2.PPM Dobrý den, prosím o odpověď. Momentálně jsem na rodičovské dovolené (3 letá varianta), jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. 10.5.2010 končí RD. Jsem opět těhotná a termín porodu vychází na 3.9.2010, nástup na druhou mateřskou by měl být asi v půli července. Budu mít nárok na 2.PPM i bez odpracovaných dnů (příp. kolik dnů je nutné odpracovat). Nebo řeší mou situaci od 11.5.2010 do nástupu na mateřskou pracovní neschopnost? Nebo jak mám postupovat. Děkuji za odpověď. Martina


odpovídal(a): Redakce

Návrat do zaměstnání

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí 28.2.2010. Chtěla bych se zeptat, kdybych si požádala o prodloužení neplaceného volna do září, zda-li zaměstnavatel s tím musí souhlasit? Kdybych chtěla v září nastoupit a on mě odmítl, mám nárok na odstupné? Předem děkuji.