FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den prosim Vas ja mam k Vam velkou prosbu…

Dobry den prosim Vas ja mam k Vam velkou prosbu,jak to je od Noveho roku z maminkama ktere porodi druhe dite ale jejich zivotni minum 4clenne rodiny je nizsi nez nasobek 2,4,budou mit narok na porodne nebo ne?Moc dekuji za kladne vyrizeni a preji vsechno nejlepsi do Noveho roku 2011.Na shledanou Sleglova.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla, jaká bude výše mojí…

Dobrý den, ráda bych věděla, jaká bude výše mojí mateřské na druhé dítě, předpokládaný nástup 30.4.2011. První dítě bude mít v dubnu 2011 dva a půl roku. Nástup na první mateřskou byl 11.12.2008, rodičovská na dva roky, nyní prodloužena do dubna 2011. Od nástupu na první mateřskou jsem nepracovala. U zaměstnavatele mám PP na dobu neurčitou. Pobírala jsem maximální výši mateřské, v tu dobu to bylo cca 15 tisíc. Nyní, když jsem se ptala v zaměstnání, kolik budu pobírat PPM na druhé dítě, byla mi sdělena stejná částka jako na první dítě, přitom současná maximální výše PPM je 969 Kč na den, v přepočtu na měsíc cca 29 tisic. Dle dostupných informací na internetu je uváděno, že pokud nemám příjem mezi prvním a druhým dítětem, vypočítá se ze mzdy před prvním dítětem a současná výše je výrazně vyšší. Jak to tedy je??? Budu mít současnou maximální výši mateřské (29tis.)nebo tu, co jsem začala pobírat v roce 2008 (15tis.)? Splňuji podmínky pro výpočet max. výše PPM. Moc děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den,dcera se nam narodila 29.5.2010 se…

Dobry den,dcera se nam narodila 29.5.2010 se kterou je prozatim manzelka na materske dovolene.Ponevadz jsem prisel o praci tim, ze mi firma neprodlouzila prac.smlouvu.Zvazuji o tom,ze bych nastoupil na materskou ja a manzelka by nastoupila zpet do zamestnani,ktere ma na dobu neurcitou.Sdelte mi prosim za jakych podminek to je mozne.Dekuji a zdravim.Eda


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji poradit o výpočtu příspěvku…

Dobrý den, potřebuji poradit o výpočtu příspěvku PPM - peněžitá pomoc v mateřství. Jsem učitelkou ZŠ od 1.9.2009.Pracovní poměr mám uzavřen na dobu neurčitou. 1.9.2010 jsem přišla do práce a ředitel školy zjistil, že jsem těhotná. Okamžitě mi zrušil prac.smlouvu jako učitelka, což podle mě nesmí a udělal ze mě pracovnici inforamační centra na půl úvazku a učitelka jen taky půl uvazku. Plat mi zůstal stejný ale smlouvy mám dvě nové od 1.9.2010. Nyní nastupuji na mateřskou dovolenou - 8.1.2011 a mzdová účetní mi sdělila, že mi bude mateřská počítána jen z polovičního úvazku jako učitelka /ten trval víc jak 270dní a z úvazku pracovníce informačního centra, který trvá jen od 1.9.2010 prý nárok nemám - trval krátce. Je toto možné? podle jaké vyhlášky? Vše mám na jedné pásce výplatní a u jednoho zaměstnavatele. Tímto bude moje matešká nižší, to jsem měla být doma na nemocenské od září a byla na tém lépe!!! Započetl by se mi býval celý plat z posledního roku!!!Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den!Od června do konce t.r. jsem v PN…

Dobrý den!Od června do konce t.r. jsem v PN.Plynule přejdu na mateřskou.Jak je to prosím s proplacením dovolené?Zaměstnavatel mi nechce proplatit poměrnou část dovolené (pouze převést do dalšího roku) z důvodu,že je to prý možné jen v příp.ukončení prac.poměru.To ale min.3 roky nenastane.Děkuji,s úctou HC


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rad bych se zeptal, co se stane, kdyz…

Dobry den, rad bych se zeptal, co se stane, kdyz manzelka si zvoli cerpani PPM pouze na dva roky a nestihneme do 2 let porodit druhe mimco. 1)jaky typ davky a v jake vysi by pobirala pred porodem druheho mimca 2) a nasledne po jeho porodu? 3) jaka je vyse PPM mesicne ve 2lete a 3lete variante? 4) neni lepsi, kdyz uvazujeme o 2 detech cerpat pouze 2 letou i s rizikem toho, ze bychom druhe nestihli? Dekuju za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Pěkné odpoledne, prosím o následující radu. V…

Pěkné odpoledne, prosím o následující radu. V současné době jsem na RD, 26.12.2010 nastupuji na druhou mateřskou. Na první mateřskou jsem nastupovala 26.9.2008. Pracovní poměr stále trvá, během mateřské ani RD jsem jiný pracovní vztah neměla. Asi od roku 2006 jsem měla různé DPČ k HPP, které na sebe vždy navazovaly, poslední skončila 31.8.2008. První mateřská se mi tedy počítala z DPČ a HPP od 1.9.2007 do 31.8.2008. Jsme malá organizace, můj zaměstnavatel po konzultaci na příslušné OSSZ tvrdí, že příjmy z DPČ se mi do druhé mateřské již nezapočítávají (protože DPČ skončila 31.8.2008), výpočet bude prý proveden pouze z HPP. Mohu poprosit o názor? Velmi Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše nemocenské a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše nemocenské a následné výplaty mateřské a rodičovského příspěvku. Od 15.6.2010 jsem na Úřadě práce, kdy mi skončila rodičovská dovolená ve 3 let věku dítěte, uzavřela jsem k tomuto datu dohodu se zaměstnavatelem a ten mi vyplatil odstupné. Původně jsem na mateřskou nastoupila v dubnu 2007 po rizikovém těhtenství, na které jsem nastoupila v lednu 2007. Až do 15.6.2010 jsem byla zaměstnaná, ikdyž naposledy jsme fakticky pracovala v prosinci 2006, můj průměrný příjem byl tehdy asi 25tis Kč. Nyní jsem podruhé těhotná a opět se jedná o rizikové těhotenství, musím být doma nebo v nemocnici. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nemocenskou a poté na mateřskou, když jsem nyní na úřadu práce a případně co doporučujete. Děkuji, Zuzka


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek Dobrý den, chtěla bych se…

Rodičovský příspěvek Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy naposledy dostanu vyplacen rodičovský příspěvek na dítě, když má dítě tři roky 12.12.2010. Máme tříletou variantu RD a RD mi končí právě 12.12. 2010.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, právě jsem zjistila, že jsem těhotná,…

Dobrý den, právě jsem zjistila, že jsem těhotná, vzhledem k náročnosti mého zaměstnání zvažuji, že nastoupím na "neschopenku" a budu až do nástupu na mateřskou dovolenou na rizikovém těhotenství. Trapí mě pouze finanční otázka. Z čeho se bude vypočítávat PPM? Z příjmů před nástupem na "neschopenku" nebo z příjmů zahrnujících i nemocenské dávky? Děkuji za odpověď. Věra



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na RD na 2 roky s 9timěsíčním…

Dobrý den, jsem na RD na 2 roky s 9timěsíčním synem a jsem opět těhotná. Chtěla bych se zeptat jak je to s nástupem na MD a z čeho se vypočítává. Bude MD ve stejné výši jako u prvního dítěte když přejdu rovnou z RD na MD.Mohu i u druhého dítěte mít RD 2 roky. A další můj dotaz je zda může zaměstnavatel snízit můj vyměřovací základ když jsem byla v těhotenství na nemocenské? Děkuji Táslerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.V březnu 2011 mám nastoupit zpět do…

Dobrý den.V březnu 2011 mám nastoupit zpět do zaměstnání po 3-leté RD.Dcera je ovšem po závažné operaci a já bych potřebovala být , na doporučení lékařů , ještě rok s ní doma.Je možné zažádat o prodloužení RD?V případě,že ne,je možné si podat žádost u zaměstnavatele o rok neplaceného volna?A jak by to bylo v případě,že bych otěhotněla v době neplaceného volna.Vzhledem k věku by se jednalo rizikové těhotenství.Mohla bych neplacené volno přerušit a odejít na PN a kdo by platil nemocenskou?Mám prac.poměr na dobu neurčitou.Díky za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, jak se mi…

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, jak se mi bude vypočítávat PPM na druhé dítě. Jsem v této situaci: První dítě je narozeno 17.1.2009 a RD mám na 2 roky. Tzn. že fin. podpora (RD) by mi měla skončit 17.1.2011, že? Ale v současné době, jsem podruhé těhotná a termín porodu mám 10.2.2011. Nástup na druhou MD mi tedy vychází v polovině nebo na konci prosince 2010 (tj. 6-8 týdnů před TP). Kdy dostanu za této situace poslední RD na první dítě? U původního zaměstnavatele jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou. Během mé první MD a RD jsem uzavřela s jiným zaměstnavatelem Smlouvu o provedení díla a následně Dohodu o provedení práce. Má toto nějaký vliv na výši MD (resp. PPM) s druhým dítětem? Nebo budu druhou PPM dostávat ve stejné výši jako s prvním dítětem? Pokud bych druhou PPM dostávala ve stejné výši jako u prvního dítěte (tj. kolem 16.000 Kč), je pro mě výhodnější zvolit nástup na MD se druhým dítětem 6 nebo 8 týdnů před TP? (Připomínám, že nyní jsem na dvouleté RD, tj. 11.400 Kč). Mám za této situace nárok i na variantu dvouleté RD (s druhým dítětem)? Děkuji vám za odpověď. M. Kašpárková


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená. Dobrý den, v současné době…

Mateřská dovolená. Dobrý den, v současné době jsem na první 2 leté RD s nástupem do práce cca za 4 měsíce. Nyní jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Chtěla prosím o radu, jakým způsobem je nejlepší překlenout období mezi 1.RD a 2.PM. Původní místo u zaměstnavatele bylo zrušeno, navrhuje mi tedy prodloužení dovolené do nástupu na 2.PPM. Není však výhodnější nastoupit na nemocenskou? Po ukončení 2.RD se mnou bude rozvázán pracovní poměr a bude mi dle stávající KS vyplaceno 7 platů. Z čeho se budou počítat v případě prodloužení RD nebo nemocenské. Předem moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na následující…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na následující.Narodilo se mi 1.dítě a já nastoupila na mateřsko dovolenou.Po 28 týdnech jsem čerpala řádnou dovolenou a nastoupila na rodičovskou dovolenou.Narodilo se mi 2.dítě a já nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní po 28.týdnech chci opět čerpat řádnou dovolenou.Chtěla bych se Vás zeptat, zda mám na její čerpání nárok a v jaké výši. Moc děkuji za brzkou odpověď. Iva


odpovídal(a): Redakce

Temata:Mateřská a rodičovská dovolená Dobrý den…

Temata:Mateřská a rodičovská dovolená Dobrý den,měla bych dotaz. Naposledy jsem pracovala v roce 2008,od června 2008 jsem byla na mateřské dovolené a pak jsem čerpala rodičovskou dovolenou na 2roky. V červenci 2010 mi tato rodičovská skončila a protože jsem nesehnala jesle pro dítě, domluvila jsem se se zaměstnavatelem,že si rodičovskou prodloužím o 4měsíce (do konce listopadu 2010) a budu hledat jesle,abych mohla nastoupit do práce (byla jsem tudíž doma,ale bez peněz). Mezitím jsem otěhotněla a při poslední kontrole teď v listopadu mi doktor vystavil nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Chtěla jsem se zeptat: 1)zda mi bude od prosince 2010 vyplácena nemocenská (po rodičovské jsem nenastoupila do práce) až do nároku na mateřskou dovolenou (to bude někdy v dubnu 2011) 2)z čeho by se mi nemocenská počítala 3)a zda pak budu mít nárok na mateřskou a z čeho mi bude vypočítána. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v poradně.finance jsem se dočetla, že…

Dobrý den, v poradně.finance jsem se dočetla, že na PPM mám nárok na celou roční dovolenou. Ikdyž jsem dovolenou nečerpala tak mám nárok na proplacení celé dovolené nebo jen zkrácenou dovolenou? A musí mi ji zamšěstnavatel proplatit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.1.2010 do 14.5.2010 jsem byla na…

Dobrý den, od 1.1.2010 do 14.5.2010 jsem byla na PPM. 1) měla jsem při PPM nárok na dovolenou a když mi ji zaměstnavatel neproplatil. Mohu ho ještě zaurgovat, že mám na ní nárok, at mi ji proplatí. 2) Můžu při RD si vydělat nějaké peníze. Firma mi dala možnost se vrátit na částečný úvazek do práce. 3) Může si na mě manžel odečíst nějakou částku v ročním zúčtování daní. 4) A jak je to stím, když manžel nemá takovou výši příjmů na daních, aby si na mě popřípadě tu částku nárokoval. Vrátí mu celou částku? Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o…

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o vysvětlení proplácení dovolené zaměstnavatelem po ukončené MD. Na MD jsem šla v 6/2009 a ten rok jsem měla ještě 14 dní dovolené. Po skončení MD jsem zažádala o proplacení dovolené a rovnou nastoupila na RD a to v 1/2010. V 1/2010 mi tedy propláceli dovolenou. Na pásce z 1/2010 mám uvedeno "nárok na dovolenou 34 dní" (což chápu jako sloučení 14dní z 2009 + 20dní za 2010). Proplaceno mi bylo 15 dní, na pásce z 1/2010 mám uvedeno " nárok na dovolenou 34 dní, čerpáno 15 dní, dovolená zůstatek 19 dní" ? Mám nárok i na těch dalších 19 dní (na celou roční dovolenou) § 223 odst. 1 zákoníku práce nebo bych tento nárok měla pouze pokud bych byla na mateřské v roce 2010 min. 60 dní dle? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, z čeho se mi budou vypočítávat…

Dobrý den, z čeho se mi budou vypočítávat nemocenské dávky a v jaké výši přibližně budou? Měla jsem po třech letech rodičovské dovolené nastoupit do práce. (měla jsem zvolené dvouleté čerpání a třetí rok jsem byla zadarmo doma). Nastoupila jsem na nemocenskou v ochranné lhůtě, poté, co jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru (dostala jsem odstupné 5 platů, jelikož pro mne zaměstnvatel neměl uplatnění). V minulém zaměstnání jsem měla průměrný plat 32.000,- Kč. Děkuji předem za odpověď.