FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující 2…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující 2 věci: 1.) 18.12. dovrší syn 2 roky a tím mi skončí rodičovský příspěvek. O syna budu nadále celodenně pečovat. Mám možnost nastoupit na 0,5 úvazku do zaměstnání nebo pracovat (jako po celou dobu mé rodičovské dovolené) formou OSVČ. Druhá forma se jeví na první pohled finančně výhodnější, ale nevím, jak to vlastně bude s odvody na zdravotní a sociální pojištění? Jsem povinna je platit v plné výši? Platí pro mne minimální vyměřovací základ? 2.) Pokud bych k výše zmíněné zaměstnanecké smlouvě na 0,5 úvazku měla ještě u stejného zaměstnavatele DPČ na cca 40 hodin měsíčně, vypočítává se případná nemocenská či PMM z obou příjmů? Není to takto méně výhodné, než mít vše v hlavní smlouvě? Předem moc děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem na RD - 3-letá…

Dobrý den, v současné době jsem na RD - 3-letá varianta která mi končí v srpnu 2011. Smlouvu v zaměstnání jsem měla na dobu určitou k 31.12.07.V prosinci 07 jsem však nastoupila na nemocenskou - rizikové těhotenství. Nyní čekám narození druhého potomka v červnu 2011. Budu mít nárok na MD stejně jako u prvního dítěte? Nebo musím zažádat automaticky o 4-letou variantu s RP ode dne porodu? Děkuji předem za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v půlce března končím 1.tříletou mateř…

Dobrý den, v půlce března končím 1.tříletou mateř.dovolenou a v půlce dubna bych měla nastoupit na druhou. Zaměstnavatel mi nabídl být ten měsíc mezi na neplaceném volnu - pokračování 4 roku dítěte. Pokud s touto nabídkou budu souhlasit, nebude mi krácena mateřská a budu mít nárok na 3letou variantu rodičovského příspěvku? Kdo zaplatí sociál. a zdravotní poj. za dobu co budu zadarmo doma? Nebo mám jít raději na nemocenskou (nechci využívat zaměstnavatele)? Děkuji za odpověď Zukalová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době mi končí RD (tříletá…

Dobrý den, v současné době mi končí RD (tříletá varianta) a 27.1.2011 nastupuji na další MD. Chtěla bych se zeptat, jaká bude výše rodičovského příspěvku a výše mateřské v měsíci lednu (jsem stále zaměstnaná). Bude mi vyplacen rodičovský příspěvek za 27 dní poměrnou částí z měsíce a zbylé 4 dny už jako mateřská? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co pro mě bude…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co pro mě bude výhodnější. 15.6.2011 budou synovi 3 roky a tak mi končí MD,ale jsem těhotná a termín porodu dr. spočítala na 21.7.2011. Chtěla jsem se tedy zeptat, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství tak jako u prvního dítěte, byla ve výši 70% z mého platu od zaměstnavatele, kdo mi ji teď bude vyplácet, bude to stejné? Druhý můj dotaz je, co by bylo pro mě výhodnější, protože jsem dostala nabídku jít od 1.2. do práce ale jen do 15.4. pak bych měla nastoupit na neschopenku (rizikové těhotenství) práce by byla na dobu určitou na 1 rok. Když bych to takto udělala, měla bych nárok na PPM? A jaký zaměstnavatel by mi ji platil ten první, nebo nový (případně z toho nového, když by byl HM ve výši 27000Kč, bylo by z toho počítáno těch 70%?, nebo jen z nějakého průměru?) a musela bych dát u prvního zaměstnavatele výpověď? Děkuju moc V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, koncem ledna 2011 mi 3-letá končí RD…

Dobrý den, koncem ledna 2011 mi 3-letá končí RD a současně jsme se se zaměstnavatelem domluvili ke stejnému datu na ukončení PP. (Trvá již od r. 2005) Plánuji registraci na ÚP a od května 2011 bych měla nastoupit do nového zaměstnání. Chtěla bych znovu otěhotnět a ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na PPM, pokud bych otěhotněla během prvních měsíců v novém zaměstnání a následně byla na neschopence (rizikové těhotenství jako v případě prvního dítěte). Popř. jakou dobu musím odpracovat, abych znovu měla nárok na PPM. Velice vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych požádat o odbornou radu…

Dobrý den, chtěla bych požádat o odbornou radu ohledně čerpání dovolené na mateřské dovolené ( můj pracovní poměr trvá několik let). S prvním synem jsem čerpala dvouletou mateřskou dovolenou a to až do měsíce září 2010, kdy se mi narodil druhý syn (mateřská dovolená měla být ukončena 25.11.2010, kdy syn dovršil věku dvou let, avšak byla mým druhým těhotenstvím ukončena předčasně). Nyní čerpám PPM s druhým synem a to až do měsíce února 2010. A nyní k mému dotazu - mám po uplynutí PPM nárok na poskytnutí dovolené od zaměstnavatele, popř. v jaké délce?? Samozřejmě po splnění podmínky písemné žádosti zaměstnavateli. A pokud ano, existuje možost, že mi bude proplacena (pak by mě zajímalo, z jakého denního vyměřovacího základu bude dovolená vypočtena),a nebo musím dovolenou fyzicky čerpat, tudíž by se posunul termín nástupu na mateřskou dovolenou. Bohužel jsem nikde doposud nenalezla vyřešení obdobného případ jako je můj, proto ppokládám svůj dotaz. Děkuji vřele za odpověď. Lenka - Teplice


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,měla bych prosbu ohledněMD.Mé dceři je…

Dobrý den,měla bych prosbu ohledněMD.Mé dceři je 15měsícu a pobírám 4letou mateřskou z duvodu,že jsem neměla odpracováno těch povinných270?dnu.Začátkem března se nám má narodit další přírustek.chtěla bych se zeptat jestli by manžel mohl jít naMD s dcerou a já s mimčem,nebo vás prosím o radu,jak by to bylo nejlepší udělat.Moc Děkuji za rychlou odpověd


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského…

dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku od ledna 2011: dceři je nyní 13 mesíců, mám 4letou variantu čerpání, která mi byla přidělena, jelikož jsem byla před porodem nezaměstnaná. Abych se vyhla snížení dávky na 3800kč již nyní za měsíc leden, přítel by rád nastoupil na mateřskou, zvolil si 3letou variantu, a tu následně převedl na mě. Byl se na to informovat na OSSZ, ale tam mu bohužel nebyla podána jednoznačná rada (prý se tak dá učinit pouze do 1 roku dítěte a stejně i tak by si mohl zvolit zase jen tu 4letou variantu). Můžete mi prosím objasnit tento problém? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, právě mi končí rodičovská dovolená a…

Dobrý den, právě mi končí rodičovská dovolená a protože se nám za nedlouho narodí 2. dítě, tak ještě před nástupem na mateřskou, nastupuji na 2 měsíce na nemocenskou. Můžete mi prosím napsat, z čeho mi bude vypočítána nemocenská a následně mateřská dovolená? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem, R. Kusá



odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat na tuto situaci. 20.12.2010…

Chtěla bych se zeptat na tuto situaci. 20.12.2010 jsem nastoupila do zaměstnání a byla druhý měsíc těhotná. Těď mám nějaké problémy a doktor mi chce vystavit neschopenku. Na nemocenské dávky nárok, podle mého názoru mám, ale jak to bude s peněžitou pomocí v mateřství, na ni bych měla nastoupit někdy v dubnu 2011. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v březnu mi končí 3letá RD, v květnu…

Dobrý den, v březnu mi končí 3letá RD, v květnu očekávám narození dalšího potomka. Před nástupem na očekávanou MD bych měla nastoupit ještě asi na tři týdny do práce (HPP na dobu neurčitou, stále trvá). Chci se zeptat, z čeho se bude vypočítávat PPM? Stejně jako v případě první MD z denního vyměřovacího základu? A z čeho v případě, že bych kvůli zdravotním komplikacím byla po ukončení RD na neschopence (rizikovém těhotenství)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno do 4 let věku dítěte

Dobrý den,manželka má nahlášenu tří-letou variantu rodičovské dovolené a chtěla by zůstat doma s dítětem do jeho čtyř let. Jak je to s placení sociálního a zdravotního pojištění a co a jakým způsobem je potřeba nahlásit zaměstnavateli. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Byla jsem zaměstnaná od 1.5.2009 do 28.2.2010 u…

Byla jsem zaměstnaná od 1.5.2009 do 28.2.2010 u jednoho zaměstnavatele a od 1.3. 2010 u jiného. Od 28.5. jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, jelikož jsem byla ve zkušební době, propustili mě... do 23.12.jsem brala nemocenskou a od 24.12. mi mudr.napsal mateřskou, ale budu mít na ní tedy vůbec nárok???


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem na 2-leté RD,…

Dobrý den, v současné době jsem na 2-leté RD, která mi končí v únoru 2011. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Domnívám se, že povinností zaměstnavatele je držet mi pracovní místo 3 roky od nástupu na mateřskou. Chtěla bych s dítětem zůstat část třetího roku doma, v červnu 2011 bych měla nastoupit na další mateřskou dovolenou. Tuto skutečnost se chystám zaměstnavateli oznámit písemně. Musí ji akceptovat nebo má právo trvat na mém nástupu? Jak se bude vypočítávat výše mojí mateřské? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem na rodičovském příspěvku a…

Dobrý den, Jsem na rodičovském příspěvku a chtěla bych se nechat zaměstnat na částečný úvazek v původním zaměstnání. Uvažujeme o druhém dítěti a přemýšlíme, jak tuto situaci řešit vzhledem k tomu, že je více než pravděpodobné, že budu mít rizikové těhotenství. Uvažovali jsme o tom, že rodičovský příspěvek bude pobírat otec a já budu na "nemocenské" (rizikové těhotenství). Příklad: do 15.4. budu na rodičovském příspěvku a částečném úvazku v původním zaměstnání a od 16. 4. nastoupím na nemocenskou a otec bude pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych věděla, zda je to možné a zároveň z jaké částky mi bude "nemocenská" vypočítávána (pouze z částečného úvazku??) a z jaké částky mi bude vypočítávána následně mateřská. Narození druhého dítěte plánujeme v době, kdy prvnímu budou cca 3 roky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,děkuji za odp. ohledně čerpání dovolené…

Dobrý den,děkuji za odp. ohledně čerpání dovolené po PN, resp. PPM. Pokud zažádám o čerpání dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou, může mi dát zaměstnavatel výpověď? A případně jak dlouho můžu dovolenou nečerpat, aby mi nepropadla? Děkuji, s úctou HC


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu ohledně nároku na…

Dobrý den,prosím o radu ohledně nároku na mateřskou.Termín porodu mám 2.4.2011.Do 31.1.2010 jsem byla zaměstnaná(13měsíců) a tedy účastna na nemocenském pojištění.Poté jsem do konce května byla v zahraničí(jako turista) a koncem 05/2010 jsem se přihlásila na ÚP.Pobírala jsem podporu.Stále jsem na ÚP vedena,ale podpora mi již skončila.Z předchozího zaměstnání tedy splňuji podmínku 270dní účasti na nem.poj.Pokud se nechám v lednu zaměstnat na cca 3 týdny (výpověď ve zk.době) a pak v ochranné lhůtě nastoupím na mateřskou, budu mít nárok na vyplácení mateřské? A z jakého příjmu se bude vypočítávat? Mockrát děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak se mi bude počítat PPM? Teď jsem…

Dobrý den, jak se mi bude počítat PPM? Teď jsem v evidenci ÚP, od 1.4.2011 nastoupím do zaměstnání a zhruba 15.5.2011 nastoupím na MD. Počítá se z posledního kalendářního čtvrtletí nebo za poslední tři kal. měsíce. Kolik budu mít tedy mateřškou při hrubé mzdě 30 000 Kč? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se informovat, jak je to v roce…

Dobrý den, chci se informovat, jak je to v roce 2011 s výší mateřského a následně rodičovského příspěvku, jestliže byl mé ženě před jejich čerpáním po nějakou dobu vyplácen plně invalidní důchod (cca 8500 Kč/měsíčně). Na jakou dobu čerpání rodičovského příspěvku má nárok? Děkuji.