FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Naše zaměstnankyně, která nastoupila 1.2.2011 je…

Naše zaměstnankyně, která nastoupila 1.2.2011 je těhotná. Nástup na MD je pravděpodobně v polovině září (cca 230 pojištěných dnů). Předchozí zaměstnání nemá. Byla na rodičovské dovolené a neměla zaměstnavatele. Vznikne jí nárok na MD? Pokud ne, může od 6 týdne před porodem a do 6 týdne po porodu pobírat nemocenskou? A následně, může si zvolit variantu pro RD? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výši…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výši nemocenské při rizikovém těhotenství, HM 25+-. Při přechodu na mateřskou se pak dávky počítají i z této nemocenské nebo z prům. platu za předchozích 12 měs?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem v trvalém pracovním poměru, nyní…

Dobrý den, jsem v trvalém pracovním poměru, nyní na rodičovské dovolené s 1. dítětem. Čerpám dvouletou variantu rodičovského příspěvku, u zaměstnavatele mám nahlášenou délku RD 3 roky. Zajímá mne, z čeho se mi bude vypočítávat další PPM, pokud druhé dítě porodím až 4 měsíce po dočerpání 2letého RP.(chápu že tyto 4 měsíce nebudu mít žádný příjem).1) Jde mi tedy o to, zda se nová PPM bude vypočítávat ze stejného základu jako první, nebo se v ní nějak promítnou ty 4 měsíce kdy nebudu mít příjem. 2) Budou mít poté ty 4 měsíce vliv na nový výběr délky RP? Zůstane mi stejný nárok na čerpání dvouleté varianty? Děkuji za zodpovězení dotazu, s pozdravem Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na proplacení dovolené ze zaměstnání za rok 2010,celý rok 2010 jsem na mateřské dovolené a za rok 2009 jsem proplacení dostala,pokud mám nárok,tak v jakém termínu bych o něj měla zažádat,moc děkuji za radu na shledanou J.Sýkorová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vypočítání…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vypočítání mateřské dovolené u 2.dítěte. První mateřskou dovolenou jsem nastoupila 1.1.2008 a zůstala jsem se synem doma do jeho 3. let (tedy do 1.2.2011) od 1.9.2010 jsem začala učit na poloviční úvazek se smlouvou do 30.6.2011. Syn chodil do školky jen 5 dnů v měsíci, tedy jsem stále pobírala rodičovský příspěvěk. 1.2.2011 jsem se vrátila na své původní pracoviště, kde mi běží smlouva na dobu neurčitou, s tím, že jsme se s panem ředitelem domluvili, že budu toto 2.pololetí učit jen poloviční úvazek a od září 2011 již naplno. Zjistila jsem ovšem, že jsem nyní těhotná a datum porodu je stanoveno na půlku listopadu 2011. Mám tedy v současné době 2 smlouvy, které mi celkově dávají celý odučený úvazek- z nichž ale jedna bude ukončena 30.6. a druhá platí dál, ovšem zatím jen jako poloviční, druhý dodatek jsme měli podepsat až v září. Z čeho mi tedy bude vypočítána MD? A jak by to bylo v situaci, kdybych třeba od 1.8. šla na nemocenskou? Bude jen z toho polovičního úvazku? Předem děkuji za odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobry vecer!Jsem na 3lete RD.Synovi budou 28.11…

Dobry vecer!Jsem na 3lete RD.Synovi budou 28.11.2011 3roky.Chtela bych druhe dite,ale nejak se nedari.Potrebovala bych poradit(zjistit)kdyz bych otehotnela jestli musim porodit do 3let veku ditete nebo jestli je mozne prejit z RD na MD nebo jestli spadnu do ctyrlete varianty MD na 4roky a budu pobirat jen 3800kc nebo mi zustane 7600:Jinak mam zamestnavatele.Takze bych potrebovala vedet jak to funguje.Dekuji za odpoved!!Jarca


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem zaměstnankyně na RD, která mi v…

Dobrý den. Jsem zaměstnankyně na RD, která mi v květnu končí (dosažení 3 let věku dítěte). Na další MD a následně RD bych chtěla nastoupit v srpnu (termín porodu byl stanoven na říjen). Splním podmínky pro nárok na MD, pokud bych byla na neschopence (rizik. těhot.)? Lze prodloužit stávající 3-letou variantu RD na 4-letou? Pokud ano, za jakých podmínek? Nerada bych zůstala těch pár měsíců bez prostředků. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, teď v dubnu budou klukovi 3 roky a…

Dobrý den, teď v dubnu budou klukovi 3 roky a měla bych nastoupit do zaměstnání. Jelikož kluk může nastoupit do školky až od září. Tak bych si chtěla zažádat o neplacené volno.Kdyby mi ho zaměstnavatel dal a já mezitím znovu otěhotněla. Měla bych nárok na nemocenskou (pravděpodobně bych měla rizikové těhotenství) a poté mateřskou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM a rodičovská dovolená

Dobrý den, měla bych dotaz. Pracovní smlouvu mam na dobu neurčitou. Jsem na PPM a končí mi 11.5.2011. Z roku 2010 mam nárok na dovolenou 15dnů a v roce 2011 mam nárok na 20dnů. Chci se zeptat, když si budu vybírat dovolenou mezi PPM a rodičovskym příspěvkem, tak mi může zaměstnavatel dát výpověď. Když mi jí dá můžu na rodič.příspěvek na 3 roky a kdy mam odevzdat potvrzený formulář na úřad práce? Ještě jeden dotaz, kdybych jsem otěhotněla do 3 let prvního dítěte, s čeho se mi bude počítat další PPM a na jaký rodičovský příspěvek pak budu mít nárok. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Začátek rodičovské dovolené

Dobrý den, chci se zeptat, jaké datum bude mým datumem nástupu na rodičovskou dovolenou, když mi mateřská dovolená končí 22.3.2011 a řádnou dovolenou bych měla čerpat 50 dní. Bude to 23.3.2011 nebo až po vyčerpání těch 50 dní, tj. 1.6.2011?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně po…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně po ukončení rodičovské dovolené chce zaměstnavatele požádat o 6 měsíců neplaceného volna. Chtěla bych se zeptat jaké povinnosti vyplývají pro zaměstnankyni i pro zaměstnavatele vůči zdravotní pojišťovně a sociální správě.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den,jsem na tříleté rodičovské dovolené,která končí 15.3.2011.Nepodařilo se mi sehnat mateřskou školku pro dceru.V případě,že by zaměstnavatel přistoupil na prodloužení,jakou finanční částku bych pobírala?Dále v případě,že bych se vrátila do zaměstnání a chtěla další dítě,jakou dobu musím odpracovat,abych mohla pobírat nemocenské,poté peněžitou pomoc v mateřství a následně rodičovský příspěvek jako u prvního dítěte?A ještě poslední dotaz,kdybych šla v den nástupu do zaměstnání po RD na nemocenské,z čeho se vypočítává?Děkuji za odpověď.Petra Doležalová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaké formuláře…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaké formuláře budeme potřebovat při přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte a kde všude musíme zajít.Předem moc děkuji L.S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám dotaz ohledně dovolené po mateřské…

Dobrý den Mám dotaz ohledně dovolené po mateřské dovolené. Mateřská dovolená mi začala 30.10.2010, přičemž za rok 2010 jsem si vybrala celou dovolenou (20 dnů). Mateřská mi bude končit 14.5.2011, mám nárok na 20 dnů dovolené za rok 2011 nebo na adekvátní část což by bylo 10 dnů? Z jakého průměru se mi řádná dovolená bude počítat? Když bych nastoupila na řádnou dovolenou od 16.5. 2011 do 10.6. 2011 – kdo bude platit sociální a zdravotní pojištění (stát nebo zaměstnavatel) a musí to zaměstnavatel nebo zaměstnanec někde hlásit? Nebude pak placeno zdravotní a sociální pojištění 2x? – jednou státem a jednou zaměstnavatelem?) V případě, že si zvolím 2letou variantu tak rodičovský příspěvek mi bude končit 25.12.2012, pak nástup do práce bude 26.12.2012 nebo bude posunut o 20 dnů co jsem si vybírala řádnou dovolenou? A kdo pak bude platit zdravotní a sociální pojištění (zaměstnavatel nebo zaměstnanec). V případě že bych chtěla nastoupit 2.1.2013 – musím si zaplatit sama sociální a zdravotní pojištění od 26.12.2012 do 31.12.2012? Je povinnost zaměstnavatele hlásit na zdravotní pojišťovně a na OSSZ, že zaměstnankyně nastoupila na rodičovskou dovolenou nebo stačilo její nahlášení mateřské dovolené na OSSZ a zdravotní pojišťovně ? Do kolika dní musí zaměstnavatel zaměstnankyni nahlásit znova na OSSZ a zdravotní pojišťovně v případě návratu do práce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, 4. března…

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, 4. března mi skončí 3letá RD, poté se mám vrátit do zaměstnání (před 1. MD jsem měla HPP na dobu neurčitou, dosud trvá). Jsem opět těhotná, termín porodu je v květnu. Na MD bych měla nastoupit asi 25. 3. v případě zvolení 6 týdnů (zatím ještě nemám zvolené). Jak je to prosím s vyplacením dávek RD a PPM za měsíc březen? Mám nárok na celý rodičovský příspěvek a na poměrnou část PPM za dny na MD? Nebo se budou částky nějak krátit, případně jak? A ještě jeden dotaz: Kvůli zdravotním komplikacím budu mezi koncem RD a nástupem na MD zřejmě v pracovní neschopnosti. Zatím jsem o neschopenku nežádala, protože jsem na RD. Na kontrolu jdu 2. března, můžu již zažádat o vystavení neschopenky a donést ji hned zaměstnavateli, i když mi v té době ještě bude trvat RD? Nebo mám vyčkat a donést ji až po ukončení RD, a teď nevím, od kterého data je to možné - již v den narozenin dítěte (4.3.), nebo o den později, tj. 5. 3. (to je ale sobota), takže resp. 7. 3.? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 12.2. mi skončila mateřská dovolená a…

Dobrý den, 12.2. mi skončila mateřská dovolená a zvolila jsem si tříletou variantu rodičovského příspěvku. Ten mi bude vyplácen od března. Rozmyslela jsem se- lze to ještě vzít zpět a změnit si čerpání rodičovského příspěvku na 4 roky? Mám třicet dnů na odvolání? Jak dlouho mi zaměstnavatel musí držet místo a jak dlouho pracovní pozici? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v červnu 2005 jsem nastoupila na…

Dobrý den, v červnu 2005 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, dovolenou z práce jsem nečerpala, protože jsem o této možnosti ani nevěděla. V roce 2008 jsem nastoupila na další mateřskou dovolenou,(po celou dobu jsem byla s dětmi doma), v září 2011 se budu vracet do práce. Mám nárok na čerpání, případně proplacení dovolené? V případě že ano, tak za jakou dobu? Bude se mi dovolená krátit? Předem děkuji za odpověď. MM


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat. 3.6.2011 budou dceři 3 roky a tak mi končí MD,ale jsem těhotná a termín porodu dr. spočítala na 21.9.2011. Chtěla jsem se tedy zeptat, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství tak jako u prvního dítěte, byla ve výši 70% z mého platu od zaměstnavatele-stále mám platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Mám nastoupit do zaměstnání od 4.6. a potom 8 týdnů před termínem znovu nastoupit na MD nebo radši řešit ty 2 měsíce nemocenskou? nemám taky nárok na nějkou dovolenou, kdybych např. nastoupila jen třeba na měsíc zpět do práce?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v roce 2009 jsem byla na rodičovské…

Dobrý den,v roce 2009 jsem byla na rodičovské dovolené a v říjnu téhož roku nastoupila na 2.MD. Ihned po skončení MD jsem z nevědomosti nepožádala o řádnou dovolenou a nastoupila na rodičovskou dovolenou (ta mi končí 8.11.2012).Mám jeětě nárok na proplacení krácené dovolené z roku 2009 a 2010 a co pro to mohu udělat?Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 4.9.2010 jsem na PPM a končí dne 18…

Dobrý den, od 4.9.2010 jsem na PPM a končí dne 18.3.2011. Máme první dítě. Zajímalo by mě zda mám nárok u zaměstnavatele na 20 dní dovolené za rok 2011. Jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr a ten trvá. On mi musí 20 dní proplatit a jak se to vypočítá? A jak je to pak s rodičovskou dovolenou? Na tu nastoupím až po vyčerpání dovolené? Prosím o nějaké bližší vysvětlení jaký bude postup a i to od kdy mám pak žádat rodič. dovolenou na OSSZ. Děkuji za odpověď, hezký den. Iveta.