FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o…

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informace. Jsem na 3leté mateřské dovolené (do 8/2012). Od 9/2011 se mi nabídla možnost jít zpět do práce. Nemám bohužel hlídání syna, ale pokud bych měla ukončenou rodičovskou dovolenou, mohla bych syna zapsat od 9/2011 do jeslí. Nicméně, protože v práci dochází k organizačním změnám, je možné, že mé místo bude v průběhu 2012 zrušeno. V tom případě bych se vrátila zpět na rodičovskou dovolenou (mám informaci, že návrat na rodičovskou dovolenou je možný). Chtěla bych se proto zeptat, zda, když od 9/2011 ukončím rodičovskou dovolenou a např. v 4/2012 se na rodičovskou dovolenou vrátím s tím, že budu schopná prokázat, že syn nenavštěvoval jesličky více než 5 dní v měsíci (dodržím podmínku pro rodičovský příspěvek), mám nárok i na zpětné proplacení rodičovské dovolené (tzn. nárok na rodičovský příspěvek za 9/ 2011 – 8/ 2012) nebo by mi byla proplácena rodičovská dovolená od měsíce návratu na rodičovskou dovolenou (tzn. rodičovský příspěvek za 4/2012 - 8/2012) ? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené, která mi…

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené, která mi končí příští rok. V průběhu RD ukončil zaměstnavatel svou činnost a insolvenční spráce mi dal výpověď. Pokud půjdu po ukončení RD na úřad práce chtěla bych vědět z čeho se mi bude vypočítavat podpora v nezaměstnanosti. Z posledního zaměstnání nebo z rodičovské dovolené. Děkuji Hana



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Od…

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Od června 2006 do března 2010 jsem byla zaměstnaná v zahraničí. Odtamtud jsem po dobu 6 měsíců dostávala PPM v přepočtu 26tisíc/měsíc. Poté jsem si v Čr zažádala o RP, který budu pobírat do dubna 2011 (zvolila jsem si 2letou variantu). Od 14.unora letošního roku jsem zaměstnaná a teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Jelikož nemohu dále vykonávat tuto práci a zaměstnavatel pro mě nemá jinou, tak budu až do porodu čerpat nemocenskou. Dle mých výpočtů bych měla splnovat 280 dní a měla bych dostat PPM? Z čeho se bude vypočítávat, když jsem pracovala jen necelé dva měsíce? Četla jsem zde, že pokud "stihnu" druhé dítko do 4 let toho prvního dítěte, že vyměřovací základ se bere ten vyšší? Znamenalo by to tedy, že musí brát vyměřovací základ, který mně stanovili v zahraničí nebo když jsem ukončila pracovní poměr a ted nastoupila do jiné práce, tak budou brát příjem z posledního zaměstnání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, ke dni 21.2.2011 mne skoncilo…

Dobry den, ke dni 21.2.2011 mne skoncilo pobirani rodicovskeho prispevku, jelikoz syn dosahl veku 2 let. Jsem znovu tehotna (dvojcata) a na od 29.4.2011 bych mela pobirat 2. PPM. Mam dotaz k jeji vysi, jelikoz jsem behem rodicovské dovolene od zari 2009 nastoupia zpet do prace v ramci beziciho pracovniho uvazku u jednoho zamestnavatele ovsem pouze na skraceny uvazek (0,15 uvazku, reseno jako dodatek ke stavajici pracovni smlouve) a tato smlouva stale trva (prodlouzena do konce roku 2011). Bude se 2.PPM vypocitavat ze stejneho vymeru jako prvni nebo z noveho maleho uvazku? Dekuji mnohokrat za odpoved. Martina Hyzdalova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na RD s prvním dítětem a nyní…

Dobrý den, jsem na RD s prvním dítětem a nyní jsem podruhé těhotná, dítě se narodí v říjnu 2011. Před prvním porodem jsem měla se zaměstnavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou (záskok za mateřskou). Kolegyně, za kterou jsem zaskakovala znovu otěhotněla a v roce 2009 se jí narodilo druhé dítě. V té době jsem i já odcházela na MD. Mám dotaz, zda mám teď nárok na PPM, když kolegyně je ještě na RD, ale na částečný úvazek se vrátila. Pokud bych nárok neměla, je možné se nechat nyní zaměstnat (odvádět sociální a zdravotní) a pak odejít na MD. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek za 1. měsíc

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přechod mezi rodičovskou a mateřskou dovolenou. Do 8. května budu pobírat rodičovský příspěvek(zvolena 3.letá varianta) a 9. května nastupuji na mateřskou dovolenou. Zajímalo by mne, podle čeho se tento přechod řídí, na jakou částku mám nárok. Děkuji předem za odpověď. Marcela


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 3.5.2011 mi končí tříletá varianta RD…

Dobrý den, 3.5.2011 mi končí tříletá varianta RD na 1. dítě. Nyní jsem opět těhotná, termín porodu je 15.10.2011. Zdravotní stav mi však nedovolí nastoupit zpět do zaměstnání, proto mi lékař doporučil nastoupit na pracovní neschopnost ode dne nástupu do zaměstnání do nástupu na MD. Musím fyzicky nastoupit 4.5.2011 alespoň na první dny (nebo hodiny) do zaměstnání, aby mi začal zaměstnavatel platit opět zdravotní a sociální pojištění a tudíž jsem měla nárok na nemocenskou a následně pak mateřskou nebo stačí zaměstnavateli v den nástupu doručit neschopenku? Děkuji AC


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy: 1) lze zaměstnat…

Dobrý den, mám dva dotazy: 1) lze zaměstnat osobu vedenou na ÚP (nezaměstnanou po 1.1.2011),kolik si může vydělat. Dočetla jsem se, že před 1.1.2011 byla hranice výdělku Kč 4000. Platí to i nyní? 2) žena na MD,by si ráda přivydělala,chce pracovat 16-20 hodin týdně. Musí stávající zaměstnavatel dát souhlas k dalšímu pracovnímu poměru? Jaký typ smlouvy lze s touto ženou uzavřít? Děkuji za odpověď. Hanka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dne 6.1.2011 jsem měla nastoupit do…

Dobrý den,dne 6.1.2011 jsem měla nastoupit do práce nebot synovi byly 3 roky.Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu jsem již v loni v říjnu žádala o prodloužení mateřské dovolené do 7 let.Bohužel to nebylo ještě v lednu projednáno tak jsem byla nucena nastoupit na nemocenskou nebot čekáme druhé dítě.Již mi bylo schváleno,že ze synem mohu být do 7 roků doma.S toho důvodu jsem chtěla nemocenskou ukončit.Paní doktorka se mě ptala k jakému datumu mi byla mateřská prodloužene.Tak jsem si došla na sociálku aby to bylo přesné a tam mi bylo řečeno,že nemocenskou ukončovat nemusím.Že muhu pobírat jak PPM tak nemocenské dávky je to pravda?Nějak se mi to nezdá.A jak mám když tak postupovat kdyby to pravda nebyla.Předem moc děkuji Dušková.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené do dvou let…

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené do dvou let věku dcerky.Dcerce budou dva roky 21.7.2011.Uvažuji nad tím, že bych požádala zaměstnavatele o prodloužení RD do 3 let.Chtěla bych se zeptat, kdo mi bude ten rok hradit sociální a zdravotní? A kdybych během toho roku otěhotněla a byla od začátku těhotenství na nemocenské, tak jestli pak budu mít PPM stejné jako u první mateřské? Děkuji předem za Vaši odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz k proplacení dovolené…

Dobrý den, měla bych dotaz k proplacení dovolené na zotavenou. Dozvěděla jsem se o této možnosti až nyní, kdy jsem na RP s druhým dítětem. Mám i přesto, pokud splňuji podmínky nárok na proplacení dovolené z obou PPM? Na první PPM jsem nastoupila 1.10.2006, v té době jsem měla dovolenou za rok 2006 již vyčerpanou, porod 10.11.2006, konec PPM 14.4.2007, dále RP, z něj jsem potom přešla na PPM s druhým dítětem 6.8.2009, porod 14.9.2009, konec PPM 17.2.2010, dále RP. Na kolik dní dovolené mám nárok? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

"Mateřská a rodičovská dovolená" Dobrý den, dne…

"Mateřská a rodičovská dovolená" Dobrý den, dne 13.6.2011 nastupuji na mateřskou dovolenou, která skončí 25.12.2011. Můžu před nástupem na MD vyčerpat celou dovolenou na zotavenou (5 týdnů) za rok 2011? Pokud by nebylo možné čerpat dovolenou na zotavenou v celoročním rozsahu, vzala bych si pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství. Z čeho by se mi počítal denní vyměřovací základ pro PPM? Z dvanácti kalendářních měsíců před nástupem na neschopenku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, reaguji na dotaz zaslaný a již…

Dobrý den, reaguji na dotaz zaslaný a již zodpovězený doplňující otázkou: Jsem ve stejné situaci jako tazatelka. Pokud nechci být doma ty 4 měsíce bez příjmu a mám rizikové těhotenství, je možné čerpat nemocenské dávky v období mezi koncem RP a začátkem nové MD bez vlivu na výpočet PPM? Díky za odpověď. K.Tokarová Sekce: Mzdy Téma: Mateřská a rodičovská dovolená Otázka: Dobrý den, jsem v trvalém pracovním poměru, nyní na rodičovské dovolené s 1. dítětem. Čerpám dvouletou variantu rodičovského příspěvku, u zaměstnavatele mám nahlášenou délku RD 3 roky. Zajímá mne, z čeho se mi bude vypočítávat další PPM, pokud druhé dítě porodím až 4 měsíce po dočerpání 2letého RP.(chápu že tyto 4 měsíce nebudu mít žádný příjem).1) Jde mi tedy o to, zda se nová PPM bude vypočítávat ze stejného základu jako první, nebo se v ní nějak promítnou ty 4 měsíce kdy nebudu mít příjem. 2) Budou mít poté ty 4 měsíce vliv na nový výběr délky RP? Zůstane mi stejný nárok na čerpání dvouleté varianty? Děkuji za zodpovězení dotazu, s pozdravem Lenka Odpověď: Dobrý den, ano, i 2. PPM se bude počítat ze stejného denního vyměřovacího základu, jako ta první. Na volbu varianty RP má vliv skutečnost, zda jste i s druhým dítětem měla nárok na 2. PPM a v jaké denní výši Vám 2. PPM byla vyplácena - nejméně 380,- Kč za kalendářní den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,momentálně pobírám rodičovský příspěvek…

Dobrý den,momentálně pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Předtím jsem si platila nemocenské - byla jsem OSVČ. Nyní mám živnost na vedlejší činnost. Chtěla bych se zeptat, když čekám další dítě (narodí se v listopadu 2011, rodičovský příspěvek mi bude končit v červnu 2012) z čeho se bude počítat mateřská? Budu mít nárok na PPM, když nejsem nemocensky pojištěná? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně docházky dítěte do…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně docházky dítěte do mateřské školky. Letos v květnu se mi narodí druhé dítě, od dubna budu na mateřské dovolené a budu pobírat PPM,následně nastoupím na rodičovskou dovolenou (do tří let dítěte). Moje starší dítě má 3 roky a od letošního září je přijato do mateřské školky. Chci se zeptat jestli bude muset být jeho docházka do MŠ nějak časově omezena, protože v září budu ještě na mateřské dovolené. A jak je to s docházkou do MŠ když budu na rodičovské dovolené? Budu moci dostávat PPM a rodičovský příspěvek? Pracovní poměr mám na dobu neurčitou, v zaměstnání nepřetržitě 15let (do doby první mateřské dovolené) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek za 1. měsíc

Dobrý den, končím mateřskou dovolenou a žádala jsem o rodičovský příspěvek. Nezdá se mi ale výpočet pro tento měsíc. Mateřská mi končila 6.3.Paní na úřadě vypočítala kolik mi proplatí z mateřské (cca 3000,-) a pak odečetla tuto částku od celkového rodičovského příspěvku při dvouleté variantě (11 tisíc a kousek) a řekla, že to mi vyplatí oni. Výsledkem tedy je, že za březen dostanu plnou částku pro rodičovský příspěvek. Z mého pohledu to není správně - očekávala jsem součet mateřské a rodičovského příspěvku, vždy z počtů dnů, tj. mateřskou vypočítat za 6 dnů a přičíst rodičovský příspěvek za 25 dnů (31-6). Můžete mi prosím napsat, jak má výpočet správně vypadat v přechodovém měsíci? Děkuji,JV


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 25.3.2011 budu nastupovat v pořadí…

Dobrý den, dne 25.3.2011 budu nastupovat v pořadí 3. MD. První jsem nastupovala 6.3.2007 (tehdy PPM vyplacel zamestnavatel a dostavala jsem horni moznou castku vyse PPM), druhou MD jsem nastupovala jeste v prubehu trilete RD (tehdy jeste dvouleta nebyla mozna) dne 1.1.2009 - denní vyměřovací základ činil 813 Kč. Po té jsem nastoupila dvouletou RD, ktera skoncila 23.1.2011. Od tohoto data jsem na nemocenske a denní vyměřovací základ pro výplatu nemocenské byl stanoven na 694 Kč. Chci se zeptat, z jakeho obdobi se zaklad pro PPM od 25.3. 2001 bude pocitat, zdali tam musi byt zapocitane i 2 mesice nemocenske. Jaky zaklad mohu ocekavat (nizsi, vyssi nebo stejny jako u stavajici nemocenske). Dekuji!!!!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na mateřskou dovolenou jsem nastoupila…

Dobrý den, na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v červenci 2004, v srpnu 2004 porod 1.dítěte, pak v srpnu 2008 porod 2.dítěte. Návrat do zaměstnání by měl být 29.8.2011 - chci se optat, zda mám za ty roky nárok na čerpání nějaké dovolené u zaměstnavatele. Dítě mi má jít v září do školky, ale bylo mi naznačeno, že mají plný stav a nejspíš jej nevezmou - takže bych ráda čerpala dovolenou. Je to možné? A v jaké výši? A po tu dobu za mě platí soc.a zdrav.pojištění kdo? Dále mě ještě zajímá - vím, že moje pozice v práci je již obsazena (člověkem os.blízkým řediteli) a tudíž se asi nebudu moci vrátit na totéž místo - když odmítnu já, dostanu nějaké odstupné? Nebo je to jen v případě rozvázání prac.poměru od zaměstnavatele? Děkuji Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Tříletá rodičovská dovolená mi končí…

Dobrý den, Tříletá rodičovská dovolená mi končí 27.4.2011 a měla bych nastoupit do práce,ale jsem opět těhotná a termín porodu mám 30.10. 2011. Nevím, co je pro mě lepší, jestli nastoupit do práce na cca 5měsíců nebo jít na nemocenskou? Z jaké částky se bude pak počítat PPM,byla by větší, když budu chodit do práce těch 5měsíců?


odpovídal(a): Redakce

výše PPM Dobrý den, chci se zeptat. Nyní jsem do…

výše PPM Dobrý den, chci se zeptat. Nyní jsem do 16.5.2011 na RD s prvním dítětem. Již jsem těhotná a nástup na mateřskou mi vychází cca v polovině června. Znamená to, že bych měla na ten měsíc (od 16.5. do pol. června) nastoupit zpět do práce (byla jsem u tohoto zaměstnavatele zaměstnaná cca 4 roky před nástupen na první PPM). Vzhledem k tomu, že současný zaměstnavatel mi nepovolil částečný úvazek, tak jsem zažádala o ukončení prac. poměru právě ke dni ukončení RP, tedy k 16.5.2011. Od 17.5. 2011 budu kvůli potřebě časové flexibility zaměstnaná v rodinné firmě. Moje otázka je, z čeho se mi bude vypočítávat PPM? Jak to pak bude s čerpáním dovolené z 2. PPM? Moc děkuji za odpověď. Dana