FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

mam 16 000 kč hrubého platu.kolik budu mít čistě…

mam 16 000 kč hrubého platu.kolik budu mít čistě kč.děkuji za odp. jsem pracovník na administraci-normální.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec ukončil prac.poměr…

Dobrý den,zaměstnanec ukončil prac.poměr,onemocněl po ochranné lhůtě,je zaměstnán již u jiného zaměstnavatele,musí mu bývalý zaměstnavatel udělat roční zúčtování daně?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,obracím se na Vás s dotazem…

Dobrý večer,obracím se na Vás s dotazem:zaměstnankyně je na MD, u téže organizace pracuje na DPP,na DPP uplatňuje slevu poplatníka a daňové zvýhodnění na děti,musí ji zaměstnavatel udělat roční zúčtování daně z DPP, nebo si musí podat sama daňové přiznání z příjmu z DPP?Děkuji.Jak by to bylo,pokud by nebyla ve společnosti na HPP,musí si každý pracovník pracující na DPP podat sám daňové přiznání,nebo to závisí na výši měs.hrubé mzdy.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má kamarádka nastoupila do práce a po…

Dobrý den, má kamarádka nastoupila do práce a po třech týdnech dala výpověd, nebot zjistila že je těhotná a práci nezvládá. v den výpovědi šla na nemocenskou. chci se zeptat, kolik dnů má nárok na nemocenské dávky,když odpracovala jen 3 týdny. dekuji za odpoved Katka


odpovídal(a): Redakce

dobry den,má dotaz ohledně hypotéky a financování…

dobry den,má dotaz ohledně hypotéky a financování bydlení,chtěla bych se zeptat jelikož nastupuji na mateřskou dovolenou jestli by to šlo vybrat si od zamestnavatele nevyčerpanou dovolenou a jestli smi zamestnavatel z duvodu že nastupuji na mateř.dovolenou se mnou ukončit prac .poměr ,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na daňovou slevu…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na daňovou slevu na dítě. Pokud dítě v jednom školním roce studuje 1.ročník VŠ a v dalším školním roce žádá o přerušení studia, má rodič dítěte nárok na slevu na dani i přes prázdninové měsíce? A jak by to bylo, kdyby přerušil studium až od 1.10. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: Pracovnice 3.9.2007 ukončila pracovní poměr na odešla na starobní důchod. 4.9.2007 znovu nastoupila do pracovního poměru na dobu určitou do 21.12.2007 jako starobní důchodce. Může až do konce roku uplatňovat slevu na poplatníka 600,- Kč měsíčně, pokud podepíše daňové prohlášení? Nebo se uplatní celoroční sleva na poplatníka 7200,- Kč až u ročního zúčtování? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, četla jsem dotazy a názory na toto…

Dobrý den, četla jsem dotazy a názory na toto téma zde na diskuzi, mám stejný problém. Pracovní smlouva sepsána dne 31.8.2007, v PS uveden den nástupu do práce 1.9.2007, na OSSZ v přihlášce uveden skutečný nástup do práce - první pracovní den v měsíci (den vzniku nemocenského pojištění) a to 3.9.. Je v tomto případě problém? U zamětnance s měsíční mzdou by došlo vlastně ke krácení mzdy za 2 dny, on přece nemůže za to, že pracovní den mu vyjde až na pondělí? U hodinově odměňovaných taktéž začátek práce až v pondělí (pracovní dobu mají po - pá 8-16:30), Je takto uzavřená pracovní smlouva neplatná? Jelikož mám smlouvy již odeslané na OSSZ, mohla bych popřípadě sepsat pouze dodatek k pracovní smlouvě? Nebo jak tento problém řešit? Můj daňový poradce mi poradil, že máme v sobotu 1.9. sepsat protokol o školení BOZP a pak, že můžu v klidu nechat nástup do práce 1.9., přestože opravdu začal pracovat až v pondělí, tj. 3.9. Další problém mám se zaměstnancem, který má obdobně smlouvu s nástupem 1.9., nastoupil fyzicky až 3.9. v pondělí (přihláška OSSZ - nástup mám uvedený taktéž jak u ostaních 3.9.). Tento zaměstnanec ale nastoupil až 5.9. a to zdůvodu, že byl od 26.8. do 4.9. nemocen (neschopnost uplatnil v předchozím zaměstnání). Stačí opravit pouze přihlášku, kde uvedu nástup do práce až 5.9. nebo musím opravit i pracovní smlouvu, kde uvedu nástup 5.9. (případně stačí dodatek ke smlouvě, který už na OSSZ posílat nebudu, s tím, že tam uvedu, že z důvodu čerpání pracovní neschopnosti, nastoupil zam až 5.9.). Díky moc za radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně našeho sezónního…

Dobrý den, mám dotaz ohledně našeho sezónního brigádníka. Dovršil 26let a je studentem. Pokud zrovna nemá žádnou brigádu, musí si platit sám zdravotní a sociální v min. výši? Navíc již nemá možnost uplatnit si slevu na dani jako student. Jak se bude postupovat když na brigádě bude?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně bolestného. V srpnu…

Dobrý den, mám dotaz ohledně bolestného. V srpnu jsme na základě lékařského posudku o bolestném vyplatili zaměstnanci bolestné v hodnotě 83 bodů. V září bylo zjištěno kontrolou pojišťovny Kooperativa centrum pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy, že došlo k chybě lékaře při ohodnocení počtu bodů správně 40 bodů. Je zaměstnanec povinnen rozdíl v hodnotě 43 bodů (5160 Kč) vrátit zaměstnavateli a jakou formou. Máme sepsat se zaměstnancem dohodu o srážkách ze mzdy, nebo nám může tuto částku vrátit zaměstnanec jednorázově. Nebo máme povinnost o výplatě bolestného požadovat vůči zaměstnanci za splněnou a pojišťovna nám zaplatí pouze 40 bodů. Domníváme se, že zaměstnanec obdržel bolestné neoprávněně a je povinnen jeho část vrátit. Děkuji za odpověť.



odpovídal(a): Redakce

Ráda bych pracovala na ŽL a po nějaké době…

Ráda bych pracovala na ŽL a po nějaké době založila rodinu. OSVČ bych chtěla být i při pobírání mateřské dovolené. Při nástupu na rodičovskou dovolenou bych chtěla rodičovský příspěvek pobírat současně s přítelem a při pobírání tohoto příspěvku bych dále využívala ŽL. Lze takovýmto způsobem využít dávky na dítě?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ráda bych věděl,jaký je postup,pokud…

Dobrý den,ráda bych věděl,jaký je postup,pokud zaměstnanec onemocní v ochranné lhůtě,prac.poměr skončil k 31.8.,nemoc začala 14.9.,ELDP byly již zaslány na OSSZ,včetně odhlášky,zaměstnanec je veden od 31.8. na Úřadu práce. Děkuji.Zaměstnavatel tedy potvrdí neschopenku a odesílá na OSSZ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: Zaměstnanec pracoval dva měsíce u zaměstnavatele, kde podepsal prohlášení k dani, pak byl 4 měsíce na úřádu práce a nyní od září pracuje u dalšího zaměstnavatele. Jak je to s vyplněním prohlášení k dani. Pokud jej musí zaměstnanec vyplnit jak postupovat hlavně v části III. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,rád bych se chtěl zeptat na informace…

Dobrý den,rád bych se chtěl zeptat na informace.Pracuji na zkrácený úvazek a to 30 hodin týdně,ale nyní se stává,že za měsíc odpracuji třeba i 150 hodin,chtěl jsem se zeptat zda je zaměstnavatel povinnen mi platit nějaký příplatek za přesčas?Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jednatel s.r.o. odchází v r.2007 do vojen…

Jednatel s.r.o. odchází v r.2007 do vojen.starobního důchodu /55 let věku/. Má rovněž uzavřenou pracovní smlouvu na výkon funkce ředitele společnosti. Musí mít také pracovní poměr na dobu určitou jako podmínku pro výplatu star.důchodu? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ve věci havarovaného…

Dobrý den, prosím o radu ve věci havarovaného leasingovaného vozidla. Zaměstnanec firmy má vozidlo svěřeno k bezplatnému použití pro soukromé i služební účely. Na soukromé cestě s tímto vozidle na dálnici havaroval (ne vlastní vinou, alespoň zatím na základě jeho vyjádření). Z vozidla se stal neopravitelný vrak. Vozidlo je leasingované, tj. je za něj placeno havarijní pojištění. V jaké výši lze na zaměstnanci vymáhat náhradu vzniklé škody? Zaměstnanci bylo vozidlo svěřeno na základě předávacího protokolu. Děkuji za odpověď ing. Najmanová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Věc: Cestovní náhrada Prosím o radu,…

Dobrý den, Věc: Cestovní náhrada Prosím o radu, pracuji u společnosti Lidl v.o.s. Do minulého měsíce mi firma platila cestovní náhradu za používání soukromého vozidla pro cestu do práce mimo smluvně stanovený výkon práce, coz je OK. Nyní mě smluvně převedli místo výkonu práce do Loun, které jsou vzdáleny 38km (76km) od místa mého trvalého pobytu. Mám i nadále nárok na nějaké cestovní náhrady? Mnohokrát děkuji za radu a za váš čas. Milan Mít


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda můj…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda můj zaměstnavatel mi při nástupu do zaměstnáná správně započítal dobu praxe a tím správně určil výši platu.Vystudovala jsem dvouletou ek.školu,do zaměstnání nastoupila 1.8.1971 jako dělnice.V 05/74-04/77,prac.poměr ukončen 31.7.78, 1.8.78-30.9.78 jako telefonistka, 1.10.78-31.12.87 jako plánovačka.V té době jsem si udělala maturitu 5-ti letým studiem (1981-1986).2.1.1988-30.11.2002 jako likvidátorka v ČP.1.12.2002-31.1.2003 nemoc, od 1.2.2003 do 31.7.2006 na pracovním úřadě.Od 1.8.2006 jsem zaměstnaná v příspěvkové organizaci,kde mi personál.oddělení spočetlo dobu praxe 24 roků a 58 dní.Je to správně?Předem děkuji za odpověď. lxs@centrum.cz. Ještě takové povšimnutí: na Vašich stránkách jsem už dlouho nebyla a nyní jsem zjistila novou úpravu Vašich stránek.Dřívější úprava se mi zdála daleko přehlednější,protože dotazy a odpovědi byly seřazeny za sebou a přehledně se dalo v nich listovat a vybírat dotazy,které mě zajímaly.Teď je to zdlouhavé a než se dostanu na odpovědi,které mě zajímají,dojde mi trpělivost z nekonečného klikání na další a další.Nešlo by to zpřehlednit?Je to také úspora času,když je více dotazů a odpovědí na jedné stránce,než vždy jeden dotaz.Pčedem děkuji za odpověď.Sobíšková.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně získání sociálního…

Dobrý den, mám dotaz ohledně získání sociálního příplatku. Kdo všechno je posuzován do společných příjmů pro uznání sociálního příplatku. Např. v rodině žije pouze matka s dítětem. Nemá druha a nežije ve společné domácnosti s rodiči. Ovlivňuje situaci množství osob trvale hlášených na jedné adrese. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kolik dní…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kolik dní dovolené mám nárok, když jsem dne 31.12.2006 (neděle) ukončila pracovní poměr a od 2.1.2007 (úterý)jsem nastoupila do nového zaměstnání. 1.1.2007 (pondělí) státní svátek-jsem nebyla nikde v pracovním poměru . Bude mi zaměstnavatel krátit dovolenou za neodpracovaný celý měsíc leden o 1/12 z 20 dní? Děkuji