FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení aktuální výše…

Dobrý den, prosím o sdělení aktuální výše životního minima pro jednotlivce a zdali je tato částka již zdaněna (laicky: zdali tuto částku dostane občan na ruku). Děkuji EB


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem na mateřské dovolené a u svého…

Dobrý den. Jsem na mateřské dovolené a u svého zaměstnavatele pracuji na dohodu o provedení práce, mám podepsáno daňové prohlášení. Můj dotaz zní: můžu uplatnit slevu na dani 600,- Kč i takto sjednaného druhu práce? Moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jsem…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jsem na mateřské dovolené a mateřský příspěvek budu pobírat do 1. prosince 2007, od 2. prosince již budu pobírat rodičovský příspěvek. Problém je v tom, že mi náleží za rok 2007 celých 20 dní dovolené, myslela jsem si, že není problém, aby mi zaměstnavatel tuto nevybranou dovolenou proplatil. Jenže zaměstnavatel mi tvrdí, že to nelze, že musím dovolenou nastoupit ještě předtím, než začnu pobírat rodičovský příspěvek, jenže to bych přišla o rodičovský příspěvek za měsíc prosinec. Proto Vás prosím o radu, zda to skutečně jinak nejde. Velice Vám děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentem VŠ a rodiče na mě…

Dobrý den, jsem studentem VŠ a rodiče na mě pobírají příspěvek ve výši kolem 700Kč. Vzhledem k tomu, že školu mám jen několik dní v týdnu, rád bych chodil na brigády. Vím, že doba odpracovaná v letních měsících (červenec, srpen) se nijak nezapočítává do příjmu rodiny, z nějž se pak počítají dávky. Jak je to ale s ostatními měsíci? Existuje nějaký limit (slyšel jsem něco o 150 hodinách - ale nevím, k jakému časovému období se vztahují: tj 150h práce za rok nebo jinak) v němž se ještě příjem studenta nezapočítává do celkového příjmu rodiny?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Otec je starobní důchodce a je…

Dobrý den. Otec je starobní důchodce a je zaměstnán na dobu určitou - zástup za nemocenskou. Vypadá to tak, že nemocný zaměstnanec se do 1 roku nevrátí. Může mít otec, jako starobní důchodce v tomto případě smlouvu na dobu delší než 1 rok? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak postupovat při odvodech…

Dobrý den, jak postupovat při odvodech zdravotního pojištění pokud je zaměstnanec nemocen od 3.dne v měsíci,pokud 1. a 2. den měsíce připadl na víkend.Je zaměstanec povinen za tyto první dva dny v měsíci odvést zdravotní pojištění v poměrné části,pokud ano,jak postupovat při výpočtu. Děkuji Šárka Kulhavá


odpovídal(a): Redakce

máme v trvalém prac.poměru důchodkyni-pobírá…

máme v trvalém prac.poměru důchodkyni-pobírá starobní důchod-jako uklízečku.Má stanovený prac.úvazek na 5hodin denně.Má nárok na nějaké daňové zvýhodnění?Nebo slevu na dani


odpovídal(a): Redakce

Pekny den, chtela bych se zeptat ohledne…

Pekny den, chtela bych se zeptat ohledne vyplaceni mesicniho danoveho bonusu - mame zamestnankyni samozivitelku jednoho ditete, je u nas zamestnana na 22,5 hod tydne (hodinova sazba - minimalni), chtela bych se zeptat, zda muzeme teto zamestnankyni vyplacet mesicni danovy bonus ve vysi 500 Kc? Narazila jsem totiz nyni na predpis, kde se udava, ze podminkou pro vyplaceni danoveho bonusu je, ze zamestnanec musi dosahnout alespon minimalni mzdy. Co delat v pripade, ze jsme danovy bonus zamestnanci vyplaceli - staci dluznou castku zaslat dodatecne FU (je to v ramci kalendarniho roku 2007)? Dekuji mnohokrat predem za odpoved, Ilona Kapounova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli poživatel…

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli poživatel starobního důchodu může při pobírání důchodu současně pracovat a popřípadě kolik až si může vydělat, aby měl nárok na důchod? Je to nějak omezené? Vím, že v případě důchodu vyššího si nemůže uplatňovat slevu na dani na poplatníka, ale nikde nemohu nalézt přesné informace. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mohu vás poprosit o radu... Jsem studen (mám…

Mohu vás poprosit o radu... Jsem studen (mám potvrzení o studiu + věk do 26-ti let) a chtěl bych se zaměstnat u s.r.o., ale na DPP, jak nastavit ideálně parametry, abych mohl odvadet z firmy co nejvice financi a na druhou stranu neplatil ani ja ani firma nic statu? Respektive me zajima, jak se aktualizovala castka 4120,- Kc (za mesic v roce 2006) pro rok 2007? Dekuji mnohokrat.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 18.9.2007.Má zaměstnanec nárok na daňový bonus-při odečtu 600,- Kč na poplatníka. Platí i v tomto případě,že nárok je tehdy dosahuje-li mzda alespoň 1/2 minimální mzdy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně peněžité…

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně peněžité pomoci v mateřství? Zaměstnankyně měla pracovní poměr na dobu určitou do 30.9.2007. Od 7.7.2007 čerpá PPM. Budu ji i nadále proplácet PPM nebo když je to pracovní poměr na dobu určitou tímto dnem končí PPM? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Prosím,odpovězte mi,zda jsem postupovala správně …

Prosím,odpovězte mi,zda jsem postupovala správně při výpočtu hodinové mzdy za 9/07: -zaměstnanec pracuje 3dny v týdnu/5hodin denně, stanovená mzda je 5000 Kč/měsíc, PHV=74,95, na svátek vyšel jeho pracovní den/nepracoval/,celkem FPD je 55+5sv. Mám správně vypočteno:5000/60x55=4584,-- plus náhrada za svátek 74,95x5=375,-- nebo mám počítat 5000/55 plus náhrada. Kolegyně mě přesvědčuje, že můj postup je špatně, už si nejsem jista ničím. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,pracuji 8 hod denně,týdně,tj. celkem…

Dobrý večer,pracuji 8 hod denně,týdně,tj. celkem 40 hodin,může mi zaměstnavatel nařídit kratší prac.dobu 5 hod.denně,tj. 25 hod.týdně?Musím s tím souhlasit,pokud ne, můžu dostat odstupné?V prac.smlouvě nemám uvedenou mzdu,za jakou pracuji,dopustil se zaměstnavatel porušení zákona?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Problém: DPFO - sleva na dani na vyživované dítě …

Problém: DPFO - sleva na dani na vyživované dítě Může si můj rodič uplatňovat slevu na dani na mě jako na vyživované dítě, když s ním žiji ve společné domácnosti, jsem studentem VŠ do 26 let, forma studia je kombinovaná a současně jsem zaměstnána na čátečný úvazek, kde se zaměstnavatelem mám pracovní smlouvu (ne dohodu), tedy mzda podléhá odvodům SZP. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Pracuji ve firmě, která je v platební…

Dobrý den! Pracuji ve firmě, která je v platební neschopnosti. Dosud jsem neobdržela mzdu za měsíc srpen 2007 (a tedy i září). V prac.smlouvě ale nemám uvedný výplatní termín. Chtěla bych se tedy zeptat, jakým způsobem mám postupovat, abych mohla okamžitě odejít a co mám udělat proto, aby mi Úřad práce vyplatil dosud mezaplacenou mzdu? Předem děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,pokud zaměstnanec v malé organizaci…

Dobrý večer,pokud zaměstnanec v malé organizaci onemocní v ochranné lhůtě,tj.42 dnů od ukončení prac.poměru,musí zaměstnavatel hlášení o ukončení prac.neschopnosti část II.potvrdit? Nebo ji bez zazítka zasílá ihned na OSSZ?Co se týká hlášení na zdrav.pojišťovnu,tak se s kodem K(ukončení výplaty dávek nem.pojištění)uvádí den,od kdy byl již schopen práce,nebo poukaz vystaven na dobu,domnívám se,že se HOzaměstnavatel na pojišťovnu bude datovat k datu - poukaz vystaven na dobu,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer na OSSz zasílám vždy 3 kopie…

Dobrý večer na OSSz zasílám vždy 3 kopie zápočtového listu,1x OSSZ,1x zaměstnanec,1x zaměstnavatel, nyní tedy Potvrzení o zaměstnání, zaměstnanec obdrží kopii nebo originál ZL, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: Pracovník odměňovaný podle zákona o mzdě se 40-ti hod.pracovní dobou pracoval 8 hod. ve svátek 28.9.2007 a nebude si čerpat za tuto práci ve svátek náhradní volno. Jak správně zaplatit tento den? Je správné, že zaplatím mzdu za odpracované hodiny a příplatek 100% za práci ve svátek a ještě i přesčasový příplatek? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, sdělte prosím, zda mi byla správně…

Dobrý den, sdělte prosím, zda mi byla správně vypočítána mzda s ohledem na platnou minimální mzdu: mám uzavřenou řádnou pracovní smlouvu na 27,5 hod. týdně a byla mi stanovena mzda ve výši 5 300,- Kč hrubého měsíčně. Myslím, že je to špatně spočítáno, ale připouštím, že je pro mne obtížné se v tom labyrintu vyhlášek orientovat, třeba je to správně. Přitom ZP dělá 603,- Kč, SP 424 Kč, čistá mzda pak vychází 4 273,- Kč. V případě, že mne zaměstnavatel "bere" na hůl, poraďte, jak nejúčinněji postupovat, pokud odmítá mzdu uvést do souladu s platnými právními předpisy. Děkuji Novák Ústí n.L.