FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,rád bych věděl,jaké položky se zahrnují…

Dobrý den,rád bych věděl,jaké položky se zahrnují do úhrnu příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků(Potvrzení od zaměstnavatele v souvislosti s ukončením prac.poměru),mám penzijní připojištění,vycházím ze mzd.listu základ zdrav.pojištění + (příspěvek zam.mínus penz.pp.osvobozené od daně) mínus dorovnání do min.mzdy.Částka,kterou mám na potvrzení, je uvedena bez částky penzijního pojištění,(příspěvek zam.mínus penz.pp.osvobozené od daně ).Prac.poměr jsem skončil k 30.9.,je to tak správně,v potvrzení za rok 2006 tam částka z penz.připojištění osvobozeno od daně byla,není to tím, že jsem ukončil prac.poměr v průběhu roku a ne na konci?Nepochybil zaměstnavatel?Mockráteré díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přijímám do pracovního poměru na …

Dobrý den, přijímám do pracovního poměru na "klasickou" pracovní smlouvu člověka, který je zároveň OSVČ. Zatím neví, co bude mít jako hl. PP, zda práci u nás nebo jeho SVČ. Může u nás přesto podepsat Prohlášení k dani a můžeme mu dát slevu na dani na poplatníka a na děti? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Jsem v zaměstnaneckém poměru a zaráveň studentem…

Jsem v zaměstnaneckém poměru a zaráveň studentem doktorandského kombinovaného studia na vysoké škole.Mám nějakou možnost daňových úlev? Jakou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanci v nepřetržitém provozu…

Dobrý den, zaměstnanci v nepřetržitém provozu mohou odpracovat 150 hodin za měsíc. Mohou pracovat i hodiny navíc? Mohly by se tyto hodiny odpracovat jako "nadúvazek" za odměnu jako běžně odpracované hodiny nebo by se musely vykazovat jako hodiny přesčasové a proplácet příplatek za hodiny přesčas?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchodce pracoval na dohodu, prohlášení…

Důchodce pracoval na dohodu, prohlášení nepodepsal, ale při ročním zúčtování podepíše dodatečně za rok 2007, mohu mu na základě tohoto udělat roční vyúčtování daně, kde bude zálohová daň 12%?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kdy se z dohody odvádí 20% a kdy 15%…

Dobrý den, kdy se z dohody odvádí 20% a kdy 15% daň? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit z pracovního práva,…

Dobrý den, můžete mi poradit z pracovního práva, zaměstnavatel uzavřel pracovní poměr se zaměstnancem, kde v pracovní smlouvě uvedl, že pracovní poměr se uzavírá po dobu čerpání mateřské dovolené, popř.rodičovské dovolené paní M.M. Pracovní poměr končí dnem ukončení MD popřípadě RD této zaměstnankyně. Zaměstnavatel nyní chce dát tomuto zaměstnanci pracovní poměr na dobu neurčitou. Můžemu mu zaměstnavatel dát PP na dobu neurčitou a co pak bude s touto zaměstnankyní, když pracují jako obchodní zástupci a tudíž nemusí dostat svůj region? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,omlouvám se za blíže nespecifikovaný…

Dobrý den,omlouvám se za blíže nespecifikovaný dotaz a to:..zaměstnavatel chce platit zaměstnanci pojištění,jak se toto promítne ve mzdě,zahrnuje se jakekoliv pojištění do hrubé mzdy a potom se platí odvody na zdrav.poj. a soc.zabezpečení,nebo o částku pojištění se poníží hrubá mzda a platí se potom méně o tuto částku na zdrav.a soc.pojištění,v rámci ročního zúčtování si může zaměstnanec ponížit daň?A jaké doklady k tomuto zaměstnavatel potřebuje Zajímalo by mě, jak by to bylo jednak při penzijním připojištění a životním pojištění, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,musí být uvedena u DPP doba na kterou…

Dobrý den,musí být uvedena u DPP doba na kterou je dohoda o provedení práce platná,pokud není,je to velký problém,hrozí z toho nějaké sankce?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je stravné…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je stravné vyplacené nad limit součástí vyměřovacího základu pro výpočet daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění jak na staně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Měla bych na Vás následující dotaz.…

Dobrý den.Měla bych na Vás následující dotaz. Manžel dal výpověď z pracovního poměru s tím, že ukončí prac. poměr dne 31.srpna 2007. Jelikož si zaměstnavatel sehnal dříve za něj náhradu, po vzájemné dohodě ukončil pracovní poměr ke dni 31.července 2007.Dle plánu dovolených měl čerpat dovolenou v druhé polovině srpna. Jelikož nestihl vyčerpat letošní poměrnou část dovolené ( zhruba 10 dnů) měla jsem za to, že mu nevyčerpanou dovolenou zaměstnavatel proplatí v poslední mzdě. Zaměstnavatel mu dovolenou nezaplatil s tím, že podle nového Zákoníku práce prý nemusí.Jak je to tedy s dovolenou, kterou si nemohl u zaměstnavatele vybrat? Je správné, že ji nedostal proplacenou? Děkuji za Vaši laskavou odpověď. Yveta Červinková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o zodpovězení dotazu:může mít…

Dobrý den,prosím o zodpovězení dotazu:může mít student,který pracuje na DPP,podepíše prohlášení,bude uplatňovat slevu na dani 600,-sleva student 200,-Kč,daň12%,protože má podepsané prohlášení,toto se domnívám,že je v správně. Dále jestli může jeho rodič uplatňovat daň.zvýhodnění,pokud budu jeho dítě (student)pracovat na DPP,nebo jak je to vůbec s prací studentů,když si na ně rodiče uplatňuji dań.zvýhodnění.Je mi známo,že pokud dítě pracuje na HPP,tak dań zvýhodnění rodič nesmí uplatňovat,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnanec skončí HPP a dál bude…

Dobrý den,pokud zaměstnanec skončí HPP a dál bude pracovat na živnostenský list, jaký postup bude při ročním zúčtování daně.Musí mu ho zaměstnavatel udělat?Děkuji.Domnívám se, že ne,protože si bude podávat daňové přiznání sám, když pracuje na živ.list.


odpovídal(a): Redakce

Pekny den, dekuji za zodpovezeni dotazu (viz…

Pekny den, dekuji za zodpovezeni dotazu (viz nize) - jeste bych se chtela zeptat, zda podminka mesicniho hrubeho vydelku nad 4.000,- Kc je postacujici pro vyplatu mesicniho danoveho bonusu, zda take nemusi byt splnena podminka rocniho vydelku ve vysi sestinasobku minimalni mzdy? (zamestnankyne ho nedosahne, prvni ctyri mesice v roce mela nizsi prijem nez 4.000,-Kc). Mohla byste mi prosim jeste napsat, kde je tato problematika resena - ktery zakon, narizeni,....? Dekuji mnohokrat predem za odpoved, Ilona Kapounova ------------------------ Dotaz: >Pekny den, > >chtela bych se zeptat ohledne vyplaceni mesicniho danoveho bonusu - mame zamestnankyni samozivitelku jednoho ditete, je u nas zamestnana na 22,5 hod tydne (hodinova sazba - minimalni), chtela bych se zeptat, zda muzeme teto zamestnankyni vyplacet mesicni danovy bonus ve vysi 500 Kc? Narazila jsem totiz nyni na predpis, kde se udava, ze podminkou pro vyplaceni danoveho bonusu je, ze zamestnanec musi dosahnout alespon minimalni mzdy. Co delat v pripade, ze jsme danovy bonus zamestnanci vyplaceli - staci dluznou castku zaslat dodatecne FU (je to v ramci kalendarniho roku 2007)? >Dekuji mnohokrat predem za odpoved, >Ilona Kapounova > > > >Odpověď: >Dobrý den, >zaměstnankyni v daném kalendářním měsíci vzniká nárok na vyplacení daňového bonusu v případě, že její příjmy za příslušný měsíc dosahovaly alespoň poloviny minimální mzdy. Zaměstnankyně tedy musela mít příjmy nad 4.000,- Kč. >


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec,který končí prac.poměr na…

Dobrý den,zaměstnanec,který končí prac.poměr na DPP musí to dát zaměstnavateli písemně? Plynou nějaké závazky z ukončení prac.poměru na DPP pro zaměstnavatele?Musí zaslat ukončení DPP na OSSZ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnavatel chce platit zaměstnanci…

Dobrý den,zaměstnavatel chce platit zaměstnanci pojištění,jak se toto promítne ve mzdě,zahrnuje se jakekoliv pojištění do hrubé mzdy a potom se platí odvody na zdrav.poj. a soc.zabezpečení,nebo o částku pojištění se poníží hrubá mzda a platí se potom méně o tuto částku na zdrav.a soc.pojištění,v rámci ročního zúčtování si může zaměstnanec ponížit daň?A jaké doklady k tomuto zaměstnavatel potřebuje?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovolenou z roku 2006 si musím…

Dobrý den, dovolenou z roku 2006 si musím vyčerpat do konce roku 2007?Pokud si ji nevyčerpám, tak mi propadá? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jednatelka společnosti má uzavřenou u…

Dobrý den,jednatelka společnosti má uzavřenou u téže organizace prac.smlouvu na HPP,ale s jinou funkcí,může tatáž osoba být jmenována jednatelkou u téže společnosti u které má HPP, může jednatel pracovat pro tutéž společnost,u které má HPP také na DPP.Jaké povinnosti plynou zaměstnavateli v souvislosti se zaměstnáváním jednatele.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, kolik bude platit…

Dobrý den, prosím Vás, kolik bude platit zaměstnanec a kolik zaměstnavatel ZP v případě, že zaměstnanec čerpal v měsíci září 3.-7. neplacené volno a od 10. se stal práce neschopným? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DObrý den, chystám se opustit pracovní místo, na…

DObrý den, chystám se opustit pracovní místo, na kterém pracuji. Chci se zeptat jakým způsobem se mi bude počítat sociální dávka. Jestliže jsem jsem nastoupila v půli měsíce července a můj základ je 15000 brutto. Chci vědět zda se bude vycházet ze základu, který mám zadaný smlouvou a nebo jestli se bude počítat vlastně jen to, co jsem dostala, tzn. polovina z platu za červenec a za ostatní měsíce normální mzda. Děkuji Limanová