FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se s vámi poradila, zda…

Dobrý den, ráda bych se s vámi poradila, zda nevíte jak postupovat v případě, že zaměstnankyně nechce nastoupit na mateřskou dovolenou. Je domluvena se zaměstnavatelem, že by pracovala z domu. Nechce přijít o současnou mzdu a tudíž nechce na mateřskou nastoupit. A pokud by tedy nemusela čerpat mateřskou může si pak zažádat o rodičovskou? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdo určuje dovolenou Dobrý den, sloužím…

Kdo určuje dovolenou Dobrý den, sloužím den 12hod, den 12hod , noc 12hod, volno, volno , volno a zase se to opakuje. Když si vybírám dovolenou hodí se mě to tak že si vezmu dovolenou na obě denní a na noční přijdu (stavím dům a tak potřebuji spíše čas přes den). Dnes mě šéf řekl že to takhle nelze a že si musím dovolenou brát v celku. Je to pravda plánuji to cca 2 měsíce předem. Má na to zaměstnavatel nárok? PS: vím že pokud si zaměstnanec neurčí sám dovolenou, ať už ze své lenosti nebo jiného důvodu, může zaměstnavatel nařídit i celou dovolenou ale toto není můj případ.



odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu ve věci příjmu na přídavky na děti.…

Prosím o radu ve věci příjmu na přídavky na děti. Dostáváme nájem od Zemědělského družstva za pronájem polí, počítá se tento příjem do ročního příjmu na přídavky na děti?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,před mateřskou dovolenou jsem pracovala…

Dobrý den,před mateřskou dovolenou jsem pracovala na plný úvazek, o čerpání dovolené za mateřskou jsem požádala až před koncem RD.Mám vypočítán nárok na 35 dní dovolené za 2 mateřské. Nyní jsem nastoupila do původního zaměstnání, ale jen na 1/2 úvazku.Účetní mi ale počítá těch 35 dní jen na půl úvazku. Nemám tedy správně nárok na 70 dní při polovičním úvazku? Nemá těch 35 dní být počítáno jako 35x8 hodin?Snad je to srozumitelné,předem moc děkuji za odpověď.J.T.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, co musí vše zaměstnavatel udělat, v…

dobrý den, co musí vše zaměstnavatel udělat, v souvislosti s přijetím do pracovního poměru zaměstnance, který pracoval dříve u policie a pobírá nyní měsíčně vysluhovou penzi ve vztahu k OSSSZ a pojišťovnám, nebo jestli jsou nějaké rozdíly u tohoto zaměstnance proti jiným,díky moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vím, že od roku 2012 může být…

Dobrý den, vím, že od roku 2012 může být zkušební doba maximálně polovinu sjednané doby PP. Ale jak je to s minimální délkou zkušební doby? Pokud bude pracovní poměr zaměstnance trvat 3 měsíce, je možné sjednat zkušební dobu 1,5 měsíce? Nebo je nejmenší možná délka zkušební doby 1 měsíc? Alespoň můj mzdový program to tak ukazuje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat, zda mohu…

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat, zda mohu být zároveň zakládajícím členem občanského sdružení a zaměstnancem, a zda mohu jakožto zaměstnanec - lektor pobírat mzdu? Děkuji mnohokrát Petra Vincentová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat ohledně přepočtu…

Dobrý den, chci se zeptat ohledně přepočtu dovolené.Máme zaměstnance (učitel), kterému se od 1.9. mění platový výměr, do 31.8. měl úvazek 27,5%(11 hodin týdně) od 1.9. bude mít pouze 9% (2 hodiny týdně).Můžete mi prosím poradit jak správně přepočítat dovolenou?Děkuji Petra Šitinová


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám…

Dotaz: Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám zaměstnankyni, která pracovala v nerovnoměrném režimu od 1.1.2012-31.3.2012, nárok na dovolenou za celý rok měla 16 dnů /podle plánovaných služeb/. Od 1.4.2012 pracuje v rovnoměrném režimu, nárok na dovolenou 25 dnů. V únoru si vyčerpala 1 den dovolené, v červnu 7,5 a v červenci 2 dny. Na kolik dnů dovolené má nárok v letošním roce? Počítám to správně 16/12=1,33*3=4 dny, 25/12=2,08*9=19 dnů, 19+4=23 nárok na dovolenou je 23 dnů, zbývá vybrat 12,5 dnů. Děkuji, Hanka V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, švýcarský občan je společníkem a…

Dobrý den, švýcarský občan je společníkem a jednatelem české s.s r.o., která vlastní v Praze byt a pronajímá ho. Společník však v ČR nežije, vyskytuje se zde velmi sporadicky. Je nutné, aby při výplatě odměn platil zdravotní a sociální pojištění? Děkuji Dana



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně dokladu o výší…

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně dokladu o výší ročnního příjmu. Jsem student na vysoké škole, musím přiznávat příjem ze stipendií? Speciálně ze stipendia na cestování neboli dojíždění do školy? Děkuji za odpověď. S pozdravem a díky Jirka.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám možnost pracovat jako zaměstnanec…

Dobrý den, mám možnost pracovat jako zaměstnanec pro zahraniční společnost působící v Německu. Místo výkonu práce je také Německo nicméně já si chci ponechat trvalý pobyt v ČR. Jelikož jsem vždy platil daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění skrze zaměstnavatele v ČR, potřeboval bych vědět, jak tyto odvody mají fungovat v případě práce v zahraničí. Předpokládám, že daně a zdravotní pojištění budu muset odvádět skrze zahraničního zaměstnavatele, bohužel nevím jak je tomu se sociálním pojištěním. Rád bych Vás také poprosil o popis jakým způsobem následně funguje vyúčtování těchto odvodů mezi ČR a Německou stranou? Předem mnohkrát děkuji, M.S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně srážek ze…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně srážek ze mzdy, nový zaměstnanec (svobodný a bezdětný) pobírá invalidní důchod, z kterého je již odváděna srážka na exekuci (zároveň je započítána nezabavitelná částka). Jak mám postupovat při provádění srážky ze mzdy? Je možné znovu započítat nezabavitelnou částku? Sčítají se mzdy a výpočet celkově? Rozpočítává se částka na třetiny? Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem vyřešit změnu pracovní doby ve…

Jakým způsobem vyřešit změnu pracovní doby ve firmě? Dělníci pracují 8 h. denně od 7 do 15,30 h. Nyní chceme, aby pracovali ve 2 směnách, tedy při zachování 8 h. PD by to muselo být od 6 do 14,30 h. a od 13.30 h. do 22 h., 1 hodina by se překrývala. Nebo máme možnost zkrátit PD na 7,5 h. denně? V pracovních smlouvách někteří zaměstnanci nemají ani uvedený pracovní úvazek. Jedná se o přechodnou záležitost s těmi směnami, pak by se mělo pracovat jako předtím. Jak se to dá řešit, musím dělat dodatky k prac.smlouvám nebo stačí jen písemné oznámení, že podle potřeb zaměstnavatele se mění rozvržení prac. doby, příp. pracovní úvazek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potvrzuji Doklad o výši ročního…

Dobrý den, potvrzuji Doklad o výši ročního příjmu. V příjmech za měsíc březen vzniká doplatek z ročního zúčtování daně, který se v některých případech dělí na přeplatek na dani a doplatek na daňovém bonusu. Přeplatek na dani započítávám do příjmů pro sociální dávky, ale doplatek na daňovém bonusu ne. Postupuji správně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji poradit s výpočtem dovolené…

Dobrý den, potřebuji poradit s výpočtem dovolené pro zaměstnance, který byl v pracovní neschopnosti od září 2011, nastoupil 3.9.2012, od 1.11.2012 chce jít do předčasného důchodu. Má vůbec nárok na čerpání dovolené, když neodpracuje 60 pracovních dnů? Děkuji, Mádrová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec má minimální mzdu 8000,-;…

Dobrý den, zaměstnanec má minimální mzdu 8000,-; do jaké výše mu mohu srážet exekuce? jaké jsou minimální mzdy pro profese: zedník, řidič, stavební dělník? děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jakým způsobem je možno čerpat…

Dobrý den, jakým způsobem je možno čerpat nemocenské dávky u DPČ. Př: Zaměstnanec byl v červenci účastníkem nemocenského pojištění (jeho hrubý výdělek byl vyšší než 2500 Kč). 24.července nastoupil pracovní neschopnost, která trvala i celý srpen. Otázka: Bude mít nárok na nemocenské dávky v červenci i srpnu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Na kolik dni dovolené v kalendářním…

Dobrý den. Na kolik dni dovolené v kalendářním roce mám nárok při polovičním úvazku ( jeden týden 8-12.30 hod, druhý týden 12.30-17 hod)V podstatě práce každý den 4,5 hodiny? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se informovala. Jsem na RD…

Dobrý den, ráda bych se informovala. Jsem na RD a končí mi v lednu 2013, zaměstnavatel je hledaná osoba (nyní ve vazbě), firma již neexistuje a sociálka se semnou spojila, ze mi vydá potřebné papíry jako zápočtový list. Jelikož nevím zda se mé dítě dostane do školky a já tak budu muset na úřad práce tak by mě zajímalo kdo mi vyplatí odstupné na které nárok mám jelikož smlouvu mám na dobu neurčitou, pracuji ve firmě od 2007. Nemám se kam vrátit. Dále by mě zajímalo pokud nedostanu odstupné od zaměstnavatele, jakože asi nedostanu (v likvidaci není a je ve vazbě) tak zda mám nárok dostat odstupné od úřadu práce? Nic o takovéto situaci nikde nepíšou a většinou se to vztahuje jen na firmy které jsou v likvidaci. Co by jste poradili? Děkuji moc. S pozdravem Lucie