FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chtěla jsem se jen informovat jaký postup je správný. Mám zaměstnankyni, které končilo 15.7.2007 mateřská dovolená a nepožádala o následné čerpání dovolené. V roce 2007 měla naše společnost 20 dní+ 7,5 dne měla převod dovolené z minulého roku. Po předchozí kolegyni mi u této zaměstnankyně zůstalo k vyčerpání 24 dnů dovolené po skončení rodičovské. Já si myslím, že by to mělo být 26 dnů dovolené. (odpracovala 60 směn má nárok na klendářní dovolenou za rok do konce roku je 120 směn neodpracovaných a to odpovídá 1,5 dni při 20 dnech dovolené. Krátím za sto dnů což byl 1,5 dne 20 + 7,5 = 27,5 - 1,5 = 26 dnů k čerpání). Dnes máme 25 dnů dovolené má to nějaký vliv? Zaměstnankyně končí RD 23.1.2010. Děkuji Dvořáková


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, díval jsem se na kalkulačku "Výpočet čisté mzdy" Když si to přetáhnu do excelu, nevycházejí mi stejné výpočty. Když v excelu vyrobím kalulačku na výpočet čisté mzdy, také to nespočítá stejně , jako tady na kalkulačce. Poradíte, jak to mám napsat, aby mi výpočty souhlasily? I s popisky za co se platí? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můj dotaz je poněkud složitější a…

Dobrý den,můj dotaz je poněkud složitější a bohužel ještě mi na něj nikdo nedokázal odpovědět.Doufám,že budu mít tentokrát štěstí. Moje čistá mzda činí asi 12.000Kč čistého.Je mi z ní prováděna srážka na základě výkonu soudního rozhodnutí.Včera jsem se teprve dozvěděl,že je to pohledávka předností,jedná se o daně,konkrétně o DPH. Na účet mi přijde asi 9.000Kč. Jsem rozvedený a na své děti platím 3.500 výživného.Takže když to spočítám celkově , tak mi z výplaty zbyde jen velmi malá částka, z čehož se nedá moc dobře žít. Chtěl jsem se proto zeptat, zda see výživné nedá proti exekuci nějak zvýhodnit, aby mi přece jen zůstalo o pár korun víc. V žádném případě se nechci vyhýbat placení výživného na moje děti.Bylo mi porazeno, aby na mne bývalá žena podala návrh na exekuci,to mi přijde naprosto šílené,navíc u nás na mzdové účtárně mi tvrdí,že by mi strhávali stejně, protože oboje by byly přednostní pohledávky.Přijde mi ale dost těžké,zbyde_li mi z výplaty pár korun na vlastní potřebu. Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, ale nevím jak to napsat jednodušeji. Děkuji velice za odpověď a budu doufat, že nějaké řešení je. S pozdravem Synek.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu ohledne proplacni…

Dobry den, prosim o radu ohledne proplacni dovolene.v červenci 2006 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do te doby jsem vyčerpala pouze 2 dny dovolene. za rok 2006 mi tedy zbylo 18 dni dovolene, kterou jsem do ted nevyčerpala. Ted jsem ukončila rodičovskou dovolenou i pracovní poměr. Je povinen nebo může mi zaměstnavatel ji proplatit ? Z jakého průměru ? děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám dotaz týkající se nároku na dovolenou po skončení rodičovské dovolené. Nastoupila jsem v září 2008, v březnu 2009 jsem byla uznána práce neschopnou, a to až do září 2009, kdy na nemoc navazuje mateřská, která bude trvat do března 2010. Z roku 2008 mi zbývají 3 dny dovolené, za rok 2009 mi bude roční nárok pokrácen kvůli nemoci na 16,5 dne a za rok 2009 mi bude náležet 3,5 dne dovolené. Dovolenou budu čerpat po ukončení PPM, nejsem si ale jistá, zda mám nárok na dovolenou z roku 2008, když jsem si ji nevybrala do konce roku 2009. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, prosím Vás jaký budu mít nárok na dovolenou za tento rok, když od 1.1. do 31.8. jsem pracovala ( 4 hod/den, 20 hod./týden ). A od 1.9. do 31.12. budu pracovat ( 7,5 hod./den, 37,5 hod./týden ). Nárok na dovolenou máme 5 týdnů v roce. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o informaci tykajici se naroku…

Dobry den, prosim o informaci tykajici se naroku na PPM: momentalne cerpam dvouletou rodicovskou dovolenou do 8.10.09 a od 1.11.09 nastupuji opet na materskou dovolenou. Hrozi mi predcasny porod a hospitalizace v nemocnici. Potrebuji si jen ujasnit, jak to bude s narokem na PPM za nasledujicich okolnosti: - HPP: dvouleta rodicovska dovolena do 8.10.09; od 1.11.09 nastup na materskou. - u tehoz zamestnavatele pracuji na dohodu o pracovni cinnosti od 1.11.08 na dobu urcitou do 30.9.09; od 11.9.09 do 31.10.09 na nemocenske. - OSVC vedlejsi cinnost trva, nesplnuji narok na PPM, ale nemocenske placeno od 5/09. od 11.9.09 do 31.10.09 na nemocenske. Prosim o informaci, z ktereho pracovniho pomeru budu mit narok na PPM v pripade: 1. nastup na materskou v radnem terminu 8 tydnu pred porodem, tedy 1.11.2009 2. v pripade predcasneho porodu jiz v 10/2009 Moc dekuji za Vasi odpoved.Sch.L.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho je…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho je sociálka povinná vyplatit nemocenskou.Jsem na nemocenské od 16.července a jsem celkem nervózní jestli mi něco příjde,jelikož mám hypotéku tak banky rozhodně nepočkají,co v takovém případě dělat?Jsem samoživitelka.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nevyčerpaná dovolená

Dobry den, prosim o radu ohledne proplacni dovolene.v červenci 2006 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do te doby jsem vyčerpala pouze 2 dny dovolene. za rok 2006 mi tedy zbylo 18 dni dovolene, kterou jsem do ted nevyčerpala. Ted jsem ukončila rodičovskou dovolenou i pracovní poměr. Je povinen nebo může mi zaměstnavatel ji proplatit ? Z jakého průměru ? děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na slevy na…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na slevy na pojistném na sociálním zabezpečení. Máme zaměstnankyni, která nastoupila dne 1.7.2009. Máme nárok na mimořádnou slevu za červenec a na slevu za srpen, když v té době zaměstnankyně u nás nepracovala ještě tři měsíce. Její pracovní poměr nadále trvá, smlouva je na dobu neurčitou. Děkuji. moldříková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Kde zjistím,zda za mně platí…

Dobrý den. Kde zjistím,zda za mně platí zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění.Lze to najít popřípadě na netu?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, rád bych se zeptal jak to je s nárokem na dovolenou. Předchozí zaměstnání jsem ukončil v pátek 27.2. 2009 a do současného jsem nastoupil hned v pondělí 2.3. 2009. Současný zaměstnavatel mi, ale nechce za celý měsíc březen přiznat nárok na dovolenou, neb jsem prý neodpracoval celý kalendářní měsíc - 1 března, ale přitom připadlo na neděli. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu týkající se slevy na…

Dobrý den, prosím o radu týkající se slevy na pojistném.V přehledu o výši pojistného za období 08/2009 v odst. C náhrada mzdy se týká jen za měsíc srpen nebo spočítám celkem za leden - červenec + srpen,tzn. že v příloze k přehledu se žádná náhrada nepromítne a je zde jen uvedena sleva.příklad V lednu činí sleva za 1 zam. 263,-kč /VZ 19.142,-/,náhrada mzdy za tohoto zaměstnance činí 238,-Kč.Tato náhrada se tedy objeví až v přehledu za srpen?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat zda má nárok na slevu…

Dobrý den, chci se zeptat zda má nárok na slevu na sociálním pojištění zaměstnavatel, když pracovní poměr je postupně dohodou o změně pracovní smlouvy prodlužován o tří měsíce. Původní pracovní poměr do 31. 12. 2008, 18. 12. 2008 prodloužen do 31. 3. 2009. 15. 3. 2009 prodloužen do 30. 6. 2009. 20. 6. 2009 prodloužen do 30. 9. 2009 a zřejmě bude prodloužen do 31.10. 2009. Na mimořádnou slevu si myslím, že má nárok i na slevu za 8/2009, a 9/2009. A když bude končit 31. 10. 2009 jak na slevu na 10/2009 nemá nárok. Děkuji za ujištění.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

dobry den.chtela bych se zeptat,zamestnavatel nam rek ze si musime vybrat do konce roku dovolenou,prej nam ji ne muze proplatit a ni prevest do pristiho roku.muze to udelat?dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, náleží zaměstnanci sleva na syna…

Hezký den, náleží zaměstnanci sleva na syna(student 23 let) za měsíce červenec,srpen a září,pokud mu bylo ukončeno studium v červenci, celé prázdniny nepracoval, nebyl veden na pracovním úřadě a v září bude přijat na jinou VŠ? Děkuji za odpověď, DanaRz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz.18.10.07 se mi narodila dcera…

Dobrý den,mám dotaz.18.10.07 se mi narodila dcera.Na ELDP 2007 nemám vyškrtnutý ani jeden měsíc-domnívám se,že by měly být 4.Vyloučené doby mám.V ELDP za rok 2008 se domnívám,že by měly být jen 3 (mám 8)(od 13.3.08-RD). Má se RD započítávat mezi vyloučené doby? Jsem znovu těhotná,datum porodu je 20.3.2010. Kdy nastoupím na mateřskou dovolenou? Je to 23.1.2010? Kdy jsem povinna to nahlásit zaměstnavateli? Díky B.Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás nejsou mi moc jasné…

Dobrý den, prosím Vás nejsou mi moc jasné mimořádné slevy na pojistném na sociální zabezpečení u dohod o pracovní činnosti, když ji mají napsanou do 31.12.2009 a rozsah práce je sjednaný na 12 hod.týdně a 65,- na hod.Jedná se o zaměstnání malého rozsahu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Od 17. srpna 2009 jsem nastoupil do nového zaměstnání a jsem ve zkušební době, chci se zeptat, kdy budu mít a na jak dlouho nárok na dovolenou do konce tohoto roku 2009? Jde mi o to, jestli vůbec budu mít nárok na dovolenou do konce roku 2009 a případně kolik dní? Děkuji. S pozdravem Jan Novák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se pozeptat na…

Dobrý den, chtěla bych se pozeptat na následující věc a předem moc děkuji za případnou pomoc ve formě sdělení odpovědi: pracuji jako asistentka v malé firmě, kde se zaměstnavatel rozhodl, že by jako bonus rád přispíval na společenský oblek pánům a dámám na kostýmek. Nicméně byť se snažím najít v zákonech i na internetu, jak to lze provést, bohužel vždy narážím na nejasné odpovědi, a my bychom neradi porušili zákon. Navrhovaný postup námi: 1. sepsání směrnice, že každý pracovník musí na schůzky chodit oblečen ve společenském oblečení (páni kvádro, dámy kostým či sukně s halenkou). 2. na společenské ošacení bude zaměstnavatel přispívat jednorázovým příspěvkem "částkou..." - v tomto bodě nastává rozpor: aby zaměstnavatel mohl přispět na takové ošacení, musí šaty poskytnout formou ušití přímo zaměstnavatel přes nějakého krejčího či švadlenu a musí být oblečení označeno firemním logem? Nebo si může každý z pracovníků oblečení obstarat sám a zaměstnavatel by proplatil do výše požadovaného příspěvku? Nebo může jedinci proplatit šaty, ale tyto proplacené šaty musí následně zaměsnavatel označit firemním logem? Otázky: 1. musí být oblečení, na které přispěje zaměstnavatel označeno firemním logem? 2. zaměstnavatel může přispět jednorázovým proplacením účtenek za oblečení nebo musí zaměstnavatel zajistit samostatně koupi (případně ušití na míru), označení šatů firemním logem? Víme, že ve státní sféře to chodí docela jednodušše, a to že na úřadech dostávají pravidelné příspěvky na ošacení přímo peníze, které použijí na tyto účely. Ale to platí pro státní sféru, už bohužel nevím, jak to přesně je dělané v bankách, kde taktéž dostávají příspěvky na ošacení. prosím o pomoc při řešení tohoto problému, pomohlo by nám i případný návod, kde v zákonech lze toto nalézt, co je a co není možné ze zákona a jakou formu příspěvku máme zvolit, zda je to daňově uznatelný náklad zaměstnavatele či nikoliv a vše kolem této problematiky. Moc děkuji za pomoc a přeji hezký den.