FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,prosím o radu ohledně dovolené. Zaměstnanec uzavřel v půlce září pracovní smlouvu s 3měsíční zkušební dobou. K poslednímu listopadu dává výpověď. Má zaměstnanec nárok na poměrnou část dovolené? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžu stanovit zaměstnanci (noční…

Dobrý den, můžu stanovit zaměstnanci (noční hlídač) ve smlouvě pracovní dobu: pondělí - sobota, každý den 9hodinová pracovní směna, tzn. 54 hodinová týdenní doba, jestli ne na jakou týdenní dobu můžu uzavřít prac. poměr. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Zaměstnávám důchodce na pracovní…

Dobrý den, Zaměstnávám důchodce na pracovní poměr malého rozsahu, tzn. že chodějí občas ale více než polovinu stanovené týdenní doby (nelze dát DPČ) a každý rok mají nové smlouvy např. na půl roku, musí tedy podstupovat vždy vstupní a při skončení výstupní prohlídku a kdo náklady za prohlídky platí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně se stala v září…

Dobrý den, zaměstnankyně se stala v září důchodkyní a nadále pracuje u naší firmy,napsali jsme ji dodatek ke staré smlouvě,že pracovní poměr se mění na dobu určitou.V listopadu onemocněla,zároveň to byl pracovní úraz,jaké období budu počítat v případě náhrady mzdy za 14 dní nemoci,zda od vstupu do důchodu nebo započítávám celé 3.čtvrtletí. Rozhodné období pro nemocenskou je podle OSSZ doba od pobírání důchodu, tak nevím jestli to platí i pro náhradu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, v zákoníku práce píší,že při krácení dovolené musí zaměstnanci zůstat 2 týdny dovolené, což tam vysvětlují jako 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů, znamená to tedy že mu musím nechat 14 dní dovolené? A v případě, že pracovní poměr netrvá celý rok, krátí se tyto dny poměrně např. 14/20=0,7 a 0,7x nárok na dovolenou např. za 10 měsíců? A v případě dovolené za odpracované dny,kde píší za každých 21 dní má zaměstnanec nárok na 1/12 dovolené, znamená,že např. letos kdyby odpracoval celý únor, který měl 20 prac. dní nedostal tuto dvanáctinu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak se postupuje v případě úmrtí…

Dobrý den, jak se postupuje v případě úmrtí zaměstnance, který byl zároveň v pracovní neschopnosti, co se týká ukončení prac. neschopnosti, proplacení dní v měsíci, bez lístku na peníze daného měsíce a jak ukončit pracovní poměr, jaké jsou povinnosti z hlediska mzdové účtarny. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená ve svátek u RD

Dobrý den, prosím o radu ohledně proplácení či neproplácení svátku. Zaměstnankyně byla od 2.5.2009 na MD, nyní požádala o čerpání řádné dovolené a to od data 16.11.2009. Nevím jestli ji 17.11.2009 proplatit jako den dovolené nebo jestli jí náleží náhrada za svátek. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, ráda bych se zeptala, na kolik dní dovolené mám v roce 2009 nárok. Celý rok jsem u stejného zaměstnavatele a roční nárok je 20 dní. Od 1.1.2009 do 25.9.2009 jsem byla na rodičovské dovolené, 26.9.-28.9. jsem pracovala, 29.9.-12.11. jsem byla na nemocenské, 13.11.-31.12. jsem na mateřské dovolené ppm. Děkuji za odpověď, s pozdravem Kudová


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, prosím Vás může student, nebo nezaměstnaný, který není hlášen na úřadu práce, platí si sám zdravotní pojištění, podepsat na 3 měsíce "Prohlášení na slevu na dani" když dělá brigádu a pak podepíše na další měsíce u jiného poplatníka. Nevyjde mu žádná daň, musí si podat pak daňové přiznání sám i když nemá co vyúčtovávat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a současně…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a současně pracuji u svého původního zaměstnavatele na 1/3 úvazku. Od 1.7.2010 se po ukončení rodičovské dovolené vrátím na plný úvazek a budu v červenci a srpnu čerpat dovolenou. Pracuji jako učitelka - 40 dní dovolené. Z jakého průměru se mi bude počítat náhrada za dovolenou? Na kolik dní dovolené mi vznikne nárok - za rok 2010? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den,prosím o radu: zaměstnankyně nastoupila dne 5.5.2009 na poloviční PP/20hod týdně/.květen a červen pracovala v "normálním"režimu,tj.po-pá po 4 hodinách. Od července do 8.9. měla režim: ponělí a úterý po 8 hodinách,ve středu 4 hodiny.V srpnu měla dovolenou pondělí až středu,další týden stejně. Spočítala jsem správně 2x 20 hodin dovolené s tím,že jsem jí "sebrala" 2x 5 dnů dovolené po 4 hodinách? A dále,jak je to s převedením,a to od 9.9.na plný PP,jak se to odrazí v čerpání dovolené,resp.nemá-li dočerpanou dovolenou po 4 hodinách z předchozího polovičního úvazku? Jedná se o stejnou pracovní smlouvu s dodatkem o změně rozsahu pracovní doby. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den muje cista mzda cini 18000 ,kolik my…

Dobry den muje cista mzda cini 18000 ,kolik my muze byt srazeno ze mzdy na exekuci,kdyz jako prvni je neprednostni ,kde mam povolene splatky ve vysi 5000,pak prisla druha po tydnu opet jako neprednostni a v jake vysi my ma byt vyplacena nezabavitelna castka s jednim ditetem v peci dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, moje dítě minulý měsíc…

Dobrý den, jsem OSVČ, moje dítě minulý měsíc dovršilo 3 roky a tím pádem mi skončil rodičovský příspěvek. Mám si tedy platit někam extra nemocenskou,abych při případném dalším těhotenství dostala mateřskou? Jinak odvody minimálního ZP a do PSSZ platím měsíčně. Když bych chtěla mateřskou vyšší než minimální kdy a kam a kolik bych měla začít platit více ? Děkuji moc za vaši radu.


odpovídal(a): Redakce

Převod dovolené

Dobrý den, mám na Vás dotaz, který se týká převodu dovolené do příštího roku. Pokud budu mít letos nevyčepaných 11 dní dovolené, tak se mi do následujícího roku převádí celých 11 dní automaticky nebo si o tom musím nějak zažádat v účtárně? Nebo je nějaký omezený limit převodu počtu dní do dalšího roku? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenu

dobry den od roku 2007 a to 9 mesic toho roku jsem zamestnan u jedne firmi rad bych vedel kolik mam narok na dovolene e kolik dni me zamestnavatel musi dat,nebo proplati kolik me tam jeste zbyva,dekuji lejcek


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den. 1.10.2009 jsem nastoupila do nového zaměstnání kde je nárok na dovolenou 25 dní.K 30.11.2009 chci dát výpověď a zároveň si vybrat dovolenou. Na kolik dní mám nárok? Podle kalkulačky jsou to 2 dny. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rozvedený pracovník má nařízené…

Dobrý den, rozvedený pracovník má nařízené placení výživného na 2děti + dluh na výživném a 3 exekuce nepředností a 2 přednosti a nyní mu přišla přednosti exekuce a kde jsme uvedeni plátci a ještě zárovoň jiná firma, kde pracovník je na smouvu dohoda o pracovní činnosti o které jsme nevěděli. Jak máme postupovat při srážkách a jak sledovat plnění takové exekuce. Prosím mam jěště jeden dotaz máme nového pracovníka a má 25 exekuci musíme informovat exekutoři pokud pracovníka mzda nestačí delší dobu na exekuce. Děkuji Loukotová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem ženatý, mám dceru a k ní jsem…

Dobrý den, jsem ženatý, mám dceru a k ní jsem ještě jednu vyženil. Tudíž jsem ve společné domácnosti já, moje žena, moje dcera a moje nevlastní dcera.Na nevlastní dceru je stanoveno bývalému otci výživné, jež věčně neplatí. Na plat mi přišla exekuce. Moje mzdová účetní mi do nezabavitelného minima nevlastní dceru nepočítá, prý když není moje, tak mi ji počítat nemůže. Otázka zní : má mi do nezabavitelné částky počítat i nevlastní dceru ? A co když je na dceru stanovené vyživné ? A kde všechny tyto informace najde, mě věřit jen tak nebude ? Konkrétně : Jaká je výše nezabavitelného minima pro mě, mou ženu, mou dceru (6let) a mou nevlastní dceru (15let), na kterou je stanoveno výživné ve vyši 2.000,-kč ? A jaký zákon tuto věc určuje ? Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu v následujícím případě: Ke 30/9/09 mi doběhla výpovědní lhůta, výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu restrukturalizace. Od 1/5/09 probíhala ve firmě odstávka, přičemž mezi mnou a zaměstnavatelem byl sepsán dodatek ke smlouvě - pondělí až středa jsem chodil do práce za 60% platu, čtvrtek a pátek jsem byl doma za 60% platu. Odstávka byla schválens Úřadem práce. Doplatek do 100% za květen, červen a červenec jsem dostal v srpnu a v září. Nyní, protože jsem nezaměstnaný, jsem se zaregistroval na ÚP. Bohužel potvrzený výdělek od zaměstnavatele, který jsem dostal pro potřeby ÚP, odpovídá výdělku za ukončené 2. čtvrtletí - není tam sice počítáno s odstávkou (čtvrtky, pátky), ale počítá pouze s výdělkem 60% = nezohledňuje doplatek k tomuto 2. čtvrtletí, který jsem dostal v srpnu a září, ale odpracoval jej už ve 2.kvartálu. Na ÚP mi díky tomuto chtějí vypočíst podporu pouze z těch 60% - tedy číslu, které jim poskytnul zaměstnavatel, který zase tvrdí, že postupoval správně v souladu se mzdovými předpisy a že tento doplatek do výpočtu pro ÚP zahrnout nemůže. Protože tento rozdíl činí cca 6000,- oproti skutečnosti, přišel bych tak při čerpání podpory o cca 15000,- za 5 měsíců. Lze se proti tomu nějak bránit, nebo na tento nedostatek v předpisech skutečně musím doplatit já jako zaměstnanec? Moc Vám děkuji za Vaše rady a doporučení. S úctou Vojtěch Kučera


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu. V…

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu. V letošním roce jsem pracovala do června na plný úvazek 8 hod. denně, červen-září na poloviční úvazek 4 hod. denně. Stále u stejného zaměstnavatele. K 30.9. jsem měla zůstatek dovolené 2.5 dne. Od 1.10. jsem začala pracovat nerovnoměrně Po 8, Út 4, St 8 hod. Zaměstnavatel mi stornoval zbytek dovolené, že při nerovnoměrné pracovní době na ni už nemám letos nárok. Je to možné, vždyť přece odpracuji stejně, jako kdybych dál chodila denně po 4 hodinách? Děkuji za odpověď Musilová