FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím vás o odpoveď jak je to s…

Dobrý den, prosím vás o odpoveď jak je to s odměňováním studentů na odborné praxi. Studentka obdržela od podnikatele 1000,- Kč. Musí se z této částky odvádět soc.zdr.poj. a záloha na daň? Děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu ohledně…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu ohledně dovolené při přestupu z MD na rodičovskou. Měla jsem prac. poměr na dobu urč. k 31.1.2006. MD mi končí 8.5.2006. Mám nárok za měsíc leden na proplacení dovolené? A kolik dní? A z čeho se počítá dovolená, když jsem pracovala do 08/2005? Moc děkuji předem za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , mám dotaz. jsme montážní firma,…

Dobrý den , mám dotaz. jsme montážní firma, která vysílá zaměstnance na služební cesty. diety jsou vypláceny vpořádku, ale majitel neplatí směnu, dává náhradní volno s tím ,že ten den nepracoval pouze cestoval . Vím že namá pravdu, poněvadž pokud by se stal pracovní úraz třeba ve vlaku tak ten den je pracovní. Prosím o radu, jak vysvětlit, že den je pracovní a tudiž 8 hodin mu vykážu jako odpracovanou směnu. Dnes zase vymyslel, že mu vykážeme omluvenou absenci. Děkuji Jitka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako mzdová účetní (pouze 4…

Dobrý den, pracuji jako mzdová účetní (pouze 4 měsíce) a zapomněla jsem 2 zaměstnancům, i když si o to požádali do 15.2. provést roční zúčtování daně. Vše jsem spočítala a zajímá mě, jestli jim můžu přeplatky vyplatit ve mzdě za měsíc duben (tzn. v květnové výplatě)?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych vědět zda se do…

Dobrý den, potřebovala bych vědět zda se do výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti počítá i vrácený přeplatek na dani, když spadá do kalendářního čtvrtletí z kterého se podpora v nezaměstnanosti počítá. Děkuji. Kroužková


odpovídal(a): Redakce

Pokud je student zaměstnán ve dvou zaměstnáních a…

Pokud je student zaměstnán ve dvou zaměstnáních a obě je ukončí dohodou k 30.4.2006 a půjde se zaevidovat od 1.6.2006 na úřad práce, bude mu podpora počítána z obou příjmu? Podmínku 12 měsíců v posl. 3 letech má splněnou. Obě zaměstnání vykonává na základě prac. smlouvy. Jak by to bylo kdyby měl dohodu o prov. práce i na ni je třeba vystavovat záp. list a příjem se započítává na podporu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v bytovém družstvu je představenstvo …

Dobrý den, v bytovém družstvu je představenstvo (předseda a členové představenstva) odměňováno čtvrtletně na základě dohody o provedené práci. Odměna je ve výši 6000,--Kč hrubého. Chtěla jsem se zeptat, jestli se na ně vztahuje také 20% srážková daň. Pokud ne, tak jaká? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat:manžel má u svého…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat:manžel má u svého zaměstnavatele 35 dnů nevyčerpané dovoléné , nyní chce rozvázat prac.poměr a odejít k jiné firmě, má nárok na proplacení této nevyčerpané dovolené. Dá se převést tato nevyčerp. dovolená do jiné firmy, já myslím, že né. Předem Vám moc děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Amounehová


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu: je nutné, aby zaměstnanci…

Prosím o radu: je nutné, aby zaměstnanci podepisovali potvrzení o převzetí výplatních lístků? Nebo-li je zaměstnavatel povinen prokazatelně předávat výplatní lístky? (Mzdy jsou převáděny bezhotovostně na účet). Děkuji za Vaši odpověď Dita Hábrová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji pro 2 zaměstnavatele zároveň…

Dobrý den, pracuji pro 2 zaměstnavatele zároveň na dohodu o pracovní činnosti. Mám podepsané prohlášení u jednoho, ale chtěla bych ho převést na toho druhého zaměstnavatele. Je to možné? A v případě že je, od kterého měsíce pak bude změna platit?



odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel se mnou v roce 2002 neplatně…

Zaměstnavatel se mnou v roce 2002 neplatně rozvázal pracovní poměr. U soudu jsem spor vyhrál, ale až na jaře 2005. Dohodu o ušlé mzdě jsme uzavřeli též v roce 2005, kdy mi zaměstnavatel vyplatil celou ušlou mzdu. Jak mám příjem zdanit ? Když zdaním celou částku jako příjem v roce 2005, kdy mi byla vyplacena, budu bit na vyšší dani než kdybych danil příjem po jednotlivá období, za která mi náleží, tj. za kus roku 2002, za rok 2003,2004 a kus r. 2005. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v jazykové škole na ŽL,…

Dobrý den, pracuji v jazykové škole na ŽL, výplaty fakturuji. Bohužel měsíc co měsíc mají peníze nemalé zpoždění, někdy i 6 týdnů po splatnosti faktury (je to můj jediný příjem). Ve smlouvě o zdržení žádný řádek není. Mohu se přesto nějak bránit? Děkuji, přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Prosím odpověď na tuto otázku. Společnost s…

Prosím odpověď na tuto otázku. Společnost s ručením omezeným by chtěla poskytnou finanční odměnu k životnímu jubileu 50 let. Podléhá tato odměna dani z příjmu ze závislé činnost a je daňové uznatelným nákladem společnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pokud…

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pokud vysíláme pracovníky na služební cestu proplácíme jim diety, na které mají nárok ze zákona dle délky služební cesty.Zajímalo by mě, jak je to s odpracovanou dobou, když nepracovali pouze cestovali. Jak a kolik hodin jim vykazovat v měsíčním výkazu odpracovaných hodin. domnívám se,že jim náleží 8 hodin,jako by byli v práci i když cestují třeba 10 hodin. Děkuji za odpověď. Jitka


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na otázku minimální mzdy při…

Prosím o odpověď na otázku minimální mzdy při zkráceném úvazku 6 hodin denně uklizečky.Uvažuji správně,když jí dáme 44,7O Kč na hodinu krát počet odpracovaných hodin za měsíc?Slyším totiž názory,že musí dostat 7.57O Kč,což já považuji za nesmyslné.Mám pravdu já nebo oponenti?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Mám 2 dotazy: 1.Po 3 letech…

Dobrý den! Mám 2 dotazy: 1.Po 3 letech rodičovské dovolené jsem se vrátila v říjnu 2005 do práce. Dcera chodí do MŠ jen na 4 hod. 4 roky jí budou v říjnu 2006. Můžu se ještě vrátit na RD a pobírat i mzdu z HPP a rod. příspěvek? 2. Kolik % je od 1.1.2006 záloha na daň (hrubá mzda je 15.500,- Kč). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Firma SRO, plátce DPH, podvojné účetnictví…

Firma SRO, plátce DPH, podvojné účetnictví zaměstnává na šití záclon několik šiček z Ukrajiny. Ty mají svůj ŽL, nejde o zprostředkování přes agenturu. Zpočátku nám tyto šičky fakturovaly, my jsme s nimi uzavřeli smlouvu na pronájem prostoru a šicího stroje a odváděli jsme za ně zajištění daně 10%. Při kontrole FÚ byl tento postup napaden, museli jsme doplatit daň zálohovou ze závislé činnosti a nadále nám Ukrajinky fakturovaly + naše firma odváděla daň zálohovou + na FA jsme uváděli poznámku, že jde o činnost "splňující známky zaměstnanecké činnosti". Ale pracovní smlouva s těmito lidmi uzavřena nebyla. Nyní jsme se dozvěděli, že od 01.01.2006 tento postup již nadále není možný. Nenašli jsme však vazbu na zákon či paragraf, který toto od 01.01.2006 zamezuje. 1) Prosím o radu, kde lze toto ustanovení najít. 2) Prosím o informaci, zda můžeme nadále zadávat práci šičkám domácím, které mají ŽL a šijí pro nás ve vlastní provozovně?? Nejde o pravidelnou stálou práci, pomáhají nám jen v případě skluzu v termínech zakázek. Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ v pracovní neschopnosti.…

Dobrý den, jsem OSVČ v pracovní neschopnosti. Předpokládám, že po dobu neschopnosti neplatím zálohy a nemocenskou na OSSZ? Dále se chci zeptat na výši nemocenské dávky? Z čeho se stanovuje? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Já i manžel jsme zaměstnanci a podali…

Dobrý den. Já i manžel jsme zaměstnanci a podali jsme společné zdanění manželů. Manželův přeplatek na dani byl vyšší než můj nedoplatek. Vyplývají nám z tohoto titulu nějaké povinnosti vůči zdravotní pojišťovně a SSZ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, syn ukončil střední školu v 5/06, v…

Dobrý večer, syn ukončil střední školu v 5/06, v DAP 2005 jsem na něho uplatnil odečit.položku na vyživované dítě za 8 měsíců do 8/06. Od 9/06 je vedený na ÚP, jelikož neměl žádnou praxi při škole nemá nárok na podporu, prozatím nemá ani práci, protože nemá praxi-je to začarovaný kruh. Chci se zeptat , jelikož ho pořád vyživuji, nebudu mít v r.2006 nějakou daňovou úlevu? Anebo na jaké sociální dávky má syn nárok, protože potřebuje mít přece alespoň základní životní minimum? Má na to nárok i zpětně ? Děkuji moc za odpověď.