FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na můj dotaz: Z jakých zdrojů …

Prosím o odpověď na můj dotaz: Z jakých zdrojů (příjem ze zaměstnání, dohoda o prac.činnosti, dohoda o provedení práce, ŹL) a jakého období se vypočítává výše starobního důchodu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené ale zároveň…

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené ale zároveň pracuji. Zaměstnavatel se mnou sepsal smlouvu na plný úvazek s tím, že budu chodit dle svých potřeb, popř. si mohu nosit práci domů a pracovat doma. Za minulý měsíc jsem však odpracovala pouze 97 hodin. Je to tedy v rozporu se smlouvou. Není to problém, když smlouva je na plný úvazek? Jedná se vlastně o nedodržení pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď. Jarka Pavlásková



odpovídal(a): Redakce

V kolektivní smlouvě je dáno odměňování za…

V kolektivní smlouvě je dáno odměňování za zastupování jiného pracovníka. Při zastupování mi, ale nebyla vyplácena plná výše vypočteného zastupování. Lze se nějakým způsobem domáhat doplacení ušlé části zástupného ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dovolené. Jsem…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dovolené. Jsem zaměstnán od 24.03.2005 a loňskou dovolenou jsem si vybral. Letošní rok chci rozvázat prac.poměr k 31.05.2006, na jakou část dovolená má nárok, když jsem odpracoval u tohoto zaměstnavatele pouze 5 měsíců od začátku roku. Prý jen 8 dní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Od 11.1.2006 jsem byla vedena na…

Dobrý den. Od 11.1.2006 jsem byla vedena na úřadu práce. Od 2. května 2006 mám podepsanou dohodu o provedení práce do 31. května. Můžete mi říci, kolik budu odvádět procent na daních, kolik a jak mám platit zdravotní pojištění a sociální pojištění. Děkuji. Dana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz: Může…

Dobrý den, mám na Vás dotaz: Může zaměstnavatel mě snížít hrubou mzdu o 20%? Jaký důvod musí uvest? Jsem povinen s tím souhlasit? Musím podepsat novou pracovní smlouvu, ktrerá mě znevýhodnuje? Děkuji za odpověď. Jiří Procházka


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim Vas o zodpovezeni jeste jednoho…

Dobry den, prosim Vas o zodpovezeni jeste jednoho dotazu : Omylem mi byla za minuly rok pokracena dovolena o 5dni, /s Vasi odbornou radou se to zdarne vyresilo dokonce i za rok 2004, za coz dekuji/. Ted jsem ve vypovedni lhute, koncim k 31.5.2006, na vyplatni pasce mam toto- dovol. 5dni lonska+ 8.5 letosni. Chtela jsem si nechat tu lonskou proplatit ve vyplate za duben, ale bylo mi receno, ze se lonska dovolena uz nesmi proplacet . Je to tak nebo ne? Pry to budu mit proplacene az po ukonceni pracovniho pomeru. Jaky je v tom rozdil , kdy se to proplati? To prece nebylo moji vinou, ze jsem si tu dovolenou nevybrala minuly rok. Predem mockrat dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1)Zaměstnanec byl od 3.4.2006 až do 2…

Dobrý den, 1)Zaměstnanec byl od 3.4.2006 až do 2.5.2006 nemocen.Odpracoval tedy v dubnu pouze 2 dny. Musí se v měsíci kdy je nemocen,odvádět zdravotní pojištění z poměrné části minimálního vyměřovacího základu?Čili při odpracovaných dvou dnech minimálně z částky 505 Kč ? 2)Zaměstnanec podal výpověď, ale zároveň v předchozích měsících přečerpal dovolenou o 1 den.Výpověď je podaná k 1.dni v měsíci, jak vrátí tuto přečerpanou dovolenou? Přeji pěkný den a děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den. přijali jsme zaměstnance a slíbili mu,…

Hezký den. přijali jsme zaměstnance a slíbili mu, že mu budeme proplácet dopravné do zaměstnání. Jak se to dá dobře udělat? Jako mzdovou položku? Jak se to bude chovat vůči DPPO a dani zaměstnance? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Po celý rok 2005 pobírám rodičovksý příspěvek, od…

Po celý rok 2005 pobírám rodičovksý příspěvek, od 1.8.2005 jsem pracovala jako OSVČ na vedlejší činnost. Můj zisk činil za těchto 5 měsíců 267,- Kč (příjem do 26 tis Kč). Jsem povinna doplatit sociální pojištění nebo to za mě hradí stát? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně zaměstnace, který je…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně zaměstnace, který je u mne zaměsnán na hlavní pr.poměr, ale pracuje pouze tři dny v týdnu. Jakým způsobem bude čerpat dovolenou? Pokud bude týden doma, započítám mu z dovolené týden- 5 pracovních dnů, nebo pouze ty tři dny po které by jinak byl v práci? Moc děkuji za odpověď, Soukalová Ladislava.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je možné odměnit studenta VŠ,…

Dobrý den, jak je možné odměnit studenta VŠ, který pro firmu vykonal jednorázovou práci (výše nepřekročí částku 20.000Kč). Je možné s ním uzavřít smlouvu o dílo, když nemá ŽL, a jak to bude se zdaněním a jeho případnými platbami na soc. a zdrav.pojištění ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím vás z odměny na základě dohody…

Dobrý den, prosím vás z odměny na základě dohody o provedení práce se sráží srážková daň ve výši 15% i v případě, že odměna je jen 1320Kč?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 13.6.2006 nastoupí naše…

Dobrý den, dne 13.6.2006 nastoupí naše zaměstnankyně na mateřskou dovolenou, poté si chce vybrat dovolenou na zotavenou - vychází to od 25.12.-29.12.2006 a poté nastoupí rodičovskou dovolenou. Nevím si rady ohledně dovolené na zotavenou - 25. a 26.12. jsou svátky, proplatím jí tedy 2 svátky a 3 dny dovolené nebo nemá na proplacení svátků nárok a proplatím jí tedy jen 3 dny dovolené?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Pracuji v nepřetržitém provozu(12h…

Dobrý den.Pracuji v nepřetržitém provozu(12h.směna,24h.volno,12h.směna,48h.volno)a tak neustále dokola soboty, neděle, svatky.Když dělám ve svátek,dostanu zaplacenou směnu+100%svátek.Pokud mi směna nevíjde na svátek nemám pochopitelně zaplacené nic.Ale nevím na co mám nárok,pokud mě směna víjde na svátek a Ja chci zůstat doma.Zaměstnavatel chce abych si vzal na svátek dovolenou a nebo mám ze zákona zaplacený svátek?Předem děkuji za odpověď Oravec ,Vsetín


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: Mám dovolenou z…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: Mám dovolenou z minulého roku, do kdy si ji musím vybrat, aby mi nepropadla??? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V září jsem…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V září jsem začala pracovat pro jednu firmu (jsem studentka a tohle je brigáda). Hrubá mzda činila 60 Kč/hod. Výdělek měl být něco kolem 2000Kč. Ale výplata mi přišla nižší. Měla jsem podepsané růžové prohlášení. Když jsem se na to zeptala, bylo mi řečeno, že se to bude řešit. Teprve v prosinci (po několika dalších nižších výplatách) se zjistilo, že nemám potvrzení o studiu (které po mně nikdo nechtěl). Ptala jsem se, jestli ho mam donést se zpětným datem a bylo mi řečeno, že ne. V lednu jsem podávala žádost o vrácení daně (která mi byla neprávem stržena). Nyní jsem se dozvěděla, že paní účetní navrácení vypočítala na 0 Kč. Na dotaz proč, mi bylo vysvětleno, že je to kvůli mému pozdě donesenému potvrzení (což ale není moje chyba) a že už s tím nejde nic dělat, protože loňský rok je už uzavřený. Je to možné? Jak se mám domoct svých peněz? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, moc dekuji za odpoved na minuly dotaz.…

Dobry den, moc dekuji za odpoved na minuly dotaz. mam jeste jeden dotaz: kolik si mesicne muze privydelat na bragade clovek,ktery je veden na PÚ jako nezamestnany?Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s našim zaměstnancem jsme ukončili…

Dobrý den, s našim zaměstnancem jsme ukončili prac.poměr dohodou k 30.6.2006. Z minulého roku má převod dovolené 15 dní a dovolená za rok 2006 k 30.6. je 12,5 dne (25 dní za celý rok). 1, Proplatí se zaměstnanci celá nevyčerpaná dovolená, celkem 27,5 dne nebo se stará dovolená neproplácí? Jak je to s 5 dny dodatkové dovolené? 2, Může zaměstnavatel nařídit čerpání (staré) dovolené? Děkuji. Z.Pastorková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student VŠ a pracuji u dvou…

Dobrý den, jsem student VŠ a pracuji u dvou zaměstanavatelů, u obou na dohody o provedení práce. U jednoho zaměstnavatele mám podepsané prohlášení k dani - znamená to, že se mi můj současný příjem nebude danit, popř. jaký typ daně se zde uplatňuje? Mé příjmy u toho zaměstanavatele jsou různé, pohybují se okolo 3 tis. Současně pracuji u druhé firmy, kde prohlášení k dani podepsané nemám. Příjmy od něj činí 4600 hrubého měsíčně. Jaký typ daně se uplatňuje zde? Pokud je to daň zálohová, mohu na konci roku uplatňovat vrácení daní od toho zaměstnavatele?