FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k novém zákoníku práce. …

Dobrý den, mám dotaz k novém zákoníku práce. Pracuji jako lékařka v nemocnici, mám 8 hod. pracovní době + vykonávám služby. Při všední službě se jednálo o 15,5 hod nad denní prac. dobu, kdy jsme vykazovali 8 hod jako přesčas a 7,5 hod. jako čekání na práci. Tato instituce nyní neexistuje. Zaměstnavatel nám nyní tvrdí, že si dále nemohu celou službu vykázat jako přesčasovou práci, protože může být směna dlouhá jen 12 hod? Takže si můžu jako přesčas vykázat jen 3,5 hod denně? Je to pravda? Nebo je možné vykázat si přesčasovou práci nad stan. dení pracovní dobu jako doposud 8 hod? Děkuji za odpověď I.H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec má pracovní…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec má pracovní smlouvu na nepravidelnou výpomoc, stanovenou nerovnoměrnou pracovní dobu do 40 hod.týdně. Během roku pracoval každý měsíc, ale ne všechny pracovní dny. Odpracoval cca 160 dní. Má nárok na dovolenou za pracovní dny, nebo za kalendářní rok? Pokud za kalendářní rok, jak tuto dovolenou krátit, pokud nemá odpracované všechny pracovní dny v měsíci? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné zaměstnat zaměstnance u jedné…

Dobrý den, je možné zaměstnat zaměstnance u jedné společnosti na hlavní pracovní poměr na 8 hodin a zároveň tu samou osobu na vedlejší pracovní poměr na úplně jinou pozici na 4 h? Jak to pak vypadá v případě, že onemocní? Musí dodat 2 neschopenky a pobírá 2 nemocenské? Nárok na neschopenku vzniká dnem nástupu do zaměstnání nebo musí být odpracována nějaká minimální doba a z čeho se pak vypočítá výše nemocenské? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, v soucasne dobe jsem na 12 mesicnim…

Dobry den, v soucasne dobe jsem na 12 mesicnim postdoktorantskem studiu v sousednim Nemecku. Jsem zde veden jako vedecky pracovnik majici pravidelnou mzdu z fondu Marie Research Training. Mzda mi je ale vyplacena hostitelskou instituci, tedy nemeckou univerzitou. Jako zamestanec jsem tedy nucen platit ruzna pojisteni. Ma otazka zni, zda-li jsem povinnen platit pojisteni pri ztrate zamestnani - Arbeitslosenversicherung pokud muj pracovni kontrakt je pouze na 12 mesicu a potencialni moznost vyuziti tohoto pojisteni zde neni. Druha otazka je, zda-li jsem nucen platit duchodove pojisteni - Rentenversicherung ci se mohu vzdat jeho placeni. Potencialni moznost neplaceni duchodoveho pojisteni vyplyva z nekterych mzdovych kalkulatoru, napr. (http://www.faz.net/s/RubB0D1408AA6CC43E8B62785F4A0B6D411/Tpl~Ecommon~Smicro.html), kde je moznost volby ANO a NE. S pozdravem, Patrik.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam trochu komplikovany dotaz. V…

Dobry den, mam trochu komplikovany dotaz. V pripade, ze pracuji formou charity v zahranici, tzn. ze si platim sama zdravotni pojisteni. Socialni pojisteni vsak do jiste miry nevdim duvod platit, pokud jak vim neni povinne. To same s danemi, jak mam postupovat nyni ke konci roku, kdyz me prijmy za letosni rok nejsou zadne, tzn.ze vlastne nemam co danit.:-)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem živnostník,vedu podvojné…

Dobrý den, jsem živnostník,vedu podvojné účetnictví, jsem plátce DPH: nemám žádné zaměstanance a v případě potřeby mi pomáhají dcera a snacha. Obě děvčata jsou na mateřské dovolené. Mohu jim poskytnout finanční odměnu tak abych si ji mohla odečíst z daňového základu a neohrozila tím jejich mateřský příspěvek ? jakou nejvyšší částku ročně nebo měsíčně ? slyšela jsem o nějaké srážkové dani, ale to by musela děvčata podávat daňové přiznání a platit daň, nevím jak to funguje a chtěla bych volit nejjednodušší cestu pro sebe i pro ně děkuji předem za odpověď Zdenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolik dnů dovolené si může zaměstnanec…

Dobrý den, kolik dnů dovolené si může zaměstnanec převést z letošního roku do roku příštího?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnána u jednoho…

Dobrý den, jsem zaměstnána u jednoho zaměstnavatele na HPP se stálou hrubou měsíční mzdou 16790,- a od září jsem ještě uzavřela smlouvu o sjednání vedlejšího pracovního poměru. Nyní při kontrole výplatní pásky z VPP zjišťuji, že z částky hrubé mzdy 4542,- je mi sraženo na sociální pojištění Kč 364,- a na zdravotní pojištění Kč 666,-. Dále je daňový základ 3512,- a z něj daň 15% činí 526,-. Moje dotazy zní: 1. Co mi má vystavit zaměstnavatel HPP za potvrzení, aby zdravotní pojištění u VPP bylo strháváno pouze ve výši 4,5 % z hrubé mzdy? 2. Daňový základ se u VPP již nezaokrouhluje na celé stovky nahoru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na odpočitatelnou položku jako student. Od června jsem zaměstnaná na plný úvazek. Od září jsem začala dálkově studovat vyskou školu (kombinované bakalářské studium). Je mě 23 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o rady, jedná se o ukončení…

Dobrý den, prosím o rady, jedná se o ukončení pracovního poměru dle §54 odst.1 písm b) zák.práce.Na základě rozsudku soudu zaměstnavatel poslal Potvrzení o zaměstnání ve kterém neuvedl žádný důvod, jak bylo uvedeno v rozsudku důvod ukončení prac.poměru-okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem §54 ods.1 písm b) zák.práce a další náležitosti stanovené ji § 60 zákoníku práce.Prosím,co mám ještě od zaměstnavatele požadovat?Dále než proběhlo jednání o exekuci, tak jsem v září 2006 obdržela dlužnou mzdu za leden 2005 a ve smyslu ust. § 54 odst. 3 zákoníku práce náhradu mzdy ve výši dvojnásobku čistého průměrného výdělku,omylem jsem žádala namísto hrubého. Potvrzení o zdanitelných příjmech jsem neobdržela.Jak mám zahrnout do ročního vyúčtování daní tyto částky.Mám rozsudek,doklad o převzetí peněz a potvrzení o zaměstnání.Od zaměstnavatele už asi žádné doklady nedostanu....případně s faktickými chybami,které nebude možné dále použít. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím ještě o doplnění Vaší odpovědi…

Dobrý den. Prosím ještě o doplnění Vaší odpovědi na můj dotaz ve věci přestávky u 6-ti hod.prac.doby u čtyřsměnného provozu. Nárok na přestávku je max. po 6hod.práce. Vyplývá z toho, že pracovník, pokud zaměstnavatele určil přestávku po 6-ti hod. práce, tak pracovník na čtyřsměnný provoz pracuje 6hodin a přestávku ve skutečnosti nemá? Děkuji za doplnění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu.Pracovnice Oú má ke své…

Dobrý den, prosím o radu.Pracovnice Oú má ke své mzdě ještě osobní příplatek.Musí se tento příplatek krátit v době ,když pracovnice čerpala dovolenou?(tento příplatek se započítává k hrubé mzdě ze které se platí daň,sociální a zdravotní pojištění a vypočítává se průměr na dovolenou). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda jsou nějaké…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda jsou nějaké úlevy na dani při zaměstnávání studentů, důchodců nebo osob se ZTP? Děkuji. Alice


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnáváme studenta ze Slovenska -…

Dobrý den, zaměstnáváme studenta ze Slovenska - doposud na DPP a teď ho chceme převést na DPČ - jak je to se zdravotním pojištěním? Jak a kam ho přihlásit, asi na VZP? A sociální pojištění a zdanění - lze mu odečítat základní slevu na poplatníka? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnavatel má několik druhů směnný…

Dobrý den. Zaměstnavatel má několik druhů směnný provozů - čtyřsměnný provoz, tj. po 6-ti hodnách, třísměnný provoz, tj. po 8 hod a dvousměnný , tj. po 12-ti hodinách. Zaměstnavatel má běžně úvazek 40hod/týden. U 12-ti hod.směny jsou dvě přestávky (nejdéle po 6-ti a 11-ti hodnách), tzn. že pracuje 11hodin. Kolik se při časové mzdě proplácí 12hodin nebo těch odpracovaných 11hodin? U 6-ti hod.směny je nárok na přestávku, když je možné ji poskytnout nejdéle po 6-ti hodiných práce? (nepracují zde mladiství).


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. U směny 12-ti hodinové nevychází…

Dobrý den. U směny 12-ti hodinové nevychází přesně měsíční fond pracovní doby. Jsou s tím problémy, protože někteří pracovníci něchtějí čerpat náhradní volno, ale proplatit přesčas. A někteří s tím vůbec nesouhlasí. Je možné to nějak vyřešit. Pro informaci směna pracovní je 4dny a pak následují 4dny volna. Vždy však vychází cca 20hodin měsíčně přesčas. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zaslání odpovědi, dovolená za rok 2006…

Prosím o zaslání odpovědi, dovolená za rok 2006 se může vyčerpat do 31.l0.2006, jinak nárok na tuto dovolenou zaniká, předpokládám že je to tak správně.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec ukončil pracovní poměr u naší…

Zaměstnanec ukončil pracovní poměr u naší společnosti. Nárok na dovolenou jsme ke dni ukončení pokrátili, přesto zaměstnanci zbylo 7 dní, na které má nárok. Zaměstnanec nás požádal o převedení zůstatku dovolené na nového zaměstnavatele. S novým zaměstnavatelem jsme se na převodu dohodli. Nyní však řešíme otázku, zda je povinen nový zaměstnavatel požadovat od nás náhradu za převedenou dovolenou a v případě, že ano, jaký PPV použije při výpočtu náhrady dovolené, když zaměstnanec bude mít podstatně vyšší mzdu, než měl u nás.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím a radu. Zaměstnanec si sám…

Dobrý den, prosím a radu. Zaměstnanec si sám způsobil dopravní nehodu (svým vozem při soukromé cestě). Musel se účastnít šetření této dopravní nehody. Toto šetření proběhlo v pracovní den, on se tedy nemohl dostavit do zaměstnání. Donesl nám potvrzení, s tím zda to lze dát na paragraf. Podle mne to není překážka v práci, kterou hradí zaměstnavatel, i když zaměstnanec má potvrzení,že se šetření musel účastnit. Myslím si, že si tento den musí napracovat, popřípadě si čerpat řádnou dovolenou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážení, při ročním zúčtování daně ze závislé…

Vážení, při ročním zúčtování daně ze závislé činnosti, které budu zřejmě provádět zaměstnaci s ukončeným vysokoškolským vzděláním 15. června 2006, který nastoupil do naší firmy dne 2. října 2006 a podepsal prohláčení k dani ze závislé činnosti-na základě tohoto prohlášení je tomuto zaměstnanci podle §35ba zákona dani z příjmu poskytnuto snižení daně v částce 600,- Kč měsíčně. Tento zaměstněnec byl veden od l6.června 2006 na úřadu práce jako uchazeč od zaměstnání do 1.října 2006. Můj dotaz zní: Od kterého datumu budu moci uplatnit v ročním zúčtování daně ze závislé činnosti snížení daně? Bude mít tetno zaměstnanec nárok na snížení daně ve výši jedné dvanáctiny ze 7.200,- Kč za každý kalendářsní měsíc tj. od l. června 2006 a nebo až od 1. července 2006? Předem Vám děkuji za odpověď. Volfová Marie