FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Starobní důchodce, OSVČ - roční příjem z VČ po…

Starobní důchodce, OSVČ - roční příjem z VČ po odpočtu výdajů 40 000,- Kč. Musí platit zálohy na zdravotní pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenských dávek…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenských dávek.Přítel má smlouvu na dobu neurčitou a ještě je ve tříměsíční zkušební lhůtě a stal se mu úraz v práci. Léčení si vyžáda min.tři měsíce. Je možné aby zaměstnavatel ukončil pracovní poměr po dobu neschopnosti?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na ošetřování…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na ošetřování člena rodiny.Můžu přijmout ošetřovačku naší zaměstnankyně, která hlídá svého bratra, který má potvrzení od své lékařky, že nesmí být sám, má postižení ZTP III.stupně, ale nežije s ním ve společné domácnosti.Ale jiná možnost není,protože jeho matka, která s ním žije ve ve společné domácnosti, jde na složitou operaci do nemocnice.Jako přílohu mám potvrzení od dětské lékařky, že dítě vyžaduje soustavnou celodenní péči.Můžu zaměstnankyni přiznat dávky za ošetřovačku? Děkuji moc za odpověď.Poláková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vas o odpověd.V tomto roce jsem…

Dobrý den, prosím Vas o odpověd.V tomto roce jsem měla prijem ze zavisle čin. kolem 22000 Kč, podepsala prohlašení k daňi ktere je uplatneno 3 měsice, dostala vypověd ve zkušební době. jestli jsem povinna podat dan. priznaní, a co se slevou na daní na poplatnika, mužu uplatnit cely rok, a co danoví bonus na děti, uplatněn je na 3 měsice? Muže manžel ktery ma prijem z pronajmu uplatnít děti ostatnych 9 měsicu, nebo a i mě na tych 9 měsicu nebo uplatním sama?Děkuji moc za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, organizace mi dala výpověď podle §46,…

Dobrý den, organizace mi dala výpověď podle §46, písmeno a) s nárokem na odstupné. Můj dotaz zní, jestli se výše odstupného a délka výpovědní doby řídí platnými zákony v době předání výpovědi, nebo dobou ukončení pracovního poměru. Ten by totiž končil v lednu 2007 a to již má platit nový ZP, který mění výpovědní dobu a výši odstupného. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je nárok na placený den při účasti na…

Dobrý den, je nárok na placený den při účasti na pohřbu stýce nebo tety. Čtu sice nař. 108/1994, ale ti sourozenci manžela atd. mi moc nedávají smysl. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď. Zaměstnanec nastoupil 15.září t…

Prosím o odpověď. Zaměstnanec nastoupil 15.září t.r.Na kolik dnů má nárok na dovolenou.Počítá se celé září, nebo jen půlka tzn. má nárok na 6,6 dnů nebo 5,8 dnů a jak se to zaokrouhlí? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosim o odpoved,jsem sam a mam exekuci…

Prosim o odpoved,jsem sam a mam exekuci neprednostni pohledavku,mel jsem hruba mzda 12.829 za proplacenou dovolenou z toho mi pocitali socialni a zdr.poj...+13.082 nemocenska..Z techto dvou polozek mi zbylo k vyplate7.100kc.Je mozne strhnout castku 16.500 neprednostni pohl.Dekuje Kopec petr


odpovídal(a): Redakce

OPRAVA ČÁSTKY: Dobrý den, vracím se ještě k PPM.…

OPRAVA ČÁSTKY: Dobrý den, vracím se ještě k PPM. Odpověděli jste, že se budou z obou pracovních poměrů částky sčítat a vyplácet v jedné. Zajímalo by mě, jak se mění nejvyšší možná vyplácená částka. V případě, že v současnosti pobírám neschopenku cca 9.200 a 10.050 Kč za 31 kalendářních dní, kolik alespoň přibližně budu pobírat peněžitou pomoc v mateřství při termínu porodu v březnu 2007 (tedy podle nových změn)? Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, krátí se dovolená i zaměstnaci, který…

Dobrý den, krátí se dovolená i zaměstnaci, který je od 10.5.2006 v prac. neschopnosti v důsledku prac. úrazu? Počítají se příp. svátky mezi prac. dny? Mně vyšlo, že zaměstnanec neodpracuje do konce roku 2006 174 dní + 6 svátků, budu mu tedy krátit dovolenou o 4/12. Při 25 dnech je to 8,5 dne. Je můj výpočet správny? děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Žena OSVČ (spolupracující osoba) nastupuje v 5…

Žena OSVČ (spolupracující osoba) nastupuje v 5/2007 na mateřskou dovolenou. Z jaké částky si může předběžně vypočítat její výši. bude se brát výše PŘÍJMU za rok 2006, které uvede v Přehledu pro OSSZ?Myslím pouze příjmy. A dále bude pokračovat jako u výpočtu u zaměstnance. Tudíž : Příjmy/kal.dny = vyměřovací základ a poté dle redukčních hranic upraví výši MD a ta je vy výši 69% z těchto základů. Je tento postup správny?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdanění příjmu z…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdanění příjmu z brigády mojí 17leté dcery. Má brigádu sjednanou jako Dohodu o provedení práce. Je možné, aby platila zálohovou daň z příjmu? V případě, že ano - prohlášení poplatníka za ní musí podat zákonný zástupce? Kdy je nutné podat Prohlášení vzhledem k termínu začátku brigády? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, studuji dálkově vysokou školu, přitom…

Dobrý den, studuji dálkově vysokou školu, přitom jsem zaměstnaná na plný úvazek, je u mě možná uplatňovat nižší daň???Děkuji Veronika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vracím se ještě k PPM. Odpověděli jste…

Dobrý den, vracím se ještě k PPM. Odpověděli jste, že se budou z obou pracovních poměrů částky sčítat a vyplácet v jedné. Zajímalo by mě, jak se mění nejvyšší možná vyplácená částka. V případě, že v současnosti pobírám neschopenku cca 9200 a 1050 Kč za 31 kalendářních dní, kolik alespoň přibližně budu pobírat peněžitou pomoc v mateřství při termínu porodu v březnu 2007 (tedy podle nových změn)? Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Paní Sedláčková, 20.11. jste odpovídala na dotaz…

Paní Sedláčková, 20.11. jste odpovídala na dotaz ohledně dohody o provedení práce. Psala jste v odpovědi (pro r.2007): Odměna za práci konanou na základě dohody musí být stejná jako za práci u pracovního poměru. Můžete mi tuto větu blíže vysvětlit. Moc děkuji. Hanka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem momentálně ve služebním poměru u…

Dobrý den, jsem momentálně ve služebním poměru u PČR který jsem z osobních důvodu pro rozpory s vedením k 1.1.2007 ukončil. Chtěl jsem se proto informovat na jakou podporu v nezaměstnanosti mám v tomto případě nárok? Kamarád mi říkal, že pokud ukončím poměr z vlastní vůle náleží mi pouze životní minimum. děkuji Drazdík


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpovď. Starosta,místostarosta…

Prosím o odpovď. Starosta,místostarosta-neuvolnění. Mohu s nimi uzavřít dohodu o provedení práce na práce, které nemají vůbec charakter s náplní jejich práce, jako třeba - oprava obecního auta, nebo truhlářské práce pro obec , když mají na tyto práce odbornost?. Jinak by tyto práce pro obec vykonala externí firma, či jiná fyzická osoba na dohodu o provedení práce. Já si myslím, že ano avšak mi to bylo vyvráceno. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.S pozdravem Jarka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně tiskopisu Prohlášení…

Dobrý den, mám dotaz ohledně tiskopisu Prohlášení poplatníka .... Firma provozuje lyž. středisko, všichni zaměstnanci jsou na dohodu o prac. činnosti, kromě důchodců jsou všichni na dobu neurčitou. Pracuje se jen v zimě. Studenti u nás mají podepsané prohlášení. Někteří studenti pracují přes zimu u nás a v létě mají brigády. Musím mít smlouvu na dobu určitou (před zimu), tak aby mohli mít prahlášení podepsané přes zimu u nás a přes léto na brigádě nebo se může jen na tiskopisu poznačit, že u nás uplatňovali např. 01-03 a 12/2006. Pokud by museli mít dohodu na dobu určitou znamená to spousta papírování navíc. Každý rok nová smlouva, přihlášky a odhlášky na OSSZ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnankyně je na rizikovém…

Dobrý den. Zaměstnankyně je na rizikovém těhotenství, má neschopenku. Firma končí svou činnost. Bude mít nárok na PPM? V případě dalšího těhotenství v době do 3 let věku prvního dítěte bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a z čeho se bude vypočítávat (z příjmu, který měla u této společnosti, která v tu dobu již nebude existovat nebo z jiné částky)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současnosti jsem na rizikovém…

Dobrý den, v současnosti jsem na rizikovém těhotenství, termín porodu 6.3.2007 a pobírám neschopenky ze 2 zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá také z každého zaměstnání zvlášť nebo jsou tam jiné podmínky? Děkuji za odpověď.