FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVC.Mohu zaměstnávat na dohodu o pracovní…

Jsem OSVC.Mohu zaměstnávat na dohodu o pracovní činnosti osoby s invalidním důchodem 3. stupně a matky na rodičovské dovolené?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se v…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se v jednom měsíci sčítají odměny statutárním orgánům a dohody o provedení práce. Jedná se o jednoho zaměstnavatele (SVJ) a jednoho zaměstnance. Má uzavřeny dvě smlouvy a je to na jiný druh práce.Jedná se mi o odvod sociálního pojištění. Vím, že limit u DOPP pro odvod soc.p. je 10000,-- a mzda 2499,--Kč. Děkuji za odpověď Šestáková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pracuji jako…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pracuji jako ošetřovatelka v ústavu od 1.3.2012 do 28.2.2013.Budu mít nárok na dodatkovou dovolenou za rok 2012,když nepracuji u toho zaměstnavatele celý rok.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Chtěla jsem se zeptat zda budu mít…

Dobrý den! Chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok na PPM a v jaké výši při druhém dítěti pokud se narodí před ukončením 3leté RD? Přijdu také o které nevyčerpám nebo je mohu před nástupem na PPM navýšit a vyčerpat? Byla jsem OSVČ od r.2009 a od 05/2010 jsem se účastnila na dobrovolném nemocenském pojištění ve výši 1000kč.Poté jsem od 10/2010 pobírala nemocenské dávky a plynule přešla 6týdnu před porodem na PPM 3/2011 ,pobírala jsem PPM cca 29tis/měs a poté jsem od 10/2011 na RD v tříleté variantě.Podnikatelskou činnost jsem ale k 1.1.2012 ukončila. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu:…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: Nášemu zaměstnanci bude doručena výpověď z prac.poměru ke dni 30.4.2012. Dvouměsíční výpovědní doba mu bude běžet od 1.5.2012 do 30.6.2012.Po skončení výpovědní doby mu bude náležet 3 měsíční odstupné. Ale 6.5.2012 pracovník onemocní a nemoc bude trvat do 31.7.2012. Jak se v tomto případě posune výpovědní doba? Může jeho pracovní poměr skončit 30.6.2012 a bude dál pobírat nemoc.dávky z ochranné lhůty anebo by měl pracovní poměr skončit až 31.7.2012 tj.až po ukončení nemoci? A v kterém měsíci bude správné vyplatit odstupné? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dekuji za Vasi salamounskou odpoved…

Dobry den, dekuji za Vasi salamounskou odpoved :), ale moudry z ni nejsem. Zkusim to jinak: porusuji pracovne pravni predpisy, kdyz pracuji pro svycarskou firmu (bez pobocky v CR) jako OSVC a ma prace se jevi jako svarcsystem (tzn. pracuji v kancelari placene svycarskou firmou, na notebooku ktery me nepatri, nicmene svoji odvedenou praci fakturuju mimo EU)? Pokud ano, jak bych mel postupovat? Nechci porusovat zakony nicmene jak jsem jiz nize predeslal ja nemam sanci zamestnavatele nutit zridit si pobocku v CR a zamestnat mne. Dekuji, pripojuji predchozi dotaz a Vasi odpoved. Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen a označen jako diskretní, tzn. není vystaven mezi ostatními zodpovězenými dotazy Sekce: Právní poradna Typ dotazu: Zdarma, diskrétní Dotaz: Dobry den, pracuji jako OSVC ma prace plne vykazuje prvky svarcsystemu, nicmene pracuji pro zahranicni firmu (svycarsko) ktera nema pobocku v CR, je ma prace postihnutelna? Ja chapu ze platim nizsi dane, nicmene tezko muzu nutit svycary, aby si kvuli mne zridili pobocku v CR a zamestnali mne - pravdepodobneji bych o praci prisel. Dekuji za odpoved. Odpověď: V případě porušení pracovněprávních předpisů v souvislosti s tzv. švarcsystémem jste postižitelný, i když v menší míře, i Vy jako živnostník. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr. On Thu, Apr 26, 2012 at 4:34 PM, wrote: Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen a označen jako diskretní, tzn. není vystaven mezi ostatními zodpovězenými dotazy Sekce: Právní poradna Typ dotazu: Zdarma, diskrétní Dotaz: Dobry den, pracuji jako OSVC ma prace plne vykazuje prvky svarcsystemu, nicmene pracuji pro zahranicni firmu (svycarsko) ktera nema pobocku v CR, je ma prace postihnutelna? Ja chapu ze platim nizsi dane, nicmene tezko muzu nutit svycary, aby si kvuli mne zridili pobocku v CR a zamestnali mne - pravdepodobneji bych o praci prisel. Dekuji za odpoved. Odpověď: V případě porušení pracovněprávních předpisů v souvislosti s tzv. švarcsystémem jste postižitelný, i když v menší míře, i Vy jako živnostník. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych ukončit pracovní poměr kvůli…

Chtěla bych ukončit pracovní poměr kvůli zdravotním problémům způsobeným pracovním úrazem. Stávající práci už vykonávat nemohu a jinou pro mě zaměstnavatel nemá. Měla bych mít nárok na 12měsíční odstupné. Chci se zeptat, kdo mi vystaví posudek o zdravotním stavu, který bude muset zaměstnavatel akceptovat? (Pracovní úraz mi byl uznán.) A jak mám postupovat, aby mi zaměstnavatel nezrušil pracovní poměr z jiných důvodů? Zdravotní důvody jsou nepochybné a já jsem v současné době na nemocenské.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 8.4.2012 mi končí mateřská…

Dobrý den, dne 8.4.2012 mi končí mateřská dovolená. Na jakou poměrnou část mám nárok na dovolenou za tento rok? Domnívám se že za celý kalendářní rok 2012, což je u zaměstnavatele 25 dnů. Děkuji Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz.Nastoupila jsem do agentůry v…

Dobrý den,mám dotaz.Nastoupila jsem do agentůry v 27.12.2011 do 16.4.2112 jsem pracovala a pak nastoupila na pracovní neschopenku.Prosím kolik dní mám nárok na dovolenou.Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako chemická laborantka a…

Dobrý den, pracuji jako chemická laborantka a přicházím do styku s infekčním materiálem a toxickými látkami, jsem těhotná, pracovní prostředí je pro mne nevhodné a zaměstnavatel nemá pozici, kam by mě přeřadil. Mám pak nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství za celou mou ušlou mzdu, popřípadě je možné do práce docházet třeba jenom na osm hodin měsíčně a zbytek se dorovná? Mám také ještě druhou práci na ičo, o kterou bych nechtěla přijít, muselabych se ji vzdát, kdybych pobírala tyto dávky? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před několika dny jsem napsal tento…

Dobrý den, před několika dny jsem napsal tento dotaz: v zaměstnání jsem dostal výpověď z důvodů rušení místa. Protože vedle HPP mám i vedlejší příjem z podnikání, prosím o zodpovězení otázky jak se projevuje zisk z podnikání pro určení čistého měsíčního příjmu z který sluoží jako základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Podnikání a specielně moje, je v čase nahodilé, proto asi nebude výpočet z posledního uzavřeného čtvrtletí, ale jak prosím. Je to z daňového přiznání minulého roku vztaženo na jeden měsíc, nebo jinak. A sčítá se vůbec tento příjem z podnikání a příjem ze zaměstnání do výpočtu dávek ? Odpověděli jste mě, že musím podnikání pozastavit. Toto jsem bral jako samozřejmost. Proto jsem to zapomněl uvést, že tedy budu mít živnost pozastavenou. Omlouvám se za nepřesnost v dotazu. Prosím tedy ještě jednou o odpověď. Děkuji Vám.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně renty.Mám nemoc s…

Dobrý den,mám dotaz ohledně renty.Mám nemoc s povolání a rentu zatím na UP mi doplácí od 8 tis hrubého do průměru ,který mi vypočítali.Chtěla by jsem vědět až nastoupím do práce za 8 tis hrubého jestli mi budou počítat plat z 8 tis hrubého do průměru z bývalého zaměstnání nebo z čistého platu který mi z 8 tis hrubého zůstane děkuji Bára


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jakou mám, jako mzdová účetní,…

Dobrý den, jakou mám, jako mzdová účetní, povinnost k zaměstnancům, kteří jsou v insolvenci? Dle informace ze školení mám povinnost provádět zaměstnancům srážky a tyto zasílat insolvenčnímu správci. Problém je ale v tom, že to, jestli je zaměstnanec v insolvenci, mi nikdo nesdělí, dobrovolně ani on sám. Povinností mzdové účetní je prý stále sledovat insolvenční rejstřík, jestli se tam náhodou někdo ze zaměstnanců neobjeví. Samozřejmě jsem tam naše zaměstnance našla, ale jsou tam informace pouze: jméno a příjmení, rodné číslo, bydliště, stav řízení a datum. Jaké jsou tedy v tomto případě povinnosti mzdové účetní? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,jsem maminka na materske a chci se…

Dobry den,jsem maminka na materske a chci se prestehovat do podnajmu.Muzu se prosim zeptat jestli mam narok na zivotni minimum kdyz muj prijem je jen moje materska ve vysi 3800kc?a jeste chci rict dulezitou vec,ze jsem slovenka a tady v republice nemam trvaly pobyt,jen prechodny.Dekuji,s pozdravem DK


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, na konci října jsem odešla na…

Hezký den, na konci října jsem odešla na mateřskou dovolenou a v květnu mi končí. Měla bych dotaz na kolik dnů dovolené mám ze zákona nárok za rok 2012? Jestli na celých 20 dní (popřípadě na co se odkázat u účetní), nebo se bude krátit dobou kdy budu na rodičovské dovolené? A poběží mi dovolená současně s rodičákem nebo rocičák bude až po zkončení dovolené? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jak se prosím Vás počítá průměrná čistá…

Dobrý den,jak se prosím Vás počítá průměrná čistá mzda pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.Pracovní poměr u pracovní agentury začal 2.1.2012 a skončil 15.3.2012.Moje hrubá mzda činila za leden 18989,-Kč,za únor 16929,-Kč a za březen do 15.3.byla 12667,-Kč.Vtéto březnové výplatě byla zahrnuta i proplacená dovolená v částce 3092,-Kč za 31,5 hodiny.Před tímto pracovním poměrem jsem byl veden na úřadu práce.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše firma se přestěhovala a proto…

Dobrý den, naše firma se přestěhovala a proto nám byl poskytnut automobil, jako forma dopravy do zaměstnaní. Žádná dohoda ani nic podobného neexistuje. Jezdili jsme 4 zaměstnanci, já jako jediný řidič. Vše fungovalo. Minulý měsíc má výplata byla značně snížená. Účetní mi zdělila, že je tam srážka 1% z pořizovací ceny auta. Může mi něco takového strhnout bez písemné dohody a mého vědomí? Jak se bránit? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme pracovníka zařazeného v 5 tarifní…

Dobrý den, máme pracovníka zařazeného v 5 tarifní třídě- pracovník strojovny bazénu. Od května bude tento pracovník po dobu cca 5 měsíců pracovat jako správce koupaliště. Bude tedy zařazen do vyšší tarifní třídy. Lze po této době, jelikož bude opět pracovat jako strojník, tohoto pracovníka zařadit zpět do nižší tarifní třídy. Děkuji Zelinková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně jedné…

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně jedné zaměstnankyně, která nastoupila loni 6.4.2011 na neschopenku (rizikové těhotenství), letos 27.3.2012 ji skončila mateřská dovolená, za měsíc březen ji byly proplaceny 3dny dovolené (28.,29.,30.). Na kolik dovolené má ještě nárok? Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, právě mi bylo řečeno, že mi nebude…

Dobrý den, právě mi bylo řečeno, že mi nebude od 1.5.2012 prodloužena pracovní smlouva. Prosím, můžete mi vypočítat, kolik je můj nárok na dovolenou? Chtěla bych si ji vybrat. Nastupovala jsem 7.11.2011, konec je stanoven k 30.4.2012. V období 6.-15.2.2012 jsem byla na paragrafu s dvoluletou dcerou. Jsem samoživitelka. Mnohokrát děkuji za odpověď. R.K.