FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dvě výplatní pásky

Dobrý den, mám takový problém. Tento měsíc jsem přestupoval z jedné práce do druhé. Problém nastává, když mi z pracovní agentury, u které jsem zaměstnán zaslali dvě pásky. V jedné pásce se píše, že v nové práci mám odpracováno 30hodin, což by i sedělo, ale připsali mi tam doplatek do minimální mzdy což činilo cca 7500, dohromady to tedy činilo 10700. Druhý den mi přišla výplatní páska z původní firmy, kde jsem měl údajně mít odpracováno jen 52,5 hodin což nesedí chybělo by mi v tom případě 22,5hodin, které nejsou ani na jedné z pásce nikde uvedené, měl jsem tam 3 dny dovolené a 6 dní náhradní volno. O tom všem vím, ale problém nastává v momentu, kdy mi do pásky z původní firmy zapsali výdělek z nové práce. Oba dva platy sečetli dohromady a udělalo to jen cca 12 000. Moje otázka tedy zní, smí mi vyplatit jen jednu výplatní pásku, když mi zaslali dvě? děkuji za odpověď. (Když jsem se ptal po e-mailu, když mi přišla první páska, tak mi bylo odepsáno, že tato páska je jen z současné práce a z původní práce, že mi přijde zítra)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych poradit ohledně pracovní…

Dobrý den,chtěla bych poradit ohledně pracovní smlouvy.Mám pracovní smlouvu na dobu určitou na rok.Budu mít za sebou tříměsíční zkušební lhůtu.Zaměstnavatel,aby nemusel platit odstupné a nemusel mi dávat dvouměsíční výpovědní dobu po mě chce,abych podepsala dodatek ke smlouvě,kde mám podepsat to ,že se zaměstnavatel dohodnul se zaměstnavatelem na výpovědi ke dni.Datum tam nebude napsáno.Dopíše ho tam kdy se mu to bude hodit.Pokud na to nepřistoupím,tak mi ještě nabídnul ukončení prac.smlouvy ve zkušební lhůtě a podepsáni nové smlouvy s novou tříměsiční zkušební lhůtou.Já práci potřebuji,tak nevím co si mám vybrat.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtel bych se zeptat...V lednu mam…

Dobry den,chtel bych se zeptat...V lednu mam vyrazit na pracovni cestu do Svedska na 12dni-pak na vikend zpet a pak znovu na 12 dni...nalezi mi krome diet cca50eur denne..ještě nejake odlucne od rodiny,kdyz mam 3 leteho kluka???Zijeme ve spolecne domacnosti,ale se zenou ještě nejsme svoji....prosim o odpověď na email.----laca.dka@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám poslední dobou nejasnosti ve své…

Dobrý den.Mám poslední dobou nejasnosti ve své vyplatní pásce.Za měsíc říjen jsem měla odpracováno 13 12tihodinových směn a mela jsem 3dny dovolené.Pracuji od 19hod-7hod.Příplatek za odpolední směnu nemám vůbec a za noční mi nesedí odpracováné hodiny.Mám jich jen 97,5 a zbytek 149,5.To mi odečítají hodinu na pazu místo 30min?A kolik jsem měla vůbec brát?Základ mám napsaný 8000kč na týdenní úvazek 37,5hod,osobní ohodnocení 6000kč.Dostala jsem prémie 2000kč a mám úlevu na jedno dítě.za noční směnu bychom měli dostávat příplatek 10kč na hodinu.Snad jsem to popsala srozumitelně.děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako pokladní v supermarketu a…

Dobrý den, pracuji jako pokladní v supermarketu a obracím se na Vás s dotazem. Na první svátek vánoční 25.12. bude prodejna zavřená. Ještě loni jsme za tento volný den dostali zaplaceno. Letos nejenže svátek zaplacený nebude, ale plánují nám směny tak, že si ho musíme nadpracovat. Já mám úvazek 6,5 hodiny, a i když je 25.12. zavřeno, počítají že je 22 pracovních dnů, mám tedy odpracovat v prosinci 143 hodin. Mzda je hodinová, ne měsíční. Všem se nám to zdá nespravedlivé, ostatní budou tři sváteční dny odpočívat a my když máme volný den jeden, musíme místo toho do práce jiný den! Můžete mi prosím odpovědět, zda je to tak správně? Velmi děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem jako PID zaměstnaná u bezpeč…

Dobrý den. Jsem jako PID zaměstnaná u bezpeč.agentury. Vím, že výplaty má firma vypočítané a hotové cca okolo 15.pracovního dne v měsíci,ale výplatu dostanu na účet poslední pracovní den v měsíci. Je to tak správné? To ty firmy čekají na příspěvky od státu na invalidy? Kolik činí příspěvek na mne jako PID na měsíc. Děkuji za info. Je to velmi citlivé téma,prosím o odpověď na


odpovídal(a): Redakce

V současné době jsem pracující důchodce s hrubým…

V současné době jsem pracující důchodce s hrubým platem 8.500,-Kč, super hrubou mzdou 13.900,-Kč a čistým příjmem 5.854,-Kč. Kolik budu brát čistého v roce 2014 při hrubém platu 11.000,-Kč? Děkuji za odpověď, případně za zaslání celé tabulky výpočtu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se optat já mám pracovní…

Dobrý den chtěla jsem se optat já mám pracovní úraz.Jak to je se zaměstnavatelem jak mi má platit pracovní úraz . Já jsem v PN už od 22.srpna a něco mi platí sociálka a nic zaměstnavatel a já jsem měla ten dojem ,že to je tak ,že když mám pracovní úraz ,že mám pobírat 100% což znamená tolik kolik si vydělám měsíčně kromě příplatku a tak a na konci PN mi doplatí zpětně pojistku od zaměstnavatele.A vlastně já jenom teďkon pobírám jen od sociálky a nevím jak to bude pak ,když ukončím PN jak to bude vyplacený a jestli budu mít těch ubec 100%. Děkuji za ochotu a za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v pracovní smlouvě mám 40 hod týdně,…

Dobrý den, v pracovní smlouvě mám 40 hod týdně, od pondělí do neděle. Mám dostat proplacený svátek,který připadne na víkend a jsem v práci? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu. Pracovala jsem u…

Dobry den, prosim o radu. Pracovala jsem u zamestavatele na HPP od 1.7. do 13.9. hruba mzda 10.000,-. Za obdobi od 1.9. do 13.9. mi prisla od nej mzda 3.365,- Podle me ma byt castka trosku jina. Dale jsem nevybirala ani jeden den dovolene (ve smlouve mam 20 dni za rok) tudiz bych ji mela mit take proplacenou. Poradite mi postup jak vypocitat mzdu za obdobi 1.9. az 13.9. vcetne nevycerpane dovolene? Moc dekuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak určuji zaměstnanci předpokládanou…

Dobrý den, jak určuji zaměstnanci předpokládanou čistou mzdu pro účely ÚP, pokud zaměstnanec neodpracoval 21 dní. Především mě zajímá zda do výpočtu zahrnuji i daňovou úlevu a daňový bonus. Pokud by zaměstnanec pracoval celý měsíc, tak by výše uvedené uplatňoval. Existuje nějaký předpis , z kterého je možno vycházet? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na…

Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na příplatek za svátek v případě, že pracujeme v dvousměnném provozu. Směna je od půl osmé ráno do půl osmé večer, jedeme na krátký a dlouhý týden. Když mám krátký týden pracuji jen ve středu a ve čtvrtek a v dlouhý týden pracuji pondělí, úterý, pátek, sobota a neděle. Minulý měsíc byl jeden státní svátek a to 28. Vyšlo to tak, že moje směna byla doma. Pracovala druhá směna. Dříve nám svátky propláceli, ale teď se změnil majitel firmy a mzdy nám zpracovává centrála v Praze. Mám základní mzdu plus osobní ohodnocení a chtěla bych vědět, zda je v pořádku, že nám tentokrát žádný příplatek nedali. Zdá se mi to zvláštní. Kromě toho nás podle všeho vedou jako osmičkáře, takže by mělo být úplně jedno na kterou směnu vychází svátek, protože účetně jsme tam všichni přítomni, ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , chci se zeptat zda je možné aby mi…

Dobrý den , chci se zeptat zda je možné aby mi zaměstnavatel strhnul dovolenou s částky základního platu a tu samou částku vyplatil v kolonce dovolená . Tudíž aby mi strhl 2.500 s 8.000 základu za dva dny dovolené . Děkuji Tazatel


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zamestnavatel mi zle pocital vo…

Dobry den, zamestnavatel mi zle pocital vo vyplate odmeny a po roku mi dal vediet, ze som mu dlzna sumu xy Kc. Je jasne, ze sa nechcem na jeho ukor nijak obohatit a sumu mu chcem a vlastne musim vratit. Poslal mi sumu v hrubom, ktoru mi mal v priebehu doby 1-10/2013 vyplatit a ktoru mi vyplatil a rozdiel chce teda vratit. Chcem sa opytat - mam od neho pozadovat aj nove vyplatne pasky? ako je to s odvodmi a danami? Zaujima ma, co okrem toho, ze mu tie peniaze vratim, mam od neho pozadovat ja, aby to bolo cele v poriadku. Aby nemiatla ta slovencina, pracujem v CR. Dakujem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení státního svátku. Pracuji 12 hodinové směny (ale nejsem vedena jako nepřetržitý provoz). Na státní svátek v pondělí 28.10. jsem odpracovala 12 hodin, ale podnik mi sdělil, že tím že jsem byla ve státní svátek v práci se mi navýšil pracovní fond, může to tak být? Navíc jsem v práci 28.10. byla 12 hodin a jako příplatek za svátek mi chtějí proplatit jen 7,5 hodiny. Mám právo se bránit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu, jak evidovat a počítat…

Dobrý den,prosím o radu, jak evidovat a počítat diety - máme autodopravu a jezdíme hlavně do Německa a Rakouska (ale jen např. na 3-5 hodin) - případně existuje nějaká možnost platit paušálně? Předem děkuji, Petr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zohlednění svátku…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zohlednění svátku ve mzdě. Mám pracovní poměr - poloviční úvazek, tedy 4 hodiny denně se stanovenou měsíční mzdou. Pokud pracuji déle a mám nějaké hodiny navíc, jsou mi vypláceny formou odměny. V měsíci říjnu jsem odpracovala 92 hodin, bez svátku. Bude mi svátek také proplacen? Nebo jen ty 4 hodiny navíc co jsem odpracovala v běžné pracovní době. Děkuji Martina


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Zaměstnavatel mi dal bez mého vědomí 3…

Dobrý den! Zaměstnavatel mi dal bez mého vědomí 3 dny neplaceného volna,ale nahradil mi tyto tři dny průměrem a zaplatil za mě pojistné. Tuto náhradu nazval mimořádnou odměnou. Zajímalo by mě, zda dny neplaceného volna takto ošetřené mohou ovlivnit mé další finanční příjmy resp. jejich výpočet např. průměr nebo důchod apod.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal, kdo proplácí…

Dobrý den, rád bych se zeptal, kdo proplácí náhradní den dovolené za svatební den. Někdo říká, že zaměstnavatel a to částkou, podle tarifu + příplatek za svátek. Také se ale k mě dostalo, že to proplácí stát a dává za tento den kolem 1500Kč kde je pravda?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dobrý den Ráda bych se zeptala na správný…

dobrý den Ráda bych se zeptala na správný výpočet platu jsem na úvazek 27.5 týdně za 8950 kč Měsíc červenec odpracováno 154,77 + 2 svátky 14,95hod. Měsíc srpen 129,45 + 4 dny dovolené 1736 kč 22 hodin= 9576kč celkem mzda .A měsíc září odpracováno 78,48 dovolené22 hodin +nemocenská 27,5 myslela jsem že výpočet je 21-9 dní odpracovat tedy 12 dní 66 hodin mám o 22 hodin více a plat je 6083 kč a jak se platí nemocenská první 3 dny 0 ale další dva se platí do výplaty? je to tak správně ? děkuji za pomoc