Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

• Sazba daně z nabytí nemovitých věcí

20.06.2017 17:19  |   26.06.2017 10:00   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,měl bych dotaz ohledně prodeje pozemku v soukromém vlastnictví do vlastnictví JZD.Prodejní cena je stanovena na 24.000kč,kolik zaplatím daň z prodeje.Děkuji za odpověď

• Převod nemovitosti

16.06.2017 10:21  |   19.06.2017 13:27   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,s manželkou jsme si v roce 2011 koupili dům, měli jsme na něj většinu v hotovosti a malou část nám poskytl přítel tchýně.Dohodli jsme se, že dům bude napsaný na něj po dobu,dokud mu jeho investici nesplatime.Jeho část investice jsme mu již splatili a on se rozhodl dům převézt na nás.Od koupě domu zde bydlíme, platíme veškeré poplatky stim spojené, elektřinu,plyn,vodu,sipo, pojištění a také jsme investovali nemalou částku na rekonstrukce.Otazka zní,zdali jsme povinni zaplatit daň z nabytí nemovitosti, když jsme vlastně téměř celý dům investovali již před lety a od jeho koupě ho užíváme.Predem děkuji za vaši odpověď.Varga

• Manželé a daň z nabytí nemovitých věcí

25.05.2017 13:07  |   30.05.2017 09:02   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, s manželem máme výpis z katastra o nadobudnutí byrové jednotky.Bude stačit, když priznání k dani z nemovitosti podá jeden z manželu? Dekuji.

• Daně z nemovitosti

22.05.2017 18:32  |   23.05.2017 14:30   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, zdědila jsem jako jediný dědic po bratrovi nemovitost v r. 2017. Ke kterým daním budu muset podávat daňová přiznání a platit? Předem děkuji za odpověď. Miluse T.

• Daň z nabytí nemovitosti při darování

04.05.2017 00:25  |   04.05.2017 11:58   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda-li musím platit daň z příjmu nebo tedy daň z nabytí nemovité věci, pokud mi otec daruje nemovitost. Pokud ano, tak jak je vysoká (kolik procent). Vím, že při daru nemovitosti přímému příbuznému se darovací daň neplatí, ale nejsem si jista, zda-li je to totéž jako daň z příjmu (nabytí) nemovitosti. Jednoduše - co a kde jsem povinna zaplatit jako přímý příbuzný obdarovaný nemovitostí? Děkuji za odpověď.

• Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí

03.05.2017 12:34  |   04.05.2017 11:46   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v dubnu sme nabyli společne s manželem, podle výpisu z katastra nemovitost-bytovou jednotku. Do jakého termínu máme povinnosť podat danové priznáni pro dan z nemovitosti? Dekuji.

• Termín daňového přiznání

28.04.2017 11:18  |   04.05.2017 11:31   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v dubnu sme nabyli společne s manželem, podle výpisu z katastra nehnutelnost-bytovou jednotku. Do jakého termínu máme povinnosť podat danové priznáni pro dan z nehnutelnosti? Dekuji.

• Daň z nabytí nemovitých věcí

18.04.2017 07:10  |   22.04.2017 14:15   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, V průběhu manželství jsme si pořídili na hypotéku RD. Tento byl na katastru zapsán jako SJM. Po rozvodu se bývalá manželka RD vzdala a já přebírám hypotéku a v domě bydlím nadále sám. Hypotéční banku jsem pořádal aby bývalou manželku z úvěru jako spoludlužníka vyškrtlo-to je ale druhořadé. Otázka zní - Dal jsem vklad na katastru na základě smlouvy o vypořádání SJM a budu jediným vlastníkem nemovitosti (zatížené hypotékou). Platím v tomto případě daň z nabytí nemovitosti ? Příp. hraje nějakou roli inv.důchod nebo průkaz ZTPP ? děkuji za odpověď

• Daň z nabytí nemovitých věcí a daň z nemovitosti

03.04.2017 07:52  |   03.04.2017 08:23   odpovídal(a): Gola Petr

Vlastním 50% podíl na pozemku (ovocný sad). Nyní bych chtěl odkoupit druhou polovinu. První dotaz- podléhá odkup druhé poloviny znovu dani z nabytí? Lze případně použít původní znalecký odhad ceny pro určení daňové povinnosti (kupní cena vs znalecký odhad)? Druhý dotaz- musím znovu podat daňové přiznání pro daň z nemovitosti nebo už mi bude daň automaticky navýšena dle aktuálního podílu? Děkuji.

• Nemovitost a daň z nabytí nemovitých věcí

28.03.2017 17:32  |   30.03.2017 10:38   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, na základě smlouvy o bezúplatném převodu nemovitosti(převádělo SBD) jsem se stala spoluvlastnicí stavby, rozestavěné budovy, jsem nyní vlastníkem id. 1/10. Můžete mi, prosím, sdělit, jaká daňová přiznání musím podat a do kdy? A kde lze zjistit cenu nabytého majetku, družstvo nemá jediný záznam o hodnotě stavby. Děkuji, Richterová

• Dědictví nemovitosti a daň z nabytí

09.03.2017 08:28  |   09.03.2017 08:42   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, zdědili jsme spolu s bratrem po své tetě (matčina sestra) byt. Bratr o byt nemá zájem a chce abych ho vyplatila. Jaké daně budu v tomto případě platit? Teta byt vlastnila déle než pět let. Je možné převést dobu vlastnictví bytu na dědice? Děkuji za odpověď.

22.02.2017 06:45  |   24.02.2017 12:39   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Je možné darování nemovitosti kombinovat s dohodou o vypořádání? Tím myšleno vzít si hypotéku a vypořádat se se sourozencem, tak že on mi daruje jeho část nemovistosti a banka poskytne úvěr k vypořádání? Nebo jak případně řesit vypořádání po dědictví, aby to bylo osvobozeno od daně z nabití nemovité věci?

01.02.2017 07:33  |   02.02.2017 11:39   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den, 30.1. jsme koupili pozemek. Rada bych se zeptala jak je to s dani z nabyti nemocitosti? Chapu spravne, ze si dojdu na financni urad s priznanim kazdy na 1/2 parcely a pote zaplatime dan? Nebo nas urad vyzve? Dekuji

• Družstevní byt a daně

31.01.2017 09:17  |   02.02.2017 11:28   odpovídal(a): Gola Petr

Zdravím, prodal jsem družtevní byt -převod družtevních práv- tato částka za dr.,práva byla cca 15tis.Kč, dohodnutá cena mezi kupujícím a prodávajícím byla v cca 400 000Kč. Vzniká tady daňová povinnost a jaká?? Děkuji

• Pozemky a daň z nabytí nemovitých věcí

10.01.2017 07:25  |   16.01.2017 08:39   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, ráda bych požádala o radu s daňovým přiznáním (daň z nemovitosti). Část svých pozemků pronajímám zem. družstvu. Od letošního roku z pozice propachtovatele a tudíž prý musím podat daňové přiznání za tyto pozemky sama. Jde mi o to, jakou formou toto provést. Jako přiznání řádné a uvést tam veškeré své pozemky a stavby a nebo jako dodatečné a uvést jen tyto pronajaté pozemky nebo ještě nějakým jiným způsobem? Další můj dotaz se týká maličkého pozemku, který jsem před 5 lety zapomněla přiznat. Roční daň jsem vypočítala na 20,-. Jde mi o to, jak v tomto postupovat. Můžu to zahrnout do přiznání k pozemkům uvedeným výše a do nějaké přílohy uvést vysvětlení, s tím, že si to FÚ zpětně za těch 5 let, kdy jsem daň neplatila, dopočítá a dá mi vědět, kolik mám zpětně zaplatit? Musím k tomu doložit nějaký doklad (např. usnesení soudu, že je to můj pozemek, výpis z katastru nemovitostí..)? Děkuji za odpověď.

26.12.2016 20:30  |   28.12.2016 08:25   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den, matka zije v Brne, ja na Slovensku, sestra v Australii. Po smrti matcina manzela jsme kvuli "zjednoduseni" pripadneho dedickeho rizeni v pripade umrti matky prevedli jeji byt a chalupu na mne. Chalupu bychom ted ale potrebovali prodat. Muzete prosim poradit jak by to bylo s dani z prodeje nemovitosti? Tento typ nabyti jsem ve vasich informacich nenasel. dekuji

• Základ daně u daně z nabytí nemovitých věcí

17.12.2016 14:44  |   19.12.2016 10:44   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, podávám daňové přiznání k dani z nabytí nemovité věci, kdy předmětem převodu je lesní pozemek s porostem. Rád bych si ověřil, zda je v případě tohoto typu pozemku nutné nechat vypracovat znalecký posudek či je možné v daňovém přiznání použít srovnávací daňovou hodnotu ve formě "směrné hodnoty" (tj. bez potřeby posudku)? Děkuji Vám mockrát za vyjádření.

07.12.2016 12:40  |   09.12.2016 10:26   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda lze při podání přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí dát pouze částku od odhadce. Problém začal už na začátku byla jsem vlastníkem nemovitosti ze 2/6 , 1/6 jsem odkoupila od bratra a 3/6 odkoupil můj přítel od mé matky, nechali jsem si vyhotovit od soudního znalce znalecký posudek(bylo nám také řečeno, že daň budeme platit z posudku), kde je to rozděleno pouze na ty zbývající části nemovitosti ne tu, kterou jsem již vlastnila,ale v kupní smlouvě je částka, která je vyšší a je brána ze společné hypotéky s přítelem, je tam sice uvedeno, že kupujeme podíly a kam zbylé peníze jdou,ale přesto na finančním úřadě chtějí kupní cenu a mě s přítelem to přijde zvláštní, že i kupní cena byla nižší kvůli podílu, který jsem vlastnila a teď ho musím uvádět na finanční úřad. Můžete mi to prosím nějak normálně vysvětlit? Děkuji zu odpověď

• Platba daně z nabytí nemovitých věcí je nákladem k

01.12.2016 10:52  |   01.12.2016 14:32   odpovídal(a): Gola Petr

Daň z nabytých věcí zaplacená je daňovým nákladem nebo výdajem pouze kupujícího nebo může dát do nákladů i prodávající?

• Daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující

01.12.2016 10:36  |   01.12.2016 10:46   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, dotaz zní takto: od 1.11.2016 je povinen kupující platit daň z nabytých věcí, jsem prodávající a dohodla jsem se, že daň zaplatím - jestli vůbec mohu, tak přiznání k dani z nabytých věcí podávám za kupujícího já nebo mohu přiznání podat za sebe/prodávájícího/ a zaplacenou daň si mohu dát do nákladů ?

22.11.2016 04:05  |   25.11.2016 11:46   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Prosím dá se nějak vyhnout zaplacení daně z nabytí. Třeba prokázat n?klady na opravu atd. Děkuji Troj?k

• Podklady k dani z nabytí nemovitých věcí

11.11.2016 13:43  |   13.11.2016 09:19   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, když došlo ke změně poplatníka v rámci daně z nabytí nemovitých věcí a je jim nyní nabyvatel, znamená to, že při výběru srovnávací daňové hodnoty, musí on zajistit znalecký posudek, případně podat technické parametry o nemovitosti, kterou chce nabýt? Mám ještě jeden dotaz k této dani. V roce 2014 došlo ke změně v názvu. Ve statistikách o inkasu daní se v roce 2014 objevují inkasa, jak daně z nabytí nemovitých věcí, tak daně z převodu nemovitosti, což by znamenalo, jestli dobře chápu, že se do roku 2014 projevily ještě převody, ke kterým došlo před tímto rokem a daň byla uhrazena v roce 2014 a proto se objevuje za rok 2014 ve statistikách i daň z převodu nemovitostí. Ale proč se objevuje daň z převodu nemovitostí ve statistikách i v roce 2015? Je možné, že k vkladu do katastru může dojít i rok od koupě a splatnost daně (tehdy ještě z převodu neovitostí), tak může být až v roce 2015? Předem děkuji za odpovědi.

• Darování nemovitosti a daň z nabytí nemovitých věc

09.11.2016 09:55  |   09.11.2016 15:04   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, hodlám synovi darovat nemovitosti - budovu i s pozemky, vše bezúplatně. Doposud platilo, že se daň z převodu nemovitosti, resp.daň z nabytí nemovitosti, v tomto případě neplatila. Došlo v tomto smyslu, prosím, od 01.11.2016 ke změně ??? a máme povinnost podat i nulové přiznání ??? Moc děkuji za odpověď. Hezký pozdrav

07.11.2016 08:25  |   09.11.2016 15:16   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prodala jsem nemovitost za 1 milión korun, podala jsem DP a odvedla FÚ daň ve výši 40 000,- = 4%. Nyní mi volala paní z FÚ a žádá o doplacení daně cca 27 000,-. Hovořila o tom, že ne vše se dá počítat směnnou hodnotou a radí mi vzít si soudního znalce na odhad nemovitosti. Jsem z toho lehce zmatená, byli byste prosím schopni mi poradit? Předem děkuji za laskavost.

• Prodej nemovitosti a daně

02.11.2016 21:57  |   03.11.2016 07:50   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, - jako manželé jsme koupili RD do SjM v 03/2011 - v roce 2012 jsme se rozvedli a po 3 letech nám každému dle zákona zůstala 50 ? RD - v 9/2016 jsme dům prodali a každý logicky obdržel 1/2 ceny z prodeje domu. Otázky: 1) Protože jsme dům vlastnili 5 let, tak nemusíme platit daň z příjmu? 2) I když daň z příjmu bude nulová, tak musíme podávat do konce března 2017 Daňové přiznání? Každý samostatně? 3) Musíme aktuálně podat Přiznání k dani z nabití nemovitosti samostatně nebo dohromady? Děkujeme za odpovědi

13.10.2016 09:32  |   13.10.2016 20:39   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Prodávám byt a mám problém z daní z nabytí nemovitých věcí. Prodejní cena je 1 980 000 ale do advokátní úložny má být uloženo jen 1 823 800 což činí rozdíl 156 200 (daň ), kterou má odvést banka. Daň by měla být 4% a pokud to zadám do kalkulačky vyjde mi 79200,- Dnes mám jít podepsat smlouvu.? kde je tedy pravda. Předem děkuji.

• Prodej zděděné nemovitosti

07.10.2016 21:29  |   11.10.2016 08:40   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,tatínek v dodatečném dědictví zdědil zamokřenou plochu a měsíc poté ji prodal.Platí se dan z prodeje?Kdo plati dan prodejce nebo nabivatel?Kolik procent z ceny se plati? děkuji

05.10.2016 14:26  |   06.10.2016 13:24   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost případného osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí v případě, že hodlám koupit nemovitost která má následující historii. Do jisté doby letošního roku se jednalo o neexistující stavbu, dle katastru nemovitostí "Ostatní plocha, jiná plocha" následně proběhlo kolaudační řízení, při kterém se v rámci řízení "papírově" zahájila stavba, následně proběhlo kolaudační řízení s tím, že stavba dostala číslo popisné a v katastru bylo nově zapsáno "zastavěná plocha a nádvoří, jiná stavba". Lze toto chápat jako podmínku dle § 7 zákona č. 340/2013 Sb. že došlo k započetí užívání rodinného domu a tím pádem by mohlo být na danou věc pohlíženo s osvobozením od daně? K prodeji nemovitosti stávající majitelkou by mělo dojit do konce tohoto roku. Děkuji

• Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z úplatného

28.09.2016 16:19  |   03.10.2016 20:07   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, zaslechla jsem, že by od roku 2017 měla být zavedena daň z převodu nemovitosti na přímého potomka. Můžu Vás poprosit o informaci, zda tomu tak je? Jedná se mi o to, zda máme vše začít procesovat ještě letos nebo budou i stejné podmínky i v příštím roce? Děkuji za odpověď.

21.09.2016 13:47  |   23.09.2016 08:38   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Prodávám nemovitost a potřebuji zjistit jaká daň se mě jako prodávajícího týká? Co všechno bude mou povinností? Týká se nějaká daň nemovitosti, když bych ji chtěla darovat? Dále potřebuji zjistit, pokud budu podávat nějakou tu žádost týkající se daně na finanční úřad, na který finanční úřad mohu jít? Prodávaná nemovitost spadá pod Plzeň-jih (FÚ Blovice) a mé trvalé bydliště je v rakovnickém okresu(FÚ Rakovník). Moc děkuji za odpověď.

• Darování nemovitosti a daně

14.09.2016 09:01  |   16.09.2016 08:18   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o radu, sourozenci si chtějí darovat nemovitost. Na darované nemovitosti je zástavní právo. Platí se darovací daň mezi sourozenci, popřípadě daň z přijímu z nabyté nemovitosti? Pokud by se jednalo o darování nemovitosti v nepříbuzenské linii, co je nutné zaplatit? Děkuji za odpověď.

• Vzájemné darování pozemku

25.08.2016 09:36  |   01.09.2016 09:47   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Se sousedy si vzájemně vyměňujeme 2 x 11m2 pozemku na společné hranici našich parcel formou vzájemného darování a mám dotaz, zda se z toho platí darovací daň. Převod je bezúplatný. Předem děkuji za vaši odpověď.

• Darování pozemku

14.08.2016 11:09  |   15.08.2016 08:37   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den, s pritelem jsme koupili pozemek na kterem chceme stavet. Pozemek je ale na me a hypoteku si bude brat on, to je problem, takze mu budu muset pulku pozemku darovat. Co vse budeme platit? Ja darovaci dan a on dan z nabyti nemovitosti a dan z nemovitosti? Dekuji za odpoved.

• Prodej pozemku a daně

28.07.2016 12:18  |   29.07.2016 07:34   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, otec vlastnil 8 let pozemek a v roce 2014 mně pozemek daroval. Pokud bych ho chtěl prodat v roce 2016, jaké daně a jejich sazby bych zaplatil FÚ? (Budu muset zaplatit daň z příjmu 15%, když pozemek nevlastním 5 let, nebo jsem od daně z příjmu osvobozen, když byl pozemek převeden pomocí darovací smlouvy z otce na syna)? Děkuji za odpověď.

22.07.2016 09:07  |   22.07.2016 10:03   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, dnes ráno jsem se dotazovala na daň z prodeje nemovitosti. Beru dotaz zpět, protože jsem zjistila, že se jedná o daň z nabytí nemovitosti a o té již informace mám. Omlouvám se a přeji hezký den.

18.07.2016 08:44  |   18.07.2016 17:01   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den , v těchto dnech jsem prodal svůj pozemek s nabyvatelem jsem se dohodl , že poplatníkem daně z nabytí nemovitosti bude on , uvedeno v kupní smlouvě. Chtěl bych se informovat , zda musím i já jako převodce podat Daňové přiznání z nabytí nemovitosti , popř. zda mám jako převodce další povinnosti vůči FÚ . (např. ohlášení změny vlastníka ) Děkuji za ochotu

• Platba daně z nabytí nemovitých věcí

14.07.2016 13:38  |   18.07.2016 16:54   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v říjnu 2016 budu prodávat za zahrádkářský svaz pozemky do vlastnictví jednotlivých zahrádkářů. Mám dotaz - kdo bude ze zákona povinen platit daň z prodeje nemovitosi? Děkuji

11.07.2016 13:39  |   22.07.2016 10:17   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, potřebovala bych nutně poradi.. Prodali jsme pozemek už je převeden na jiného majitele a chtěli jsme platit daň, ale na finančním úřadě po nás chtějí odhadovou cenu, ale my jsme ji nedali dohodli jsme se s kupujícím což je psané i ve smlouvě že cena byla stanovena dohodou. A ted po nás chtějí odhadovou cenu Musí odhadovat cena být? Pokud ano tak jal to máme udělat když už má nového majitele a už tam stavějí. Děkuji za odpověď

• Daně při prodeji pozemku

11.05.2016 13:11  |   12.05.2016 07:57   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, bydlíme s manželem v BD v bytě se zahradou. Rádi bychom od sousedů členů SVJ získali pozemek o rozloze 68m2. Vzhledem k tomu, že se jedná o část pozemku, který patří tzv. všem, chtěla bych se poradit jak to udělat, aby to bylo pro obě strany co nejvýhodnější. Se sousedy jsem to již probírala a ani po nás nic nechtějí jen by s tím chtěli mít co nejméně starostí. Můžete mi tedy poradit jaký tip smlouvy zvolit? Kupní, darovací, smlouvu o převodu.... Daň s nabytí nemovitosti 4% samozřejmě budeme hradit my. Pokud bychom udělali smlouvu kupní, vznikne jim tím příjem, který by měli nahlásit na FÚ. Tento příjem však nebude větší než 30.000,- Kč, tudíž by šel pokládat za příležitostný. Jaká nejnižší cena je možná k uvedení do kupní smlouvy. Je mi jasné, že daň se bude platit z ceny obvyklé. Děkuji Vám za radu a přeji hezký den

• Prodej zděděného bytu a daň z příjmu

07.05.2016 17:26  |   09.05.2016 12:41   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, zdědila jsem po mamince byt, jeho cena je cca 1 mil. Kč. Chci ho prodat známým, dohodli jsme se, že se o poplatky podělíme. Můžete mi napsat, co vše se při prodeji bytu platí, co prodávající a co kupující? Také co vše je potřeba zajistit. Nemám v tomto směru žádné zkušenosti a chci být připravená. Děkuji.

• Prodej pozemku a daně

03.05.2016 18:56  |   05.05.2016 16:53   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, manželka prodala pozemky obhospodařované zemědělským družstvem (cca 3ha), které zdědila po rodičích v osmdesátých létech min.století. Jako důchodkyně(1929)nemá jiný příjem než důchod.Musí podat daňové přiznání a zaplatit daň? Děkuji,

• Prodej zděděné nemovitosti a daně

02.05.2016 09:19  |   05.05.2016 17:12   odpovídal(a):

Dobrý den, prosím o informaci, jaký typ daně a v jaké výši by se vztahoval na účastníky v případě prodeje části dědického podílu (1/2) druhému z dědiců. Dědické vypořádání proběhlo v letošním roce s tím, že zděděný majetek je v současnosti ve společném vlastnictví 2 dědiců. Jedná se o byt a v rámci prodeje by prodejní cena vycházela z odhadní ceny určené při dědickém vypořádání. Předem děkuji za odpověď a poskytnuté rady.

• Zdanění výměny bytů

19.04.2016 08:18  |   21.04.2016 11:28   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsme dva vlastníci dvou bytů v osobním vlastnictví. Chtěli bychom mezi sebou udělat výměnu. Platí se z toho nějaká daň nebo poplatky?

• Zdanění prodeje RD

11.03.2016 01:54  |   14.03.2016 08:03   odpovídal(a): Gola Petr

Dotaz se týká daně z příjmu z prodeje RD. Vlastník daroval RD své dceři RD před dvěma lety. Důvod byl, aby v případě jeho úmrtí nedědili nemanželské děti zemřelého syna. V domě si nechal zřídit věcné břemeno dožití a zákaz zcizení a prodeje bez jeho souhlasu. Dcera v domě nemá a neměla bydliště, v domě stále bydlel dárce.Nyní se rozhodl dům prodat. Advokát sepsal plnou moc, kterou mu dává dcera, aby mohl dům prodat a na katastr se podal návrh na výmaz břemen. Ten již proběhl. Nyní má kupce, je před podpisem KS. Z kupní ceny za RD si koupil - opět na dceru (na základě plné moci) jiný byt. Bude hradit daň z nabytí ve výši 4% z kupní ceny. Znamená to, že musí dcera zdanit příjem z prodeje domu daní z příjmu? Jedná se o částky: prodejní cena domu 4 800 000, daň z nabytí 192 000, cena koupeného bytu 1 660 000. Je mžné si odečíst provize RK jak z prodeje tak z koupi nového bytu? Je možné, aby investoval do koupě ještě jednoho bytu?

• Daně při prodeji pozemku

29.02.2016 09:39  |   29.02.2016 11:59   odpovídal(a): Gola Petr

Chci prodat pozemek (orná půda) získaný jako dědictví po matce (do katastru jsem zapsán cca 3 měsíce). Kdo platí daň z prodeje (kupující? prodávající?) a v jaké výši?

• Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí

02.02.2016 11:19  |   03.02.2016 19:18   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na vyplnění formuláře o Dani z nabytí nemovitých věcí. Prodala jsem letos pozemek zastavěnou plochu a nádvoří+ostatní plocha za částku dle dohody mezi mnou a kupujícím.Dále jsme se dohodli, že výše uvedenou daň zaplatím já prodávající.Částka předpokládané daně je momentálně v úschově u advokátky,která nám sepsala kupní smlouvy.Formulář mám vyplnit já nebo nabyvatel?A budu potřebovat znalecký posudek na prodávaný pozemek ohledně určení výše daně? Děkuji předem za odpověď.

• Prodej domu a daň z příjmu

10.01.2016 11:35  |   11.01.2016 11:44   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry deb zdedila jsem po svem otci RD. Otec zemrel 23.6. 2014 nabiti vzniklo 13.5. 2015. Ted dul prodavam mam tu trvale bydliste a otec vlastnil dum od roku 1997. Chtela bych vedet zda budu platit dan a pokud ano kolik procent s prodane nemovitosti dekuji

07.01.2016 17:48  |   09.01.2016 18:10   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den moje matka zemřela dne 5.5.2019 a zdědila jsem po ní rodinný domek. Dědictví nabylo právní moc dne 5.9.2014. Pokud bych chtěla letos tento RD prodat, tak by mě zajímalo: -zda budu platit daň z prodeje nemovitosti - jestli ano, tak kolik procent z částky za prodej Děkuji

• Nákup pozemku a daně

07.01.2016 08:54  |   09.01.2016 18:08   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o radu. Od soukromého vlastníka mohu koupit část pozemku. Jedná se v současné době o pole, které rozparceluje na několik parcel. Nejprve je rozprodá a potom bude budovat prostředkem pole komunikaci a sítě. Větší částku na sítě mu bude platit obec. Pozemky ale bude prodávat soukromník. Ten člověk od koho bych to koupil je soukromá fyzická osoba, není to žádný developer. Chci se zeptat, jaké poplatky a daň budu platit při koupi? Cena je 800 Kč/m2, celkem má ten pozemek co chci koupit asi 620 m2. Děkuji za opověď.

05.01.2016 10:24  |   06.01.2016 15:02   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, mám malý byt v OV, ten nyní nabízím k prodeji a až za něj dostanu peníze, obratem budu kupovat větší byt z těchto peněz plus úspory plus menší úvěr. Že nebudu platit daň z příjmu prodeje bytu (15%), vím. Ale nevím, zda budu platit daň z nabytí nemovitosti při prodeji mého bytu, když získané peníze obratem použiju na další bydlení ? Měla jsem totiž dojem, že tato daň se neplatí, když peníze do roka použiju na další byt - a to bude rozhodně dříve, jinak bych neměla kde bydlet. A dále mi není jasné, zda když se mi podaří koupit větší byt, který bude také v OV, se platí daň z nabytí nemovitosti opět (bez ohledu na to, zda ji zaplatí kupující nebo prodávající). Předpokládám, že když koupím družstevní byt, resp. převedu družstevní práva, se daně neplatí. Děkuji za odpověď, Eva K.

27.12.2015 10:31  |   28.12.2015 09:31   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,v roce 2014 mi otec daroval nemovitost,bohužel,na druhém konci republiky.Zvažujeme prodej a kdyby se v roce 2016 povedl,jaké daně musím zaplatit a kolik(%)?Děkuji za odpověď.

• Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí

01.12.2015 10:37  |   01.12.2015 19:54   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, dcera převedla v letošním roce družstevní byt od družstva do OV a bude jej nabízet k prodeji. Daň z nabytí nemovitosti nedělala a neplatila, domníváme se, že na toto se daňové přiznání nedělá. Chce v příštím roce tento byt prodat a koupit pak větší a to, co si vyhlédla, je družstevní byt, který však následně bude družstvo převádět novému "kupujícímu" - tedy mé dceři - do OV a bude to tedy již druhý převod. Někde četla, že druhý převod je již daní z nabytí nemovitosti zpoplatněný. Já se zase domnívám, že každý převod od družstva do OV je bezúplatný. Mohu vědět, jak to tedy je v případě druhého převodu od nějakého družstva do OV a zda bude pak něco platit ? Velice děkuji za odpověď, Eva Kroupová

25.11.2015 04:24  |   25.11.2015 09:07   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, jsme 3 spoluvlastníci nemovitosti. Může daň z nemovitých věcí zaplatit jeden spoluvlastník za celou nemovitost? Děkuji.

• Převod nemovitosti a daně

16.11.2015 22:14  |   17.11.2015 09:52   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, bratr na mne hodlá bezúplatně převést svůj podíl v bytovém družstvu, s nímž je spojeno nájemní právo k bytu. Chtěl bych se zeptat, zda někomu z nás (bratr a já, tj. převodce a nabyvatel) vznikne v důsledku uzavření smlouvy o převodu družstevního podílu nějaká daňová povinnost. Domnívám se, že ne, neboť podle § 10 odst. 3 písm. c) zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.) jsou bezúplatné příjmy od příbuzného v linii vedlejší (sourozenec) od daně osvobozeny. Dále jsem si chtěl ověřit, že ani jeden nemusíme podávat daňové přiznání s odkazem na § 38 g odst. 1 zákona a pokud není hodnota družstevního podílu větší než 5 mil. Kč, nemusíme skutečnost převodu ani finančnímu úřadu oznamovat (§38v). Vykládám si to vše správně? Děkuji,

14.11.2015 19:41  |   14.11.2015 20:50   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, budu prodávat nemovitost, kterou jsem zdědila v roce 2012. Trvalé bydliště tam nemám. Budu tedy platit daň z převodu nemovitosti (4%)? Jde o to, že vlastníkem do roku 2011 byl tatínek, poté jej zdědila maminka do roku 2012,kdy zemřela. Nemohu se tedy dopátrat, zda budu od této daně osvobozena....Děkuji

• Prodej nemovitosti a daň

02.11.2015 14:44  |   04.11.2015 15:09   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na otázku (ne)placení daně z příjmu z případného prodeje nemovitosti (chaty s pozemkem), zděděné nedávno po tatínkovi, který ji však vlastnil přes 30 let. Navíc 1/4 podíl vlastní příbuzný. Bral by se u mého podílu (většinového) tzv. časový test, případně kolik by daň z tohoto příjmu pro mě činila, jestli by to byla jen jedna daň, a pokud by bylo nějaké méně bolestivé řešení (s cílem minimalizování daně, tak jaké, prosím? Prodej nemovitosti nebyl z mé strany nutností, když bych se rozhodl s prodejem nesouhlasit, jsem povinnen za menšinový podíl příbuzného vyplatit? A jaké daně a kdo platí z toho podílu pak menšinového? Díky moc. Jiří.

• Prodej nemovitosti a daň

02.11.2015 14:38  |   04.11.2015 15:09   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na otázku (ne)placení daně z příjmu z případného prodeje nemovitosti (chaty s pozemkem), zděděné nedávno po tatínkovi, který ji však vlastnil přes 30 let. Navíc 1/4 podíl vlastní příbuzný. Bral by se u mého podílu (většinového) tzv. časový test, případně kolik by daň z tohoto příjmu pro mě činila, jestli by to byla jen jedna daň, a pokud by bylo nějaké méně bolestivé řešení (s cílem minimalizování daně, tak jaké, prosím? Prodej nemovitosti nebyl z mé strany nutností, když bych se rozhodl s prodejem nesouhlasit, jsem povinnen za menšinový podíl příbuzného vyplatit? A jaké daně a kdo platí z toho podílu pak menšinového? Díky moc. Jiří.

• Darování nemovitosti a daně

28.10.2015 09:20  |   30.10.2015 10:28   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den jsem výlučným majitelem rodinného domu se třemi bytovými jednotkami, které pronajímám. Rozhodl jsem se dům předat formou darování synovi - v r. 2016-, který bude v pronájmech pokračovat. Je mi známo,že dar je osvobozen od daně. Můj dotaz je, jaké další finanční aj. povinnosti pro mne a mého syna z tohoto převodu vzniknou vůči finančnímu úřadu.

• Daně z prodeje bytu

28.10.2015 06:20  |   28.10.2015 17:03   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku ohledně daně z příjmu, před cca rokem jsem dostala darem od otce byt, který je v mém osobním vlastnictví a nyní bych ho potřebovala prodat za účelem koupě jiné nemovistosti, ráda bych se zeptala jak je to v tomto případě s daní z příjmu případně mohu být od daně osvobozena? pokud vím platí se tuším 4% daně z příjmu a snad i nějaká 15% dan za nedodržení pětileté lhůty od nabytí nemovité věci, slyšela jsem že co se týče nemovitostí je nějaký pětiletý test, aby se nemohlo s nemovitostmi obchodovat...pokud doložím odhadní cenu v době nabytí, tedy v době kdy jsem byt dostala darem, mohu být od daně osvobozena? i když pokud vím klasicky se u daru odhad nedělá je to právě nejrychlejší a nejlevnější způsob nabytí majetku.

• Darování či prodej pozemku

13.08.2015 12:50  |   20.08.2015 14:54   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Před osmi lety jsem si koupil byt s garáží. Původní majitelka nedávno zemřela a její dcera mne kontaktovala, že zdědila pozemek pod mou garáží o němž jsme si mysleli, jsem ho koupil s garáží při koupi bytu. Nová majitelka je ochotna na mě pozemek přepsat, darovat mi jej, nebo prodat za symbolickou cenu. Dotaz tedy zní, kterou z nabídnutých variant podstoupit abychom zaplatili co nejnižší daň, nebo aby nás to stálo co nejméně?

• Prodej pozemku a daně

05.08.2015 18:51  |   05.08.2015 19:54   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v dodatečném dědickém řízení po babičce (úmrtí 1951) jsem se stal 1.6.2015 majitelem zemědělského pozemku velikosti 4 ha. Tento pozemek jsem 27.7.2015 prodal. Jsem povinnen zaplatit daň z příjmu a daň z prodeje nemovitosti a v jaké výši. Děkuji za odpověď.

• Prodej bytu a daň z příjmu

28.07.2015 09:56  |   03.08.2015 12:02   odpovídal(a):

Dobrý den. Mé matce bylo 90 let a v květnu 2015 nastoupila do domu pečovatelské služby. Prodává byt RK za 350.000,- Kč s tím, že tato vše vyřídí vč.zápisu do katastru. Matka v bytě bydlela 40 let. Jakou daň má FÚ zaplatit? Děkuji.

• Daň z nabytí nemovitých věcí při výměně bytu

20.07.2015 15:08  |   21.07.2015 11:48   odpovídal(a):

Dobrý den. Provedl jsem směný byt za větší ve stejné hodnotě. jaký budu platit poplatek FÚ. na byt byla vypracováná směnná smlouva,žádné finanční vyrovnání. můj původní byt byl po reknstrukci.Nový byl před rekonstrukci. Děkuji Hanák

• Dědická daň, daň z převodu nemovitosti

18.04.2015 13:31  |   27.05.2015 09:52   odpovídal(a): Ondrová Elena

Dobrý den, prosím, chci se Vás zeptat: V říjnu 2013 jsme s manželem zdědili (každý 1/2) rodinný dům. Jelikož jsme byli v dědické skupině III., tak jsme zaplatili dědickou daň. Nyní jsme dům prodali a znovu za tuto nemovitost platíme daň z převodu nemovitosti. Chci se Vás proto zeptat, zda musíme ještě zaplatit příští rok daň z příjmu z prodeje nemovitosti? Za tuto nemovitost jsme již 2x zaplatili daň.

Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah