FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

OSVČ a parkovné

Dobrý den, můj dotaz se týká parkovného. Příklad z praxe. Advokátka jede svým osobním autem (není součástí firmy) za klientem, který si její právní službu nakonec nevezme. Advokátka při cestě za klientem využila parkování. Může si nárokovat peníze za parkovací lístek a může si lístek dát do účetnictví jako daňově uznatelný či neuznatelný náklad? Knihu jízd nevede. Má svou advokátní kancelář. Předem mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účetnictví školských příspěvkových

Vážení přátelé, prosím o zodpovězení zdánlivě jednoduchého problému. V naší škole pořádáme koncerty v kulturním domě. Za pronájem sálu zaplatíme. Vybíráme vstupné a zde se ptám, kam vstupné ve škole naúčtovat v rámci účetnictví školy? Domnívám se na jedné straně máme náklady (tedy pronájem) a na druhé straně máme výnosy (tržba ze vstupného). Umíte poradit? S pozdravem a poděkováním



odpovídal(a): Redakce

Účetnictví škol

Vážení přátelé, prosím o zodpovězení zdánlivě jednoduchého problému. V naší škole pořádáme koncerty v kulturním domě. Za pronájem sálu zaplatíme. Vybíráme vstupné a zde se ptám, kam vstupné ve škole naúčtovat v rámci účetnictví školy? Domnívám se na jedné straně máme náklady (tedy pronájem) a na druhé straně máme výnosy (tržba ze vstupného). Umíte poradit? S pozdravem a poděkováním


odpovídal(a): Redakce

Insolvence a srážky ze mzdy

Dobrý den, bohužel jsem se ocitla s manželem v insolvenci. Jsou nám prováděny přednostní srážky ze mzdy. Nevím jak by to bylo, kdybychom si chtěli přivydělat na dohodu o provedení práce. Jednalo by se o částky do 6000,- Kč měsíčně. Jaká část by se nám srazila? Děkuji za zprávu


odpovídal(a): Redakce

Výdajový paušál

Dobrý den, podnajímám družstevní byt. V daňovém přiznání budu uvádět výši podnájmu jako příjmem dle § 9 zákona o dani z příjmu. Ráda bych uplatnila výdaje 30% výdajovým paušálem. Pokud se použije výdajový paušál, je potřeba ho dokladovat? Nebo stačí pouze vyplnit příslušnou kolonku v daňovém přiznání a již nic dalšího není potřeba k přiznání dokládat? Naopak, pokud by bylo potřeba výdajový paušál dokladovat, lze výdaje doložit fakturou/dokladmi o zaplacení např. podlahy, osvetlení, nákupem kuchynské linky na kterých je jako adresa doruceni uvedena adresa bytu? A stačí mi pak dokladovat pouze do výšky výdajového paušálu tj. 30 % z příjmu z podnájmu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zanesení dat do účetnictví

Dobrý den, Potřebuji poradit, k podnikání jsem přistavěl dílnu k rodinnému domu. Teď potřebuji k dílně, zámkovou dlažbu cca 130 m2. Problém je v tom, že po části zámkové dlažbě budu zároveň jezdit i autem do garáže. Doposud tam pro vjezd do garáže ,cca 30 m2, byla pouze zatravňovací dlažba, ta pro auto stačila. lze zamkovou dlažbu zanést do podnikání - DPH a účetnictví? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu a darování

kdyz s.r.o. jehož jsem majitelem, převedu toto s.r.o. na mého syna darem, jaké platby z hlediska dani vzniknou mne a jaké synovi?


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, jak je to prosím s vyplácením zisku jednatele ze společnosti? Jsem jediný jednatel, vím že podíl na zisku si mohu vyplácet. Ale účetní mi řekla, že si ho mohu vyplatit až na konci účetní období. Ale moje firma začla "podnikat" tento rok. Jak si tedy vyplatit každý měsíc podíl na zisku? DPP nebo DPČ nechci. Lze si z účtu vzít např. 20tis každý měsíc, uvést do poznámky "jednatel" a na konci účtovacího období nějak zaevidovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňová evidence

Dobry den, vedu ucetni evidenci. Nyni jsem koupila stroj. Zaplatila jsem 10% akontaci a DPH, na zbytek jsem si vzala úvěr. Jsem platce DPH. Nyni nevim , jak to zauctovat. Kdyz mam fakturu na celou castku, tak ji zauctuji jako bych ji zaplatila normálně? Kdyz dam cele DPH, tak musim mit i cely zaklad??? A castku bez DPH dam do kolonky Nakup DHM a DNM? Uver zauctuji jako bych ho dostala v hotovosti do prijmu?Predem dekuji za názor


odpovídal(a): Redakce

Cestovní náhrady

Dobrý den, mohu počítat ve vyúčtování cestovních náhrad soukromým vozidlem s opotřebením vozidla i v případě, že vozidlo není psané na mé jméno? Děkuji předem za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Doklad pro příležitostný prodej

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak má správně vypadat doklad na příležitostnou práci (prodej), výroba koláčů, v celkové částce 3 000 Kč. Koláče jsem připravovala pro jednu organizaci, a je po mně požadován akceptovatelný doklad pro jejich účetnictví (napsala jsem na obyčejný papír jen "výroba koláčů za 3 000 Kč, datum, jméno, adresu a podpis" a toto mi bylo vráceno (prý nemá znaky účetního dokladu). Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zhodnocení nebo oprava

Dobrý den, v lednu 2016 byl zakoupen byt za účelem pronájmu. Do tohoto byla zakoupena úplně nová kuchyňská linka a vestavěné spotřebiče v ceně 80 000 Kč. Stará linka cca 30 let vč. starých spotřebičů byla vyhozena. Je tato KL technické zhodnocení (přičtu k hodnotě bytu) nebo je to oprava? Děkuji moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňové dopady účtování obchodní operace

Dobrý den, v 06/2012 jsme uzavřeli smlouvu o nájmu a poskytování služeb. Jednalo se o nájem kopírovacího stroje s tím, že po uplynutí celé doby trvání smlouvy má zákazník přednostní právo k odkupu zařízení za 1 000,- Kč bez DPH. Doba trvání smlouvy byla sjednána na 48 měsíců, platby měsíčně, cca 2 000,- Kč bez DPH, z toho platba za zařízení 1 700,-, za stránkový paušál 300,- Kč.V 06/2016 byla uhrazena poslední splátka, v 07/2016 bylo zařízení odkoupeno. Splátky byly účtovány po celou dobu na účet 518 jako daňově uznatelné. Dodavatel toto zařízení zakoupil jako nové v 06/2012 ve výši cca 64 000,- Kč bez DPH. Znamená to, že veškeré uhrazené splátky za předchozí roky jsou nedaňové, musím je v přiznání za rok 2016 dodanit a vstupují do PC majetku? A tato PC bude činit tedy cca 48 * 2 000 + 1 000,- Kč? Započítává se do PC i částka za stránkový paušál? Jak zaúčtovat FA za odkup stroje ve výši 1 000,- Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Postup účtování

Dobrý den, zpracovávám účetnictví společenství vlastníků a chtěla bych se zeptat, zda lze započítat přeplatek na "nájmu" od vlastníka a úroky (poplatky) z prodlení. Občas se stane, že vlastník zašle na účet SV vyšší částku, než by měl měsíčně zaplatit a vznikne mu přeplatek. Pokud mu je vyčíslen úrok (poplatek) z prodlení za pozdní úhradu (např. z minulých měsíců) a vlastník dosud tento úrok (poplatek) neuhradil, můžu provést zápočet předepsaného úroku (poplatku) a přeplatku na "nájemném" nebo přeplatku z ročního vyúčtování? Jakým paragrafem se tento případ u SV řídí? Předem velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na zahraniční stravné

Dobrý den, prosím Vás o pomoc s výpočtem stravného pro zaměstnance. Zaměstnanec byl na služební cestě v Polsku, během dne musel zajet na instalaci do Čech. Pracovní cesta v česku trvala 7 hodin a 17 hodin strávil v Polsku. Na jakou výši stravného má nárok, pokud mu strava nebyla poskytnuta? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dítě a srážky ze mzdy

Dobry den, chtela bych se zeptat.nedavno sem se rozvedla a insolvencni spravkyne po nas chce kdo z nas bude dítě zohledňovat při provádění srážek ze mzdy.jenze se s byvalym mazelem zrejme nedohodnem(mame totiz stridavou peci).chci se zeptat kdo ma jaky narok.vim, ze odpocet na danich muzeme mit kazdy pul roku.tak zda to jde i u tohoto.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikání v Německu

Dobry den, uvazuji o prodeji produktu na Amazone v Nemecku pres fullfillment. Znamena to ze zbozi zaslu do skladu v Nemecku odkud bude odesilane koncovym zakaznikum. Chtel jsem se zeptat jake povinnosti jsou s tim spojene. Registrace k DPH v cr, nemecku? existuje treba hranice obratu kdy se treba registrovat? Podnikam na zivnost, neplatce DPH. Mockrat dekuji S pozdravem Martin


odpovídal(a): Redakce

Výzva finančního úřadu

Dobrý den, jak se má správně postupovat v případě obdrženého opravného daňového dokladu, pokud je např. na něm uvedeno DUZP 29.06., datum vystavení 02.07. a datum doručení 05.07.? Ze školení (ale také ze zákona a dalších komentářů k němu, taktéž i z otázek a odpovědí zveřejněných na netu) jsem získala pocit, že pokud obdržím opravný DD, snížím svůj nárok na odpočet dnem, "kdy jsem se o okolnostech rozhodných pro vznik povinnosti provést opravu DPH, dověděla", tzn. když ODD obdržím až v 07/2016, ale DUZP je už 06/2016, pro jistotu uvedu tento doklad do DPH za 06/2016 s DUZP uvedeným na ODD. Držím se zásady "když odvedu dříve, je to lepší než později". Ostatně klidně bych dle dalších výkladů čistě teoreticky mohla tento doklad dát do DPH i v 05/2016, pokud už v této době jsem s dodavatelem řešila např. reklamaci dodaného zboží, na které mi v 06/2016 vystavil ODD. Nebo ne? Jenže: náš dodavatel SW přišel s tím, že na základě výzvy FÚ ve Vsetíně (související s KH a kontrolou nějaké firmy) se datum zdanitelného plnění u opravného DD přijatého musí rovnat datu přijetí, což výše uvedené tvrzení celé neguje. Takže: pokud vím již v červnu, že dostanu ODD, ale ODD mi přijde až v červenci, pak datum povinnosti přiznat daň, DUZP a i datum, kdy si snížím nárok na odpočet, bude až v červenci. Je to tak správně?? Co se vlastně rozumí pojmem "zdaňovací období, kdy se plátce o daných okolnostech rozhodných pro vznik povinnosti provést opravu "dověděl"? Kdy jsem se vlastně o dané okolnosti dověděla? A když vydávám opravný daňový doklad, je pro mě rozhodující datum pro uvedení jako DPPD do KH datum, které mi uvede odběratel na ODD (když jej potvrzuje) anebo den, kdy mi ODD přišel potvrzený zpět?


odpovídal(a): Redakce

Výdaje na auto

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH a plánuji koupit do firmy nový vůz,který bych ale chtěl současně legálně používat pro soukromé účely. Jak se dříve říkalo, že se mají náklady procentuelně dělit atd, to se mi zdá v praxi nerealizovatelné, je prosím nějaká jiná varianta ? Jeden známý říkal, že snad lze odepsat celé DPH z ceny vozu, ale neuplatňuje DPH z PHM a dál už neví. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Fakturace fyzické osobě

Dobrý den, jsem OSVČ - Neplátce DPH. Živnost mám jako vedlejší při zaměstnání. Dělám webové stránky a grafiku, hostingové a poradenské služby. Chci se zeptat, jestli mohu fakturovat pouze firmě/OSVČ, nebo je možné vystavit fakturu/doklad za provedené práce/za službu také fyzické osobě? Pokud ano, prostě tam jen neuvedu DPH? Děkuji za odpověď,